Odzież nie zniszczała

Dział, który przyczynia się do naszego duchowego rozwoju oraz prowadzi do refleksji nad tekstem biblijnym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Anowi,

4 Moj. 32:11-12
11. Zaiste nie oglądają ludzie ci, którzy wyszli z Egiptu, od dwudziestu lat i wyżej, tej ziemi, o którąm przysiągł Abrahamowi, Izaakowi, i Jakóbowi, przeto iż mię cale nie naśladowali;
12. Oprócz Kaleba, syna Jefunowego, Kenezejczyka, i Jozuego, syna Nunowego, ponieważ ci cale naśladowali Pana.
(BG)


Dzieci które wyszły z Egiptu nie mając dwudziestu lat weszły do ziemi obiecanej. Z tych co wyszli z Egiptu mając po nad dwadzieścia lat, był tylko Jozuje i Kaleb.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Finał Exodus'u, Jordan, symbolika

Post autor: nike »

Eutychus pisze:Podoba mi się interpretacja Jacha i Henryka.

Jeśli mozna poprosić o Waszą interpretację finału tej historii.

Plemiona Rubena, Gada i połowa plemienia Manassesa przekroczyły Jordan tylko po to aby wspomóc drugą połowę plemienia Manassea i 9 pozostałych plemion.
Po zakończeniu głównej batalii podboju, powróciłi do swoich rodzin, na przyznane im przez Mojżesza tereny, po wschodniej stronie Jordanu.

Czy jest w tym jakiś obraz i kogo obrazuje 9,5 plemion w ziemi kanaanejskiej, na zachodnim brzegu Jordanu, a kogo te 2,5 po wschodniej stronie?
Zainteresował mnie post Eutychusa dokładnie zdanie:
Plemiona Rubena, Gada i połowa plemienia Manassesa przekroczyły Jordan tylko po to aby wspomóc drugą połowę plemienia Manassea i 9 pozostałych plemion---
Czy jest w tym jakiś obraz i kogo obrazuje 9,5 plemion w ziemi kanaanejskiej, na zachodnim brzegu Jordanu, a kogo te 2,5 po wschodniej stronie?.


Ja mam pytanko do braci z grup Badaczy jak wy ten tekst rozumiecie? Dlaczego pokolenie Manasessa zostało rozdzielone co te dwa i pół pokolenie przedstawiają w poza typie, a co te 9,5 pokolenia? itd. Ja wykładnie epifaniczną w tym temacie znam, chcę się dowiedzieć jak u was to jest tłumaczone.
Milo mi będzie się dowiedzieć i poszerzyć moją wiedzę w tym temacie. :xhehe:

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

Dzięki Nike, za rozwinięcie mego pytania, które zadałem hasłowo bez dalszych szczegółów, z których Ty wymieniłaś dwa, a jest ich jeszcze sporo, np:
1. Ruben i Gad wywodzą się z linii Lei (Ruben <= Lea, Gad <= Zylpa - służąca Lei), Manasses z linii Racheli (Manasses <= Józef <= Rachela)
2. Manasses był fizycznym pierworodnym, chociaż Jakub, idąc swoim śladem? (Ezaw), przez błogosławieństwo, nadał "duchowe" pierworództwo Efraimowi
3. Dlaczego podzielono plemię Manassesa na pół i czego obrazem jest każda z tych połówek

Też będę wdzięczny za jakąś wykładnię, choćby w postaci stosownego linka.
Liczę też, że również Nike zapoda tę Epifaniczną, będę mógl porównać i wybrać tę "lepszą" :-D
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

nike pisze:
jeśli owe szaty są proroctwem to dlaczego żaden z wychodzących z Egiptu nie wszedł do Ziemi Obiecanej?
Ja to nie wszedł?
Jozue i Kaleb weszli jako jedyni z Izraelitów do ziemi Obiecanej. (Królestwa Bożego)

Jozue to Jezus, Kaleb wykłada się jako Pies-wierny towarzysz Jezusa(zbiorowy,- Kościół)

Joz. 14:6-15
6. Tedy synowie Judy przystąpili do Jozuego w Gilgal i Kaleb, syn Jefunnego, Kenizyta, rzekł do niego: Ty znasz to słowo, które wyrzekł Pan do Mojżesza, męża Bożego, w Kadesz-Barnea odnośnie do mnie i odnośnie do ciebie.
7. Miałem czterdzieści lat, gdy Mojżesz, sługa Pana, wysłał mnie z Kadesz-Barnea, abym przeszpiegował tę ziemię, i przyniosłem mu wieści, według najlepszej wiedzy i sumienia.
8. Lecz moi bracia, którzy poszli ze mną, zastraszyli serce ludu, ja natomiast bez zastrzeżeń poszedłem za Panem, Bogiem moim.
9. I Mojżesz przysiągł tego dnia: Ziemia, po której stąpała twoja noga, należeć będzie po wsze czasy jako dziedzictwo do ciebie i do twoich synów, gdyż bez zastrzeżeń poszedłeś za Panem, Bogiem moim.
10. I oto, zgodnie ze słowem, które wypowiedział Pan do Mojżesza, Pan zachował mnie przy życiu przez te czterdzieści pięć lat, w czasie których Izrael wędrował po pustyni. I oto teraz mam lat osiemdziesiąt pięć,
11. A jeszcze dziś jestem tak mocny, jak byłem w dniu, kiedy wysłał mnie Mojżesz, i jaką była wtedy moja siła, taką jest jeszcze teraz moja siła bądź do bitwy, bądź do pochodu.
12. Daj mi więc teraz te góry, o których mówił Pan w tym dniu. Sam bowiem słyszałeś tego dnia, że są tam Anakici i wielkie warowne miasta. Może Pan będzie ze mną i wypędzę ich, jak powiedział Pan.
13. Jozue pobłogosławił tedy Kaleba, syna Jefunnego, i dał mu Hebron jako dziedzictwo.
14. Hebron dlatego stało się dziedzictwem Kaleba, syna Jefunnego, Kenizyty i jest nim do dnia dzisiejszego, ponieważ bez zastrzeżeń poszedł za Panem, Bogiem Izraela.
15. Hebron zaś nazywało się dawniej Kiriat-Arba - Miasto Arby; Arba był największym mężem wśród Anakitów. A ziemia doznała wytchnienia od wojny.
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Manases był pierworodnym synem Józefa,a Efraim był drugim synem tegoż Józefa.
Józef był w tym czasie drugim po faraonie dostojnikiem Egiptu,nosił tytuł Cafnat Paneach,co znaczy Zbawca Świata i może przedstawiać Jezusa Chrystusa w chwale. Jakub przybywszy do Egiptu wiedziony panującym głodem,zamieszkał wraz z rodziną w ziemi Goszen,co znaczy Przybliżenie.Józef zadbał o swoją rodzinę, a Jakub usynowił obydwu synów Józefa,wyróżniając przy tym Efraima przed Manasesem. Może to być prorocza zapowiedź,że większość z powołanych w przyszłości i wybranych przez Chrystusa do Kościoła,będzie się wywodzić z chrześcijan,których obrazuje Efraim,a mniej z cielesnego Izraela. Jak wiemy z historii,Pan "przyszedł do swoich,ale swoi Go nie przyjęli",za wyjątkiem niewielu,-kilku tysięcy powołanych z Żydów. W 36 roku łaska przeszła do Pogan i odtąd głównie z nich wybierany był Kościół. Część Manasesowego pokolenia pozostała przed Jordanem,który stanowi pewną granicę nie tylko fizyczną,przedstawia też śmierć . Cała ludzkość jak wody Jordanu,"płynie" do morza Martwego. Możliwe,że pokazuje to iż nie wszyscy z ludzi wejdą do żywota wiecznego,aczkolwiek Jordan pokazuje też Poświęcenie naśladowców.

Postaram się znaleźć materiały,z uwagi na wielość zagadnień jakie zawiera Biblia,przynajmniej ja nie potrafiętak z marszu,naprędce,bez przypomnienia i poszukania,
dać sensowną odpowiedź. :-D
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Jachu, A jak odczytujesz tekst:4 Moj. 32:11-12

Zgadzam się,że dwóch weszło do ziemi obiecanej Jozuje i Kaleb [Jozue to Jozuje a Jeszu to Jeszu] tak mi się zdaje

Dzieci też wyszli z Egiptu i co wszystkie pomarli? z tego tekstu przezemnie zacytowanego nie wynika tak.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

nike pisze:Jachu, A jak odczytujesz tekst:4 Moj. 32:11-12

Zgadzam się,że dwóch weszło do ziemi obiecanej Jozuje i Kaleb [Jozue to Jozuje a Jeszu to Jeszu] tak mi się zdaje

Dzieci też wyszli z Egiptu i co wszystkie pomarli? z tego tekstu przezemnie zacytowanego nie wynika tak.
4 Moj. 32:11-13
11. Zaiste, ci mężowie, którzy wyszli z Egiptu, od dwudziestu lat i wzwyż, nie ujrzą tej ziemi, którą poprzysiągłem Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, ponieważ niezupełnie byli mi posłuszni,
12. Z wyjątkiem Kaleba, syna Jefunnego, Kenizyty, i Jozuego, syna Nuna, którzy wiernie wytrwali przy Panu.

13. I rozgorzał gniew Pana na Izraela, i sprawił, że tułali się po pustyni przez czterdzieści lat, aż wyginęło pokolenie, które czyniło zło w oczach Pana.
(BW)
Kaleb pisze o sobie:
7. Miałem czterdzieści lat, gdy Mojżesz, sługa Pana, wysłał mnie z Kadesz-Barnea, abym przeszpiegował tę ziemię, i przyniosłem mu wieści, według najlepszej wiedzy i sumienia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

nike pisze: [Jozue to Jozuje a Jeszu to Jeszu] tak mi się zdaje
Yeshua to aramejska forma Jozue
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

nike pisze:Dzieci też wyszli z Egiptu i co wszystkie pomarli? z tego tekstu przezemnie zacytowanego nie wynika tak.
Lb 14:31 bp "Wasze dzieci jednak, o których mówiliście, że staną się łupem [wrogów], wprowadzę [do tego kraju]; one poznają zatem tę ziemię, którą wy sami pogardziliście."
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Jachu, Więc po wejściu do ziemi obiecanej było tylko dwóch starych ludzi, reszta to najstarszy musiał mieć 40 lat.
Ja zgadzam się z tym co mówisz, bo ja tez tak wiem. Jednak tekst który zacytowałam mówi: od dwudziestu lat i wyżej, dlaczego nie mówi wszyscy co wyszli z Egiptu? Nie mówi też nic o dzieciach do dwudziestu lat?
Trochę jest nie jasny.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

Pierwszy spis obejmował wszystkich zdolnych do walki powyżej dwudziestu lat , dokonane dwal lata po wyjściu z Egiptu. Więc do Kanaanu weszli ludzie w wieku od 58 lat
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

1 Kor. 10:1-11
1. A chcę, bracia, abyście dobrze wiedzieli, że ojcowie nasi wszyscy byli pod obłokiem i wszyscy przez morze przeszli,
2. I wszyscy w Mojżesza ochrzczeni zostali w obłoku i w morzu,
3. I wszyscy ten sam pokarm duchowy jedli,
4. I wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus.
5. Lecz większości z nich nie upodobał sobie Bóg; ciała ich bowiem zasłały pustynię.
6. A to stało się dla nas wzorem, ostrzegającym nas, abyśmy złych rzeczy nie pożądali, jak tamci pożądali.
7. Nie bądźcie też bałwochwalcami, jak niektórzy z nich; jak napisano: Usiadł lud, aby jeść i pić, i wstali, aby się bawić.
8. Nie oddawajmy się też wszeteczeństwu, jak niektórzy z nich oddawali się wszeteczeństwu, i padło ich jednego dnia dwadzieścia trzy tysiące,
9. Ani nie kuśmy Pana, jak niektórzy z nich kusili i od wężów poginęli,
10. Ani nie szemrajcie, jak niektórzy z nich szemrali, i poginęli z ręki Niszczyciela.
11. A to wszystko na tamtych przyszło dla przykładu i jest napisane ku przestrodze dla nas, którzy znaleźliśmy się u kresu wieków.

(BW)


4 Moj. 14:28-35
28. Powiedz im więc: Jako żyję - mówi Pan - uczynię wam tak, jak mówiliście wobec mnie:
29. Na tej pustyni legną wasze trupy i wszyscy zapisani spośród was, w pełnej liczbie, od dwudziestego roku życia wzwyż, wy, którzy szemraliście przeciwko mnie,
30. Nie wejdziecie do ziemi, w której poprzysiągłem was osiedlić, z wyjątkiem Kaleba, syna Jefunnego i Jozuego, syna Nuna.
31. Lecz dzieci wasze, o których mówiliście, że staną się łupem, te wprowadzę i one posiądą ziemię, którą wy pogardziliście.
32. Wasze trupy zaś legną na tej pustyni.
33. Lecz i synowie wasi będą koczowali na pustyni przez czterdzieści lat i poniosą karę za waszą niewierność, aż zniszczeją wasze trupy na pustyni.
34. Według liczby dni, w ciągu których badaliście tę ziemię, a było ich czterdzieści, dzień licząc za rok, będziecie ponosić karę za wasze winy przez czterdzieści lat i doznacie mojej niechęci.
35. Ja, Pan, powiedziałem tak i tak postąpię z całym tym złym zborem, który zmówił się przeciwko mnie. Na tej pustyni wyginą i tu pomrą.
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Eleazar
Posty: 325
Rejestracja: 19 lis 2010, 22:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Eleazar »

Oczywiście, że do Ziemi Obiecanej weszło więcej osób, które żyły już w Egipcie...
Wj 6.23-25 pisze:(23) Aaron wziął za żonę Eliszebę, córkę Aminadaba a siostrę Nachszona.
Ona urodziła mu Nadaba, Abihu, Eleazara i Itamara.
(24) Synowie Koracha: Assir, Elkana i Abiasaf. Oto są rody Koracha.
(25) Syn Aarona Eleazar pojął za żonę jedną z córek Putiela. Ona urodziła mu Pinchasa.
Oto naczelnicy rodów Lewiego według ich rodzin.
(26) To są właśnie oni - Aaron i Mojżesz, którym &#1497;&#1492;&#1493;&#1492; rozkazał:
"Wyprowadźcie synów Izraela z ziemi egipskiej według ich zastępów!"
Widać zatem, że synowie Aarona urodzili się w Egipcie,
a nawet żyli tam na tyle długo, żeby mieć już własne dzieci...
2 z nich umarło na pustyni, ale 2 pozostałych...
Joz 24,29-33 pisze:(29) Po tych wydarzeniach umarł Jozue, syn Nuna, sługa &#1497;&#1492;&#1493;&#1492;, licząc sto dziesięć lat.
(30) Pochowano go w posiadłości, którą otrzymał w dziedzictwie w Timnat-Serach w górach Efraim na północ od góry Gaasz
(31) Izrael służył &#1497;&#1492;&#1493;&#1492; przez wszystkie dni życia Jozuego i przez całe życie starszych,
którzy przeżyli Jozuego i znali wszystkie dzieła, jakich &#1497;&#1492;&#1493;&#1492; dokonał dla Izraela.
(32) Kości Józefa, które Izraelici zabrali z Egiptu, pogrzebali w Sychem na części pola, które Jakub zakupił
od synów Chamora, ojca Sychema, za cenę stu kesitów i które przypadło w dziedzictwie potomkom Józefa.
(33) Umarł również Eleazar, syn Aarona, i pochowano go w Gibat, [mieście],
które przyznano jego synowi Pinchasowi w górach Efraim.
...nie tylko przeszło przez Jordan, ale żyli tam długo spełniając swoje obowiązki kapłanów.

Eleazar w momencie wejścia do Kanaanu na pewno miał więcej niż 40 lat,
ale na pewno miał również mniej niż 58, ze względu na to, co zacytował Jachu,
nie było to jednak dużo mniej, ponieważ wychodząc z Egiptu miał już syna.
Inna sprawa, że Lewici nie byli spisywani...
Rz 2,9-16

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Jachu, Może ja ciemna masa na pierogi jestem, ale nic mi nie wyjaśniłeś. Teksty te to ja znam i z nich wynika,że tylko od dwudziestu w zwyż poginęli
Ale powiedz jak ty to widzisz. Dziekuje.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Hmmm. Są takie zapisy,które wyodrębniają Lewitów spośród reszty Izraela,np:

4 Moj. 1:47-54
47. Lecz Lewici, według pochodzenia swego rodu, nie zostali wraz z nimi spisani.
48. I przemówił Pan do Mojżesza tymi słowy:
49. Zaiste, nie obejmuj spisem plemienia Lewiego i nie wliczaj ich do innych Izraelitów,
50. Lecz wyznacz Lewitów do służby w Przybytku Świadectwa i zleć im staranie o wszystkie jego sprzęty i wszystko, co do niego należy. Oni będą nosić przybytek i wszystkie jego sprzęty, oni też będą go obsługiwali i wokoło przybytku mieszkali.
51. A kiedy przybytek ma być przeniesiony gdzie indziej, niech go rozbiorą Lewici, w czasie obozowania zaś przybytek ustawią Lewici. Obcy, który się zbliży do niego, poniesie śmierć.
52. Synowie izraelscy obozować będą, każdy w swoim obozie i każdy przy swoim sztandarze, według swoich zastępów.
53. Lewici zaś będą obozować wokół Przybytku Świadectwa, aby nie spadł gniew na zbór synów izraelskich; Lewici będą więc pełnić straż przy Przybytku Świadectwa.
54. Synowie izraelscy uczynili wszystko tak, jak Pan nakazał uczynić Mojżeszowi.
(BW)
Lewici przedstawiają klasy duchowe,nie ziemskie,im nie było dane dziedzictwo w Ziemi Obiecanej
Przy górze Synaj był poczyniony spis w którym policzono wszystkie pokolenia,oprócz Lewitów:
4 Moj. 26:57-65
57. A oto są objęci spisem Lewici według swoich rodzin: Od Gerszona wywodzi się rodzina Gerszonitów, od Kehata wywodzi się rodzina Kehatytów, od Merariego wywodzi się rodzina Merarytów.
58. To są rodziny Lewiego: rodzina Libnitów, rodzina Chebronitów, rodzina Machlitów, rodzina Muszitów, rodzina Korachitów. Kehat zaś zrodził Amrama.
59. Żona Amrama nazywała się Jochebed, córka Lewiego, która urodziła się Lewiemu w Egipcie. Urodziła ona Amramowi Aarona i Mojżesza oraz ich siostrę Miriam.
60. Aaronowi zaś urodzili się Nadab i Abihu, Eleazar i Itamar.
61. Lecz Nadab i Abihu zginęli, gdy złożyli Panu w ofierze obcy ogień.
62. A było ich objętych spisem dwadzieścia trzy tysiące, wszystkich mężczyzn od jednego miesiąca życia wzwyż. Nie zostali oni bowiem objęci spisem razem z innymi synami izraelskimi, gdyż nie dano im dziedzicznego działu pośród synów izraelskich.
63. To są objęci spisem przez Mojżesza i Eleazara, kapłana, którzy sporządzili spis synów izraelskich na stepach Moabu nad Jordanem, naprzeciw Jerycha.
64. Wśród nich nie było ani jednego z objętych spisem przez Mojżesza i Aarona, kapłana, którzy sporządzili spis synów izraelskich na pustyni Synaj,
65. Gdyż Pan powiedział o nich, że umrą na pustyni. I nie ostał się nikt z nich oprócz Kaleba, syna Jefunnego i Jozuego, syna Nuna.
(BW)
Skoro Lewici nie byli z Bożej woli policzeni z resztą Izraela,to niektórzy z nich,jak Eleazar(kapłan) dożyli wejścia do Chanaanu.
Tak myślę.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblijne studium”