Gdzie jest raj?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 342
Rejestracja: 03 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Essarts »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Zapewne tam gdzie był,wiesz co to restytuacja?To właśnie poczekaj zobaczysz :roll:
SOLA SCRIPTURA — 1 Kor 4:6 Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano(BW)

...Gabriel... :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

Essarts pisze:Zapewne tam gdzie był, wiesz co to restytuacja?To właśnie poczekaj zobaczysz :roll:
No ale ja wołami podkreśliłem, ze on "JEST", a nie że "był"... ehh Badaczu :mrgreen: proszę czytać ze zrozumieniem
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Quster pisze:no gdzie JEST ten ogród z drzewem życia słucham ?
Wydaje mi się, że zginął wraz z drzewem.
Zarósł chwastami...
Sugerujesz, że praojciec Adam przebywał w Niebie?
Tam zrywał owoce?
Nawet z TEGO drzewa w pośrodku ogrodu?
A... potem, za karę został strącony na Ziemię? :aaa:

Awatar użytkownika
Erhard
Posty: 366
Rejestracja: 15 gru 2010, 20:04
Lokalizacja: Ziemia....i niech tak pozostanie.

Post autor: Erhard »

Henryk, Jest napisane,że zostali wypędzeni i wyszli z raju,więc raj był na Ziemi.

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

Henryk pisze:
Quster pisze:no gdzie JEST ten ogród z drzewem życia słucham ?
Wydaje mi się, że zginął wraz z drzewem.
Zarósł chwastami...
Sugerujesz, że praojciec Adam przebywał w Niebie?
Tam zrywał owoce?
Nawet z TEGO drzewa w pośrodku ogrodu?
A... potem, za karę został strącony na Ziemię? :aaa:
Nie wiem po jakich moich słowach przyszło ci to do głowy, ja sugeruję raczej, że Eden to Eden, a Raj to Raj... czyli dwie różne sprawy...

Adam był w Raju, czy był w Edenie ?

owszem wiem, że Żydzi utożsamiają Eden z Rajem, ale ja cytowałem wersety i trzymając się tylko tego co jest w Biblii, stwierdzam, że Eden to co innego niż Raj...

Jeśli jakiś pominąłem to zapodaj, poczytam.
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

therapon

Post autor: therapon »

W ST mowa jest o ogrodzie Eden jedynie w księdze Rodzaju oraz proroctwie Ezechiela. W NT mowa jest o raju w niebie (trzy razy). Dlaczego Bóg miał zniszczyć w potopie ogród Eden a nie mógł raj zostać utworzony w niebie? Nawet księga Ezechiela sugeruje taką interpretację. Raj jest więc dzisiaj w niebie. To fałszywi nauczyciele wmawiają nam, iz raj został zatopiony w potopie i ci co przetrwają będą musieli go sami, bez Boga, odbudować. Raj bez Boga przestaje być jednak rajem. Nawet w Edenie pierwsi ludzie mogli usłyszeć Boga.

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

therapon pisze:W ST mowa jest o ogrodzie Eden jedynie w księdze Rodzaju oraz proroctwie Ezechiela. W NT mowa jest o raju w niebie (trzy razy). Dlaczego Bóg miał zniszczyć w potopie ogród Eden a nie mógł raj zostać utworzony w niebie? Nawet księga Ezechiela sugeruje taką interpretację. Raj jest więc dzisiaj w niebie. To fałszywi nauczyciele wmawiają nam, iz raj został zatopiony w potopie i ci co przetrwają będą musieli go sami, bez Boga, odbudować. Raj bez Boga przestaje być jednak rajem. Nawet w Edenie pierwsi ludzie mogli usłyszeć Boga.
ja już o tym pisałem... że Objawienie mówi o drzewie, które JEST w raju Bożym, a nie że dopiero zostanie tam zasadzone, czy coś takiego....

A Eden ? to inna historia był, ale go nie ma...
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

therapon

Post autor: therapon »

A dlaczego nie założyć, iż ogród EDEN został podczas potopu przeniesiony do nieba? Przecież w raju też jest drzewo życia jak w ogrodzie EDEN! Ba, nawet jak się czyta księgę Ezechiela to można znaleźć też pewnie te same rzeki, które przepływały obok ogrodu Eden. Co o tym sądzisz?

Awatar użytkownika
Erhard
Posty: 366
Rejestracja: 15 gru 2010, 20:04
Lokalizacja: Ziemia....i niech tak pozostanie.

Post autor: Erhard »

therapon,
A dlaczego nie założyć, iż ogród EDEN został podczas potopu przeniesiony do nieba?
Może,dlatego,że w Biblii o tym nie ma :->

therapon

Post autor: therapon »

Logika podpowiada jednak, iż tak właśnie było. Aby pogodzić wersety biblijne ze soba trzeba tak właśnie zalozyc. Bo gdzie napisane, iż Bóg zniszczył ogród Eden w potopie? Czy Bóg pzowoliłby go zniszczyć? Masz gdzieś to napisane? NIE! Natomiast jeśli ja znajduję informację, iz drzewo życia JEST w raju Boga w niebie, to znaczy, iż tam został przeniesiony ogród EDEN. A nie że dopiero będzie w przyszłości. Masz jakieś inne wyjaśnienie?

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Quster pisze:
Henryk pisze:
Quster pisze:no gdzie JEST ten ogród z drzewem życia słucham ?
Wydaje mi się, że zginął wraz z drzewem.
Zarósł chwastami...
Sugerujesz, że praojciec Adam przebywał w Niebie?
Tam zrywał owoce?
Nawet z TEGO drzewa w pośrodku ogrodu?
A... potem, za karę został strącony na Ziemię? :aaa:
Nie wiem po jakich moich słowach przyszło ci to do głowy, ja sugeruję raczej, że Eden to Eden, a Raj to Raj... czyli dwie różne sprawy...

Adam był w Raju, czy był w Edenie ?

owszem wiem, że Żydzi utożsamiają Eden z Rajem, ale ja cytowałem wersety i trzymając się tylko tego co jest w Biblii, stwierdzam, że Eden to co innego niż Raj...

Jeśli jakiś pominąłem to zapodaj, poczytam.
Quster , a drzewo życia które jest w raju to według Ciebie jakieś inne niż w Edenie w którym mieszkał Adam?
Zakładając , że w Biblii mowa jest o tym samym drzewie uzasadnionym jest twierdzenie , że Adam był w raju.

therapon pisze:...w raju Boga w niebie, to znaczy, iż tam został przeniesiony ogród EDEN...
Theraponie jest jeszcze inna opcja , którą biorę pod uwagę...

Możliwe jest , że raj przed potopem był jednocześnie na ziemi oraz w wymiarze duchowym , czyli tym trzecim niebie o którym pisał Apostoł Paweł. Po potopie Bóg mógł zupełnie odciąc dostęp do tego miejsca z ziemi.
Świat i wszystkie jego wymiary są o wiele bardziej złożone niż powszechnie uznawany trójwymiar świata materialnego.
Przykładem jest chocby to , że zanim Pan Jezus wstąpił do nieba po zmartwychwstaniu to gdzieś przecież przebywał w czasie gdy nie ukazywał się uczniom , prawda...? 8-)

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

machabeusz pisze: a drzewo życia które jest w raju to według Ciebie jakieś inne niż w Edenie w którym mieszkał Adam?
Zakładając , że w Biblii mowa jest o tym samym drzewie uzasadnionym jest twierdzenie , że Adam był w raju...

Możliwe jest , że raj przed potopem był jednocześnie na ziemi oraz w wymiarze duchowym , czyli tym trzecim niebie o którym pisał Apostoł Paweł. Po potopie Bóg mógł zupełnie odciąc dostęp do tego miejsca z ziemi.
Świat i wszystkie jego wymiary są o wiele bardziej złożone niż powszechnie uznawany trójwymiar świata materialnego.
Przykładem jest chocby to , że zanim Pan Jezus wstąpił do nieba po zmartwychwstaniu to gdzieś przecież przebywał w czasie gdy nie ukazywał się uczniom , prawda...?
drzewo
gdzie był Adam...
przed potopem...

Mam zasadę, że wyciągam wnioski tylko z tego co jest napisane, natomiast inne domniemania, niby logiczne wnioski, mogę wyciągać, ale wielu z tych "logicznych wniosków" tworzy dogmaty warunkujące zbawienie...

W Piśmie czytam, że w Edenie było drzewo....
w Piśmie czytam, że w raju Bożym jest drzewo...

czy są dwa ? czy to jest jedno ? przeniesione ? nie czytam o tym, więc moim zdaniem poruszamy się juz w terenach gdybologii

Adam był w Edenie, nigdzie nie jest napisane, że bł w raj, to tylko wasze "logiczne wnioski" umieszczają w raju Adama. Ja nie mogę tak powiedzieć, bo tak nie pisze.

Przed potopem był ogród, w potopie według rozkazy Boga WSZYSTKO zostało zalane, zniszczone itd... jak WSZYSTKO, to wszystko....

Co Bóg zrobił z Edenem ? nie wiem, bo nic nie pisze... gdyby miał polegać na "wnioskach logicznych" to najlogiczniejsze jest to że Eden został zatopiony zniszczony, przestał istnieć ten ogród... tyle według mnie jak juz to sugeruje Biblia

Czy do nieba drzewo i ogród ? nie czytam o tym, czy to jest możliwe ? Możliwe, ale ja o tym nie czytam... czy możliwe że jest to inne drzewo drugie ? Możliwe, nie czytam, że to dla Boga jest nie możliwe.

Na temat tego drzewa to wiemy tyle ile zjemy, więc raczej nie bujałbym w obłokach.

Można by odpowiedzieć czym było, jest drzewo, ale nie odbiegnę od tematu. Raj jest tam gdzie sugerują trzy wersety w Biblii.

A Eden był, a go nie ma.

Raczej oddzielmy naszą osobista filozofię i gdybologię od tego co pisze w Piśmie.
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Konkretnie to czytamy w Biblii , że Bóg zasadził ogród w Edenie , a tam drzewo życia. Nie Eden jest rajem ale ów ogród jak mniemam...
Sam Eden najprawdopodobniej został zalany wodą potopu. Z powodu grzechu Adama cała ziemia została przeklęta ale czy ogród również?
Czy drzewo życia zostało przeklęte...?
Czasami warto pogdybac bo dzięki temu możemy poznac prawdę. ;-)
Gdybając dochodzę do wniosku , że Bóg nie pozwolił zniszczyc swojego doskonałego dzieła i zachował je w takiej samej doskonałej postaci -również m.in drzewo życia.
Zakładając (według mnie błędnie) , że były dwa drzewa życia -jedno w raju a drugie w Edenie , to Bóg by nas o tym poinformował. Poinformował na przykład nas przecież o tym , że jest śmierc i śmierc druga.

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

machabeusz pisze: Gdybając dochodzę do wniosku , że Bóg nie pozwolił zniszczyc swojego doskonałego dzieła i zachował je w takiej samej doskonałej postaci -również m.in drzewo życia.
widzisz, ale to pozostaje tylko twoim gdybaniem, owszem możesz, ale budowanie potem na tym jakiś wniosków i założeń, twierdzeń tak jak to poniżej:
machabeusz pisze:Zakładając (według mnie błędnie) , że były dwa drzewa życia -jedno w raju a drugie w Edenie , to Bóg by nas o tym poinformował. Poinformował na przykład nas przecież o tym , że jest śmierc i śmierc druga.
Nie napisałem nigdzie że są dwa drzewa, napisałem, ze gdyby Bóg tak chciał to tak by zrobił, bo nie drzewo w tym jest istotne, ale to co się wiąże z tym drzewem, i raczej takie postanowienie Bóg może powziąć do czegokolwiek zechce, W księdze Objawienia są przede wszystkim symbole. A dzięki komu możemy mieć i mamy życie to jest podstawa Ewangelii więc nie trzeba się tak rozwodzić nad fizycznym drzewem.

Porównanie drzewa ze śmiercią uważam, za bezpodstawne. Nie można tego tak łączyć, bo to zbyt swobodne połączenie, w ten sposób można zbudować nie jedną fantastyczną historię.

Co do Ogrodu Eden i Raju, istnieje jedna przesłanka, która daje prawo do prawdopodobieństwa, że chodzi o to samo... ale warto samemu porozmyślać, nie pogdybać, a porozmyślać ;-) nad tym co to za przesłanka, ale to i tak nie przesądza sprawy.
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Owszem księga Objawienia to również symbole ale jeśli drzewo życia to symbol , to raj również -musimy byc konsekwentni , Quster.
Wracając do tematu , to raj jest w trzecim niebie zgodnie ze słowami apostoła Pawła z drugiego listu do koryntian.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dusza”