Wycięte z tematu: "Faraon zwany Jezusem"

Wszelkie inne rozmowy związane z tematyką około biblijną, wiarą itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Maximus Minimus
Posty: 301
Rejestracja: 24 cze 2014, 11:57

Post autor: Maximus Minimus »

ata333 pisze: no tak pewnie Twoim zdaniem spadla z nieba...
a moze Ty protestantem powinienes zostac.. ;-)
???
Oficjalne stanowisko KK sformułowane w Dei Verbum:

Kościół uważa na podstawie wiary apostolskiej księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne dlatego, że spisane pod natchnieniem Ducha Świętego (por. J 20,31, 2 Tm 3,16, 2 P 1,19-21, 3,15-16) Boga mają za autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane.
ata333 pisze: no powiedz ..ze nie masz w tym temacie podstawowej wiedzy.. ????????????????
Napisałaś "które fragmenty są dodane do oryginałów" - czas teraźniejszy. Oświeć mnie proszę, którego to fragmentu nie powinno być w Biblii Jeden przykład opisz - wybierz sobie którykolwiek, podaj uzasadnienie - chętnie podyskutuję. Może jakiś nowy wątek?
ata333 pisze: nie wysarczy Maximuie..
musisz zrozumiec podstawowa rzecz wynikajaca znowu z wiedzy.. a nie wiary..
ta rzecza jest fakt,, ze starozytni Izraelici.. i ogolnie zreszta ludzie starozytni.. .. nie znali pojecia teologii..

ani zapisu stricte historycznego..
Zapytam jeszcze raz: "Czy powołanie się przez Jezusa Chrystusa na Mojżesza nie jest wystarczającym dowodem na istnienie patriarchy?"
"Czy wg Ciebie Nowy Testament także nie jest natchniony?"

Hmm, bo wg Ciebie:
ata333 pisze:
Jachu pisze:To Jezus też kłamał ???
Jezus nigdy nie klamal.. ;-)

jesli ktos juz klamie.. to raczej Ci,, ktorych uwazamy za przewodnikow duchowych..

klamia i innych w klamstwo wciagaja.. ;-)
To jak to z Tobą w końcu??
A ta druga część tak pięknie pasuje do Krzyśka :lol:
ata333 pisze: wtedy jeszcze nie znano pojecia OBIEKTYWIZMU..

obiektywizm narodzil sie wraz z powstaniem uniwersytetow.. a wiec wiedzy akademickiej/uniwersyteckiej..
Miałem Ci odpuścić ten obiektywizm, ale brniesz i brniesz...
Ok. Są dwa wyjścia. Albo chodzi Ci o obiektywizm ten od Ayn Rand, albo o ten od Platona, ale to nie uniwersytety wtedy... Może chodzi Ci o Kanta?
Sprecyzuj proszę.
ata333 pisze: pojecie teologii.. rowniez nie istnialo w nomenklaturze starozytnych..
Teologia i Wiara to dwie różne rzeczy. Bóg poznawalny umysłem jest zawsze ograniczony przez mózg. Twój guru - Paczos, sięgając szczytu możliwości intelektualnych nie dał rady iść już dalej i Wiarę zastąpiły konstrukcje filozoficzne. I tak lekko skręcił ze św. Tomasza do Hegla, a dalej już równia pochyła. Bóg jako produkt jego mózgu, samochód kierujący człowiekiem.


A wiedziałaś, że tacy jak Paczos mają także swoje miejsce w Piśmie Świętym??

Mat 18:6
Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza.

A to jest wiadomość do katolików:
Ap 2:20 do Kościoła w Tiatyrze:

ale mam przeciw tobie to,
że pozwalasz działać niewieście Jezabel,
która nazywa siebie prorokinią,
a naucza i zwodzi moje sługi, by uprawiali rozpustę
i spożywali ofiary składane bożkom.



ata333 pisze: tu masz dobre kATOLICKIE opracowanie na podstawie badan archeologicznych dotyczacych Kanaanu:
Napiszę o Logosie, bo to ważne w świetle tego wątku i bardzo ważne dla katolików, wśród których logos jest popularne. Potem spróbujemy z Jozue i Kanaanem.

ata333 pisze: (szczerze powiedziawszy jestem zazenowana Twoim brakiem wiedzy podstawowej.. i niestety nie pisalabym tego.. gdyby nie Twoje proby zgrywania "biblijnego" omnibusa.. i w dodatku proby upokarzania innych.. ;-)
ale na szczescie nie tak to dziala.. jak by pan chcial panie Maximusie.. r tak wiec wiecej pokory szczerze zycze.. ;-) )
To co mnie inspiruje nie lubi tego, co w tobie siedzi.
Jeżeli tacy hobbici - amatorzy jak ja będą odpuszczać, to na świecie coraz więcej ludzi będzie stawać się nazgulami ;-)

Pzdr
AMDG

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

ata333 pisze:no i tu masz przedruk ze Spiegel,a na temat badan archeologicznych :

http://www.opracowanie.eu/spiegel.htm[b][/b]
Posiadam ten artykuł w wersji papierowej z tygodnika "Forum" sprzed kilkunastu lat. Nawet go sobie nieco odświeżyłem parę dni temu. Wczoraj po pracy zajrzałem do salonu prasowego i przypadkowo natknąłem się na świąteczny numer dwutygodnika "Nowe Forum", gdzie znowu mamy przedruk nowego artykułu z magazynu "Der Spiegel" autorstwa tego samego autora Matthiasa Schulza, który znowu często powołuje się na archeologa Israela Finkelsteina, przyznając, że ma on opinię szydercy i aroganta. W związku z tym mam wątpliwości co do oceny rzeczywistości historycznej przez tegoż profesora archeologii ze wspomnianych artykułów. Odnoszę wrażenie, że panu Finkelsteinowi, który co zaznaczono w ostatnim artykule w okresie prac wykopaliskowych nie mieszka w namiocie, jak pozostali archeolodzy, ale preferuje dobre pensjonaty z basenami i wykwintnym menu, dodatkowo ubierając się jak projektant mody, nie zależy na obiektywizmie. Zapewne dobrze się on bawi łącząc to co dla niego jest przyjemne i pożyteczne. Mam wątpliwości do wniosków profesora Finkelsteina, i mam do tego prawo, chociaż ich całkowicie nie neguję. Przydałoby się więcej głosów archeologów z różnych szkół, a nie tylko ze szkoły krytyczno-historycznego podejścia do przekazu biblijnego, jaką reprezentuje Finkelstein.
Ostatnio zmieniony 01 sty 2015, 20:01 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

???
Oficjalne stanowisko KK sformułowane w Dei Verbum:

Kościół uważa na podstawie wiary apostolskiej księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne dlatego, że spisane pod natchnieniem Ducha Świętego (por. J 20,31, 2 Tm 3,16, 2 P 1,19-21, 3,15-16) Boga mają za autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane.
Tylko sam Jan Paweł II oraz obecny papież podważyli tą zasadę gdy mówili o ewolucji, a Biblia mówi o stwarzaniu ;-) Zresztą to nic nowego bo wielu księży odnosi się do Adama i Ewy niedosłownie, nie jako fakt.
Napisałaś "które fragmenty są dodane do oryginałów" - czas teraźniejszy. Oświeć mnie proszę, którego to fragmentu nie powinno być w Biblii Jeden przykład opisz - wybierz sobie którykolwiek, podaj uzasadnienie - chętnie podyskutuję. Może jakiś nowy wątek?
Najlepszym tego przykładem jest apokryficzny wątek Jezusa i cudzołożnicy, którą ratuje przed ukamienowaniem. Owa historia pochodzi z Ewangelii Hebrajczyków i została dokooptowana do Jana.
Zapytam jeszcze raz: "Czy powołanie się przez Jezusa Chrystusa na Mojżesza nie jest wystarczającym dowodem na istnienie patriarchy?"
"Czy wg Ciebie Nowy Testament także nie jest natchniony?"

Hmm, bo wg Ciebie:
To jak to z Tobą w końcu??
A ta druga część tak pięknie pasuje do Krzyśka :lol:
Powiedz to dwóm ostatnim papieżom gdy mówili o ewolucji, a także księżom, którzy nie interpretują dosłownie pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju, którzy nie traktują Adama jako postaci historycznej, a by było śmieszniej to Paweł pisał dużo o Adamie. Czy powołanie się Pawła na Adama nie jest wystarczającym dowodem na istnienie Adama? Dla papieży, dla wielu księży i dla wielu katolików - nie jest. Myślę więc, że na swoje pytanie też dasz teraz radę odpowiedzieć co by powiedziała w tym wypadku Ata.
Miałem Ci odpuścić ten obiektywizm, ale brniesz i brniesz...
Ok. Są dwa wyjścia. Albo chodzi Ci o obiektywizm ten od Ayn Rand, albo o ten od Platona, ale to nie uniwersytety wtedy... Może chodzi Ci o Kanta?
Sprecyzuj proszę.
Żadne pismo biblijne nie jest obiektywne, podobnie jak niemal każde pismo religijne, ma na celu pokazać że my jesteśmy fajni a inni poza nami są niefajni. Pierwszym obiektywnym autorem był domniemany Homer, który opisując wojnę trojańską nie pisał że Trojanie są be a Grecy cacy, tylko sucho oceniał wszystkich, po obu stronach były ciemne postaci i wydarzenia, jak i te dobre.
Teologia i Wiara to dwie różne rzeczy. Bóg poznawalny umysłem jest zawsze ograniczony przez mózg. Twój guru - Paczos, sięgając szczytu możliwości intelektualnych nie dał rady iść już dalej i Wiarę zastąpiły konstrukcje filozoficzne. I tak lekko skręcił ze św. Tomasza do Hegla, a dalej już równia pochyła. Bóg jako produkt jego mózgu, samochód kierujący człowiekiem.


A wiedziałaś, że tacy jak Paczos mają także swoje miejsce w Piśmie Świętym??

Mat 18:6
Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza.

A to jest wiadomość do katolików:
Ap 2:20 do Kościoła w Tiatyrze:

ale mam przeciw tobie to,
że pozwalasz działać niewieście Jezabel,
która nazywa siebie prorokinią,
a naucza i zwodzi moje sługi, by uprawiali rozpustę
i spożywali ofiary składane bożkom.
Czy on dalej jest księdzem? Pamiętaj, że opluwasz księdza ;-)


PS. Już gdzieś od 12 strony jest wielki offtop. Moderacja powinna coś z tym zrobić i wyciąć wątek zagłuszający temat i przenieść go gdzie indziej. W tym wątku powinniśmy skupiać się tylko na źródłach egipskich.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

nike
Posty: 11551
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

ata333, Według ciebie to w jakich latach przed Chrystusem Mojżesz żył?
Ostatnio zmieniony 01 sty 2015, 20:16 przez nike, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

ostatecznie Bog sam zademonstrowal taka postawe.. oddajac na ofiare.. swego Syna..
za co wiec karal Kannanejczykow.. (rekoma Izraelitow) Majow, Inkow.. (rekoma konkwistadorow) czyli spolecznosci kultywujace ten makabryczny rytual.. ??
To jest wypowiedź która poświadcza gdzie jest wiara. :-D
W nicości filozofii, oraz milionów wysłuchanych wykładów różnych panów i pań od tzw. "Banialuk"

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Maximus Minimus pisze:Kościół uważa na podstawie wiary apostolskiej księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne dlatego, że spisane pod natchnieniem Ducha Świętego (por. J 20,31, 2 Tm 3,16, 2 P 1,19-21, 3,15-16) Boga mają za autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane.

dokladnie.. ale nie poklada wiary jak protestanci w natchnienie wywodzace sie z zasady sola scriptura ..a zwane NATCHNIENIEM VERBALNYM.. ;-)

Maximus Minimus pisze:Zapytam jeszcze raz: "Czy powołanie się przez Jezusa Chrystusa na Mojżesza nie jest wystarczającym dowodem na istnienie patriarchy?"
"Czy wg Ciebie Nowy Testament także nie jest natchniony?"

Hmm, bo wg Ciebie:

ata333 napisał/a:
Jachu napisał/a:
To Jezus też kłamał ???


Jezus nigdy nie klamal..

jesli ktos juz klamie.. to raczej Ci,, ktorych uwazamy za przewodnikow duchowych..

klamia i innych w klamstwo wciagaja..

a dlaczego mial by klamac.. ?

nawiazywal do S.T.. w wersji jaka nadali mu jego autorzy.. wraz z symbolicznym zapisem o stworzeniu Adama i Ewy..
po prostu.. ;-)
ostatecznie byl Zydem.. ;-)
co do natchnienia N.T..
to na pewno nie wierze jak protestanci w NATCHNIENIE VERBALNE.. ale o tym juz powinienes wiedziec.. wiec nie wiem.. po co znowu te pytania.. ;-)
Maximus Minimus pisze:Napisałaś "które fragmenty są dodane do oryginałów" - czas teraźniejszy. Oświeć mnie proszę, którego to fragmentu nie powinno być w Biblii Jeden przykład opisz - wybierz sobie którykolwiek, podaj uzasadnienie - chętnie podyskutuję. Może jakiś nowy wątek?
Maximusie.. co Ty chcesz uzasadniac.. bo nie bardzo rozumiem.. ?

czyzby autentycznosc "Comma Johanneum" .. ktore brzmi:

"7Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są. 8A trzej są, którzy świadczą na ziemi: Duch i woda, i krew, a ci trzej ku jednemu są."


czemu wiec zawdzieczasz te wiedze.. ze jest to fragment dopisany..?
sobie..?

czy raczej nauce zwanej : krytyka tekstu.. ????? ;-)
czemu/komu Ty probujesz zaprzeczac.. ??
ewidentnym faktom.. ??
Ostatnio zmieniony 02 sty 2015, 0:39 przez ata333, łącznie zmieniany 2 razy.
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Wnikliwy pisze:To jest wypowiedź która poświadcza gdzie jest wiara.
Wnikusiu.. moze sprobuj znalezc kontekst mojej wypowiedzi..
to bylo do tych wszystkich.. ktorzy probuja na sile.. zcalic ze tak sie wyraze w jedno wierzenia UGARIT z Judaizmem.. promujac idee.. OBJAWIENIA PIERWOTNEGO..

wg.. tej idei.. wszyscy nie tylko Izraelici mieli od Boga objawienie Pierwotne.. wiec w mysl tego objawienia.. skladali bozkom.. to co dla nich najcenniejsze... czyli ZYCIE..

a ze zycie jest niebywale cenne.. widzimy na przykladzie ofiary z zycia Syna Bozego Jezusa Chrystusa.. ;-)

wnikusiu prosze nie pisz i nie sadz nikogo bezmyslnie.. zawsze wczesniej warto doszukac sie przyczyn.. takiej..a nie innej tresci wypowiedzi.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Tylko, że ty poszłaś zdecydowanie dalej. Wykorzystujesz naukę ( zasłaniasz ) się nią, aby dyskredytować to co w Biblii nie odpowiada twojej wizji. Nazywasz coś natchnieniem verbalnym - z którego wzniosłego wykładu to wzięłaś albo z którego filmu sc-fi o Biblii na discovery?

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Wnikliwy pisze:Tylko, że ty poszłaś zdecydowanie dalej. Wykorzystujesz naukę ( zasłaniasz ) się nią, aby dyskredytować to co w Biblii nie odpowiada twojej wizji. Nazywasz coś natchnieniem verbalnym - z którego wzniosłego wykładu to wzięłaś albo z którego filmu sc-fi o Biblii na discovery?
to na szczescie tylko Twoja subiektywna ocena.. ;-)
idziesz bezmyslnie na latwizne.. jak z reguly wiekszosc.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Maximus Minimus
Posty: 301
Rejestracja: 24 cze 2014, 11:57

Post autor: Maximus Minimus »

BLyy pisze: Tylko sam Jan Paweł II oraz obecny papież podważyli tą zasadę gdy mówili o ewolucji, a Biblia mówi o stwarzaniu ;-) Zresztą to nic nowego bo wielu księży odnosi się do Adama i Ewy niedosłownie, nie jako fakt.
Powiedz to dwóm ostatnim papieżom gdy mówili o ewolucji, a także księżom, którzy nie interpretują dosłownie pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju, którzy nie traktują Adama jako postaci historycznej, a by było śmieszniej to Paweł pisał dużo o Adamie. Czy powołanie się Pawła na Adama nie jest wystarczającym dowodem na istnienie Adama? Dla papieży, dla wielu księży i dla wielu katolików - nie jest. Myślę więc, że na swoje pytanie też dasz teraz radę odpowiedzieć co by powiedziała w tym wypadku Ata.
KK ma taki wytryszek dla ewolucjonistów: "Bóg mógł stworzyć życie przez ewolucję"
:lol: Źonaty kawaler.
Laik myli teorię ewolucji ze zmiennością organizmów, które tam sobie ewoluują/zmieniają się względem środowiska. Podczas gdy podstawową zasadą teorii ewolucji jest "Przypadek".
A skoro Bóg to nie przypadek, wiec klasyczne, w wydaniu KK "I wilk syty, i owca cała".
Adam i Ewa to piękna prawdziwa historia, w której coś nie zostało jeszcze rozgryzione. Poczekajmy, a na pewno przyjdzie zrozumienie.
BLyy pisze: którzy nie interpretują dosłownie pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju,
Miej to na uwadze, że Bóg przekazał ogromną wiedzę Mojżeszowi, a on miał swój "starożytny umysł", jego opis jest ograniczony ilością znanych symboli, przez które opisuje nieznane.
Coś jak pięcioletnie dziecko opisujące np. mitozę pod mikroskopem. Podobnie jest ze św. Janem i Apokalipsą, albo z opisem atomu, który tak naprawdę z kuleczkami krążącymi nie ma nic wspólnego.
BLyy pisze: Żadne pismo biblijne nie jest obiektywne...
Moje pytanie to pytanie o filozoficzną teorię obiektywizmu.

BLyy pisze: Czy on dalej jest księdzem? Pamiętaj, że opluwasz księdza ;-)
Nie on pierwszy i nie ostatni się zaplątał w filozofii. Zostawił Chrystusa dla starych greckich dziadków. Obowiązkiem każdego katolika jest zawiązać jego teoriom kamień młyński i wrzucić je w morze. Nasze podwórko niestety...

Pzdr
AMDG

BoaDusiciel
Posty: 6999
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

A skoro KK twierdzi ( od niedawna :mrgreen: ), że Bóg mógł stworzyć życie poprzez ewolucję, to jaki - wg KK - jest etap początkowy tego stwarzania ?
Niech Kolega MaxMin nie krępuje się.
Znając elastyczność KK przyjmę ze spokojem pogląd, że Adam i Ewa byli organizmami jednokomórkowymi :-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

obiektywizm wg. slownika PWN..:

1. «przedstawianie i ocenianie czegoś w sposób zgodny ze stanem faktycznym, niezależnie od własnych opinii, uczuć i interesów

"scrybowie" wszelkich wladcow swiata starozytnego.. z pewnoscia pisali wiec OBIEKTYWNIE..
bedac wlasnoscia owych.. ;-)
ale to tylko namiastka ich "nieobiektywizmu".. :-D

Maximussie nie osmieszajmy sie prosze..

mnie naprawde szkoda czasu.. na zarty niskich lotow.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Wnikliwy pisze: Nazywasz coś natchnieniem verbalnym - z którego wzniosłego wykładu to wzięłaś albo z którego filmu sc-fi o Biblii na discovery?

Wnikusiu.. zasada natchnienia verbalnego wywodzi sie.. posrednio z zasady SOLA SCRIPTURA..
ale o tym pisalam.. prosze wiec po raz enty: czytaj zanim cos jak zwykle bezmyslnie napiszesz.. ;-)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sola_scriptura

Natchnienie Biblii [edytuj |

Biblia Lutra z 1534 r.
Zasadniczo w protestantyzmie występują dwa poglądy dotyczące natchnienia Biblii. Jedno można określić mianem koncepcji natchnienia myśli, drugie koncepcją natchnienia werbalnego (opowiadają się za nią m.in. luteranie wyznający[21]). Biblia zatem nie tylko zawiera Słowo Boże, ale faktycznie nim jest[22]. Natchnienie werbalne zakłada, że Duch Święty w sposób bezpośredni kierował doborem poszczególnych słów przez biblijnych pisarzy, uwzględniając jednak wszelkie aspekty ich człowieczeństwa, w tym styl, indywidualność, czy sposób wyrazu[23]. Koncepcja natchnienia myśli (uznawana m.in. przez adwentystów dnia siódmego[24]) zakłada natomiast, iż otrzymane od Boga objawienie zostało spisane przez autora jego własnymi słowami. Nie przeczy to jakkolwiek nieomylności Biblii, zgodnie z przekonaniem, iż w procesie natchnienia Duch Święty czuwał, aby używane przez pisarza słowa poprawnie wyrażały przekazaną w objawieniu myśl[24]. Pochodzące z IV wieku nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary podkreśla boski autorytet objawienia upatrując w tym, co przekazywali prorocy, głosu samego Boga: „Wierzę w Ducha Świętego [...] który mówił przez proroków”[25]. Na potwierdzenie natchnienia Biblii autorzy protestanccy odwołują się do następujących fragmentów Pisma Świętego:[26]

2 Tm 3,16: „Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany”.
1 Kor 2,13: „Głosimy to nie w uczonych słowach ludzkiej mądrości, lecz w słowach, których naucza Duch, przykładając do duchowych rzeczy duchową miarę”.
1 Tes 2,13: „A przeto i my dziękujemy Bogu nieustannie, że przyjęliście Słowo Boże, które od nas słyszeliście nie jako słowo ludzkie, ale, jak jest prawdziwie, jako Słowo Boże”.
2 P 1,21: „Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym”.
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

nike
Posty: 11551
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Ponawiam moje pytanie do Aty.

ata333, Według ciebie to w jakich latach przed Chrystusem Mojżesz żył?

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Nike ja nawet nie podzielam pewnosci ..ze w ogole zyl.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe dyskusje”