Tzw. "Biblia Mesjańska"

Dyskusje o różnych przekładach biblii, ich błędach translacji, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Tzw. "Biblia Mesjańska"

Post autor: .Cyprian. »

wuka pisze:
12 sty 2021, 18:42
Nie pojmuję...przeglądałam to wydanie internetowe. Tam są wszystkie księgi. Nie rozumiem. Z tego, co rzuciłam okiem, to Jezus jest zmienione na Isus(np.w Liście do Rzym.), u Jana w Ew. zamiast Słowo, pisze "myśl" nie chce mi się wgłębiać w takie twórczości, ale nie rozumiem o co wam chodzi z tymi 8 księgami NT.
Jest całość.
Przeczytaj dokładnie przedmowę. Zauważ, jak wiele ksiąg NT zaznaczonych jest na szaro - przedmowa wyjaśnia, co oznacza ten szary kolor.

W ogóle o czym tu mówimy, ktoś wziął sobie BW, coś powyrzucał, coś sobie z LXX dołożył, bądź uzupełnił.

Mnie dziwi tylko fakt, że poważne - jak dotąd uważałem - strony, traktują to dzieło jako przekład. A to nie jest przekład.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Tzw. "Biblia Mesjańska"

Post autor: wuka »

.Cyprian. pisze:
12 sty 2021, 19:00
wuka pisze:
12 sty 2021, 18:42
Nie pojmuję...przeglądałam to wydanie internetowe. Tam są wszystkie księgi. Nie rozumiem. Z tego, co rzuciłam okiem, to Jezus jest zmienione na Isus(np.w Liście do Rzym.), u Jana w Ew. zamiast Słowo, pisze "myśl" nie chce mi się wgłębiać w takie twórczości, ale nie rozumiem o co wam chodzi z tymi 8 księgami NT.
Jest całość.
Przeczytaj dokładnie przedmowę. Zauważ, jak wiele ksiąg NT zaznaczonych jest na szaro - przedmowa wyjaśnia, co oznacza ten szary kolor.

W ogóle o czym tu mówimy, ktoś wziął sobie BW, coś powyrzucał, coś sobie z LXX dołożył, bądź uzupełnił.

Mnie dziwi tylko fakt, że poważne - jak dotąd uważałem - strony, traktują to dzieło jako przekład. A to nie jest przekład.
Dzięki, przeczytam. Ale już teraz kojarzy mi się taka myśl. Tutaj zrobiono wielkie i radykalne zmiany. Czy dokonywanie zmian, takich małych, małymi kroczkami (choćby w BT, gdzie najdobitniej to widać i w przekładzie ŚJ), z pozoru nieważnych, jest mniejszym złem? Czy nie jest to dokładnie takie samo działanie, zwodzące ludzi?


PS. Przeczytałam i utwierdzam się w przekonaniu, że działanie jest równie dobre/złe, jak w innych przypadkach.

Nie wiem też o jakiej wiarygodnej stronie biblijnej piszesz, że ten przekłąd tak cię zbulwersował. Ja mam taki link http://www.bibliamesjanska.com/bm.htm
A ty, Cyprian, jaki masz?

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Tzw. "Biblia Mesjańska"

Post autor: .Cyprian. »

Mogę na to odpowiedzieć tak, że gdy ja korzystam z BT bądź PNŚ, to porównuję je z innymi przekładami. W ogóle bardzo rzadko korzystam z PNŚ i jestem krytyczny wobec tego przekładu. Trochę częściej korzystam z BT, najczęściej z BW. To jednak są przekłady, a tzw. BM to jakaś kompilacja i przekładem nie jest.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Tzw. "Biblia Mesjańska"

Post autor: wuka »

.Cyprian. pisze:
12 sty 2021, 19:13
Mogę na to odpowiedzieć tak, że gdy ja korzystam z BT bądź PNŚ, to porównuję je z innymi przekładami. W ogóle bardzo rzadko korzystam z PNŚ i jestem krytyczny wobec tego przekładu. Trochę częściej korzystam z BT, najczęściej z BW. To jednak są przekłady, a tzw. BM to jakaś kompilacja i przekładem nie jest.
Tu masz rację, BM to "radosna twórczość własna", ale wątpię, aby ten przekład dotarł do szerokiej publiczności i znalazł poparcie.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Tzw. "Biblia Mesjańska"

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
12 sty 2021, 12:49
Dodam, że jakoś mnie nie dziwi, że Pawła pominięto. Wszak jego twórczość to rzeczywiście "radosna twórczość własna" ...

Biedna, zarozumiała, ale za to (za)wysoce myśląca o sobie...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Tzw. "Biblia Mesjańska"

Post autor: wuka »

Henryk pisze:
12 sty 2021, 20:37
wuka pisze:
12 sty 2021, 12:49
Dodam, że jakoś mnie nie dziwi, że Pawła pominięto. Wszak jego twórczość to rzeczywiście "radosna twórczość własna" ...

Biedna, zarozumiała, ale za to (za)wysoce myśląca o sobie...
Coś jeszcze z mądrości własnej dorzucisz? :mysli: Śmiało. Swoimi wpisami przebijasz samego siebie. Co wpis to większa nienawiść. Wyjmij belkę z oka, dopiero potem bierz się za źdźbła w oczach innych ludzi. Pokora ci się kłania. Poczucie nieomylności ci się kłania. I wiele innych paskudztw w pas ci się kłaniają.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Tzw. "Biblia Mesjańska"

Post autor: Bobo »

Nie wiem o co chodzi, ale wszedłem na stronę, jaką podał Cyprian i... Biblia Mesjańska zawiera wszystkie księgi w tym listy Pawła.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: Tzw. "Biblia Mesjańska"

Post autor: .Cyprian. »

Bobo pisze:
13 sty 2021, 8:06
Nie wiem o co chodzi, ale wszedłem na stronę, jaką podał Cyprian i... Biblia Mesjańska zawiera wszystkie księgi w tym listy Pawła.
Zawiera, zawiera. Tylko, jak wejdziesz na stronę oryginalną tego przedsięwzięcia, to się dowiesz, że min. te wszystkie listy Pawła traktowane są jako apokryfy.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekłady”