Powstanie świata

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Badacz Biblii
Posty: 210
Rejestracja: 19 kwie 2009, 22:10
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post autor: Badacz Biblii »

Nie ma Zakonu, grzech się nie liczy Wówczas była inna sytuacja.

minksi
Posty: 1
Rejestracja: 01 cze 2011, 14:30

powstanie

Post autor: minksi »

Wszystko to jak dla mnie jest bardzo skomplikowane. Sama już nie wiem co myśleć. Ostatnio przeczytałam artykuł P Pietrzyka, który argumentuje teorie powstania świata http://www.naturaswiata.pl/index.php?ln ... ists&id=13. Co sądzicie o tym podejściu? Ja mam mętlik w głowie, dlatego liczę na Wasze komentarze.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16834
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Lepiej, gdybyś zadał konkretne pytanie. Nie wiadomo do czego się odnieść.
Najpierw zaznacz, jaki Ty masz pogląd na temat, co przeczytałaś sprzecznego z Twoim podejściem... wtedy to będzie miało sens.

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Re: powstanie

Post autor: Hardi »

minksi pisze:Wszystko to jak dla mnie jest bardzo skomplikowane. Sama już nie wiem co myśleć. Ostatnio przeczytałam artykuł P Pietrzyka, który argumentuje teorie powstania świata http://www.naturaswiata.pl/index.php?ln ... ists&id=13. Co sądzicie o tym podejściu? Ja mam mętlik w głowie, dlatego liczę na Wasze komentarze.
Dawno nie czytałem takiego filozoficznego bełkotu, nie dziwie Ci się, że po przeczytaniu tego masz mętlik w głowie, jeśli to Cię pocieszy, to ja też mam hehehe :lol:
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Dymensja pisze:Tak, to musiała być Kaina siostra. Tak myślę
niekoniecznie - mogła to być córka, wnuczka, prawnuczka itd następnego brata Kaina
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Re: Powstanie świata

Post autor: din »

yaha pisze:Witam wszystkich użytkowników i mam nadzieję na odpowiedz

Moja córka ostatnio interesowała się tym jak powstał świat. Opowiedziałam jej o teorii Darwina a takze o wykreowaniu świata przez Boga. Problem w tym że jak doszłam do wygnania Adama i Ewy z raju ona zaskoczyła mnie pytaniem "To jak powstali inni ludzie skoro byli tylko Adam i Ewa"? w domyśle skoro byli tylko jedni rodzice to znaczy że potomkowie tych jedynych rodziców musieli się rozmnażać między sobą dopuszczając się kazirodzctwa. Czy tak własnie mówi Biblia? bo prawde mówiąc nie potrafię dotrzeć do żadnych informacji na ten temat.

W cytacie poniżej jest mowa o tym że Kain odszedł do krainy Nod i miał synów czyli że spotakał tam kobietę - czy to znaczy że Bóg po wygnaniu Adama i Ewy zaczął tworzyć nowych ludzi?? Biblia jest pełna niejasności ale to pytanie córki naprawdę mnie zaintrygowało...

Kain powiedział Bogu Jahwe, że wyznaczona mu kara jest zbyt ciężka - skoro ma odtąd tułać się po świecie ukrywając się przed Bogiem, będzie mógł go zabić każdy człowiek, którego napotka (Rdz 4,13-14). Bóg odpowiedział mu, że każdy, kto by go zabił, poniósłby siedmiokrotną pomstę, a żeby do tego nie dopuścić, naznaczył Kaina znamieniem, by każdy mógł go od razu rozpoznać (Rdz 4,15) - fakt ten odbił się w języku jako związek frazeologiczny "piętno kainowe". Następnie Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod , położonym na wschód od Edenu



Mam nadzieję że mogę liczyć na odpowiedz, ewentualnie linki do stron gdzie mogę ją znależć. Z góry bardzo dziękuje.

Pozdrawiam
Adam i Ewa mieli wiele dzieci... Ale ostatecznie nie można zaprzeczyć że Bóg mógł uczynić.... Czego nie ma w Biblii jest także chyba możliwe dla stwórcy.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Tyle że już w czasach Adama i Ewy oraz Kaina i Abla istnieli inni ludzie. Przyjrzyjmy się temu wersetowi:

(14) Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie. (15) I rzekł Pan do niego: Nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie. Położył też Pan na Kainie znak, aby go nikt nie zabijał, kto go spotka. (16) [Rodz 4:14-16]

Z tej rozmowy Boga z Kainem wynika, że istnieli inni ludzie. Kain chce się tułać po świecie i pragnie, by można było go zabić. Kto mógłby go zabić, skoro w czasie gdy wypowiadał te słowa teoretycznie żyli tylko Adam i Ewa? Kto określany jest słowami każdy kto mnie spotka lub ktokolwiek by zabił?

I dalej:
(16) I odszedł Kain sprzed oblicza Pana, i zamieszkał w ziemi Nod, na wschód od Edenu. (17) I obcował Kain z żoną swoją, a ta poczęła i urodziła Henocha. [Rodz 4: 16-17]

Skoro Kain odszedł ze swoich rodzinnych stron, to jego żoną nie mogła być żadna z córek Adama i Ewy. Zwłaszcza że takowa się jeszcze nie narodziła.
Tak więc jeśli jeszcze potomstwo Adama i Ewy mogłoby się teoretycznie mnożyć między sobą, tak linia Kaina, który opuścił dom musiała powstać także z innych ludzi. Zwłaszcza że sam Bóg we fragmencie, który przytoczyłam sugeruje, że inni ludzie są.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

Biblia nic nie wspomina o tym , żeby istnieli jacyś inni ludzie nie pochodzący od Adama i Ewy ,z których mogła by pochodzić żona Kaina
chyba ,że historia o Kainie pochodzi z innej tradycji
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Ta wypowiedź "Ktokolwiek... ""

Odnosi się raczej do przyszłości. Do osób które urodziły się potem.. Chyba...

Ale wiesz to tylko moje zdanie...

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Talmid2Tes2,15 pisze:Biblia nic nie wspomina o tym , żeby istnieli jacyś inni ludzie nie pochodzący od Adama i Ewy ,z których mogła by pochodzić żona Kaina
chyba ,że historia o Kainie pochodzi z innej tradycji
No właśnie. To co mówi tu biblia to konkretna relacja dotycząca Kaina.. Może Biblia czegoś nie mówi w tej kwestii..

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Tyle że kluczowa jest tutaj ta rozmowa Kaina z Bogiem.
(14) Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie. (15) I rzekł Pan do niego: Nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie. Położył też Pan na Kainie znak, aby go nikt nie zabijał, kto go spotka. (16) [Rodz 4:14-16]

Trzykrotnie mamy w tym fragmencie sugestie, że na świecie są inni ludzie. Kain chce zostać tułaczem i wędrować po ziemi. I jest mowa, że w tej wędrówce jakoby ma spotkać innych ludzi. Kogo? Przyszłe dzieci Adama i Ewy? Mało prawdopodobne. Gdzie znalazłby żonę, o której mówi Biblia? Kim są Ci wszyscy ludzie, których mógłby teoretycznie spotkać Kain w swej wędrówce? Czy te zdania tyczą się przyszłości? Raczej wątpliwe, bo Bóg wysyła Kaina na tułaczkę w jego teraźniejszości i w jego teraźniejszości Bóg wydaje zakaz zabijania go. Gdyby nie istnieli inni ludzie oprócz tej trójki, Bóg nie musiałby dawać zakazu zabijania Kaina, gdyż po prostu nikt by tego nie mógł zrobić.

Moim zdaniem na ziemi istnieli inni ludzie w tym samym czasie, w którym żyli Adam, Ewa, Kain i Abel. Te wersety z Księgi Rodzaju wyraźnie to sugerują. Czy Bóg stworzył de novo także innych ludzi oprócz Adama i Ewy? Być może. Jednak możemy tylko spekulować na ten temat, ponieważ Biblia nie daje nam żadnych informacji.

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Ja uważam że ta zapowiedź może dotyczyć przyszłości..

Może dotyczyć. Bóg nie mówi "w tym czasie".....

Można tak to rozumieć. Można i rozumieć inaczej.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Tylko jakich ludzi miałaby dotyczyć ta przyszłość? Kain miał w przyszłości spotkać potomków Adama i Ewy? Ich dzieci i wnuki? Czyli w swej teraźniejszości Kain został wygnany na tułaczkę po pustym świecie?

Z Biblii dowiadujemy się, że Kain zamieszkał po wygnaniu na ziemi Nod. Tam poznał swoją żonę i narodził mu się syn Henoch. Adam, Ewa i ich potomstwo przebywali wtedy w innym miejscu? Skąd wzięłaby się więc żona Kaina? Skąd wzięłaby się żona Seta? Biblia mówi, że dopiero Set miał córki, wcześniej rodzili się synowie. Skąd brałyby się ich żony?

Ja właśnie rozumiem to w ten inny sposób - musieli istnieć jeszcze jacyś inni ludzie, o których Pismo nie wspomina.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Mi konkretnie chodzi o to że Dzieci Kaina mogły chcieć go zabić.. Kain żył mnie więcej tyle co Adam.

A żona Kaina mogła zostać stworzona przez Boga. Albo była z potomkiem Adama i Ewy nie wymienionym w Bibili.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”