Różaniec bez różańca?

Porozmawiajmy o tym jak powinniśmy się modlić i czym jest dla nas modlitwa. Czy radzimy sobie z nią?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

ShadowLady86 pisze:Mnie zawsze jako Katolika zastanawiał fakt tych wszystkich kultów figur i obrazów. Wiele razy spotykałam się z tłumaczeniem, że przecież nie oddaje się czci obrazowi czy figurce ale temu, kogo te przedmioty uosabiają. Jednak jest to jak dla mnie mocno naciągane i trochę nieprawdziwe. To przecież nie uosobienie jest ubierane w sukienki czy koronowane. To nie uosobienie jest obnoszone podczas różnych świąt. To figury czy obrazy z drewna i farby.

Często spotykałam się też z "tłumaczeniem", że przykazanie dotyczące nierobienia podobizn sakralnych dotyczył się w istocie pogan. Ale biorąc to na logikę, poganie także nie wierzyli w moc kamienia czy drewna, ale modlili się do pewnej wizji swoich bogów. Tak więc sytuacja analogiczna. Mamy tzw. powrót do przeszłości. Zarówno w religiach pogańskich jak i obecnie przystraja się, ubiera i nosi w procesjach drewno i kamień.

Jeśli ja modlę się przed obrazem z Panem Jezusem to ja modlę się do Niego. Obraz ma mi tylko pomagać się lepiej skupić i bardziej odczuć, że Jezus jest tutaj przy mnie w czasie modlitwy.
Poganie tworzyli sobie posągi i mówili, że przedstawiają bóstwo. Nie wiedzieli jak Bóg wygląda. Dopiero jak Jezus Chrystus, Syn współistotny Ojcu przyszedł na świat to Bóg wcielony był już widzialny

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

nike pisze:wiesia, Ona ma teraz egzaminy, wróci na pewno. :-D
Nie martwcie się o mnie

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

Queza30 pisze:
wiesia pisze:Obawiam się,że tymi niegrzecznymi odzywkami skutecznie zniechęcono młodą Iwonkę do ucieczki z forum.Wielka szkoda.
Wychowuj dzieci na swoim podwórku.
trochę dziwna jesteś

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Iwona19, Też tak myślę Iwonko. Jak pobędziesz dlużej to i zahartujesz się :-D

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Iwona19 pisze: Obraz ma mi tylko pomagać się lepiej skupić i bardziej odczuć, że Jezus jest tutaj przy mnie w czasie modlitwy.
Poganie tworzyli sobie posągi i mówili, że przedstawiają bóstwo. Nie wiedzieli jak Bóg wygląda. Dopiero jak Jezus Chrystus, Syn współistotny Ojcu przyszedł na świat to Bóg wcielony był już widzialny
akurat bycie w ciemności ( zamknięte oczy) pomagają dokładnie skupić się na modlitwie. Nic wtedy nie rozprasza.

kto był modelem do obrazu? wiesz? może jakiś bezdomny wzięty z ulicy, który zarobił na chleb - a jeśli był aniołem z nieba?

(Łk 22:46) Rzekł do nich: Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie.

nie padaj na kolana przed człowiekiem (a mój syn padł - abym zeszła z kompa)
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Supouse
Posty: 510
Rejestracja: 05 sty 2013, 8:45

Post autor: Supouse »

Nie próbuje nikogo nakłonić :-) sam nie wiem co tu na Ziemi jest najslusznijesza droga. Dzis nawet ochoty na kłótnie nie mam :D

jak będę bardziej nie mily to tu wroce bo narazie się rozklejam i spieranie mi nie w glowie :P czasem to źle.

A wy dziewczyny pogodzcię się już i przytulcię :P wieczorem odpisze na Twoje pytania i analizy Iwono.

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

Supouse, fajnie tylko te takie pyszne przekonanie w sobie "TYLKO JA I MY swiadki Jehowy wiemy jaka jest prawda, jaka jest sluszna droga" jest grzechem, i postrzeganie kogos na zasadzie "ROBISZ ZLE, ja WIEM jaka jest sluszna droga, ty sie MYLISZ" odrzuca tylko od religii, i daje tzw. "bad name" chrzescijanom czy komus innemu

Supouse
Posty: 510
Rejestracja: 05 sty 2013, 8:45

Post autor: Supouse »

Nie jestem Świadkiem Jehowy. Pozatym nie pysznie się. Widziałas wogole co piszę bo to wyglada jakbyś nie czytała.

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

woroniecka pisze:Supouse, fajnie tylko te takie pyszne przekonanie w sobie "TYLKO JA I MY swiadki Jehowy wiemy jaka jest prawda, jaka jest sluszna droga" jest grzechem, i postrzeganie kogos na zasadzie "ROBISZ ZLE, ja WIEM jaka jest sluszna droga, ty sie MYLISZ" odrzuca tylko od religii, i daje tzw. "bad name" chrzescijanom czy komus innemu
wszyscy Świadkowie tak robią

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Iwona19 pisze:
woroniecka pisze:Supouse, fajnie tylko te takie pyszne przekonanie w sobie "TYLKO JA I MY swiadki Jehowy wiemy jaka jest prawda, jaka jest sluszna droga" jest grzechem, i postrzeganie kogos na zasadzie "ROBISZ ZLE, ja WIEM jaka jest sluszna droga, ty sie MYLISZ" odrzuca tylko od religii, i daje tzw. "bad name" chrzescijanom czy komus innemu
wszyscy Świadkowie tak robią
Oj, Iwonko, Iwonko... gdybyś mi mogła przytoczyć dla przykładu, w którym miejscu ja się czegoś takiego dopuściłem? ;-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Supouse
Posty: 510
Rejestracja: 05 sty 2013, 8:45

Post autor: Supouse »

O co chodzi wogole? Możecie zacytować coś gdzie się pysznilem?

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Iwona19 pisze:Jeśli ja modlę się przed obrazem z Panem Jezusem to ja modlę się do Niego. Obraz ma mi tylko pomagać się lepiej skupić i bardziej odczuć, że Jezus jest tutaj przy mnie w czasie modlitwy.
Poganie robili dokładnie to samo. Nie modlili się dosłownie do drewna czy kamienia, tylko do boga, którego obraz/ figura przedstawiał/ a. Ich bogowie mieszkali np. ma górze Olimp, nie w kamieniu. A jednak Biblia potępia klękanie przed drewnem czy kamieniem o kształcie ludzkim. Bo gdy figura jest ubierana w sukienki czy obnoszona w procesji, to właśnie obnoszone i odziewane jest kamień, drewno i farba.
Iwona19 pisze:Poganie tworzyli sobie posągi i mówili, że przedstawiają bóstwo. Nie wiedzieli jak Bóg wygląda. Dopiero jak Jezus Chrystus, Syn współistotny Ojcu przyszedł na świat to Bóg wcielony był już widzialny
I uważasz, że Jezus wyglądał tak, jak go przedstawia współczesna sztuka? Że miał długie włosy oraz ubrany był na modłę rzymską w togę i tunikę? Sam Paweł mówił, że długie włosy hańbią mężczyznę.
(14) Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy[1 Kor 11: 14]
.

Jedynie nazyrejczycy okresowo nie ścinali włosów. Jednak Jezus nie był nazyrejczykiem, gdyż spożywał wino.
Czy więc obrazy przedstawiają Jezusa, czy też może wyobrażenie jakiś artystów, zapewne rzymskich?

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

AEliot pisze:
Iwona19 pisze:
woroniecka pisze:Supouse, fajnie tylko te takie pyszne przekonanie w sobie "TYLKO JA I MY swiadki Jehowy wiemy jaka jest prawda, jaka jest sluszna droga" jest grzechem, i postrzeganie kogos na zasadzie "ROBISZ ZLE, ja WIEM jaka jest sluszna droga, ty sie MYLISZ" odrzuca tylko od religii, i daje tzw. "bad name" chrzescijanom czy komus innemu
wszyscy Świadkowie tak robią
Oj, Iwonko, Iwonko... gdybyś mi mogła przytoczyć dla przykładu, w którym miejscu ja się czegoś takiego dopuściłem? ;-)
no może i nie wszyscy, ale znaczna większość.
Chodzicie po domach, pouczacie nas. Jak my w coś wierzymy np. w Trójcę Świętą, czy Matkę Bożą chwalimy to stwierdzacie, że tak nie powinno być, że my wierzymy źle, ale za to wy twierdzicie, że zawsze macie rację. Tu się sprawdzają słowa Woronieckiej.

Supouse
Posty: 510
Rejestracja: 05 sty 2013, 8:45

Post autor: Supouse »

woroniecka pisze:Supouse, fajnie tylko te takie pyszne przekonanie w sobie "TYLKO JA I MY swiadki Jehowy wiemy jaka jest prawda, jaka jest sluszna droga" jest grzechem, i postrzeganie kogos na zasadzie "ROBISZ ZLE, ja WIEM jaka jest sluszna droga, ty sie MYLISZ" odrzuca tylko od religii, i daje tzw. "bad name" chrzescijanom czy komus innemu
Zacytuj zdanie ktore uwazasz za pyszne....

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Iwona19 pisze:
AEliot pisze: Oj, Iwonko, Iwonko... gdybyś mi mogła przytoczyć dla przykładu, w którym miejscu ja się czegoś takiego dopuściłem? ;-)
no może i nie wszyscy, ale znaczna większość.
Chodzicie po domach, pouczacie nas. Jak my w coś wierzymy np. w Trójcę Świętą, czy Matkę Bożą chwalimy to stwierdzacie, że tak nie powinno być, że my wierzymy źle, ale za to wy twierdzicie, że zawsze macie rację. Tu się sprawdzają słowa Woronieckiej.
No cóż, podałas akurat dwa tak ewidentne przykłady, że nie pozostaje mi powiedzieć nic innego jak tylko: w tym przypadku z pewnością mamy rację :mrgreen:
A tak naprawdę to rację ma Biblia. Ani Trójcy ani kultu Marii w niej nie znajdziesz... więc w czym problem? :-P
Sama przytaczałaś w tym wątku wypowiedzi biblijne mające rzekomo sugerować kult Marii. No i co? Gdzież ten kult na kartach Pisma? Są jedynie opisy zwykłych relacji jakie mają miejsce w rodzinie (i to opisy dość szorstkich relacji) a także w zborze. Nijakiego kultu dopatrzeć się nie można :-)

Ale ŚJ nie we wszystkim mają rację, bo nie jesteśmy nieomylni i cały czas badamy czy tak się rzeczy mają :-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Modlitwa”