Osobowość Ducha Świętego

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: wuka »

Pozostają wtedy tylko spekulacje i produkty bogactwa ludzkiej wyobrażni, wszelakiej fantastyki, one jednak nie mogą być niepodważalnym dowodem na cokolwiek.
Dokładnie. Jak już widać po wpisach ludzie często mówią o tym samym, ale innymi słowami. I wtedy się zaczyna dżes przez 2ss ;-)
Próbujemy w nieudaolnych słowach zamknąć to, co jest nienazwane i niewyobrażalne dla ludzkiego rozumu.
A tak w ogóle wyciąganie dogmatów z tak niezbadanych spraw świadczy o głupocie ludzkiej oraz pysze i poczucia, że "ojcowie"kościołów wiedzą lepiej i więcej. to guzik prawda.
Każdy człwoiek w sobie musi odnaleźć odpowiedzi na tak doniosłe pytania.

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: Luba »

RN, dzieki.... Pozdrawiam wszystkich forumowych bliznich, stojac w korku przed Berlinem :->

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: nike »

Luba pisze:
31 lip 2020, 23:40
nike pisze:
31 lip 2020, 22:28
Luba pisze:
31 lip 2020, 16:11
Jezus, kiedy mowil do zydow: "zanim byl Abraham JA JESTEM".
Witam miło :-)
Co ty chcesz przez te dwa wyrazy Jezusa udowodnić,że Jezus jest BOGIEM?
Jezus tutaj odpowiada Żydom,że On żył w niebie jako LOGOS stąd te dwa wyrazy w j. polskim.
Dokładnie to powinno być "BYŁEM" ITAK----
(...)
Tu wcale nie chodzi o to, zeby wam cokolwiek udowadniac, /quote]



Komu WAM ? Czy rozmawiam z towarzyszką dawnej PZPR ?

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: RN »

'Wam'' oznacza liczbę mnogą obojga płci piszących w temacie lub szerzej, będących użytkownikami forum. Błędu tutaj nie ma.
W PZPR prawdziwi ideolodzy zwracali się do siebie ''wy'' lub ''wam'' towarzyszu, mówiąc często do jednej osoby, i to wydawało się dziwne.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: radek »

RN pisze:
01 sie 2020, 9:31
próba jednoznacznego określenia kim/czym jest Duch Święty, osobą czy Bożą mocą ( Bogiem w działaniu) jeszcze raz pokazuje marność nad marnościami biblijnego przekazu, bo w jednej z najbardziej fundamentalnej dla siebie prawdzie wiary, nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Ale tak to jest, kiedy próbuje się rozstrzygać sprawy z obszarów, gdzie rozum nie potrafi być obiektywnym sędzią, po prostu tam nie sięga
Pozostają wtedy tylko spekulacje i produkty bogactwa ludzkiej wyobrażni, wszelakiej fantastyki, one jednak nie mogą być niepodważalnym dowodem na cokolwiek.
O niepodważalnym dowodzie może decydować jedynie wiara. Dowód ten pozostanie natomiast w sercu będąc źródłem odpowiedzi na wiele sytuacji. Lecz jeśli osoba przyjmująca Słowo nie uzna Go za przejaw Miłości Bożej, nie wyda odpowiedniego plonu

Mat 13:18-23 eib "(18) Wy zatem posłuchajcie, co znaczy przypowieść o siewcy. (19) Do każdego, kto słucha słów o Królestwie, lecz ich nie rozumie, przychodzi zły i porywa to, co zostało zasiane w jego sercu. Ten człowiek jest jak ziarno leżące przy drodze. (20) Człowiek jak ziarno na skałach to ten, który słucha Słowa i radośnie je przyjmuje, (21) lecz brak mu korzenia, przez chwilę wytrzymuje, lecz gdy z powodu Słowa dojdzie do ucisku lub prześladowania, zaraz się odwraca. (22) Z kolei człowiek przypominający ziarno posiane pośród cierni, to ten, który słucha Słowa, lecz troski tego wieku i zwodnicze uroki bogactwa tłamszą Słowo tak, że nie przynosi plonu. (23) Ziarno na dobrej ziemi to ten człowiek, który słucha Słowa i rozumie je. Taki wydaje owoc, jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, a inny trzydziestokrotny."

Duch podlega jednemu ciału, ciało natomiast gdy będzie podlegało jednemu Duchowi znajdzie się na drodze prostej

Łuk 9:55 eib "(55) Lecz On obrócił się i skarcił ich: Nie wiecie — powiedział — że już nie powinniście postępować w tym duchu?"

Koran 3:64
Powiedz: "O ludu Księgi! Dochodźcie do słowa jednakowego dla was i dla nas: abyśmy nie czcili nikogo innego, jak tylko Boga, abyśmy nie dodawali Jemu niczego za współtowarzyszy i aby jedni z nas nie brali sobie innych ' jako panów, poza Bogiem." A jeśli oni się odwrócą, to powiedzcie: "Bądźcie świadkami, że my jesteśmy całkowicie poddani!"
Obrazek

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: RN »

radek pisze:
02 sie 2020, 10:00



O niepodważalnym dowodzie może decydować jedynie wiara.
Wiara nie jest niepodważalnym dowodem.
Z Duchem Świętym zrobiono mnóstwo zamieszania, że dzisiaj, pomimo wielu prób, nikt nie jest w stanie dać niezbite dowody na prawdziwość swojej definicji, aby jednoznacznie obalić pomysły innych. Tak, jak w przypadku wielu innych zagadnień doktrynalnych, każdy znajduje swoje racje, i to znajduje w tym samym żródle.
Piszący i mówiący o Duchu, sami nie wiedzieli o czym piszą i mówią, dlatego jest tyle niekonsekwencji.

Skoro uznano, że Bóg jest Duchem, to dlaczego np. piszą, że ktoś zostanie napełniony Duchem, czy ten Duch się na kogoś wyleje :?:
Czy w momencie napełnienia/ wylania, w tym kimś jest sam Bóg, czy może jakaś Jego część. A może to jest jeszcze jakiś inny Duch, Duch od Ducha itp.
Kto z ludzi jest w stanie rozstrzygać takie zawiłości :?:
Taką mową - trawą zagmatwano i tak już dyskusyjny przekaz.
W zamian tego wystarczyło napisać np. tak, Bóg dał czy napełnił swoją mocą tego czy owego i sprawa byłaby w miarę zrozumiała.
Nikt bowiem z wierzących nie kwestionuje tego, że kto, jak kto, ale Bóg może emanować mocą, energią, siłą itp.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: wuka »

Bóg może emanować mocą, energią, siłą itp
W dodatku współczesna fizyka dowodzi tego, że właśnie to, co nazywamy Bogiem, Duchem Bożym jest jak najbardziej Energią.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: radek »

RN pisze:
02 sie 2020, 12:01
Wiara nie jest niepodważalnym dowodem.
Na co?

Mając rozwiązanie dowolnego problemu i nie mogąc mu nic zarzucić wierzymy, że jest poprawne. To jest zdrowe zachowanie, bo poprzez wiarę można nawet osiągnąć życie poprzez zwycięstwo dla odpocznienia podczas Szabatu

Ha 2:1-4 eib "(1) Muszę stanąć na moim posterunku, zająć miejsce na baszcie, wypatrywać, by dostrzec, co mi powie i jak zachowa się z powodu mej skargi. (2) I PAN odpowiedział mi tymi słowy: Zapisz to widzenie wyraźnie na tablicach, tak by ten, kto czyta, mógł to czynić bez trudu. (3) Gdyż widzenie wciąż czeka na czas oznaczony, lecz wypełni się przy końcu — nie zawiedzie. Choćby się spóźniało, nie przestawaj czekać, gdyż spełni się na pewno i niezwłocznie. (4) Oto rozzuchwalona, nieprawa w nim jego dusza, lecz sprawiedliwy dzięki swej wierze żyć będzie."
RN pisze:
02 sie 2020, 12:01
Skoro uznano, że Bóg jest Duchem, to dlaczego np. piszą, że ktoś zostanie napełniony Duchem, czy ten Duch się na kogoś wyleje :?:
Ciało to nie jedynie ręce i nogi, ale też Duch z niego emanujący

Za 4:6 eib "(6) Wtedy oznajmił: Oto Słowo PANA do Zorobabela: Nie dzięki mocy ani dzięki sile, stanie się to dzięki mojemu Duchowi — mówi PAN Zastępów."

Mi 2:7 eib "(7) Skąd to wiadomo, domu Jakuba, że PAN utracił cierpliwość? Czy takie są Jego dzieła? A czy moje słowa nie wychodzą na dobre temu, kto postępuje w sposób prawy?"

J 15:3 eib "Wy już jesteście czyści dzięki Słowu, które wam przekazałem."

Bo pamiętamy

Mat 28:18-20 eib "(18) A Jezus podszedł i zwrócił się do nich w tych słowach: Otrzymałem wszelką władzę w niebie i na ziemi. (19) Idźcie więc i pozyskujcie uczniów pośród wszystkich narodów. Chrzcijcie ich w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego (20) i uczcie przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż po kres tego wieku."
Obrazek

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: RN »

radek pisze:
02 sie 2020, 14:00
RN pisze:
02 sie 2020, 12:01
Wiara nie jest niepodważalnym dowodem.
Na co?


Na to, co jest rzeczywistą prawdą.
A to, czy wiara jest dla kogoś zdrowym zachowaniem, wierząc w cokolwiek, łatwiej jest mu żyć, to inna sprawa.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: radek »

RN pisze:
02 sie 2020, 15:38
radek pisze:
02 sie 2020, 14:00
RN pisze:
02 sie 2020, 12:01
Wiara nie jest niepodważalnym dowodem.
Na co?


Na to, co jest rzeczywistą prawdą.
Bardzo ładnie to ująłeś. Otóż wierząc w życie, uznajemy Ducha Świętego, odrzucając Prawdę Ducha Świętego nie moglibyśmy znaleźć nadziei na życie i sialibyśmy wszędzie śmierć choć świadomie byśmy się o to nie obwiniali.

1J 4:1-2 eib "(1) Drodzy, przestańcie wierzyć każdemu duchowi. Raczej badajcie duchy, czy pochodzą od Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat. (2) Ducha Bożego rozpoznaje się w ten sposób: Wszelki duch, który przyznaje, że Jezus jest Chrystusem i że przyszedł w ciele, jest z Boga."

Prawda owszem jest jedna, lecz bez wiary nie ma do Niej dostępu

J 8:24 eib "Powiedziałem wam więc, że poumieracie w swoich grzechach. Jeśli bowiem nie uwierzycie, że to Ja jestem, umrzecie w swoich grzechach."
Obrazek

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: Bobo »

wuka pisze:Z całą pewnością jest Osobą, a nawet więcej - może nie więcej, ale inaczej. Jest Osobą samego Boga. (...)
Dlatego między innymi jedyny grzech nieprzebaczalny to przeciwko Niemu.
Owszem, Jezus powiedział, że grzech przeciwko duchowi nie będzie przebaczony. Tylko czy to dowodzi, że ten duch jest osobą?
W Biblii mamy sporo wzmianek o grzechu przeciwko rzeczom, które na pewno nie można uznać za osoby:

Jehowa rzekł jeszcze do Mojżesza: 15 „Jeśli ktoś postąpi niewiernie przez to, że nieumyślnie zgrzeszy przeciw świętym rzeczom Jehowy, to na ofiarę za przewinienie przyniesie Jehowie zdrowego barana, którego wartość została wyceniona w srebrnych syklach według wagi świętego sykla. 16 I da zadośćuczynienie za grzech przeciw świętemu miejscu, i doda do tego jedną piątą wartości danej rzeczy
(Kapłańska 5:14-16)

Wtedy syn rzekł do niego: ‚Ojcze, zgrzeszyłem przeciw niebu i przeciw tobie (Łukasza 15:21)
itp. w Biblii.

Jak pokazuje Biblia, można zgrzeszyć nie tylko przeciwko osobie, ale i rzeczom, miejscu, niebie itp. Trudno uznać, że jest to grzech przeciwko osobie.
Jeśli ktoś uważa, że grzech przeciwko duchowi świętemu sugeruje osobowość ducha to... na jakiej podstawie? Dlaczego przechyla szalę wagi na stronę osobowego ducha? Jaki klucz? Czyżby ustalenia papieży z IV wieku?

Natomiast Bóg poprzez swojego ducha - czynna siłę - demonstruje swoją osobę i kierunek działania. Podobnie czynił Jezus.
Wyobraź sobie, że Bóg nie posłużył się swoim duchem do stworzenia ziemi i tego co na niej (Rodzaju 1:2). Zapewne nie byłoby jak dzisiaj o tym rozmawiać :-D A jednak posłużył się swoim duchem i istniejesz.
Wyobraź sobie, że Bóg nie natchnął swoim duchem Biblii. Nic być o nim nie wiedział (2 Tym 3:16).
Wyobraź sobie, że Bóg nie przemawia do zboru za pośrednictwem swojego ducha (Obj. 2:7)
Wyobraź sobie, że uczniowie Jezusa nie mają ducha, który uzdolnił ich do głoszenia (Dzieje 1:8)
Wyobraź sobie, że Jezus nie czyni żadnego cudu bez pomocy ducha Bożego (Mat 12:28).

Wyciągam więc wniosek, że uparte negowanie stwarzania przez Boga, negowanie Biblii, negowanie zboru, którym posługuje się Bóg, negowanie głoszenia przez tych członków zboru czy kwestionowanie cudów jakie uczynił Jezus to... nic innego jak grzech przeciwko duchowi świętemu.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: Queza »

Duch Święty to nie osoba, to duch, ale osoba może wypompować z człowieka ducha i to jest straszne.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1272
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: DonCicio »

Queza pisze:
03 sie 2020, 20:57
Duch Święty to nie osoba, to duch, ale osoba może wypompować z człowieka ducha i to jest straszne.

Niektórzy jednak, w sposób bardziej lub mniej świadomy, przyodziewają "Ducha Świętego" w formę osobową, używając pisowni na zasadzie "Szanowny Panie" (wielką literą). A przecież duch święty jest czynną mocą Boga, którą się posługuje do realizacji swojego zamierzenia:

"Gdy zstąpi na was duch święty, otrzymacie moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie, w całej Judei, Samarii i aż do najdalszego miejsca na ziemi" (Dzie 1:8)

"Apostołowie w dalszym ciągu z wielką mocą dawali świadectwo o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. A Bóg obdarzał wszystkich wielką miarą niezasłużonej życzliwości" (Dzie 4:33)

"Spocznie na nim duch Jehowy, duch mądrościzrozumienia, duch radypotęgi, duch wiedzy i bojaźni przed Jehową" (Iz 11:2)

Ludzie ochrzczeni w "imię" świętego ducha Jehowy, mogą liczyć na wszystkie cechy wymienione w powyższym wersecie.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: wuka »

v
Ostatnio zmieniony 09 lut 2022, 20:44 przez wuka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Osobowość Ducha Świętego

Post autor: Bobo »

A ktoś twierdzi, że człowiek, to nie człowiek?
Wymyślasz...
I co najgorsze, utrwalasz we własnej głowie swoje wymysły.
Oszołomstwu mówię NIE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duch Święty”