Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kabała
Autor Wiadomość
CZEK0LADA
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-10, 17:58   kabała

Czy ktoś mógłby cos napisac na temat kabały zydowskiej i co na ten temat chrześcijanie?
Mam na mysli tych narodzonych z ducha.
Ostatnio zmieniony przez CZEK0LADA 2007-01-13, 10:38, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-01-10, 18:17   Re: kabała

CZEK0LADA napisał/a:
Czy ktoś mógłby cos napisac na temat kabały zydowskiej i co na ten temat chrześcijanie?
Mam na mysli tych narodzonych z ducha.
Szczególnie interesuje mnie zdanie kesjii.
Kesja napisz coś na ten temat. :prosze:
Jeśli można z niej coś skorzystać, to nie chcę wylewac dziecka z kąpielą.
Gdybym zapytała się o kabałę moich znajomycvh chrześcijan, to zapewne zaraz chcieliby ze mnie wyganiać demony :crazy:



EMET:
Polecam poświęcony tematyce 'KABAŁY' miesięcznik "MIDRASZ" Nr 12 (116) grudzień 2006.
Znajdziesz tam to wszystko, co Cię interesuje.

Do zdobycia w MPIK-ach.


Stephanos, ps. EMET
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2007-01-11, 10:42   

Szukasz nowych wrażeń?
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
CZEK0LADA
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-11, 14:12   

wit
jakbym chciała miec nowe wrażenia, to wsadziłabym dwa gwoździe do kontaktu. :aaa:
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-12, 12:16   

CZEK0LADA napisał/a:
wit
jakbym chciała miec nowe wrażenia, to wsadziłabym dwa gwoździe do kontaktu. :aaa:

To gwoździe są potrzebne do wrażeń związanych z kabałą ??? :-?
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2007-01-12, 12:39   

CZEK0LADA napisał/a:

jakbym chciała miec nowe wrażenia, to wsadziłabym dwa gwoździe do kontaktu. :aaa:


Miałem na myśli wrażenia duchowe. Nie dość, że Twoja prośba była wręcz błagalana, to dodatkowo opis w temacie mnie zaintrygował, bo pytasz czy warto coś zaczerpnąć z kabały. Najlepszej odpowiedzi sama udzieliłaś w pierwszej części opisu do tematu. No i jeszcze warto przeczytać Hebrajczyków 13:9.

Pozdrawiam.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
CZEK0LADA
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-12, 19:21   

wit
trajektorie naszych lotów raczej się nie przetną
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-13, 11:27   

To zupełnie tak jak z trajektoriami wiary chrześcijańskiej i magii. Jedno drugie wyklucza. Szczególnie to pierwsze wyklucza drugie.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
CZEK0LADA
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-14, 11:48   

miła Anno01

Masz tutaj całkowitą rację.
Aczkolwiek magia w swej istocie jest czyms innym niż fałszywa nauka, jednak jedno i drugie ma ten sam korzeń - a jest nim kłamstwo.

Dlatego też rzuciałam na forum pytanie o kabałę, ale jakos nikt nie podjął tego tematu.
Mnie nie tyle interesuje sama kabała - bo sa na ten temat dostępne rożne prace i publikacje, ile stanowisko ludzi wiary. No, ale , to są już moje "prywatne badania " w tym temacie.

Na koniec mojej odpowiedzi mogę tylko zacytowac wypowiedź brata Pawła z listu do Koryntian:

"Bo gdy przychodzi ktoś i zwiastuje innego Jezusa, którego mysmy nie zwiastowali, lub gdy przyjmujecie innego ducha, ktorego nie otrzymaliście, lub inną ewangelię, ktorej nie przyjeliście, znosicie to z łatwością."

"Tacy bowiem są fałszywymi fałszywymi apostołami, pracownikami zdradliwymi, ktorzy tylko przybierają postać apostolów Chrystusowych.
I nic dziwnego; wszak i szatan przybiera postać anioła światłości."

Oraz z Listu do Galacjan:

"Ale choćbysmy nawet my albo anioł z nieba zawiastował wam ewangelię odmienna od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty!"
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2007-01-16, 14:03   

Kabała nie głosi innego Chrystusa. Nawet więcej, ona go wogóle nie głosi! :-)
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-04-27, 15:41   

Kabbały nie znam ale;
czy to nie jest piekne?

Wzciąg z książki:
"Drzewo Życia"
'Ez Chajim' Kabalisty ARI

I gdy postanowił On stworzyć światy i twory, w nich zamieszkujące,
Przez to obnażając doskonałość swoją,
Co stało się przyczyną stworzenia światów,
Skurczył się On w punkcie swoim centralnym -
I ścisnęło się światło i się oddaliło,
Pozostawiając wolną, niczym nie napełnioną przestrzeń.

I równomierne było skurczenie się światła dookoła punktu centralnego
Tak, że miejsce puste kształt okręgu przybrało,
Ponieważ takowe było skurczenie się światła.

I oto po ściśnięciu się owym w centrum napełnionej światłem przestrzeni
Powstała okrągła próżnia, tylko wtedy
Pojawiło się miejsce, gdzie mogą istnieć stworzenia i twory.

I oto rozpostarł się od nieskończonego światła promień prosty,
Z góry do dołu opuścił się do wnętrza przestrzeni pustej tej.
Rozpostarło się, opuszczając się po promieniu, światło nieskończone w dół
I w przestrzeni pustej tej stworzył wszystkie całkowicie światy.

Wcześniej przed tymi światami był Nieskończony,
O doskonałości swojej o tyle przepięknej,
Że brak sił stworzeniom pojąć doskonałość Jego -
Przecież nie może rozum stworzony dosiąc Jego.
Przecież nie ma Jemu miejsca, granicy i czasu.

I po promieniu opuściło się światło
Do światów w czarnym przestworze pustym, wciąż pozostającym.
I krąg każdy od każdego świata i bliskie do światła - ważne,
Póki nie odnajdujemy świat materii nasz w punkcie centralnym,
Wewnątrz wszystkich okręgów w centrum ziejącej próżni.
I tak oddalony od Nieskończonego - dalej niż inne światy
I dlatego materialnie tak ostatecznie niski -
Przecież wewnątrz wszystkich okręgów on się znajduje -
W samym centrum ziejącej pustki...



 
 
Amens
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-27, 22:41   

Cytat:
Aczkolwiek magia w swej istocie jest czyms innym niż fałszywa nauka, jednak jedno i drugie ma ten sam korzeń - a jest nim kłamstwo.

Ajj...proszę, nie mów tak.

Myślę, że jeśli już założymy, że mamy się nie modlić do figurek to także i nie powinniśmy (ście -chrześcijanie) szukać mocy w znakach.
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-06-27, 16:58   

Mysle ,że z kabala mozemy sie WIELE dowiedzieć
wiele jest przed nami zasłoniete i dopiero przez kabala mozemy zobaczyc.

czy kabala jest magia - moze i jest ale jest Drzewem życia .

Pan Jezus powiedział
po Owocach poznaje sie Drzewo
Sa Dwa Drzewa
Dobre- Drzewo życia, które daje Dobre Owoce
Drzewo ,które daje złe owoce .

a co do kabaly to .

Za wszystko co masz NABYWAJ
Madrości
Nabywaj
Rozumu
 
 
confide-in-me 
1 KOR 6,9-12

Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 16
Wysłany: 2008-10-04, 14:58   

coprawda dawno nikt (chyba) tu nie zaglądał,ale tak się składa że odnalazłem w domu książkę(nie mam pojęcia co ona robi w naszej rodzinie,ale...) Yehuda Berg "Moc Kabbalah" i oto co w niej znaleźć możemy:

wg kabały, istnieja zasłona która dzieli naszą rzeczywistość na dwa obszary (1% to świat fizyczny-ciemność i 99% to obszar duchowy-domena Światła)

dużo treści o energi i świetle np. "wrzechśwait został stworzony z nicości z jednego punktu Światła.ta nicość wypełniona była Nieskończonym Światłem.Światło to skurczyło się do jednego punktu,tworząc pierwotną przestrzeń..." "Adam(podajże ten Biblijny) stał się protonem atomu,podczas gdy Ewa-elektronem. Adam i Ewa są męską i żeńską zasadą energetyczną,które napędzają nasz wszechświat"

celem życia jest duchowa transformacja, czyli przemiana istoty reaktywnej w istotę proaktywną(cokolwiek to znaczy)

szatan nie jest trzymającym w ręku widły demonem.jego imie to kod określający egoistyczne reaktywne zachowanie,jest mistrzem magii i zwodzenia. przekonał nas że naszym wrogiem jest inny człowiek,a nie nasza własna reaktywna natura

myśli pochodzące od szatana manifestują się jako nasze racjonalne,logiczne a sygnały pochodzące od Światła jako intuicja,sny,sumienie

człowiek został wyposażony w boski atrybut- wolną wolę

to nie Bóg rozdzielił Morze Czerwone,tylko pewność Izraelitów że mogą tego dokonać

wierzą w moc liter,a dokładnie moc DNA liter hebrajskich,zwłaszcza formuły 72 Imion Boga,n których patrzenie daje siłe,uspokajaja

jeśli chodzi o zarys histroyczny to twierdzą że: Abraham 200r.p.n.e powstają Księga Stworzenia(1-sza kabalistyczna księga) Abraham przekazuje tajemna wiedze swoim dzieciom które udają się na wschód i rozwijają hinduizm,zen,buddyzm

nasepnie wspoinany wyżej Mojżesz i 10 przykazań,które oczywiście też jest kodem
Pitagoras,platon,arystoteles też oczywiście czerpali z Kabały

to ta książka w skrócie :shock:
_________________
"You become what you believe it’s a world of possibilities you can touch what you can't see
the rescue you receive"
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2008-10-04, 16:39   

confide-in-me napisał/a:
coprawda dawno nikt (chyba) tu nie zaglądał,ale tak się składa że odnalazłem w domu książkę(nie mam pojęcia co ona robi w naszej rodzinie,ale...) Yehuda Berg "Moc Kabbalah" i oto co w niej znaleźć możemy:

wg kabały, istnieja zasłona która dzieli naszą rzeczywistość na dwa obszary (1% to świat fizyczny-ciemność i 99% to obszar duchowy-domena Światła)

dużo treści o energi i świetle np. "wrzechśwait został stworzony z nicości z jednego punktu Światła.ta nicość wypełniona była Nieskończonym Światłem.Światło to skurczyło się do jednego punktu,tworząc pierwotną przestrzeń..." "Adam(podajże ten Biblijny) stał się protonem atomu,podczas gdy Ewa-elektronem. Adam i Ewa są męską i żeńską zasadą energetyczną,które napędzają nasz wszechświat"

celem życia jest duchowa transformacja, czyli przemiana istoty reaktywnej w istotę proaktywną(cokolwiek to znaczy)

szatan nie jest trzymającym w ręku widły demonem.jego imie to kod określający egoistyczne reaktywne zachowanie,jest mistrzem magii i zwodzenia. przekonał nas że naszym wrogiem jest inny człowiek,a nie nasza własna reaktywna natura

myśli pochodzące od szatana manifestują się jako nasze racjonalne,logiczne a sygnały pochodzące od Światła jako intuicja,sny,sumienie

człowiek został wyposażony w boski atrybut- wolną wolę

to nie Bóg rozdzielił Morze Czerwone,tylko pewność Izraelitów że mogą tego dokonać

wierzą w moc liter,a dokładnie moc DNA liter hebrajskich,zwłaszcza formuły 72 Imion Boga,n których patrzenie daje siłe,uspokajaja

jeśli chodzi o zarys histroyczny to twierdzą że: Abraham 200r.p.n.e powstają Księga Stworzenia(1-sza kabalistyczna księga) Abraham przekazuje tajemna wiedze swoim dzieciom które udają się na wschód i rozwijają hinduizm,zen,buddyzm

nasepnie wspoinany wyżej Mojżesz i 10 przykazań,które oczywiście też jest kodem
Pitagoras,platon,arystoteles też oczywiście czerpali z Kabały

to ta książka w skrócie :shock:



EMET:
Oto, co pisze słownikowo - encyklopedycznie o 'Kabale' w pewnej książce ---
"KABAŁA -- tradycyjnie i najczęściej używany termin na określenie tajemnych nauk judaizmu i mistyki żydowskiej, szczególnie form, które się przyjęły w średniowieczu i później począwszy od XII w. W szerokim sensie oznacza wszystkie kolejne ezoteryczne kierunki w judaizmie, które powstały od końca okresu Drugiej Świątyni i odgrywały żywą rolę w historii Izraela." -- "JUDAIZM", Bibliotek Pisma Literacko-Artystycznego, Kraków 1989; strona 228, prawa kolumna.

Ostatnie słowa z post/u/ Kesji, nawiązują do tekstu Sentencje [Przypowieści, Przysłów] 4:7 -- "Mądrość [hebr. < chochma(h) >] to rzecz pierwsza. Nabywaj mądrości; i ze wszystkim, czego nabywasz, nabywaj zrozumienia [hebr. < bina(h) >].".

To JHVH daje mądrość, nie jakaś tam Kabała.
Czytamy bowiem: "Gdyż Jehowa [hebr. < jehva(h) >] daje mądrość [hebr. < chochma(h) >]; z jego ust pochodzi wiedza [hebr. < da'ath >] i rozeznanie [uthewuna(h) >; < u > - spójnik]]." - Sentencje 2:6.

"JHVH daje mądrość" poprzez czytanie Jego Słowa, nie zaś...

"tajemne nauki", "mistyka", "ezoteryka" - czy tym mamy się karmić?


Stephanos, ps. EMET
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10