Septuaginta.

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

1 Moj. 3:13-15
13. Wtedy rzekł Pan Bóg do kobiety: Dlaczego to uczyniłaś? I odpowiedziała kobieta: Wąż mnie zwiódł i jadłam.
14. Wtedy rzekł Pan Bóg do węża: Ponieważ to uczyniłeś, będziesz przeklęty wśród wszelkiego bydła i wszelkiego dzikiego zwierza. Na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni życia swego!
15. I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę.
(BW)

Potomstwem Kobiety Jezus
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Imię Boże,które dzisiaj nie jest znane,to co posiadamy to tylko różnego rodzaju przypuszczenia,zostało wymazane z tekstu Hebrajskiego,przez Żydów,nie rozumię,dlaczego chce się tym obciażyć Septuaginte,która po prostu nie wie jakie jest jednoznacznie imię Boga,tym samym zastepuje je różnymi określeniami.To normalne.

I tu pokazaleś swoje oblicze twierdząc, że Imię Boże nie jest znane ! To twoje stwierdzenie wyjaśnia wszystko, a również twoje poglądy. Nic dziwnego, że bronisz tekstu Septuaginty, który jest zniekształconą wersją tekstu hebrajskiego.




_______________________________

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

tropiciel pisze:I tu pokazaleś swoje oblicze twierdząc, że Imię Boże nie jest znane !
a jak to imię brzmi w NT?
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

http://www.nastrazy.pl/archiwum/2007_4_09.htm


Ps 111:1-10
1. Alleluja. Z całego serca chcę chwalić Pana w radzie sprawiedliwych i na zgromadzeniu.
2. Wielkie są dzieła Pańskie, mogą ich doświadczyć wszyscy, którzy je miłują.
3. Majestat i wspaniałość - to Jego działanie, a sprawiedliwość Jego przetrwa na zawsze.
4. Zapewnił pamięć swym cudom; Pan jest miłosierny i łaskawy.
5. Dał pokarm tym, którzy się Go boją; pamiętać będzie wiecznie o swoim przymierzu.
6. Ludowi swemu okazał potęgę dzieł swoich, oddając im posiadłości pogan.
7. Dzieła rąk Jego to wierność i sprawiedliwość. Wszystkie przykazania Jego są trwałe,
8. ustalone na wieki, na zawsze, nadane ze słusznością i mocą.
9. Zesłał odkupienie swojemu ludowi, ustanowił na wieki swoje przymierze; a imię Jego jest święte i lęk wzbudza.
10. Bojaźń Pańska początkiem mądrości; wspaniała zapłata dla tych, co według niej postępują, a sprawiedliwość Jego trwać będzie zawsze.

(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Jachu=przytoczył opracowanie.
b) JHWH – jest imieniem własnym Boga i nie bardzo wiemy, jak to imię wymawiać. W wieku oświecenia tłumaczono na polski jako 'Jehowa', obecnie raczej jako 'Jahwe'. Znaczy przede wszystkim 'wiekuisty'. Mojżeszowi przedstawia się jako „Jestem” (od 'być' – zawsze istniejący): 2 Mojż. 3:14 „A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem. I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: 'Jestem' posłał mnie do was!”.

Pojęcie 'jestem' jest synonimem wieczności i odpowiada tłumaczeniu 'wiekuisty'.
Br. Russell wyjaśnia imię Boga jako 'Sam przez się istniejący'.

Dość tajemniczy jest werset: 2 Mojż. 3:15 „I mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz synom izraelskim: Pan (JHWH), Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i tak mnie nazywać będą po wszystkie pokolenia”. Z tego wynika, że przed tym wydarzeniem imię JHWH nie było ludziom znane. Zaprzecza temu werset: BWP2 1 Mojż. 4:26 „Także Setowi urodził się syn. Otrzymał imię Enosz. Wtedy też zaczęto wzywać imienia Jahwe” (Septuaginta ma „ten zaczął wzywać imienia”). Najprawdopodobniej pierwotni ludzie znali to imię Boże – potem zostało zapomniane.

Imię JHWH występuje w tekście hebrajskim 6525 razy, poza tym z samogłoskami od ADONAI – 305 razy.
Masło maślane wpierw jest wpis,gdzie podaje nie bardzo wiemy jak to imię wymawiać i podsumowanie oczywiste.

Jakie jest imię Boga Stwórcy,które jest niepodważalne/???

Nikt nie wie,i to jest jedyna prawdziwa odpowiedz.
Oczywiście dyskusji jest bardzo dużo,ale tutaj nie jest ten temat.

Pozdrawiam.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Tropiciel=napisał.
I tu pokazaleś swoje oblicze twierdząc, że Imię Boże nie jest znane ! To twoje stwierdzenie wyjaśnia wszystko, a również twoje poglądy. Nic dziwnego, że bronisz tekstu Septuaginty, który jest zniekształconą wersją tekstu hebrajskiego.
Tak poprawne brzmienie Bożego imienia nie jest znane.
I między innym te dyskusje,które tu na forum sa prowadzone to pokazują.
Septuaginta nie jest zniekształconą formą tekstu hebrajskiego.
Tylko aktualnie tekst Hebrajski jakim sie posługujemy jest znacznie młodszy,od Tekstu hebrajskiego z którego była tłumaczona Septuaginta [Którego nie ma.]
Odkrycia najstarszych manuskryptów potwierdzają to/.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”