Imiona Ducha Świętego

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

mirek

Imiona Ducha Świętego

Post autor: mirek »

Niektórzy twierdzą, że Duch Święty nie jest osobą i często pytają jak ma na imię Duch Święty! Odpowiedź jest bardzo prosta: Jahwe, bo tak ma na imię przecież Bóg.

Osoba Ducha Świętego nazywana jest w całym Piśmie Świętym wieloma określeniami: Pocieszyciel (J 14:16, 26; 15:26; 16:7), Duch Boży (Mt 3:16), Duch Chwały (1P 4:14), Duch Łaski (Hbr 10:29), Duch Ojca (Mt 10:20), Duch Pański (Łk 4:18), Duch Prawdy (J 14:17), Duch Syna (Ga 4:6), Duch Wieczny (Hbr 9:14), itd.

Czy nie są to imiona? Przecież w Iz 9:6 wiele tytułów Mesjasza nazwanych jest imionami:

Iz 9:6 NS „Bo narodziło się nam dziecko, syn został nam dany; a na jego barkach spocznie władza książęca. I będą go zwać imieniem Cudowny Doradca, Potężny Bóg, Wiekuisty Ojciec, Książę Pokoju.”

Przed wcieleniem zaś Jezus Chrystus jako Duch nie posiadał imienia w pełnym tego słowa znaczeniu, bo nadano mu je dopiero ósmego dnia po urodzeniu (Łk 2:21). Ewangelia J 1:1 nazywa Jezusa przed przyjęciem ciała Słowem (LOGOS). Nie oznaczało to jednak, że nie był on wtedy osobą. Podobnie jest z Duchem Świętym. W Biblii jest wymienionych wielu aniołów, bez podania ich imion, a nikt z tego powodu osobowości im nie odbiera. Nawet to, że Hbr 1:7 nazywa ich wichrami tego nie zmienia. Wiele zwierząt i gwiazd (Iz 40:26) posiada swoje imiona, a jednak osobami nie są. Wiele dzieci podczas Drugiej Wojny Światowej nie miało imion tylko numerki, czyżby nie były osobami? Duch Święty ma jednak imię, co wykazano wyżej!

Jeśli więc Duch Święty mówi o sobie JA (gr. EGO) to chyba nie warto z tym polemizować i udawadniać, że nie jest osobą:

Dz 10:19-20 Bw „A gdy Piotr zastanawiał się jeszcze nad widzeniem, rzekł mu Duch: Oto szukają cię trzej mężowie;(20) wstań przeto, zejdź i udaj się z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem.”

Dz 13:2 Bw „A gdy oni odprawiali służbę Pańską i pościli, rzekł Duch Święty: Odłączcie mi Barnabę i Saula do tego dzieła, do którego ich powołałem.”


A zatem Duch Święty (podobnie jak Bóg Ojciec czy Syn Boży) posiada wiele imion.

therapon

Post autor: therapon »

Widzę, że nikt nie zabiera głosu tutaj więc może warto podać więcej przykładow imion Ducha Świętego. Otóż Duch Święty posiada w Biblii ponad dwadzieścia imion:

1. Duch Boży (1 Kor 3:16)
2. Duch Jahwe (Iz 11:2)
3. Duch mądrości i rozumu (Iz 11:2)
4. Duch rady i mocy (Iz 11:2)
5. Duch poznania i bojaźni (Iz 11:2)
6. Duch Chrystusa (Rz 8:9)
7. Duch Jezusa Chrystusa (Flp 1:19)
8. Duch Jezusa (Dz 16:6-7)
9. Duch Syna (Gal 4:6)
10. Duch Święty (Lk 11:13)
11. Duch obietnicy (Ef 1:13)
12. Duch uświęcenia (Rz 1:4)
13. Duch sądu (Iz 4:4)
14. Duch spalenia (Iz 4:4)
15. Duch prawdy (J 14:17)
16. Duch żywota (Rz 8:2)
17. Duch łaski (Heb 10:29)
18. Duch łaski i błagania (Zach 12:10)
19. Duch chwały (1P 4:14)
20. Duch wieczny (Heb 9:14)
21. Duch Ojca (Mat 10:20)
22. Duch proroctwa (Obj 19:10)
23. Duch prawy - ochoczy (Ps 51:12)
24. Pocieszyciel (J 14:26; 15:26; 16:7)
25. Pan (2Kor 3:18) albo Jehowa (2Kor 3:18 PNŚ)


Może ktoś zna jakieś inne imiona Ducha Świętego?

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

To są imiona? Jeżeli to są imiona to tych duchów jest strasznie dużo, chyba nawet więcej niż Matek boskich w krk.

Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 342
Rejestracja: 03 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Essarts »

nike, ehhehe świetna uwaga :mrgreen:
Therapon tu jest mowa o DŚ ?
2 Kor. 3:18
18. My wszyscy tedy, z odsłoniętym obliczem, oglądając jak w zwierciadle chwałę Pana, zostajemy przemienieni w ten sam obraz, z chwały w chwałę, jak to sprawia Pan, który jest Duchem.
(BW)

Co ty bredzisz :bardzo_smutny:
SOLA SCRIPTURA — 1 Kor 4:6 Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano(BW)

...Gabriel... :-)
Obrazek

therapon

Post autor: therapon »

nike pisze:To są imiona? Jeżeli to są imiona to tych duchów jest strasznie dużo,
nike czyżbyś nie wiedziała, iż Biblia mówi tylko o jednym Duchu Świętym?

ef 4:4-6 bw (4) jedno ciało i jeden Duch, jak też powołani jesteście do jednej nadziei, która należy do waszego powołania; (5) jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest; (6) jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.

1kor 12:11 bw (11) Wszystko to zaś sprawia jeden i ten sam Duch, rozdzielając każdemu poszczególnie, jak chce.


Jezus też ma wiele imion i wcale nie powiesz, iż jest wielu Jezusów.

Essarts pisze:Therapon tu jest mowa o DŚ ?
2 Kor. 3:18
18. My wszyscy tedy, z odsłoniętym obliczem, oglądając jak w zwierciadle chwałę Pana, zostajemy przemienieni w ten sam obraz, z chwały w chwałę, jak to sprawia Pan, który jest Duchem.
(BW)
Tak, w oryginale greckim jest tam sformułowanie KURIOU PNEUMATOS, co dosłownie znaczy Pana Ducha, czyli w nominativ Pan Duch, jak w tym przekładzie:

2kor 3:18 bp (18) My wszyscy natomiast z odsłoniętym obliczem oglądamy jak w zwierciadle chwałę Pana i przemieniamy się w ten sam obraz, osiągając coraz większy stopień chwały, a sprawcą tego jest Pan - Duch.

tej kreseczki oczywiście nie ma w oryginale greckim. Nawet PNŚ miał problemy z przetłumaczeniem tego sformułowania, i dodał do tekstu niewinne słówko [ów] aby ukryć fakt, iż mowa jest tam o Panu Duchu, który ma, jak wynika z PNŚ, na imię Jehowa:

2kor 3:18 ns (18) I my wszyscy, z odsłoniętymi obliczami odbijając niczym zwierciadła chwałę Jehowy, jesteśmy przeobrażani w ten sam obraz, z chwały w chwałę, dokładnie tak, jak to sprawia Jehowa, [ów] Duch.

:crazy:
Ostatnio zmieniony 11 gru 2010, 22:08 przez therapon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 342
Rejestracja: 03 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Essarts »

therapon, A Jak przeczytasz w PŚ podobne słowa do tych,a jego duch ulatywał.......Tez będzie to dla ciebie DŚ?
Słuchaj ty masz jakąś obsesje :shock: to trzeba głębiej zbadać :cry:
SOLA SCRIPTURA — 1 Kor 4:6 Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano(BW)

...Gabriel... :-)
Obrazek

therapon

Post autor: therapon »

Esserts, nie mam żadnej obsesji. Zastanów się czy czasem ty nie masz wiary, aby zaakceptować fakt, iż zarówno Ojciec, Syn i Duch Święty nazywani są Bogiem w Biblii ale także i Panem. Bo mowa w wersecie jest o Duchu Świętym bo chyba dla ciebie Pan jest święty czy nie!

Bardzo ciekawie ten werset oddają na przykład takie przekłady:

2kor 3:18 asv (18) But we all, with unveiled face beholding as in a mirror the glory of the Lord, are transformed into the same image from glory to glory, even as from the Lord the Spirit.

2kor 3:18 rotherham (18) And, we all, with unveiled face, receiving and reflecting, the glory of the Lord, into the same image, are being transformed, from glory into glory,—even as from a Spirit that is Lord.

2kor 3:18 cjb (18) So all of us, with faces unveiled, see as in a mirror the glory of the Lord; and we are being changed into his very image, from one degree of glory to the next, by [ADONAI] the Spirit.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

therapon pisze:nike czyżbyś nie wiedziała, iż Biblia mówi tylko o jednym Duchu Świętym?
Więc skąd tyle aż imion ten jeden duch posiada?
Zauważ Bóg ma jedno imię własne JHWH, Jezus ma jedno imię własne, Jezus w przedludzkim stanie był Logosem,
A DŚw. aż ileś tam? Pomyśl.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

therapon pisze:Widzę, że nikt nie zabiera głosu tutaj więc może warto podać więcej przykładow imion Ducha Świętego. Otóż Duch Święty posiada w Biblii ponad dwadzieścia imion:

1. Duch Boży (1 Kor 3:16)
2. Duch Jahwe (Iz 11:2)
3. Duch mądrości i rozumu (Iz 11:2)
4. Duch rady i mocy (Iz 11:2)
5. Duch poznania i bojaźni (Iz 11:2)
6. Duch Chrystusa (Rz 8:9)
7. Duch Jezusa Chrystusa (Flp 1:19)
8. Duch Jezusa (Dz 16:6-7)
9. Duch Syna (Gal 4:6)
10. Duch Święty (Lk 11:13)
11. Duch obietnicy (Ef 1:13)
12. Duch uświęcenia (Rz 1:4)
13. Duch sądu (Iz 4:4)
14. Duch spalenia (Iz 4:4)
15. Duch prawdy (J 14:17)
16. Duch żywota (Rz 8:2)
17. Duch łaski (Heb 10:29)
18. Duch łaski i błagania (Zach 12:10)
19. Duch chwały (1P 4:14)
20. Duch wieczny (Heb 9:14)
21. Duch Ojca (Mat 10:20)
22. Duch proroctwa (Obj 19:10)
23. Duch prawy - ochoczy (Ps 51:12)
24. Pocieszyciel (J 14:26; 15:26; 16:7)
25. Pan (2Kor 3:18) albo Jehowa (2Kor 3:18 PNŚ)


Może ktoś zna jakieś inne imiona Ducha Świętego?
Ja znam ;-) Palec BOŻY

therapon

Post autor: therapon »

nike pisze:Więc skąd tyle aż imion ten jeden duch posiada?
Może abyś uwierzyła wreszcie, iz jest osobą. Gdyby Duch Święty nie był osobą, nie posiadałby tylu tytułów czy imion.

nike pisze:Zauważ Bóg ma jedno imię własne JHWH
Bóg Ojciec też ma wiele imion:

1. Zazdrosny (Wyj 34:14)
2. Odkupiciel (Iz 63:16)
3. Pan Bóg Zastępów (Am 5:27)
4. Abba
5. Ojciec


Może znajdziesz więcej?

nike pisze:Jezus ma jedno imię własne, Jezus w przedludzkim stanie był Logosem,
Jezus też ma wiele imion:

1. Cudowny Doradca
2. Bóg Mocny
3. Wieczysty Ojciec
4. Książę Pokoju (Iz 9:6)
5. Emmanuel (Mat 1:23)
6. Chrystus (Mat 16:16)


Może znajdziesz więcej.

nike pisze:A DŚw. aż ileś tam? Pomyśl.
Też ma imię własne JHWH, jako wspólne imię Boga.

Arius pisze: Ja znam ;-) Palec BOŻY
To tak samo jak Bóg Ojciec to ręka boska (Lk 1:66; Dz 11:21, 13:11; 1P 5:6) a Syn Boży to ramię Boże (Iz 40:10, 53:1-12, 59:16, 63:5).
Inne określenie Ducha Świętego to oblicze Boga (Psalm 51:11, 139:7; Ez 39:29). :-P
A więc okreslenia te wskazują, iż te trzy osoby stanowią jak gdyby każda z nich jakąś część Boga, tworząc razem całego Boga. :crazy:

Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 342
Rejestracja: 03 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Essarts »

do czego w ogóle ma prowadzić ten temat,bo nie pojmuje tego :-x nie ma sensu ten temat chyba
SOLA SCRIPTURA — 1 Kor 4:6 Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano(BW)

...Gabriel... :-)
Obrazek

Olaf
Posty: 599
Rejestracja: 13 sty 2007, 19:47

Post autor: Olaf »

therapon pisze: A więc okreslenia te wskazują, iż te trzy osoby stanowią jak gdyby każda z nich jakąś część Boga, tworząc razem całego Boga. :crazy:
To bardzo ciekawe stwierdzenie w obliczu oficjalnej dogmatyki przekazanej przez pokolenia. Czyli Syn nie jest całym Bogiem? Ojciec nie jest całym Bogiem? Duch nie jest całym Bogiem? Powiedz mi, bo może ja coś źle rozumiem. Z tego co widzę w średniowieczu spłonąłbyś na stosie za tak zwane "herezje antytrynitarne".

therapon

Post autor: therapon »

Essarts pisze:do czego w ogóle ma prowadzić ten temat,bo nie pojmuje tego :-x nie ma sensu ten temat chyba
Po to żebyś zrozumiał, iż Duch Święty ma wiele imion. Zaryzykuję się nawet postawić tezę, iż posiada więcej imion niż Ojciec i Syn. Jest więc w tym względzie w pewnym sensie większy od nich.

Olo. pisze:To bardzo ciekawe stwierdzenie w obliczu oficjalnej dogmatyki przekazanej przez pokolenia. Czyli Syn nie jest całym Bogiem? Ojciec nie jest całym Bogiem? Duch nie jest całym Bogiem? Powiedz mi, bo może ja coś źle rozumiem. Z tego co widzę w średniowieczu spłonąłbyś na stosie za tak zwane "herezje antytrynitarne".
Olo, ja to wiem. Ale próbuję najprościej jak mogę wyjaśnić, iż nauka o Trójcy zawarta jest w biblii. Czasami muszę naprawdę stosować wielkie skróty myślowe. Ale, moim zdaniem, lepiej jest na początek zrozumieć, iż Ojciec, Syn i Duch Święty jak gdyby wchodzą w skład całego Boga, niż od razu mówić, iż są całym Bogiem. Mam nadzieję, iż wiesz co mam na myśli. :-)

Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 342
Rejestracja: 03 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Essarts »

therapon, No patrz ;) DŚ jest wyższy od Ojca i Syna :shock: to jest dopiero Filozofia
SOLA SCRIPTURA — 1 Kor 4:6 Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano(BW)

...Gabriel... :-)
Obrazek

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

therapon pisze:A więc okreslenia te wskazują, iż te trzy osoby stanowią jak gdyby każda z nich jakąś część Boga, tworząc razem całego Boga. :crazy:
A to co napisałeś to nawet jest nieco zabawne. mógłbyś mi powiedzieć której części Bóg ojciec nie posiadał, kiedy Jezus był na ziemi?
Z tego co piszesz to można zrozumieć,że był przez 33 lata okaleczony, ponieważ pewna część z Boga poszła na ziemię z Jezusem.
therapon pisze:Bóg Ojciec też ma wiele imion:

1. Zazdrosny (Wyj 34:14)
2. Odkupiciel (Iz 63:16)
3. Pan Bóg Zastępów (Am 5:27)
4. Abba
5. Ojciec
Tak?? 1/ imię, czy stwierdzenie?:
2/ Odkupiciel? Nie jest to imię własne jest to czynność
3/ jw.
4/ po polsku tatuś, ty też jesteś tatusiem, to uważasz,że tak masz na imię?
5/ po hebrajsku aw --ojciec nazwa a nie imię.
Podobnie z Jezusem. mieszasz nazwy, tytuły z imionami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”