Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fałszerstwo imienia Bożego
Autor Wiadomość
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 42
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2010-10-26, 22:31   Fałszerstwo imienia Bożego

http://superfakty.info/in...hodza&Itemid=13 napisał/a:
W pismach greckich możemy znaleźć ponad 200 cytatów pism hebrajskich, ale żadne manuskrypty z początków Chrześcijaństwa nie zawierają w tych cytatach imienia Boga. W broszurze ”Imię Boże, które pozostanie na zawsze” Towarzystwo Strażnica na stronie 5 napisało „Chrześcijanie mają głęboki szacunek dla Biblii i słusznie wierzą, że ‘całe pismo jest natchnione przez Boga’ (2 Tymoteusza 3:16). Tłumaczenie Biblii jest, więc zadaniem bardzo odpowiedzialnym. Jeżeli ktoś rozmyślnie zmienia lub opuszcza jakiś fragment, to fałszuje natchnione Słowo Boże. Do takiego człowieka odnosi się biblijne ostrzeżenie:, ‘Jeśli ktoś doda coś do tych rzeczy, Bóg doda mu plag opisanych w tym zwoju, a jeśli ktoś odejmie coś ze słów zwoju tego proroctwa, Bóg pozbawi go udziału w drzewie życia.’ (Objawienie 22: 18,19)”.

Niestety Towarzystwo Strażnica najwyraźniej uznało, że ich te słowa nie dotyczą i że ma prawo poprawiać pisma greckie dodając w wybranych przez siebie miejscach imię Boże. Z tego powodu Przekład Nowego świata nie jest uznawany przez naukowców za poważny przekład gdyż nie można tłumaczyć czegoś, czego w oryginale nie ma.

Istnieje uzasadnione twierdzenie, że wstawienie imienia Bożego w tekst Pism Greckich jest wbrew woli Boga. Skoro Wszechmocny Stwórca przez swego Świętego Ducha nie dopilnował by to imię tam się znalazło to na pewno takie było jego zamierzenie. Zuchwałością byłoby twierdzenie, że Duch Boży zawiódł i trzeba po nim poprawiać. Jednak świadomi jesteśmy, że przeciętny Świadek Jehowy otrzyma inne wytłumaczenie tego nadużycia woli Bożej. Poprawianie po Duchu Świętym jest z pewnością grzechem przeciw Duchowi.

Oczywiście w Pismach Hebrajskich imię Boga jest absolutnie niepodważalnie najważniejszym imieniem we wszechświecie. Dlaczego Bóg miałby nie być zainteresowany wysuwaniem swego imienia na pierwszy plan także w Pismach Greckich? Nie mam gotowej odpowiedzi na to pytanie po za tym, że powinniśmy ufać Bogu, że On wie, co robi i go nie poprawiać. Być może pewną podpowiedzią jest werset z Filipian 2:9,10 Dlatego też Bóg wyniósł go na wyższe stanowisko i Życzliwie dał mu imię, które przewyższa wszelkie inne imię, żeby w imię Jezusa zgięło się wszelkie kolano tych w niebie i tych na ziemi, i tych pod ziemią.

W Pismach Greckich wyraźnie imię Syna wybija się na pierwsze miejsce. Nie ulega wątpliwości, że taka była wola Boga Jahwe. Poganom objawiono Ojca poprzez Syna (Jana 6:44). W niczym nie umniejsza to osobie Ojca gdyż w prawidłowo wymawianym imieniu Jezusa, czyli w Jahszua jest zawarte imię naszego Stwórcy, JAH a całe imię Jahszua znaczy Jahwe jest zbawieniem. Bóg kładąc, więc nacisk na imię swego syna faktycznie wywyższa również własne imię. Dbając o prawidłowy sposób wymawiania imienia Jahszua podkreślamy jedności Ojca z Synem. Nie ma to nic wspólnego z pogańskim dogmatem Trójcy jednak jest to bardzo ważna nauka głoszona przez Jahszua (Jan 14:10,11). Problem polega na tym, że Świadkowie Jehowy ani żadna inna religia nie dba o prawidłową formę wymawiania imienia na dźwięk, którego zegnie się każde kolano.

Wróćmy na chwilę do nadużyć Towarzystwa Strażnica w Przekładzie Nowego Świata. Jeśli dokładniej przyjrzymy się wersetom biblijnym, w których Towarzystwo dodało imię w formie Jehowa to zauważymy, że dopuszczono się tego także w miejscach, które nie mają nic wspólnego z cytatami z Pism Hebrajskich. Mamy, więc do czynienia nie tylko z poprawianiem Ducha, ale również z jawnym fałszerstwem gdyż imię Boże w Przekładzie Nowego Świata pojawia się nie tylko tam gdzie cytaty z Pism Hebrajskich wydają się uzasadniać to, ale również wszędzie tam gdzie jest to wygodne dla obrony doktryny Świadków Jehowy – Dzieje 2:47; 10:33; 16:14; 1 Koryntian 4:4 i wiele innych wersetów.


W kilku przypadkach zamieniając słowo Pan na Jehowa zmieniono znaczenie wersetów gdyż odwrócono uwagę od Jezusa (prawidłowo Jahszua) a werset podpięto pod Jahwe. W ten sposób zmieniono kilka wersetów, z których można by wyciągnąć wniosek, że apostołowie modlili się do Pana, czyli Jahszua (Dzieje 8:22; 7:59,60). Świadkowie Jehowy zabraniają oddawania pewnej formy czci Jahszua (Jezusowi) gdyż uważają, że tylko Bóg Ojciec ma do tego prawo. Tymczasem niektóre wersety z Pism Greckich sugerują coś innego (1 Kor 1:2; 2 Kor 12:8,9).


Trzeba też mieć odwagę by odpowiedzieć sobie na proste pytanie, czym jest modlitwa? Czy to rozmowa czy ceremoniał oddawania czci tak jak np. pokłon? Jeśli modlitwa jest rozmową a nie ceremoniałem to, dlaczego nie wolno zwracać się do naszego Pana i Króla, mimo że Jahwe przeniósł na niego część swojej chwały i żąda by wszystko, co żywe w niebie i na ziemi oddało mu pokłon. Mimo że spędziłem 30 lat w gronie Świadków Jehowy to nigdy nie spotkałem się z sensowną odpowiedzią na to pytanie i jestem pewien, że zdecydowana większość wierzy w ten dogmat tylko, dlatego że tak im nakazano.


Niestety tłumacze Towarzystwa Strażnica zdecydowali się na uwiarygodnienie własnych interpretacji przez zamianę w kłopotliwych miejscach słowa Pan na Jehowa. Trzeba uczciwie nazwać ten czyn po imieniu, czyli nazwać go fałszerstwem Słowa Bożego. Przed takim właśnie działaniem zostaliśmy ostrzeżeni w księdze Objawienia 22: 18, 19. Oczywiście jest to świadomy grzech wymierzony przeciw Duchowi Świętemu.


Wróćmy do naszego głównego tematu a jest nim prawidłowa forma imienia naszego Stwórcy. Już pobieżne przyjrzenie się dwóm formą imienia Bożego, które można znaleźć w publikacja Towarzystwa Strażnica JAH i JEHOWA pokazuje, że JAH nie jest skrótem od Jehowa tylko od JAHwe. Na szczęście dowody na to, że forma Jehowa jest błędna są tak duże i tak przytłaczające, że w końcu nawet Towarzystwo Strażnica przyznało w The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures, - Watchtower Bible and Tract Society of New York, Inc. strona 23: "While inclining to view the pronunciation ‘Yahweh’ as the more correct way, we have retained the form ‘Jehovah’ because of peoples familiarity with it since 14 th Century". - W języku polskim można to przetłumaczyć tak: "Podczas przychylnego przeglądu wymowy ‘Jahwe’ jako bardziej prawidłowej, my pozostajemy przy formie ‘Jehowa’ dlatego że ludzie są zaznajomieni z tym od 14 wieku".


Mimo posiadania świadomości, że Jehowa jest błędną formą imienia Bożego Świadkowie Jehowy wolą trzymać się formy, która jest na pewno błędna niż przyjąć tą, która jest prawidłowa. Nawet, jeśli uznamy mit uporczywie głoszony przez Towarzystwo Strażnica, że nie znamy prawidłowej formy to i tak lepiej jest trzymać się tej, która jest prawdopodobnie prawidłowa niż tej, która jest na pewno zła. Jest to rozumowanie logiczne dla każdego oprócz Towarzystwa Strażnica. Organizacja, która odnosi do siebie słowa z Izajasza 43:10,11 (lud dla imienia) faktycznie nie dba o prawidłowy sposób wymawiania tego imienia. Twierdzi, że to bez znaczenia jak się to imię wymawia byle wiadomo było, o kogo chodzi. Ale czy rzeczywiście wiadomo, o którego Boga chodzi?


Towarzystwo Strażnica znaczenie imienia Bożego tłumaczy na „Ten, który powoduje, że się staje”. Takie znaczenie Świadkowie wywodzą od czasownika hawah. Jednak drobna zmiana w imieniu może zmienić również jego znaczenie. Znamy to z przykładu Abram/Abraham czy Saraj/Sara. Po drobnej zmianie znaczenie ich imion zupełnie się zmieniało. Zobaczmy jak niebezpieczne jest zmienienie imienia Jahwe na Jehowa.


Towarzystwo Strażnica formę imienia Bożego wybrało posługując się tym imieniem w języku angielskim, czyli Jehovah. Otóż hovah przetłumaczone z języka hebrajskiego na angielski (niestety brak jest polskiego słownika) według Strong's Concordance with Hebrew and Greek Lexicon znaczy ruin, mischief. Po przetłumaczeniu na język polski dowiadujemy się, że ruin znaczy ruina, upadek, zaprzepaszczenie, zatracenie, a słowo mischief znaczy figlarność, psota, mąciwoda, podżegacz. Słownik Strong Concordance jest dostępny w Internecie, więc zachęcam by się osobiście przekonać, co znaczy słowo hovah.


Towarzystwo Strażnica nigdy nie poinformowało swoich zwolenników, że istnieje takie tłumaczenie. Dlaczego? Przychodzą mi na myśl tylko dwa możliwe wyjaśnienia albo „niewolnik” nie wie, co propaguje, jako rzekome imię Boga albo robi to świadomie. Nie widzę innej możliwości albo jest ignorantem albo sługą mąciciela, czyli służy nie temu Bogu, co twierdzi. Taka sytuacja już miała miejsce za czasów Jahszua i czytamy o niej w Jan 8:44. Faryzeusze twierdzili, że są gorliwymi czcicielami prawdziwego Boga, ale jak było naprawdę wszyscy wiemy.


W swoim bardzo pokrętnym tłumaczeniu Towarzystwo Strażnica przyznaje, że większość naukowców opowiada się za formą Jahwe, ale mimo to upiera się, że do końca nie wiemy jak brzmi prawidłowo imię naszego Stwórcy. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że TS twierdzi, że to sam Bóg zadbał by jego imię nie zniknęło czyżby, więc zapomniał zadbać o prawidłową formę tego imienia? Wydaje się to nie możliwe zwłaszcza, że prorok Joel napisał, że „każdy, kto wzywa imienia Jahwe, będzie wybawiony". Z tych słów wynika, że nie sposób pisania, lecz sposób wymawiania zapewnia zbawienie. Tymczasem Świadkowie Jehowy twierdzą, że nie jest ważne jak wymawiamy to najświętsze imię.


Najciekawsze jest jednak to, że zdecydowana większość religii chrześcijańskich i żydowskich odłamów zgodnie twierdzi, że nie można ustalić prawidłowej formy imienia Bożego. Nie dziwi nas to, jeśli uznamy, że te organizacje nie służą prawdziwemu Bogu. To, co dla szczerego Świadka Jehowy będzie zaskoczeniem to fakt ze „niewolnik” postawił ich w jednym szeregu z tymi religiami. Dla jednych jest to pretekst by zrezygnować z używania imienia a dla innych by lansować błędną formę. Jednak naukowcy są zupełnie odmiennego zdania i większość twierdzi, że nie ma żadnego problemu z ustaleniem jak wymawiano imię naszego Boga. Kto w tym przypadku jest bezstronny i uczciwy?


Większość naukowców to ludzie niewierzący i dlatego nie są zainteresowani walką przeciw imieniu ani też propagowaniem jakiś teorii na siłę by uwiarogodnić swoje prywatne przekonania. Jest im zupełnie obojętne czy Bóg ze starego testamentu ma imię czy go nie ma a jednak to oni twierdzą, że imię istnieje i że nie ma problemu z ustaleniem jego prawidłowej formy. Nie kierują się sentymentami czy prywatną interpretacją interesują ich dowody i wykopaliska. The Encyclopedia Judaica, 1972, Keter Publishing House, P.O.B.7145 Jerusalem, Israel, Vol.7, strona 680: "The true pronunciation of the name YHWH was never lost. Several early Greek writers of the Christian Church testfy that the Name was pronounced YAHWEH". - W języku polskim można to przetłumaczyć tak: "Prawdziwa wymowa imienia JHWH nigdy nie zaginęła. Kilku wczesnych greckich pisarzy Chrześcijańskiego Kościoła poświadcza, że Imię to było wymawiane JAHWE".


Czy religia, która lansuje błędną formę imienia Bożego jest lepsza od tych, które w ogóle je pomijają? Pytanie to staje się bardziej dramatyczne, gdy zdajemy sobie sprawę, że błędna forma Jehowa przez swoje ukryte znaczenie uwłacza Stwórcy. Za chwilę zobaczysz jak przebiegły jest plan szatana i przekonasz się, że może istnieć lud dla fałszywego imienia.


STRAŻNICY FAŁSZYWEGO IMIENIA

Imię Boże w Biblii występuje tak często, że w miarę upływu czasu stało się oczywiste, że nie da się dłużej ukryć jego istnienia. Szatan postanowił, więc zmienić to imię na takie, które nie tylko będzie miało inne znaczenie (mąciciel), ale nawet nie będzie przypominało w wymowie wersji prawidłowej, co uniemożliwi wzywanie prawdziwego imienia Bożego. Niektórzy jego słudzy mieli, więc stać się strażnikami nieprawidłowego imienia. Świadkowie Jehowy zupełnie nieświadomie głoszą fałszywe i w dodatku obraźliwe imię twierdząc, że Bóg sam je sobie nadał.


Nasz wielki Stwórca przykładał drobiazgową uwagę do brzmienia imion swoich sług a miałby nie dbać o swoje własne? Rodzaju 17:15 „I Bóg rzekł jeszcze do Abrahama: Saraj zaś, swojej żony, nie nazywaj imieniem Saraj, gdyż ma na imię Sara”.


Ile imion posiada Bóg?

Towarzystwo Strażnica dba o to by jego głosiciele na całej ziemi w najdrobniejszym szczególe wierzyli w to samo. Bardzo silny nacisk kładą na tak nieistotne określenia jak Pisma Hebrajskie zamiast Stary Testament (mimo ze część była spisana po aramejsku) a Pisma Greckie zamiast Nowy testament. Są to drobiazgi jednak Starsi pilnują by używać określeń narzuconych przez Towarzystwo Strażnica. Jednak, jeśli chodzi o imię Boże to toleruje się fakt, że w każdym języku wymawia się je inaczej. Polakowi, który nie zna języka angielskiego i nigdy wcześniej nie słyszał w nim imienia Jehovah nigdy by nie przyszło do głowy, że to te same imię, co polskie Jehowa. Anglicy, ‘J’ wymawiają jak ‘Dż’, co brzmi mniej więcej tak – ‘Dżehowa. Podobnie jest z imieniem Jezus, które po angielsku wymawia się Dżizas a prawidłowa forma brzmi Jaszua.


Za to z imionami prezesów Towarzystwa Strażnica jest zupełnie odwrotnie. Organizacja otacza je większym szacunkiem i dba o jednolite brzmienie na całym świecie i tak zamiast polskiego Karol mamy Charles (Russell) a zamiast Józef mamy Joseph (Rutheford). W ten oto sposób dowiadujemy się, że imiona zwykłych ludzi zasługują na dbanie o prawidłową i jednolitą formę na całym świecie, mimo że brzmią obco i są trudne dla wielu polskich świadków do wymówienia.


W tym samym czasie, kiedy tak bardzo dba się o imiona ludzi pozwala się by z imieniem Bożym panowało zamieszanie. Świadkowie Jehowy z różnych zakątków świata modlą się do tego „samego Boga” używając różnych imion (japoński — Ehoba, portugalski — Jeová, włoski — Geova). W tej kwestii Towarzystwo Strażnica nie wymaga jedności. Czyż nie jest to dziwne? Czyja więc jest to organizacja boża czy ludzka? Czyje imię w niej jest wywyższane ludzi czy Boga?


W jaki sposób możemy zapewnić sobie zbawienie skoro wzywamy Boga używając nie tego imienia, które on sam sobie nadał? Ciekawie na to pytanie odpowiada list do Rzymian10: (13) Gdyż "każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony". (14) Ale jak będą wzywać tego, w którego nie uwierzyli? A jak uwierzą w tego, o którym nie słyszeli? A Jak usłyszą bez głoszącego?”. - Przekład Nowego ŚwiataTrudno to szczerym Świadkom Jehowy zrozumieć, ale faktem jest, że głoszą imię "mąciciela" a nie „tego, który sprawia, że się staje”. Nie jest to ich wina chyba, że za winę uznamy fakt, że nie są jak ci z Berei (Dzieje 17:11) tylko zupełnie naiwnie budują swą wiarę bez sprawdzania „czy tak się rzeczy mają”.


Władza nad Jehową

Towarzystwo Strażnica słusznie pisze, że w dawnych czasach imię miało ogromne znaczenie i coś pozbawione imienia lub nazwy było postrzegane, jako nieistniejące. Słusznie też pisze, że imiona miały znaczenie nie były tak jak dziś etykietą i nie wybierano ich według tego, które jest ładniejsze. O to kilka przykładów Salomon – Pokojowy, Izaak – Śmiech, Ezaw – Kosmaty, itp. Niestety nie przypominam sobie by Towarzystwo wspomniało coś o tym, że ten, który nadawał imię lub je zmieniał przejmował władzę nad tym, które je nosił. Był to element prawa naturalnego, które powszechnie uważa się, że zostało dane ludziom przez Stwórcę. Ponieważ Świadkowie Jehowy opierają swoją wiedzę prawie wyłącznie na tym, co przeczytają w czasopiśmie Strażnica, więc również nie mają pojęcia o takim prawie.


Relacja biblijna podaje, że Jahwe przyprowadzał do Adama zwierzęta by on nadawał im nazwy. Co ciekawe nadał nazwę również pierwszej kobiecie. Później Bóg mu powiedział, że ma panować nad zwierzętami i nad swoją żoną, gdy o tym się dowiedział to po raz drugi zmienił jej imię tym razem na Ewa. Jednak, co jest ciekawe Adam nie nadawał nazw roślinom w raju. Bóg osobiście nadał nazwę pewnym drzewom i jak się przekonujemy Adam nie miał do nich praw i właśnie z tego powody został wypędzony z Edenu. Jahwe również gwiazdom nadał nazwy, co wskazuje na posiadanie przez niego potężnej mocy (Psalm 147:4). Nawet dziś, mimo że świat nie respektuje praw naturalnych często spotyka się zwyczaj, że odkrywca nadaje nazwę lub że inni od nazwiska naukowca nazywają to odkrycie.


Starożytni władcy, którzy podbijali miasto często zmieniali jego nazwę podkreślając swoją władzę (2 Samuela 12:28 BT; Psalm 49:11 NW). Wiemy na pewno, że takie prawo obowiązywało w Egipcie i Izraelu. Faraona Neko zmienił imię ustano­wionego przez siebie króla Eliakima na Jojakim (2 Król 23:34). Jahwe często zmieniał imiona swoich sług, lecz nigdy na odwrót. Słudzy musieli używać imienia Stwórcy w sposób przemyślany. Było to tak ważne, że znalazło się wśród 10 przykazań.


Warto wspomnieć, że kiedy miał narodzić się Jaszua (Jezus) to Jahwe wysłał swego anioła Gabriela by to oznajmił Marii. Przy tej okazji przekazał wiadomość jak ma nazywać się dziecko. Jahwe nadając mu osobiście imię podkreślił, że tylko On będzie miał nad nim władzę. Ciekawe, że podobnie uczynił z Janem Chrzcicielem, który był przeznaczony do specjalnego zadania. Bóg nie pozwolił by ktoś inny nadał imię jego synowi.


Największe oszustwo szatana

W dawnym Izraelu wymazanie czyjegoś imienia z pamięci oznaczało całkowite zapomnienie działo się tak często po śmierci, gdy zmarły nie zostawiał po sobie potomków. Gdyby, więc szatanowi udało się przekonać ludzkość, że nie wiadomo jak brzmiało imię Stwórcy to znaczyłoby, że nie istnieje też „lud dla imienia" jego, ponieważ nikt tego imienia nie zachował w szacunku. Nie można by też wzywać tego imienia gdyż nie wiadomo jak ono brzmi. Łatwiej by też było imię to zastąpić innym na przykład obrażającym Boga tak jak robi to forma z końcówką hovah (mąciwoda).


Wielkie oszustwo szatana nie polega na tym, że wymazał on imię Boże z Biblii jak sugerują głosiciele Świadków, lecz na tym, że je zmienił. Dokonując tej zmiany przejął nad tym imieniem całkowitą władzę. Zorganizował lud dla fałszywego imienia by je nieśli w najdalsze zakątki świata. Mimo że ta działalność dezinformacyjna trwa już od wielu lat (zdaniem TS od XIV wieku) a obecnie zaangażowane w nią są miliony głosicieli to faktycznie dziś już tylko Świadkowie Jehowy upierają się przy błędnej formie i niektóre grupy tajnych stowarzyszeń masońskich. Masoni powyżej 3 stopnia wtajemniczenia podejrzani są o satanizm a skoro swojego Boga nazywają tym samym imieniem, co Świadkowie to tym bardziej trzeba się zastanowić zanim uznamy je za imię prawdziwego Boga.Świadkowie nadal twierdzą, że forma Jehowa to najbardziej rozpowszechniona forma imienia Bożego, mimo że już nie jest to prawdą. Nawet religie, które rzekomo miały brać udział w ukrywaniu imienia Bożego dziś opowiadają się za jego prawidłową formą. Niestety nie wzywają go w modlitwach ani w żaden inny sposób go nie czczą, ale czasem w ich dokładnych przekładach biblijnych można je spotkać tam gdzie rzeczywiście znajduje się w manuskryptach. Katolicki przekład Biblii Tysiąclecia zawiera to imię prawie 7000 razy w prawidłowej formie, czyli Jahwe.


Bardzo cenny wkład w poznanie prawdy o imieniu Bożym wnieśli naukowcy. Oni niczym neutralne kamienie (Łuk. 19:40) przy drodze wydają świadectwo w obronie najświętszego imienia we wszechświecie. Zadziwiającą skuteczność ich świadectwa można wyjaśnić jedynie kierownictwem Ducha, który dba by każdy na świecie mógł dostąpić zbawienia dzięki wzywaniu prawdziwego imienia Bożego. Na całym świecie rozsiani są również prawdziwi chrześcijanie, dla których czystość imienia Jahwe jest bardzo ważna. Nie wiele o nich wiemy po za tym, że Jahszua zabronił ich oddzielać od fałszywych czcicieli (Mat. 13:26-30) i że on ich bardzo dobrze zna (Jan 10:14; 2 Tym 2:19).


To, czego się dowiedzieliśmy na temat imienia Bożego a także na inne tematy nie pozwala nam dłużej nazywać się Świadkami Jehowy. Jesteśmy i zawsze będziemy świadczyć o Bogu Jahwe, ale On nie ma nic wspólnego z organizacją, która dodaje coś do słowa Bożego i w dodatku zapowiada proroctwa, które się nie spełniają. Taką organizacją zarządzaną przez zwykłych ludzi są Świadkowie Jehowy. Pamiętając o chybionych przepowiedniach Towarzystwa Strażnica bierzemy sobie do serca słowa z księgi Powtórzonego Prawa 18: (21) A jeśli powiesz w swym sercu: ‘Skąd będziemy wiedzieć, którego słowa nie mówił Jehowa?’, (22) To, gdy prorok mówi w imieniu Jehowy i słowo to się nie sprawdzi ani nie spełni, jest to słowo, którego nie mówił Jehowa. Prorok mówił je z zuchwalstwa. Nie wolno ci się go ulęknąć. - Przekład Nowego Świata


1 Kor 16: (22) Jeżeli ktoś nie kocha Pana, niech będzie wyklęty. Maranatha.
Barbara i Krzysztof Król


Zachęcamy naprawdę szczerych sług Jahwe do osobistego studium Biblii. Więcej szczegółów wyjaśniających naszą decyzję o odłączeniu się od organizacji Świadków Jehowy a także opis innych błędnych nauk zamieścimy na tych stronach.
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 50
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2010-10-27, 12:07   

Off topic trochę:

Hardi masz podpis cytat Einsteina.

Więc ja cytuję Ci też Einsteina:
"Nie wierzę w osobowego Boga i nigdy temu nie przeczyłem, przeciwnie, mówiłem o tym wyraźnie... Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości."

"Doszedłem - będąc dzieckiem całkowicie niereligijnych (żydowskich) rodziców - do głębokiej religijności, która jednak miała swój nagły koniec w wieku lat dwunastu"

"Jestem głęboko wierzącym ateistą. "
 
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-02, 10:58   Re: Fałszerstwo imienia Bożego

"Nasz wielki Stwórca przykładał drobiazgową uwagę do brzmienia imion swoich sług a miałby nie dbać o swoje własne? ... cytat z powyższego artykułu.

Nie znając dziś prawidłowej fonetycznie wymowy imienia Bożego JHWH można dojść do pewnej konkluzji ... że nie ważne jest by to Imię wymawiać z oryginalną dosłownością lecz by znać jego dosłowny sens. Samo zaprzeczanie autorów tego skądinąd tendencyjnego artykułu na którego, w swojej "miłości chrześcijańskiej" , powołują się inni, jest oczywiste.

Skoro JHWH jednak nie zadbał w 100% o poprawność współczesnej wymowy Jego imienia, może to świadczyć, że nie Ci którzy będą to robić prawidłowo, a raczej Ci, którzy prawidłowo Je będą odbierać i interpretować, cieszyć się mogą Jego przychylnością, bo czy jest choć jeden człowiek na ziemi, który z całą stanowczością powie ... imię Boże zapisuje się i wymawia tak czy tak!? To Bóg określa parytety i priorytety ... nie człowiek ... i to Bóg dopuszcza, że o prawidłowość wymowy będą się kłócić ci, którzy tak naprawdę nie będą uznawać znaczenia Boskości i Wiekuistości Jego imienia.

Brak konsekwencji w cytowanym artykule przemawia za tym, żeby określić go jako tendencyjny i ukierunkowany na zwalczanie nacji religijnej a nie faktycznej troski o poprawność Biblijną imienia JHWH. Przykład - forsowane z rzekomą dbałością biblijną imienia Jahszua i dyskwalifikujące, jak się wydaje, używanego i znanego dotąd imienia Jezus, mogło by świadczy, że autorzy doszli do przekonania, że tylko oryginalnie wymawiane imiona mogą mieć właściwy sens i moc. Gdyby jednak byli konsekwentni, nie używali by już więcej 'wypaczonych' imion typu Mateusz a winni zastąpić je hebrajskim odpowiednikiem Matanjah lub Matisyahu co z hebrajska oznacza "dar od JHWH", lecz oni cytują, o dziwo, ewangelię według Mateusza. Dalej cytują ewangelię według Jana a nie יוחנן Jochanana co po hebrajsku oznacza "JHWH jest łaskaw" ... to samo z cytowanym przez nich proroctwem Izajasza ... a czemu nie, konsekwentnie do tego co piszą, Jeszejahu יְשַׁעְיָהוּ , czy Samuela a nie Šemū'ela ?

Zapominają jeszcze o jednej bardzo istotnej sprawie. Nie kto inny jak JHWH pomieszał ludziom języki dopuszczając tym samym różnorodną wymowę i pisownię. Czy nie było by przejawem braku logiki ze strony Stwórcy, gdyby teraz kazał wymawiać swe Święte Imię tylko w jednym języku? A kto zagwarantuje, że prawidłowość wymowy imienia zaczyna się się od Izraela a nie wcześniej? Przemawiając do Mojżesza (dla autorów artykułu מֹשֶׁה Mosze ... to na wypadek gdyby nie wiedzieli o kogo chodzi) zapewne mówił w jego języku - ale w jakim? Przecież wykształcenie dał mu Egipt a potem 40 lat przebywał w ziemi Midianitów, na terytorium dzisiejszej Arabii Saudyjskiej! Jednak Biblia mówi że "Mojżesza wykształcono we wszystkich naukach egipskich ... i potężny był w słowie i czynie"(Dz 7:20-22). On sam jednak stwierdza na początku 'znajomości z Bogiem'; (10) I rzekł Mojżesz do Jahwe: Wybacz, Jahwe, ale ja nie jestem wymowny, od wczoraj i przedwczoraj, a nawet od czasu, gdy przemawiasz do Twego sługi. Ociężały usta moje i język mój zesztywniał. (11) Jahwe zaś odrzekł: Kto dał człowiekowi usta? Kto czyni go niemym albo głuchym, widzącym albo niewidomym, czyż nie Ja, Jahwe? (12) Przeto idź, a Ja będę przy ustach twoich i pouczę cię, co masz mówić. (13) Lecz Mojżesz rzekł: Wybacz, Jahwe, ale poślij kogo innego. (14) I rozgniewał się Jahwe na Mojżesza, mówiąc: Czyż nie masz brata twego Aarona, lewity? Wiem, że on ma łatwość przemawiania. Oto teraz wyszedł ci na spotkanie, a gdy cię ujrzy, szczerze się ucieszy. Wyj 4;10-15 BW
A może jednak Mojżesz początkowo nie czuł się zbyt mocny w języku swoich przodków? Czy to jednak dyskwalifikowało tego sługę Bożego? Przenigdy! Przecież sam JHWH w swoim słowie, na temat różnorodności języków kazał napisać takie słowa; "Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy" Obj 7;9 BT

Zatem, autorzy tekstu (i powołujący się na niego) ... co musiało się takiego wydarzyć, że uwikłaliście się z bezsensowne rozważania biorąc za podstawę Słowo Boże, skoro Ono samo Wam przeczy?

Jak trzeba ustosunkować się do Waszego cytatu "Relacja biblijna podaje, że Jahwe przyprowadzał do Adama zwierzęta by on nadawał im nazwy" ... czy zatem zastąpić naszego rodzimego 'psa' angielskim 'dog' ... a może niemieckim 'hund' czy jednak hebrajskim כלב kelew, klawim (kalbej). A może podacie prawidłową Biblijną wymowę brzmieniową jaką zastosował Adam? ...
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3520
Wysłany: 2011-03-23, 10:27   

Jak jest po hebrajsku przetłumaczone

Wj.3,14...Jestem,który Jestem...

Czy z hebrajskiego "Jestem" można utworzyć JHWH,jeśli "Jestem" "...To jest imię Moje na wieki i tak Mnie nazywać będą po wszystkie pokolenia" (Wj.3,15)?
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11205
Wysłany: 2011-03-23, 11:43   

angelo napisał/a:
Jak jest po hebrajsku przetłumaczone

Wj.3,14...Jestem,który Jestem...

Czy z hebrajskiego "Jestem" można utworzyć JHWH,jeśli "Jestem" "...To jest imię Moje na wieki i tak Mnie nazywać będą po wszystkie pokolenia" (Wj.3,15)?EMET:
Nie dociera do Ciebie, iż "jestem" jest dodawane w domyśle - np. w (...) - przez tłumaczy :?: Jako takiego nie ma owego "jestem" w tekście zapisu BH. :-/

Tak też, gdy mamy w samym Dekalogu: "Ja_(jestem) JHWH, Bóg_twój [hebr.: < 'anochi jehva(h) 'elohecha >]" - Wyjścia 20:2a; 'Interlinia Vocatio', Tom PIĘCIOKSIĄG.
Widać wyraźnie, że owe "jestem" jest dane w nawias (...).

Tak też: zarówno użyta tutaj forma hebr. < 'anochi >, jak i gdzie indziej forma hebr. < 'ani >...
Oto przykład z tą drugą formą: "I_stanie_się, że_zawoła do_Mnie, a_wysłucham, bo_miłosierny Ja_(jestem) [hebr.: < ki-channun 'ani >]." - Wyjścia 22:26, Int. Voc., j.w.

Proszę zatem nie upierać się [ :-( ] przy formie "j/J/estem", a zwłaszcza we frazie hebr. z Wyjścia [hebr. Bereszith] 3:14, czyli: < 'ehje(h) 'aszer 'ehje(h) >... :->

Owemu hebr. < 'ehej(h) > [od rdzennego hebr.: < haja(h) >] -- bardziej odpowiada, jeśli już, greckie < esomai > [od rdzennego greckiego: < eimi >] z np. do Hebrajczyków 1:5b, gdzie mamy m.in.: "Ja będę [po grecku: < 'Ego esomai >] Mu za ojca" - Int. Voc.
Na greckie < esomai > właśnie jest supozycja Orygenesa w jego dziele - Hexapla.
W przypisie do Exodus 3:14; o czym już nieraz pisywałem na tym tutaj Forum Agneess. :-D


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Shenwen 
Child of God


Wiek: 54
Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 54
Skąd: Radomsko
Wysłany: 2011-04-18, 14:01   

Środowisko dzieci Boga do którego nalerzą uczy sie [dla siebie] Hebrajskiego.W ST Imię Jahwe wystepuje 6628 x, i kilkaset x w imionach np Izajasza czy proroków Boga.
Brat w Chrystusie Józef wstępnie ubogacił nas takim materiałem:)

Cytat:

IMIĘ
i niektóre tytuły
JEDYNEGO PRAWDZIWEGO BOGA
YAHWEH
„JA JESTEM”
– „JESTEM” – „JESTEM, KTÓRY JESTEM”
(„TEN, KTÓRY JEST” – to jest: istniejący Sam z Siebie)

A Mojżesz rzekł do Boga: – Jeśli zatem udam się do synów Izraela i powiem im:
„Bóg waszych ojców posłał mnie do was”, a oni mnie zapytają: „Jakie jest Jego imię?”
– co mam im odpowiedzieć? Bóg odrzekł Mojżeszowi: – JESTEM (YAHWEH), KTÓRY JESTEM!
I dodał: – Tak odpowiesz synom Izraela: JESTEM (YAHWEH) przysłał mnie do was”.
I dalej mówił Bóg do Mojżesza: – Tak powiesz do synów Izraela: „(YAHWEH) TEN, KTÓRY JEST,
Bóg waszych ojców, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, Bóg Jakuba posłał mnie do was.
TAKIE MA BYĆ MOJE IMIĘ NA ZAWSZE,
takie upamiętnienie mojej Osoby z pokolenia w pokolenie”. Idź, zgromadź starszyzną Izraela i powiedz im:
„Ukazał mi się Jahwe (YAHWEH), Bóg waszych ojców, Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba…
Księga Wyjścia 3:14-16 (BJ)


„A to jest życie wieczne:
poznać Ciebie,
JEDYNEGO PRAWDZIWEGO BOGA,
i Tego, którego posłałeś – Jezusa Chrystusa.”
Ew. Jana 17:3
[Cytaty biblijne pochodzą z Biblii Tysiąclecia; wyd. II poprawione; Pallottinum; Poznań – Warszawa 1971,
z Biblii Warszawskiej (BW), albo z Pisma Świętego, wyd. pierwsze; Księgarnia św. Wojciecha; Poznań 2005 (BJ).]

YAHWEH EL – ELYON
Bóg Najwyższy
„Melchizedek zaś, król Szalemu, wyniósł chleb i wino;
a był on kapłanem Boga Najwyższego (EL ELYON),
błogosławił Abrama, mówiąc: „Niech będzie błogosławiony Abram
przez Boga Najwyższego (EL ELYON),
Stwórcę nieba i ziemi! Niech będzie błogosławiony
Bóg Najwyższy (EL ELYON),
który w twe ręce wydał twoich wrogów!”
Księga Rodzaju 14:18–20

YAHWEH EL – SHADDAY
Bóg Wszechmogący
(dosłownie – „Bóg <który jest> wystarczający”)

„A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat,
ukazał mu się Jahwe (YAHWEH) i rzekł do niego:
„Jam jest Bóg Wszechmogący (EL SHADDAY)”.
„Jam jest Jahwe (YAHWEH)! Jam się objawił Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi
jako Bóg Wszechmocny (EL SHADDAY),
lecz nie dałem im poznać swego imienia Jahwe (YAHWEH).”
Księga Rodzaju 17:1 Wyjścia 6:2 (BJ)

YAHWEH EL – GIBBOR
Bóg Mocny
(albo Bóg Mocarz)

„Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny (EL GIBBOR),
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju.”
„Boże Mocny (EL GIBBOR),
którego imię jest Jahwe Zastępów! (YAHWEH SABAOTH)”
Izajasza 9:5; Jer. 32:18–19

YAHWEH EL – OLAM
Bóg Wiekuisty
(to jest – Nieśmiertelny)

„Abraham zasadził potem tamaryszki w Beerszeba;
tam też wzywał Imienia
Jahwe Boga Wiekuistego (YAHWEH EL OLAM).”
A Królowi wieków, Nieśmiertelnemu, Niewidzialnemu, Jedynemu Bogu,
niechaj będzie cześć i chwała na wieki wieków. Amen.
Księga Rodzaju 21:33 (BJ)
1 Tymoteusza 1:17 (BW)

YAHWEH EL – ROI
Bóg – Który (mnie) widzi
(dosłownie – Bóg Widzący, to jest Wszechwiedzący)

„I nazwała Pana (YAHWEH),
który mówił do niej: Tyś Bóg – który mnie widzi (EL ROI),
bo mówiła: Wszak oglądałam tutaj Tego – który mnie widzi!
Dlatego nazwano tę studnię Studnią Żyjącego – który mnie widzi.”
Księga Rodzaju 16:13–14 (BW)

YAHWEH ELOAN
Bóg Jedyny

„Słuchaj Izraelu! Jahwe (YAHWEH) jest naszym Bogiem, Jahwe jedyny!”
„Utył Jeszurun (Izrael) i wierzga – grubyś, tłusty, otyły.
Jedynego Boga (ELOAN), Stwórcę swego porzucił, zelżył Skałę, swoje ocalenie.”
„I będzie Jahwe Królem całego świata;
w owym dniu Jahwe będzie Bogiem jedynym (ELOAN) i tylko Jego Imię będzie [czczone].”
Królowi wieków, Nieśmiertelnemu i Niewidzialnemu,
Jedynemu Bogu (ELOAN) – cześć i chwała na wieki wieków. Amen.”
Księga Powtórzonego Prawa 6:4 (BJ) i 32:15
Zachariasza 14:9 (BJ)
1 Tym. 1:17 (BJ)
ELOHIM – ELYON
Bóg Najwyższy

„Kto przebywa w pieczy Najwyższego (ELYON)
i mieszka w cieniu Wszechmocnego, mówi do Jahwe (YAHWEH):
‘Ucieczko moja i Twierdzo, mój Boże (ELOHIM), któremu ufam’.”
„Ale wystawiali na próbę i drażnili
Boga Najwyższego (ELOHIM ELYON),
i Jego przykazań nie strzegli.”
Psalm 91:1–2; Psalm 78:56

YAHWEH ELOHIM – SABAOTH
Bóg Zastępów
(to jest zastępów niebieskich i stworzenia)

„Boże Zastępów (ELOHIM SABAOTH),
odnów nas i okaż Twe pogodne oblicze, abyśmy doznali zbawienia
… Powróć, o Boże Zastępów! (ELOHIM SABAOTH)”
Psalm 80:8,15

ADONAY
Pan
(to znaczy – Właściciel i Władca wszystkiego)

„Będę Cię chwalił, Panie (ADONAY), mój Boże,
z całego serca mojego i na wieki będę sławił Twe imię, bo …
Ty, Panie (ADONAY), jesteś Bogiem miłosiernym i łaskawym,
nieskorym do gniewu, bardzo łagodnym i wiernym.
Uczyń dla mnie znak – zapowiedź pomyślności …
żeś Ty, Jahwe (YAHWEH), mi pomógł i pocieszył mnie. ”
Psalm 86:12,15,17

IMMANU – EL
Bóg (jest) z nami

„Oto panna pocznie i porodzi syna,
i nadadzą mu imię IMMANUEL, co się wykłada: ‘Bóg z nami’.”
Mateusza 1:23 (BB)

YAHSHUA
Jahwe zbawi

„Porodzi Syna, któremu nadasz imię
Jezus [YAHSHUA, co się wykłada ‘YAHWEH zbawi’]
On [YAHWEH] bowiem zbawi [przez YAHSHUA] swój lud od jego grzechów.”
Mateusza 1:21

YAHWEH – ELOHIM
Jahwe Bóg
(to jest Stwórca–Odkupiciel)
„Oto dzieje stworzenia nieba i ziemi.
Gdy Jahwe-Bóg (YAHWEH ELOHIM) stworzył ziemię i niebo,”
Księga Rodzaju 2:4 (BJ)

YAHWEH – SABAOTH
Jahwe Zastępów
(to jest zastępów niebiańskich i stworzenia)
„Corocznie człowiek ten udawał się z miasta swego do Szilo,
aby oddać pokłon i złożyć ofiarę
dla Jahwe Zastępów (YAHWEH SABAOTH)”
1 Samuela1:3
„Któż jest tym Królem chwały?
To Jahwe Zastępów (YAHWEH SABAOTH):
On sam Królem chwały!
Psalm 24:10
Nawet wróbel znalazł domek, a jaskółka gniazdo dla siebie,
Gdzie składa pisklęta swoje: Tym są ołtarze twoje,
Panie Zastępów (YAHWEH SABAOTH),
Królu mój i Boże mój!
Psalm 84:4 (BW)
„Jahwe Zastępów (YAHWEH SABAOTH)
– błogosławiony człowiek, który ufa tobie!”
Psalm 84:13

ADONAY – YAHWEH – SABAOTH
Pan Jahwe Zastępów
„Boże, Ty znasz moją głupotę, a winy moje nie są ukryte przez Tobą.
Niech z powodu mnie nie doznają zawodu ci, którzy w Tobie nadzieję pokładają,
Panie, Jahwe Zastępów (ADONAY YAHWEH SABAOTH).”
Psalm 69:6-7 (BJ)

YAHWEH – ELYON
Jahwe Najwyższy
„Ja zaś ... psalm śpiewam imieniu
Jahwe Najwyższego (YAHWEH ELYON)”
Psalm 7:18
YAHWEH – ELOHIM – SABAOTH
Jahwe Bóg Zastępów
(to jest zastępów niebiańskich i stworzenia)

„Jahwe Boże Zastępów (YAHWEH ELOHIM SABAOTH),
usłysz moją modlitwę; nakłoń ucha, Boże Jakuba! ...
Bo Twoim Imieniem byłem nazwany 
Jahwe Boże Zastępów (YAHWEH ELOHIM SABAOTH).”
(Jeremiasz to Yirme-YAH, co znaczy – „YAHWEH podniesie”)
Psalm 84:9; Jeremiasza 15:16

YAHWEH – KANNA
Jahwe Zazdrosny
„Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu ...
Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył,
ponieważ Ja Jahwe (YAHWEH), twój Bóg,
jestem Bogiem zazdrosnym (KANNA) ...
Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu [ani bogini],
bo Jahwe ma na imię Zazdrosny (YAHWEH KANNA) ...
Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu ...
Bo Ja jestem twój Bóg, Jahwe (YAHWEH),
Bóg zazdrosny (KANNA), karzący nieprawość [bałwochwalstwa] ...”
Księga Wyjścia 20:4–5; 34:14; Księga Powtórzonego Prawa 5:8–9


YAHWEH – SHALOM
Jahwe (jest) Pokojem
„Dlatego Gedeon zbudował tam ołtarz
dla uczczenie Jahwe (YAHWEH) i nazwał go:
„Jahwe jest pokojem” (YAHWEH SHALOM).”
Sędziów 6:24 (BJ)

YAHWEH – SHAPHAT
Jahwe (jest) Sędzią

„Przeto nie ja zawiniłem przeciwko tobie, aleś ty
popełnił zło względem mnie, zmuszając mnie do walki.
Niech Jahwe, który jest Sędzią (YAHWEH SHAPHAT),
rozsądzi dziś sprawę między synami Izraela i Ammonitami!”
Sędziów 11:27

YAHWEH – SHAMMAH
Jahwe (jest) Tam
(to znaczy – YAHWEH jest Wszechobecny)
„A nazwa miasta będzie odtąd brzmiała:
‘Jahwe jest tam’ (YAHWEH SHAMMAH)”
Ezechiela 48:35

YAHWEH – RAPHA
Jahwe uzdrawia
(albo „Jahwe twój Lekarz”)

Jeżeli wiernie będziesz słuchał głosu Jahwe (YAHWEH), twego Boga,
jeśli będziesz czynił, co w Jego oczach prawe,
jeśli będziesz wypełniał Jego przykazania
i strzegł wszystkich Jego nakazów
Ja nie dotknę cię żadną chorobą, jaką dotknąłem Egipcjan.
Bom Ja jest Jahwe (YAHWEH), twój Lekarz (RAPHA).
Księga Wyjścia 15:26 (BJ)
Zmiłuj się nade mną, Jahwe (YAHWEH), bom słaby;
Ulecz mnie Jahwe (YAHWEH)…
Psalm 6:3
Uzdrów mnie, Jahwe (YAHWEH), bym się stał zdrowym…
Jeremiasza 17:14
Mówię: „O Jahwe (YAHWEH), zmiłuj się nade mną;
uzdrów mnie, bo zgrzeszyłem przeciw Tobie!”
Psalm 41:5
Błogosław, duszo moja, Jahwe (YAHWEH),
i całe moje wnętrze – święte Imię Jego.
On odpuszcza wszystkie twoje winy,
On leczy wszystkie twe niemoce
Psalm 103:1,3
Jahwe (YAHWEH), mój Boże,
do Ciebie wołałem, a Tyś mnie uzdrowił
Psalm 30:3

YAHWEH – YIREH
Jahwe zaopatruje
(dosłownie – Jahwe Widzący)

„I nazwał Abraham to miejsce:
‘Pan zaopatruje’ (YAHWEH YIREH).”
Księga Rodzaju 22:14 (BB)

YAHWEH – MEKADDESKUM
Jahwe uświęca
(albo – Jahwe Uświęcicielem)
„Uświęcajcie się więc i bądźcie świętymi, bo
Ja jestem Święty, Ja Jahwe (YAHWEH), Bóg wasz! ...
Ja jestem Jahwe, który was uświęca!
(YAHWEH MEKADDESKUM)”
„Macie zachowywać moje szabaty, jest to bowiem znak
między Mną a wami z pokolenia w pokolenie, aby wiedziano,
że Ja, Jahwe, jestem waszym Uświęcicielem (YAHWEH MEKADDESKUM).
Zachowujcie szabat, bo jest on dla was rzeczą świętą.

Księga Kapłańska 20:7–8; Księga Wyjścia 31:13 i 31:13-14 (BJ)
YAHWEH – HASENU
Jahwe, który nas stworzył
„Przyjdźcie, uwielbiajmy, padnijmy na twarze i zegnijmy kolana
przed Jahwe, który nas stworzył
(YAHWEH HASENU)”
Psalm 95:6

YAHWEH – TSIDKENU
Jahwe (naszą) Sprawiedliwością
„To zaś będzie imię, którym go będą nazywać:
‘Jahwe naszą Sprawiedliwością’
(YAHWEH TSIDKENU)”
Jeremiasza 23:6

YAHWEH – RAAH
Jahwe (moim) Pasterzem
„Jahwe jest moim Pasterzem (YAHWEH RAAH): nie zbraknie mi niczego ...
Wiedzie mnie prawymi drogami przez wzgląd na swe Imię …
I zamieszkam w Domu Jahwe (YAHWEH) na zawsze.”
Psalm 23:1-3 (BJ) i 6 (KJV)
YAHWEH – NISSI
Jahwe (moim) Sztandarem
„Potem Mojżesz zbudował ołtarz, który nazwał Jahwe–Nissi ...
(tzn. ‘Jahwe jest moim sztandarem’)”
Księga Wyjścia 17:15
YAHWEH – GIBBOR
Jahwe Mocarz
„Pan (YAHWEH) wynijdzie jako mocarz (GIBBOR)”.
Izajasza 42:13 (BG)
Halle lu YAH
Chwalcie Imię Jahwe!
(YAH – jest skróconą formą imienia YAHWEH)
„Alleluja! (Halle lu YAH!).
Chwal, duszo moja, Jahwe (YAHWEH),
Chce chwalić Jahwe (YAHWEH), jak długo żyć będę …
„Alleluja! (Halle lu YAH!).
Śpiewajcie pieśń nową dla Jahwe (YAHWEH);
chwała Jego niech zabrzmi w zgromadzeniu świętych.
„Alleluja! (Halle lu YAH!).
Zbawienie i chwała, i moc należą do Boga naszego…
„Halleluja! (Halle lu YAH!). Iż ujął królestwo
Pan (YAHWEH) Bóg Wszechmogący (EL SHADDAY)!”
Psalm 146:1-2 i 149:1, Apokalipsa 19:6 (BG)

Tetragram ”YHWH” = YAHWEH = „JA JESTEM” = „JESTEM” = „JESTEM, KTÓRY JESTEM” = pol. Jahwe
„YAHWEH” – to Imię własne (dziś byśmy powiedzieli: nazwisko) JEDYNEGO PRAWDZIWEGO BOGA. To „Imię na zawsze” ma odróżniać Jedynego Prawdziwego Boga YAHWEH – od wszystkich innych fałszywych pogańskich „Bogów” i fałszywej chrześcijańskiej „Bogini”. Niestety w Bibliach polskich jest ono nieczytelne, gdyż zastąpiono je tytułem „Pan”. Podobnie ukryto je w niemieckiej Biblii Lutra („HERR”) i angielskiej Biblii Króla Jakuba („LORD”). Tradycja ukrywania IMIENIA JEDYNEGO BOGA pochodzi od Żydów, których religijni przywódcy uznali IMIĘ YAHWEH za zbyt święte, aby można je było w ogóle wymawiać i czytając w synagogach Pisma święte Starego Testamentu zastępowali własne IMIĘ BOGA YAHWEH – jednym z jego tytułów: „ADONAY” czyli „Pan”.


HalleluYah:)
_________________
http://chomikuj.pl/Vangloi

Itaatkar

Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom.
1Sm 15:23
 
 
 
Shenwen 
Child of God


Wiek: 54
Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 54
Skąd: Radomsko
Wysłany: 2011-04-18, 14:18   

I tak z innej beczki.
Mimo że na przełomie wieków rózne dominujące nie biblijne kościoły pozmieniały co się dało i zrobiły zamieszanie ludziom w głowach, i Imię Jahshua zostało zastąpione greckim Jezus, w Imię Jezusa zostało zbawionych i z tym imieniem zasneło miliony prawdziwych dzieci Boga.Nie z mieniem Jehowa zbitką ktorej nie da sie wypowiedziec po hebrajsku, a przeciez w tym języku Jahwe i Jego Aniołowie i prorocy mówili do ludzi w ST i NT.
Mimo że fałszerze Słowa Boga na przełomie wieków probowali zniszczyc Słowo Boga [ i nadal probują przeinterpretować Słowo Boga Jahwe] to jednak Jahwe w swej miłości pozwolił ludziom dojść do Siebie przez Imię Jezus.Sam zostałem w to Imię zanurzony i Temu Imieniu ślubowałem wierność-czemu? Bo wtedy nie znałem innego.Jako katolik nie znałem imienia Syna Bożego innego niż Jezus.Ale dziś juz wiem jak ma na Imię mój Pan Jahshua.
Jednak w myśl tego co mowi Duch ustami apostoła Pawła dla katolików jestem jak katolik i głoszę im Imię Jezusa- bo nie znają innego.
Jednak znam wielu nawróconych świadków Jehowy którym Jahwe otworzył umysły i którzy Jahshua przysięgli wierność.
Słowo Boga mówi tez, że kogo Bóg miłuje tego smaga.To naturalna reakcja rodzica wobec dziecka.Gdyby tego nie robił panowałoby w naszych sercach odstępstwo i nieprawość!
Moje zrozumienie jest takie:
1.Biblia jest źródłem wiary - Rzym. 10,17;
2.Uczy nas świętości wymaganej przez Jahwe – Psalm 119,11;
3.Biblia jest przewodnikiem i światłem – Psalm 119,105;
4.Chroni nas od błędów i fałszywej myśli ludzkiej – 2 Tymoteusza 3,16-17;
5.Informuje o nadchodzących wydarzeniach – Ew. Łukasza 21,31;

„Kto zwycięży, odziedziczy wszystko i będę mu Bogiem, a on mi będzie synem.”
Objawienie 21:7

HalleluYah:)
_________________
http://chomikuj.pl/Vangloi

Itaatkar

Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom.
1Sm 15:23
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 29
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-04-18, 14:35   

Shenwen, Lepiej podaj ŹRÓDŁO cytatu,bo dostaniesz ostrzeżenie od Yarpena :mrgreen:
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Shenwen 
Child of God


Wiek: 54
Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 54
Skąd: Radomsko
Wysłany: 2011-04-18, 14:54   

Zródłem jest Słowo Boga.
Mat 13:15
Utyło bowiem serce tego ludu, stępiały ich uszy i zamknęli swe oczy, żeby przypadkiem oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, a sercem nie zrozumieli i nie nawrócili się, i żebym ich nie uzdrowił.
Ps.
Rozsądź sam, czy to sprawiedliwe w oczach Boga bardziej kogoś się bać niż Boga.
HalleluYAH:)
_________________
http://chomikuj.pl/Vangloi

Itaatkar

Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom.
1Sm 15:23
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 29
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-04-18, 15:00   

Shenwen, rozsądzi to Yarpen bo łamiesz regulamin a ja Ci to mówię już trzeci raz i to nie tylko tu :-) umieść źródła na wszelki wypadek i po problemie a tak Yarpen cię może poprosić[tyle,że on ostrzeżeniem hihi]
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Shenwen 
Child of God


Wiek: 54
Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 54
Skąd: Radomsko
Wysłany: 2011-04-18, 15:04   

MAM PROSBE DO ADMINISTRATORA TEGO FORUM ABY KASOWAL TAKIE BEZWARTOSCIOWE POSTY KTORE NIC NIE WNOSZA DO TRESCI A POKAZUJA SZYDERSTWO I BRAK SZACUNKU DO BOZEGO SLOWA.

A powiadam wam, że z każdego nieużytecznego słowa, które ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w dzień sądu.Mat. 12:36HalleluYah:)
_________________
http://chomikuj.pl/Vangloi

Itaatkar

Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom.
1Sm 15:23
 
 
 
Shenwen 
Child of God


Wiek: 54
Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 54
Skąd: Radomsko
  Wysłany: 2011-04-18, 15:13   

Prz 15:12
Szyderca nie lubi upomnień, do ludzi mądrych nie chodzi.

Ps
Przepraszam za spamy, znalazłem ten cudowny napis- IGNORUJ:)
_________________
http://chomikuj.pl/Vangloi

Itaatkar

Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom.
1Sm 15:23
 
 
 
JacekK 


Wyznanie: Poszukiwacze Boga
Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 192
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-07-29, 10:42   Re: Fałszerstwo imienia Bożego

Hardi napisał/a:
http://superfakty.info/in...hodza&Itemid=13 napisał/a:
Katolicki przekład Biblii Tysiąclecia zawiera to imię prawie 7000 razy w prawidłowej formie, czyli Jahwe.


Zdania na ten temat są podzielone.
A co jeśli imię Jahwe nie jest prawdziwym imieniem Bożym?
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2011-07-29, 13:16   

Hardi czy ty znasz tak dobrze j. hebrajski,że bezbłędnie jesteś w stanie wstawić miedzy spółgłoski, samogłoskę odpowiednią?
Tyle co mi jest wiadomo to nawet żydzi znający ten język, mieli z tym problem i pewnie tez mają.
Jehowa występuje już chyba z 1500 lat w naszej kulturze, Jahwe podobnie, co w tym za problem jest?
Ja mam na imię Krysia, a podobno kiedyś była Krzysia, co to za problem jest?
Zastanow się Hardi bo czasami to mi się śmiać z ciebie chce, bo chcesz się wychylić i ci to twoje wychylenie głupio wychodzi. pozdrawiam nike.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 42
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2011-07-30, 12:37   

nike, a czy ja gdzieś napisałem, że należy zmanipulować imię Boże i powstawiać jakiekolwiek samogłoski :?: Więc proszę przestań manipulować moimi wypowiedziami...

tak przy okazji: Krysia to zdrobnienie od Krystyny, a Krzysia od Krzysztofy, to dwa zupełnie inne imiona...
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 11