Prawda Objawiona

Dlaczego powinniśmy ja czytać, wasze opinie na jej temat oraz ciekawe strony na temat Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wybrana

Post autor: wybrana »

booris pisze:
Henryk pisze:
booris pisze:
Henryk pisze:Jeden "racjonalnie" pracuje na swoje utrzymanie, dla innego racjonalnym jest żyć z kradzieży i rozboju.
"(22) Każda bowiem kobieta pożyczy od swojej sąsiadki i od pani domu swego srebrnych i złotych naczyń oraz szat. Nałożycie to na synów i córki wasze i złupicie Egipcjan."
Nie wiem, dlaczego akurat tym wersetem odpowiadasz do mnie?
Czyżbyś za racjonalny uważał wyzysk i niewolnictwo?
Pracę pod batem, za miskę ryżu i dzikie mirabelki?
Wj 3:7 bt4 "Pan mówił: Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemięzców, znam więc jego uciemiężenie."
To byl jeden z najlagodniejszych wersetow w Biblii,mowiacy o tych ktorzy racjonalnie "pracuja" na swe utrzymanie.Praktycznie cala Ksiega Wyjscia mowi o tym,ze Izraelici utrzymywali sie z kradziezy i rozboju.
To fakt, dobrze to ująłeś.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wybrana

Re:

RN pisze:
10 cze 2020, 17:13
Na tym forum można obecnie zauważyć cztery główne grupy piszących osób.

Pierwsza grupa to osoby, które całkowicie wierzą w nieomylność całej Biblii i jej Boży rodowód.
Przez takie podejście do sprawy, budzą kontrowersje w opinii użytkowników z pozostałych grup, przez co są bardzo ważnym ogniwem w tej całej forumowej zabawie.

Druga grupa to osoby, które nie godzą się na całościowe uznanie Biblii za księgę świętą i napisaną pod natchnieniem Bożym. Biblię traktują wybiórczo, ale jednak z honorami i przez to od jej inspiracji całkowicie się nie odżegnują, a zwłaszcza nie odżegnują się od niektórych postaci, którym to często w ich usta kładą niezwykle zacne idee, które im samym pewnie nawet się nie śniły. Śmiem twierdzić, że moralnie - przynajmniej w warstwie teoretycznej - stoją już znacznie na wyższym poziomie od nauczycieli, których obrali za wzór.
Przez swoją niekonwencjonalność stanowią cenne urozmaicenie forów dyskusyjnych.

Trzecia grupa to osoby podobnie jak z grupy drugiej, wybiórczo nawiązujące do Biblii, ale tłumaczące ją w sposób daleki od znanych nam standardów. Dodatkowo jeszcze nawiązują do innych ksiąg i kultur, przez co można ich uznać za przedstawicieli odradzających się w ostatnim czasie neopoganizmów. Mają jeszcze inne zainteresowania, których horyzont jest dość szeroki, a głównie dotyczący zjawisk paranormalnych.
Z racji chociażby tych ostatnich, dodają kolorytu temu miejscu i są jednym z ważniejszych elementów dla forumowego show.

Czwarta grupa to osoby, które najoględniej mówiąc zrozumiały, że Biblia jest nie tyle Bożym Słowem dla ludu, co słowem ludu na temat Boga. I właśnie to, jest głównym leitmotywem ich postów.
Z racji takich poglądów budzą awersję do siebie od osób z grupy pierwszej, którzy przedstawiane przez nich nieścisłości, najchętniej usuwaliby nie poprzez rozpatrzenie wniosku, co samego wnioskodawcy.
Za sprawą ich na ogół racjonalnych wywodów są dla takich miejsc ważnym wentylem bezpieczeństwa, aby z show nie zrobił się szał.
Bardzo dobrze to ująleś.
Ja widzę siebie najbardziej w drugiej grupie.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka

Re: Prawda Objawiona

Post autor: wuka »

Ja raczej jestem w grupie 3/4
I wiecie co? To ulga wielka, bo kiedy byłam w grupie 1, a byłam, to nieustannie czułam się, bardzo oględnie mówiąc - niekomfortowo. A mówiąc wprost, czułam się manipulowana, stłamszona, zaszczuta, pełna obaw i wszelkich lęków, zastraszona i wykorzystana; zarówno przez Boga jak ludzi.
Nie ma to jak słuchać własnego sumienia i głosu wewnętrznego, własnej intuicji. Teraz czuję się wolna i bardzo lekka, ulga to niesłychana. I wiem, że taką mnie kocha Bóg. Jestem sobą i nie musz e słuchać żadnych pouczaczy i "osądzaczy"mojego życia.
Świat jest inny. Wiem o tym z całą pewnością i nie boję się już.
OSZOŁOMOM religijnym - NIE!

Awatar użytkownika
radek
Kontakt:

Post autor: radek »

Zastanawialiście się co to za osoba? - "jeden z tych najmniejszych". Ta znajomość ułatwia zasłużenie się u Boga

Mat 25:40 eib "(40) Król natomiast odpowie: Zapewniam was, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, uczyniliście Mnie."

Mat 25:45 eib "(45) Zapewniam was — odpowie — czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, nie uczyniliście Mnie."
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."

wuka

jeden z tych najmniejszych".
Ja myślę, że to chodzi każdego, kto w jakikolwiek sposób różni się od nas, a szczególnie o tych, którzy w jakikolwiek sposób mają w życiu "pod górkę". Mamy sobie nawzajem pomagać w każdy możliwy sposób, a nie się zwalczać i tępić z byle jakiego powodu.
Co myślisz, Radek?

Awatar użytkownika
radek
Kontakt:

wuka pisze:
29 lip 2020, 14:34
jeden z tych najmniejszych".
Ja myślę, że to chodzi każdego, kto w jakikolwiek sposób różni się od nas, a szczególnie o tych, którzy w jakikolwiek sposób mają w życiu "pod górkę". Mamy sobie nawzajem pomagać w każdy możliwy sposób, a nie się zwalczać i tępić z byle jakiego powodu.
Co myślisz, Radek?
Dlaczego więc nie powiedział "dowolnemu z tych najmniejszych"? Zobacz na zdobycie Tyru przez władcę Babilonu. Niby najpierw Bóg darzył Tyr uznaniem, ale później gdy Babilon go podbił nie mając żadnej zdobyczy z trudu włożonego w Jego podbicie, Babilonowi dany został Egipt. Więc, odpowiadając na Twoje pytanie, pierwotnie uznawany Tyr nie był tym "jednym z tych najmniejszych"

Ez 29:17-19 eib "(17) W dwudziestym siódmym roku, w pierwszym miesiącu, pierwszego dnia tego miesiąca, PAN skierował do mnie Słowo tej treści: (18) Synu człowieczy! Nebukadnesar, król Babilonu, utrudził swoje wojska walką przeciw Tyrowi. Głowy pogolone, ręce pozdzierane, a z Tyru zabrakło zapłaty, dla niego i jego wojska, za wielki wysiłek walki. (19) Dlatego tak mówi Wszechmocny PAN: Oto Ja daję Nebukadnesarowi, królowi Babilonu, ziemię egipską. On wywiezie jej bogactwo, on weźmie z niej łup i on zdobędzie jej dobra. Będzie to zapłatą dla jego wojska."

wybrana

radek pisze:
29 lip 2020, 14:20
Zastanawialiście się co to za osoba? - "jeden z tych najmniejszych". Ta znajomość ułatwia zasłużenie się u Boga

Mat 25:40 eib "(40) Król natomiast odpowie: Zapewniam was, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, uczyniliście Mnie."

Mat 25:45 eib "(45) Zapewniam was — odpowie — czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, nie uczyniliście Mnie."
Najmniejszy to ktoś słaby, nieporadny życiowo i duchowo. Nie każdy jest zaradny, cwany i potrafi się rozpychać życiowo. Nie mówię tu o leniach, którzy nie chcą iść do przodu i wolą żyć swoją patologią niszcząc swoje i czyjeś życie. Są jednak ludzie, co cenią sobie przede wszystkim uczciwość i takim może być trudno żyć w tym świecie materializmu. Nieporadna duchowo jest osobą, która nie zrozumiała swojego celu życia na ziemi i jest tak zafascynowana życiem ziemskich, że życie duchowe staje się dla niej dalekie, a czasem staje się abstrakcją. Dlatego czytamy w Biblii, że ludzie majętni są daleko od duchowości, bo uważają, że jak mają dobre życie tu na ziemi, to już im więcej nic nie trzeba. Pstroszą swoje piórka i czują się lepszymi od innych - nadludźmi. Czasem nawet patrzą z pogardą na tych mniej uposażonych. Dlatego tu nasuwa się trasc wersetu, że pierwsi będą ostatnimi. Kto się kieruje pycha życia może stracić swoją pozycję w Nowym życiu i pozostać gorszym biedakiem niż największy biedak na ziemi. Czasem osoba jest nieporadna duchowo, bo ma na to wpływ środowiska w jakim się urodziła i w jakim żyje. Naszym zadaniem jest pomoc tym najmniejszym, by i oni mogli podnosić się z upadku. Jest to gest miłości i dobra jaki możemy dać innym. Takie gesty przyczyniają się również do wzrostu duchowego ludzi, którzy dają cząstkę siebie innym. Może to być pomoc materialną, ale duże znaczenie ma też mądre i dobre słowo.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wybrana

Zastanawiające jest to, dlaczego Kościół Katolicki uznał Judaizm za religie, która poprzedza chrześcijaństwo. Przecież Judaizm odrzucił Jezusa jako Mesjasza, który był przepowiedziany w proroctwach w ich księgach. Sanhedryn Zydowski osądzil Jezusa i wydał na Jezusa wyrok śmierci. Żydzi oczekiwali na króla, który z ich narodu uczyni królestwo i wypełni ich głoszone proroctwa. Do dzisiejszego dnia czekają na takiego króla. Żydzi mesjanistyczni uznali Jezusa jako Zbawiciela i stali się pierwszymi chrześcijanami. Żydzi Świątynni odrzucili Jezusa zgodnie z pojęciem swojej wiary. Dlaczego Kościół Katolicki jako dziejowy prekursor chrześcijaństwa, uznał wiarę Żydów Swiatynnych skoro ta wiara nijak nie ma nic wspólnego z tym czego nauczał Jezus? Skoro wyznawcy tej wiary nie uznali Jezusa ani 2000 lat temu, ani w przyszłych pokoleniach. To co ma wspólnego wiara chrześcijańska z Judaizmem? Tym bardziej, że Żydzi Mesjanistyczni byli i są dla Żydów Swiatynnych wrogami. Dlaczego tych, co Jezus nazwał synami diabła, tych, co praktykowali swoje poganskie rytuały krwawe uznaje się za prekursorów chrześcijaństwa? Przecież Jezus zdemaskował to dziejowe kłamstwo i wystąpił wprost, by dać opór tym szatanskim zwyczajom.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
radek
Kontakt:

wybrana pisze:
30 sie 2020, 22:59
Zastanawiające jest to, dlaczego Kościół Katolicki uznał Judaizm za religie, która poprzedza chrześcijaństwo. Przecież Judaizm odrzucił Jezusa jako Mesjasza, który był przepowiedziany w proroctwach w ich księgach.
Rzeczywiście hierarchowie religijni trochę się zagmatwali, myśląc, że wpojenie ludziom struktury religijnej do umysłów jest ostatecznym celem. Tymczasem struktura religijna jest tylko jednym ze znaków czasu postrzeganym z różnych perspektyw przez różne jednostki. Znaki natomiast są stopniami na drodze jednostki do jej przeznaczenia. Gdy mamy niezachwianą świadomość, że nasze doznania są stopniami na drodze do naszego przeznaczenia, to jest radość ugruntowana i wolność od ciężaru Prawa ze względu na Jego rozumienie

Łk 12:56 eib "(...) jak to się dzieje, że nie umiecie rozpoznać obecnego czasu?"

Koran 6:132-134
Dla wszystkich są stopnie stosownie do tego, co uczynili. Twój Pan nie zaniedbuje tego, co czynicie! Twój Pan jest bogaty, jest władcą miłosierdzia. Jeśli On zechce, to was usunie i zastąpi, czym zechce, tak jak sprawił, że zrodziliście się z potomstwa innego ludu. Zaprawdę, to, co wam zostało obiecane, z pewnością nadejdzie! I nie jesteście w stanie tego udaremnić!

Awatar użytkownika
George

Post autor: George »

wybrana pisze:
30 sie 2020, 22:59
Zastanawiające jest to, dlaczego Kościół Katolicki uznał Judaizm za religie, która poprzedza chrześcijaństwo. Przecież Judaizm odrzucił Jezusa jako Mesjasza, który był przepowiedziany w proroctwach w ich księgach. Sanhedryn Zydowski osądzil Jezusa i wydał na Jezusa wyrok śmierci. Żydzi oczekiwali na króla, który z ich narodu uczyni królestwo i wypełni ich głoszone proroctwa. Do dzisiejszego dnia czekają na takiego króla. Żydzi mesjanistyczni uznali Jezusa jako Zbawiciela i stali się pierwszymi chrześcijanami. Żydzi Świątynni odrzucili Jezusa zgodnie z pojęciem swojej wiary. Dlaczego Kościół Katolicki jako dziejowy prekursor chrześcijaństwa, uznał wiarę Żydów Swiatynnych skoro ta wiara nijak nie ma nic wspólnego z tym czego nauczał Jezus? Skoro wyznawcy tej wiary nie uznali Jezusa ani 2000 lat temu, ani w przyszłych pokoleniach. To co ma wspólnego wiara chrześcijańska z Judaizmem? Tym bardziej, że Żydzi Mesjanistyczni byli i są dla Żydów Swiatynnych wrogami. Dlaczego tych, co Jezus nazwał synami diabła, tych, co praktykowali swoje poganskie rytuały krwawe uznaje się za prekursorów chrześcijaństwa? Przecież Jezus zdemaskował to dziejowe kłamstwo i wystąpił wprost, by dać opór tym szatanskim zwyczajom.
Są to ciekawe pytania Wybrana. Spróbujmy wspólnie znaleźć na nie odpowiedzi.
Zastanawiające jest to, dlaczego Kościół Katolicki uznał Judaizm za religie, która poprzedza chrześcijaństwo.

Przecież Judaizm odrzucił Jezusa jako Mesjasza, który był przepowiedziany w proroctwach w ich księgach.
Po pierwsze, to nie Kościół Katolicki uznał Judaizm jako religię która poprzedza / z której niby wywodzi się Chrześcijaństwo, ale był to Kościół Rzymsko - Katolicki, utworzony w Rzymie w roku 382 przez Biskupa Rzymu (i praktycznie pierwszego Papieża) Damazego I -go.

Ten nowy Kościół Rzymsko Katolicki NIE był oparty na Nazarejskim Kościele - Boga - Kościele Jezusa i Jego Apostołów z Apostołem Piotrem na czele, ale był oparty na zwodniczej nauce Żyda - Faryzeusza Pawła, i jego Mesjańskim Kościele Żydowskich Zelotów.

Dlatego aby zrozumieć jak doszło do tego że tak wiele Judaistycznych zwyczajów wkradło się do obecnego Kościoła, należy powrócić do lat 30-70 pierwszego wieku n.e., kiedy to tworzyły się te dwa antagonistyczne dla siebie Kościoły.

Ten to Papież - Damazy I, w roku 382, nakazał Hieronimowi utworzenie nowej Biblii - znanej nam dziś jako Wulgata - Łacińska Biblia. Była to jedyna w obiegu Biblia Zachodniego Kościoła przez następne 1000 lat.

Należy jednak wspomnieć że ten Zachodni Kościół - Rzymsko - Katolicki, oparty na żydowskiej Biblii i żydowskich zwyczajach, upadł w 455 roku, podbity przez Wandali / Alanów, co zapoczątkowało okres Ciemnych Wieków w zachodniej części Imperium Rzymskiego.

Jednak Kościół Chrześcijański, we wschodniej części Imperium Rzymskiego, prosperował aż do roku 1204, kiedy to został podstępnie zaatakowany i zniszczony przez IV Wyprawę Krzyżową Papieża Innocentego III - do dziś uznawanego z najpotężniejszego Papieża, który notabene był największym zbrodniarzem w dziejach Kościoła Rzymsko Katolickiego.

Wiemy że WIARA jest oparta na Biblii i Tradycji, a ta nowa Biblia / Wulgata, zamówiona przez Damazego I u Hieronima, była przetłumaczona NIE z greckiej Septuaginty (jak poprzednia Chrześcijańska Biblia którą Cesarz Konstanty Wielki zamówił u Euzebiusza), ale z żydowskiej Masory.

Żydzi mesjanistyczni uznali Jezusa jako Zbawiciela i stali się pierwszymi chrześcijanami.
Nazwa 'CHRZEŚCIJAŃSTWO' wywodzi się od ceremonii 'CHRZTU' Wybrana, a dla Żydów Chrzest był tak obcy w czasach Jezusa i Jana Chrzciciela jak i jest do dziś. Żydzi za czasów Jezusa nie mieli nic wspólnego z Chrztem.

CHRZEST był ceremonią przyjęcia do religii NAZAREJSKIEJ a nie do ŻYDOWSKIEJ.

Żydzi Mesjanistyczni, tacy jak Faryzeusz Paweł, Józef Flawiusz czy Popea Sabina, nie stali się pierwszymi CHRZEŚCIJANAMI lecz pierwszymi Żydo-Chrześcijanami, tworząc nową religię - Żydo-Chrześcijańską, opartą na Żydowskich zwyczajach / tradycji, i na ich Bogu / Jehowie - Mocnym Bogu Izraela.

Oryginalny Kościół CHRZEŚCIJAŃSKI - NAZAREJSKI istniał oficjalnie jeszcze do czasów INKWIZYCJI - XIII-XIV wiek, kiedy to został totalnie zniewolony poprzez KOŚCIÓŁ RZYMSKO (ŻYDOWSKO) KATOLICKI.

Do dziś mamy jednak pozostałości po tym oryginalnym Kościele Chrześcijańskim (nie opartym na Judaizmie) w Kościele Rzymsko Chrześcijańskim, takie jak symbol PX - Pokój z Bogiem, czy Ewangelię Jana, której autor - Apostoł Jan totalnie odizolowuje się od Żydów i ich tradycji.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain

wuka

Ale mącisz.
Po pierwsze "chrześcijanie" nie pochodzi od chrztu, ale od Chrystusa.
Po drugie: piszesz o powrocie do lat 30-70 n.e. i to fakt, ale następne zdanie - przenosisz o 200 lat wprzód do pisania Wulgaty.
Dobrze wiesz, że w I wieku posługiwano się Listami pisanymi do Zborów, że tak powiem "na bieżąco". Nauki czerpano od świadków, od ludzi chodzących z Jezusem, od Apostołów i uczni. O żadnym papieżu w żadnym Rzymie i o pisaniu NT "na nowo" wtedy nie było w ogóle mowy.
Więc nie wprowadzaj zamieszania.

wybrana

Czy Jezus był Judaistą? Jezus był Esejczykiem. Pochodził z Gallylei, która nie należała do Judei. Był z pochodzenia Hebrajczykiem wyznania Abrahamowego.

Co wiemy o Judaizme.
Cytat:

Historia.

Rozwój judaizmu wiąże się ściśle z historią narodu żydowskiego, jego powstanie jest opisane w świętej księdze judaizmu — Biblii hebrajskiej (w chrześcijaństwie zwanej Starym Testamentem). Według niej początki judaizmu sięgają patriarchy Abrahama, który pierwszy głosił wiarę w jedynego Boga. W początkach II tysiącleciecia p.n.e. miał on wraz z rodziną przywędrować z Mezopotamii do kraju Kanaan nad Morzem Śródziemnym. Potomkowie patriarchy (zwani Hebrajczykami lub Izraelitami) przebywali następnie w Egipcie, gdzie po pewnym czasie stali się niewolnikami. Wyjście z „niewoli egipskiej” pod wodzą Mojżesza w XIII w. p.n.e. odbyło się dzięki bezpośredniej interwencji Boga. Ten fakt, a następnie 40-letnia wędrówka po pustyni z powrotem do Kanaanu, obiecanej przez Boga „ziemi Izraela” oraz przede wszystkim objawienie na górze Synaj, w tradycji chrześcijańskiej identyfikowanej jako Góra Mojżesza), zawarcie przymierza z Bogiem i wręczenie Mojżeszowi tablic z przykazaniami (Dekalog) — stanowią początek historii i tożsamości judaizmu

Formy kultu rozwinęły się z wierzeń i praktyk koczowniczych plemion semickich (do których należeli starożytni Hebrajczycy) znajdujących się pod wpływem religii starożytnych ludów Mezopotamii i Egiptu. Cechą wyróżniającą było zerwanie z powszechnym wtedy wielobóstwem i zastąpienie go wiarą w jedynego, niewidzialnego Boga, króla Izraela, „Boga Abrahama, Izaaka, Jakuba”, którego imienia, zapisywanego jako tetragram JHWH, a czytanego jako hebrajskie słowo o znaczeniu Mój Pan, nie wolno wymawiać (Jahwe); według Biblii zostało ono objawione Mojżeszowi i objaśnione jako „Jestem, który jestem”.

Historycznie judaizm dzieli się na judaizm biblijny i judaizm rabiniczny (talmudyczny). Judaizm biblijny rozwinął się od ok. X w. p.n.e., gdy powstało królestwo Dawida, którego syn Salomon wzniósł świątynię w świętym mieście Jerozolimie (Jerozolimska Świątynia); w niej umieszczono Arkę Przymierza; było to centrum religijne, wokół którego skupiała się liczna warstwa kapłańska sprawująca kult ofiarny. Przez wiele pokoleń trwał konflikt judaizmu z ciągle odradzającymi się praktykami wielobóstwa i oddawania czci lokalnym bóstwom (np. fenickiemu Baalowi); reformy Jozjasza (VII w. p.n.e.) przyniosły centralizację kultu w Jerozolimie, eliminując składanie ofiar poza Świątynią. Ważną rolę w utrwalaniu judaizmu odegrali prorocy, nawołując Izraelitów i ich władców do dochowywania wierności przymierzu zawartemu z Bogiem, do przestrzegania jego przykazań oraz kultywowania sprawiedliwości; dzięki prorokom i strzegącym tradycji kapłanom zniszczenie Świątyni przez Babilończyków i niewola babilońska (VI w. p.n.e.) nie spowodowały upadku judaizmu, ale jego przekształcenie się w religię, praktykowaną niezależnie od terytorium, na którym żyli jej wyznawcy. Wypełnianie obowiązków religijnych (jak np. obrzezanie, odpoczynek siódmego dnia tygodnia, czyli szabat, przestrzeganie przepisów pokarmowych i czystości rytualnej) szło w parze ze wzmocnieniem mesjańskich nadziei na odtworzenie królestwa Izraela. Po powrocie z niewoli została zbudowana Druga Świątynia, a judaizm, jako religia oparta na Prawie, stał się podstawą życia kraju.

Judaizm okresu hellenistycznego (IV w. p.n.e.–II w. n.e.) odznaczał się współistnieniem kilku ugrupowań różniących się stosunkiem do kultury greckiej, a następnie dominacji politycznej Rzymu oraz stosunkiem do autorytetu i obowiązywania praw przekazywanych przez tradycję ustną; ugrupowania te to: Machabeusze, a potem m.in. saduceusze, faryzeusze, esseńczycy, zeloci. Według historyków w V w. p.n.e. dokonała się ostateczna kodyfikacja 2 pierwszych części Biblii hebrajskiej: Tory (czyli w węższym znaczeniu Pięcioksięgu Mojżesza) oraz ksiąg historycznych i prorockich (Izajasza, Jeremiasza, Ezechiela i in.); oprócz Tory pisanej przekazywano jednocześnie jej interpretacje i rozwinięcia zwane Torą ustną (według tradycji judaizmu obie Tory stanowią jedność i wywodzą się od Mojżesza); kodyfikacja tradycji ustnej nastąpiła przez spisanie Miszny ok. 200 r. n.e

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/judaiz...rettyPhoto
Abraham praojciec Hebrajczyków, którego potomkowie otrzymali przymierze, miał syna Izajaka.

Izajak miał dwóch synów - Ezawa, Jakuba.

Izraelczycy pochodzą od syna Jakuba, który od początku podstępem zdobył błogosławieństwo ojca Izajaka, ale czy Boga można oszukać? czy jest ktoś wstanie to uczynić?

Od początku widzimy kim byli Izraelici i dlaczego w ich historii jest tyle nieprawości.

Jednak trzeba pamiętać, że Judaizm obejmuje wszystkich Hebrajczyków wyznania Abrahamowego, a Stary Testament, to przede wszystkim opis histori Izraelitów od Mojżesza.

Dlatego w tej historii jest tyle nieprawości, bo atrybuty jakimi posługiwał się Mojżesz (laska przyjmowała postać węża) oznaczały jaką mocą działa.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka

Dlatego w tej historii jest tyle nieprawości, bo atrybuty jakimi posługiwał się Mojżesz (laska przyjmowała postać węża) oznaczały jaką mocą działa.
No i jak to pogodzić z nauką protestantów, że ta sytuacja oznacza proroczy symbol ukrzyżowania. Kazania są o tym, że wywyższenie węża na pustyni jest wywyższeniem Jezusa na krzyżu.
Takie masło maślane. Jak można wierzyć?, że wszystko jest Słowem Bożym? To tylko naginanie interpretacji i wymyślanie dziwolągów przez różne denominacje. Byle się zgadzało.

wybrana

wuka pisze:
02 wrz 2020, 20:18
No i jak to pogodzić z nauką protestantów, że ta sytuacja oznacza proroczy symbol ukrzyżowania. Kazania są o tym, że wywyższenie węża na pustyni jest wywyższeniem Jezusa na krzyżu.
Takie masło maślane. Jak można wierzyć?, że wszystko jest Słowem Bożym? To tylko naginanie interpretacji i wymyślanie dziwolągów przez różne denominacje. Byle się zgadzało.
Dlatego trzeba wierzyć, że Stary Testament obrazuje nam prawdę. Prawdę o miłości Bożej, który mimo nieprawości jaką czynił człowiek - trwał przy człowieku i by ratować człowieka z duchowej ciemności - dał Zbawiciela, który wydał świadectwo wiary. Stary Testament jest prawdą o człowieku - o jego upadłej duszy, która podąża ku ciemności.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
George

Post autor: George »

wuka pisze:
02 wrz 2020, 19:44
Ale mącisz.
Po drugie: piszesz o powrocie do lat 30-70 n.e. i to fakt, ale następne zdanie - przenosisz o 200 lat wprzód do pisania Wulgaty.
Dobrze wiesz, że w I wieku posługiwano się Listami pisanymi do Zborów, że tak powiem "na bieżąco". Nauki czerpano od świadków, od ludzi chodzących z Jezusem, od Apostołów i uczni. O żadnym papieżu w żadnym Rzymie i o pisaniu NT "na nowo" wtedy nie było w ogóle mowy.

Oj Wuka, zmącone i zamieszane było to już od prawie dwóch tysięcy lat, i teraz to trzeba odmącić, oddzielić chwasty of zboża. :)

Piszesz Wuka:
Ale mącisz.
Widzisz, gdyby Chrześcijaństwo wywodziło się od Chrystusa - Kristo, to nazywało by się ono 'Kristianstwem' a nie Chrześcijaństwem.

Chrześcijaństwo wywodzi się od Chrztu - który to chrzest był ceremonią przyjęcia do religii Nazarejskiej - do Kościoła Boga. Była to religia Minejczyków i Edomitów - Esseńczyków, których w II wieku p.n.e. Żydzi zniewolili, ale którym w roku 63 p.n.e. Pompejusz przywrócił wolność, i którym w roku 40 p.n.e. Marek Antoniusz nadal zwierzchnictwo nad całą Palestyną, z Judeą włącznie.

Od tego czasu Żydzi byli pod władzą Edomitów, a nie Rzymian, jak to nam dziś pseudo-historycy ciemnotę wciskają.

Nie wiem w czym tu masz problem.
W latach 30 do 70 tworzyły się w Palestynie dwa Kościoły. Jeden, Nazarejski Kościół Boga złożony z Apostołów Jezusa i ich uczniów, Kościół pod wodzą Apostoła Piotra,

i drugi Kościół, ten Mesjański - Żydowskich Zelotów, założony przez Faryzeusza Pawła, i składający się z jego uczniów, takich jak: Tymoteusz, Sylwan, Linus, Tytus, .. i ich naśladowców. Inne 'znakomite' osobowości tego Mesjańskiego Kościoła to Popea Sabina - kochanka i późniejsza żona cesarza Nerona, i Józef Flawiusz - twórca pierwszego Dekalogu.

To ten Mesjański Kościół Żydowskich Zelotów podpalił w czerwcu 64 roku Rzym, i zwalił winę przed Cesarzem na Piotrowy Kościół Boga - Nazarejczyków, co doprowadziło do masowych prześladowań Nazarejskiego Kościoła Boga, nie tylko w Rzymie, ale i w całym Imperium Rzymskim. Znamy dobrze te wydarzenia z Quo Vadis Sienkiewicza.

Dopiero Cesarze Trajan i Hadrian przywrócili wolność Kościołowi Boga Nazarejczyków, ale Kościół Mesjański żydowskich Zelotów nadal istniał w Rzymie, nawet w IV wieku, kiedy to Cesarz Konstanty Wielki w roku 330 przeniósł stolicę Imperium Rzymskiego z zażydzonego Rzymu do miasta Bizancjum - Nwego Rzymu / NOVA ROMA., ustanawiając to miasto nie tylko nową stolicą Imperium Rzymskiego, ale i stolicą Chrześcijaństwa, nadając w roku 328 prym Kościołowi Boga Nazarejczyków zwanego dziś Ariańskimi - ponieważ Ariusz reprezentował ten Kościół (Nazarejczyków - Piotrowy) na Soborze w Nicei w 325 roku).

Wtedy to Cesarz Konstantyn Wielki zamówił u Euzebiusza pierwsze 50 Chrześcijańskich Biblii, zawierających ST, jak i pierwszy kanon Nowego Testamentu.
Dobrze wiesz, że w I wieku posługiwano się Listami pisanymi do Zborów, że tak powiem "na bieżąco". Nauki czerpano od świadków, od ludzi chodzących z Jezusem, od Apostołów i uczni.
Jeżeli od 'ludzi chodzących z Jezusem' więc co miał z tym wspólnego Faryzeusz Paweł, który notabene, nigdy Jezusa nie spotkał, kłócił się z Apostolami Jezusa, i prześladował i mordował ich.
O żadnym papieżu w żadnym Rzymie i o pisaniu NT "na nowo" wtedy nie było w ogóle mowy.
O papieżu ??? Nie, wtedy jeszcze nie było, zwierzchnikiem wszystkich kościołów i religii w Imperium był Pontus Maximus - rządzący cesarz, ale bardzo popularna była w latach 60‘ Papieżyca - Popea Sabina, ale o tym innym razem.
Pozdrowienia
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Biblii”