Co kościół katolicki dał Europie?

Dzieje chrześcijaństwa od ebionitów i gnostyków po nowożytne nurty charyzmatyczne

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Co kościół katolicki dał Europie?

Post autor: Korn »

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej dokonać porównania z tym co było przed panowaniem kościoła z tym co ten kościół wniósł w życie nowych wyznawców.

Co ja, jako obserwator historii na przestrzeni wieków, mogę zobaczyć, ocenić i powiedzieć.

Z mojego punktu widzenia, powiem, że kościół ten nic nie wniósł, do poprawy życia, do moralności do etyki.

Kościół opanował duchowo całą Europę a....

Wojny i wyprawy rabunkowe nie ustały.
Złość i zazdrość pozostały.
Niewolnictwo i gnębienie pospólstwa-w rozkwicie
Niesprawiedliwość, błękitna krew, wywyższanie się-a kościół wszystko przykrywa i tuszuje.

Co się zmieniło? Przybyła nowa dość pokaźna grupa zwana księżmi pasożytująca na krwawicy chłopów pańszczyźnianych i biedoty-dziesięcina oraz datki na tacę.

Może lepiej byłoby żyć w pogaństwie i mieć dosyć takich praktyk. To przecież pisarze kościelni. opisywali nowo nawrócone plemiona Europy jako barbarzyńców, ludożerców słowem dzikich.
A jakoś ci dzicy żyli przez tysiące lat, rozwijali się, nie pozjadali się nawzajem, z tego co wiem nie składali ofiar z ludzi tak jak czyniono to w ziemi Kanaan.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Obiema rękami podpisuję się twoim wpisem.
Pewnie zaraz ktoś wyskoczy z tym, że przecież dał nam ewangelię i zbawienie przybliżył. Ja jednak myslę, że ten Kościół co najwyżej własną wersję Boga zapodał i to w dodatku wypaczoną, przeinaczoną.
Ma on wyłącznie na uwadze własne dobro, dobro swoich pobratymców (wcale nie w wierze) w wykonywanym zawodzie księdza-księcia, jak o sobie mniemają.
Myśle, że o wiele lepij byłoby na świecie, gdyby ta plaga książąt nie "głosiła" ogniem i mieczem nawrócenia. Bo żadne to nawracanie z toporem w garści.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Widać, że oboje na lekcjach nie uważaliście, skoro przegapiliście, pomijając już przekazywanie Ewangelii, chociażby wkład Kościoła w zachowanie tekstów starożytnych czy mecenat sztuki... No, ale jak ktoś patrzy na KK przez pryzmat nienawiści, to nie dziwne, że mu klapeczki przysłaniają wszystko, co nie zgadza się ze znienawidzonym wizerunkiem Kościoła.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Yarpen Zirgin pisze:wkład Kościoła w zachowanie tekstów starożytnych czy mecenat sztuki.
Może jednak lepiej by było żeby dali sobie z tym "zachowywaniem" (czytaj: ukrywaniem, przeinaczaniem itp.) spokój. Narobili zamieszania tylko, a co ważniejsze teksty i tak trzymają pod kluczem w watykańskich lochach (ups.archiwach).
Mecenasami sztuki byli i są przede wszystkim osoby prywatne, wasi - jedynie łapy kładli na kąski.
Więc daj sobie spokój.
Po raz kolejny zwracam ci uwagę, żebyś popracował nad tym, aby nie wmawiać innym ludziom, obcym tobie, uczuć i intencji, których nie mają.
Znasz się na nienawiści widocznie bardzo dobrze, skoro w wielu postach o niej mówisz. Ja się nie znam, więc wyluzuj. Twierdząc, że nienawidzę Kościoła to tak samo jak twierdząc, że nienawidze zachodniej strony pagórka na trasie do Koziej Wólki. :-P

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Kościół Katolicki stworzył cywilizację zachodnieuropejską.

Czy są jakieś przykłady lepszych cywilizacji niż cywilizacja łacińska?

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Albertus pisze:Kościół Katolicki stworzył cywilizację zachodnieuropejską.

Czy są jakieś przykłady lepszych cywilizacji niż cywilizacja łacińska?
Większość świata żyje innymi cywilizacjami i to całkiem nieźle.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
Albertus pisze:Kościół Katolicki stworzył cywilizację zachodnieuropejską.

Czy są jakieś przykłady lepszych cywilizacji niż cywilizacja łacińska?
Większość świata żyje innymi cywilizacjami i to całkiem nieźle.
I jakie są te inne lepsze cywilizacje?

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Albertus pisze:I jakie są te inne lepsze cywilizacje?
Japonia, Chiny, Indie. Mam na myśli sztukę, zabytki, kulturę najogólniej mówiąc, a także piśmiennictwo. Posiadają oni księgi i dokumenty równie cenne, o ile nie cenniejsze i starsze niż nasza, tzw. łacińska cywilizacja.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
Albertus pisze:I jakie są te inne lepsze cywilizacje?
Japonia, Chiny, Indie. Mam na myśli sztukę, zabytki, kulturę najogólniej mówiąc, a także piśmiennictwo. Posiadają oni księgi i dokumenty równie cenne, o ile nie cenniejsze i starsze niż nasza, tzw. łacińska cywilizacja.
W Indiach jeszcze w XX wieku powszechnie palono żywcem wdowy razem z ciałem zmarłego męża, praktycznie do dziś funkcjonuje w Indiach system kastowy.

To że coś jest starsze nie oznacza że jest lepsze.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Albertus pisze:W Indiach jeszcze w XX wieku powszechnie palono żywcem wdowy razem z ciałem zmarłego męża, praktycznie do dziś funkcjonuje w Indiach system kastowy.

To że coś jest starsze nie oznacza że jest lepsze.

Masz rację, nie oznacza. Nic nie daje taka licytacja. Obyczaje naszej, łacińskiej cywilizacji nie są wcale lepsze. Tam system kastowy, tu palenie "czarownic" i Inkwizycja (święta - dodatku). Można tak mnożyć nieprawości. Ale po co?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Proponuję, wuka, abyś jednak sięgnęła do podręczników, a nie własnych przekonań, jak masz zamiar zabierać się za ocenę wkładu Kościoła w rozwój Europy.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Yarpen Zirgin pisze:Proponuję, wuka, abyś jednak sięgnęła do podręczników, a nie własnych przekonań, jak masz zamiar zabierać się za ocenę wkładu Kościoła w rozwój Europy.
Z której klasy polecasz podręcznik? A może wrócę na lekcje religii od podstaw, takie dla przedszkolaków.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Proponuję podręczniki, których nie napisano w PRL.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Yarpen Zirgin pisze:Proponuję podręczniki, których nie napisano w PRL.
Tu własnie popełniasz wielki błąd, zakładając, że bazuję na podręcznikach sprzed hoho. Dla twojej wiadomości dodam, że właśnie wtedy mnie uczono dokładnie tego, co teraz ty wyznajesz. To znaczy, że Kościół=dorobek laciński Europy. Natomiast nie miałam pojęcia jak naprawdę Kościół się "przysłużył" z tej negatywnej strony. Tą stronę pokazuje się dopiero od niedawna, a i tak, uważam, że za mało i za cicho się mówi o wypaczaniu historii i gloryfikuje sie rolę Kościoła.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

A czym się takim negatywnym KK "przysłużył" ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia chrześcijaństwa”