Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kim jest Bóg
Autor Wiadomość
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-11, 10:27   

Dziękuję za docenienie teorii ale skąd stwierdzenie ,ze jest "udziwniona " teologią katolicką ?
Studiowałem teologię protestancką ,czytałem kazania Branhama -ostatnio czytam tylko Biblę i kontaktuje się głównie z zielonoświątkowcami jedności Boga.
Teoria jest moim wkładem w tłumaczenie jedności Boga w Jesus Only i przyjmuje się z czego się bardzo cieszę.
Biskup Fuller z Vaco przedstawił ją w zeszlym roku na kongresie AWCF w Evansville i spotkała się z dobrym przyjęciem.
Sam głosiłem to na kongresie organizacji Jabula w Watford pod Londynem i nie słyszalem sprzeciwów /może z powodu mego słabego języka/
Jest to próba zerwania Jesus Only z kojarzeniem nas jako modalistów -jesteśmy monoteistami i chcemy być tak kojarzeni.
pozdrawiam

kwant 

Wysłany: 2008-12-11, 10:58   

tessa napisał/a:
Co dowiadujemy się o Bogu czytając I Piotra 5:7?

1 Piotra 5:7 zarazem przerzućcie na niego (Boga) wszelką waszą troskę, gdyż on się o was troszczy.

To fakt, że On istnieje i się o wszystkich troszczy. W sytuacji, która została podsumowana nast. wersetem nie można jednak jedynie biernie zdawać się na opiekę Bożą:
1 Piotra 5:8 Zachowujcie trzeźwość umysłu, bądźcie czujni. Wasz wróg, Diabeł, krąży jak ryczący lew, starając się kogoś pożreć.
Z tego więc powodu proponuje:
Efezjan 6:11 Nałóżcie całą zbroję od Boga, żebyście mogli stać niewzruszenie wobec machinacji Diabła:
...
14 Toteż stójcie niewzruszenie, opasawszy lędźwie prawdą i nałożywszy napierśnik prawości
15 oraz obuwszy nogi w wyposażenie dobrej nowiny o pokoju.
16 Przede wszystkim weźcie wielką tarczę wiary, którą zdołacie zagasić wszystkie płonące pociski niegodziwca.
17 Weźcie też hełm wybawienia i miecz ducha, to jest słowo Boże,
18 w każdej formie modlitwy i błagania modląc się w duchu przy każdej sposobności. A w tym celu czuwajcie z wszelką stałością oraz błaganiem za wszystkich świętych

Troskliwy Bóg czyni starania, „by ludzie wszelkiego pokroju zostali wybawieni i doszli do dokładnego poznania prawdy.” (1 Tymoteusza 2:4)

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-12-11, 17:47   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Jest to próba zerwania Jesus Only z kojarzeniem nas jako modalistów -jesteśmy monoteistami i chcemy być tak kojarzeni.
pozdrawiam

Rysiu, wyznawcy BOGA w trójcy też chcą być uważani za monoteistów.

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-11, 17:52   

Co chcesz powiedzieć i co sugerujesz -nie jestem trynitarzem .
pozdrawiam

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2008-12-11, 21:04   

Arius napisał/a:
pozdrawiam

Rysiu, wyznawcy BOGA w trójcy też chcą być uważani za monoteistów.

EMET:
Istotnie, Arius; jak najbardziej akcentują, że 'przecież wierzą w jednego Boga'.
Tyle, że np. w formule: "Wierzę w jednego Boga, ale w Trzech Osobach" - owa fraza po przecinku: "ale..." wszystko wyjaśnia. Tzn. jakiego rodzaju jest ów "monoteizm"; o ile w ogóle tak może być nazwanym.

Stephanos, ps. EMET

wit
Wyznawca Istniejącego

Wysłany: 2008-12-12, 07:20   

kwant napisał/a:
Płaskowicki Rys podał dosyć ciekawą teorię, chociaż udziwnioną teologią katolicką.

Nie zamierzam tu bronić poglądu przedstawionego przez Płaskowickiego, jednakże nie mógł on podać 'udziwnionej teologii katolickiej', ponieważ to co Rys wyznaje istniało wcześniej aniżeli oficjalny KK czy ortodoksyjna doktryna Trójcy.

kwant 

Wysłany: 2008-12-12, 09:45   

wit napisał/a:
to co Rys wyznaje istniało wcześniej aniżeli oficjalny KK czy ortodoksyjna doktryna Trójcy.

Jednakże samo opowiadanie się za monoteizmem w jego przypadku nie przesądza o tym, że wierzy podobnie, jak pierwsi chrześcijanie.
Proszę zwrócić uwagę na ten cytat:
Bóg wiec tworzy objawienia -hipostasy w których objawia się ludziom.
... w NT zamieszkał w świątyni ciała w Jezusie Chrystusie
pozdrawiam

To sugeruje, że każda z postaci nawiedzonej przez Boga jest Bogiem. Taki pogląd był przedsionkiem do utworzenia "Trójcy". Jesus Only cofnąwszy się, poszli dalej, niż trynitarianie. Odrzucili osobę Boga Ojca i twierdząc, że to tylko jedna z hipostaz, obwołali Jezusa Chrystusa jedynym prawdziwym Bogiem. Nie udało się tego w KK zrobić pewnemu duchowi, to u zielonoświątkowców, ze względu na ich pełniejszą gotowość na jego wpływ podczas transu, to się udało.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-12-12, 10:36   

Co chcesz powiedzieć i co sugerujesz -nie jestem trynitarzem .
pozdrawiam

Czy naprawdę z mój poprzedni tekst sugerował, że jesteś trynitarzem? Przeczytaj go jeszcze raz.

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-12, 13:57   

Ja nie sugeruje że każde objawienie to wszystko bo jedynie Bóg Jest wszystkim we wszystkim.
Boga nie można podzielić więc jeżeli gdzieś się pojawia Bóg to Jest to Bóg choćby aby pokazać Się przyjmuje -stwarza jakaś postać np anioła Pańskiego czy żyda z Nazaretu.
Nie odrzucam też osoby Boga ojca bo ojcostwo to dla mnie nie osoba a atrybut -funkcja Boga,który jest Duchem a nie osobą taka jak my .
Bóg jest Duchem wszechogarniającym.
My wszyscy w Nim jesteśmy stworzeni.
A tak nawiasem Kwant koncepcja Boga jako osoby jest pochodzenia greckiego .Żydzi w tym Jezus i apostołowie nie widzieli Boga jako osoby .
pozdrawiam
ps Kwant ja nie wpadłem w trans wyczytałem to w co wierzę w Biblii.
Czy mógłbyś powstrzymać się od tego typu argumentów nie przystoi -pokaz mi w Słowie że się mylę że Bóg nie jest Duchem a osobą podobna człowiekowi i ma myśli takie jak np Ty.
pozdrawiam

tessa

Wysłany: 2008-12-12, 19:04   

Cytat:
Boga nie można podzielić więc jeżeli gdzieś się pojawia Bóg to Jest to Bóg choćby aby pokazać Się przyjmuje -stwarza jakaś postać np anioła Pańskiego czy żyda z Nazaretu.

Czy tak jest?

Mt 10:40 NS ""Kto przyjmuje was, ten przyjmuje także mnie, a kto przyjmuje mnie, ten przyjmuje także tego, który mnie posłał."

J 3:17 NS "Bo Bóg posłał swego Syna na świat nie po to, żeby osądził świat, ale żeby świat został przez niego wybawiony."

Dz 12:11 NS "A Piotr, oprzytomniawszy, rzekł: "Teraz istotnie wiem, że Jehowa posłał swego anioła i wyzwolił mnie z ręki Heroda oraz od wszystkiego, czego oczekiwał lud żydowski"."

Bóg posyłaswoich posłańców ,a nie ukazuje się w ich postaci.

Al Mudrasim 
Ja Jestem

Wyznanie: własnowierca
Wysłany: 2008-12-12, 23:49   

Axanna napisał/a:
Czy Ty, Al, aby na pewno masz właściwe pojęcie, co to oznacza: "rozmawiać z Bogiem twarzą w twarz" i czy jesteś tego aż tak pewien, że termin ten, użyty w stosunku do rozmowy (twarzą w twarz) z Bogiem oznacza dokładnie to samo co i w stosunku do rozmowy (twarzą w twarz) pomiędzy ludzmi? Bo ja, na przykład, aż taka pewna nie jestem, bo i niby na jakiej podstawie?

A ty masz? Może widzisz tam coś,czego faktycznie nie ma. Jeśli starożytny pisarz pisze,że jedli i pili z Bogiem, to znaczy że tak faktycznie było, ani mniej , ani więcej. Jeśli pisze,że Mojżesz rozmawiał z Nim twarzą w twarz, to znaczy że tak było i nie był to bynajmniej jakiś duch, hologram,zwidy , czy hipo coś tam. Albo weźmy Ezechiela. Nagle Bóg pokazuje mu się w ekstra bryce z dopalaczami. Śmiechu warte i niepoważne. Nie wiem z kim gadulił Mojżesz, nie wiem z kim biesiadowało 70 Izraelczyków i nie wiem jaką brykę zobaczył Ezechiel, ale wiem jedno: że nie był to ten Bóg, którego nikt nigdy nie widział i nie słyszał. Wniosek: albo Izraelici zetknęli się z czymś i z kimś, co na tamte czasy pod względem możliwości technicznych uchodziło za boskie, albo to zmyślili . I mam jeszcze na dodatek , takie wrażenie,że ktoś mnie tu robi w konia i ma z tego niezły ubaw :evil:

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-12-13, 13:18   

Ja nie sugeruje że każde objawienie to wszystko bo jedynie Bóg Jest wszystkim we wszystkim.
Nie odrzucam też osoby Boga ojca bo ojcostwo to dla mnie nie osoba a atrybut -funkcja Boga,który jest Duchem a nie osobą taka jak my .
A tak nawiasem Kwant koncepcja Boga jako osoby jest pochodzenia greckiego .Żydzi w tym Jezus i apostołowie nie widzieli Boga jako osoby .
pozdrawiam
Czy mógłbyś powstrzymać się od tego typu argumentów nie przystoi -pokaz mi w Słowie że się mylę że Bóg nie jest Duchem a osobą podobna człowiekowi i ma myśli takie jak np Ty.
pozdrawiam

Bóg jest duchem, aniołowie są duchami, duch to przeciwieństwo ciała, materii, coś czego nie widzimy, pochodzi od słowa wiatr, czyli coś jest, ale go nie widać. Biblia była spisywana dla ludzi prostych, pastuchów, opisujących świat prostymi słowami. Jeśli BÓG jest Ojcem to zarazem jest osobą, kimś z kim można rozmawiać, zwierzy mu się, ktoś kto się nami opiekuje, jeśli BÓG JHWH nie jest osoba, w naszym prostym ludzkim pojęciu, to znaczyło by, że nie ma BOGA, zostaje tylko rozmowa ze ścianą. Często BÓG jest opisywany jak człowiek, siedzi na tronie, w koło służą mu aniołowie, podchodzi do niego syn człowieczy, Jezus. Czy naprawdę BÓG siedzi na tronie, to zostało tak zobrazowane dla nas, dla ludzi, na sposób ludzki. BÓG JHWH ma własną świadomość, Jezus ma własna, każdy anioł ma własną świadomość, dzięki temu jest OSOBĄ, bez względu na to jakie słowo byśmy tu użyli zamiast OSOBY. To nie ciało decyduje o tym czy ktoś OSOBA jest czy nie, bo nawet przyjmując twoją teorię, to BÓG, aniołowie i Jezus mają ciała duchowe, tak jak my mamy ciała materialne. Nie wiemy dokładnie jak wygląda życie w świecie duchów, nie obierajmy jednak BOGU JHWH jego osobowości.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2008-12-13, 13:33   

Arius napisał/a:
pozdrawiam
pozdrawiam

Bóg jest duchem, aniołowie są duchami, duch to przeciwieństwo ciała, materii, coś czego nie widzimy, pochodzi od słowa wiatr, czyli coś jest, ale go nie widać. Biblia była spisywana dla ludzi prostych, pastuchów, opisujących świat prostymi słowami. Jeśli BÓG jest Ojcem to zarazem jest osobą, kimś z kim można rozmawiać, zwierzy mu się, ktoś kto się nami opiekuje, jeśli BÓG JHWH nie jest osoba, w naszym prostym ludzkim pojęciu, to znaczyło by, że nie ma BOGA, zostaje tylko rozmowa ze ścianą. Często BÓG jest opisywany jak człowiek, siedzi na tronie, w koło służą mu aniołowie, podchodzi do niego syn człowieczy, Jezus. Czy naprawdę BÓG siedzi na tronie, to zostało tak zobrazowane dla nas, dla ludzi, na sposób ludzki. BÓG JHWH ma własną świadomość, Jezus ma własna, każdy anioł ma własną świadomość, dzięki temu jest OSOBĄ, bez względu na to jakie słowo byśmy tu użyli zamiast OSOBY. To nie ciało decyduje o tym czy ktoś OSOBA jest czy nie, bo nawet przyjmując twoją teorię, to BÓG, aniołowie i Jezus mają ciała duchowe, tak jak my mamy ciała materialne. Nie wiemy dokładnie jak wygląda życie w świecie duchów, nie obierajmy jednak BOGU JHWH jego osobowości.

EMET:
Zwykłem mawiać: "ktoś (lub coś), kogo (lub czego) nie widać, natomiast działanie się odczuwa (ew. uwidacznia).".

Stephanos, ps. EMET

Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-13, 14:32   

Al Mudrasim napisał/a:
A ty masz? Może widzisz tam coś,czego faktycznie nie ma. Jeśli starożytny pisarz pisze,że jedli i pili z Bogiem, to znaczy że tak faktycznie było, ani mniej , ani więcej. Jeśli pisze,że Mojżesz rozmawiał z Nim twarzą w twarz, to znaczy że tak było i nie był to bynajmniej jakiś duch, hologram,zwidy , czy hipo coś tam...

Ależ Al... czy ja podważam, że to "faktycznie tak było"? Ja tego nie podważam. Wydaje się, że źle zrozumiałeś to co chciałam powiedzieć... Ja nie mówię, że ja akurat "mam właściwe pojęcie" jak to jest rozmawiać z Bogiem twarzą w twarz, ani nie podważam, że "faktycznie" z Bogiem, a nie "z jakimś duchem, czy hipo coś tam" jedli - zgoda, że faktycznie tak było. Ale probuję ci tylko pokazać, że skoro Boga nikt nie widział, to oznacza to ni mniej ni więcej, że rozmawiając z Bogiem twarzą w twarz, Mojżesz go jednak nie widział, tak samo i ci co z nim jedli... widzieli chwałę Boga i brakowało im ziemskich odpowiedników, żeby to widzenie opisać - "widziałem coś, jakby kruszeć..." - itp. Co nie znaczy, że było to "hipo coś tam". To był Bóg. Czemu się denerwujesz?
:)

wit
Wyznawca Istniejącego

Wysłany: 2008-12-14, 00:02   

kwant napisał/a:

Jednakże samo opowiadanie się za monoteizmem w jego przypadku nie przesądza o tym, że wierzy podobnie, jak pierwsi chrześcijanie.
Proszę zwrócić uwagę na ten cytat:
Bóg wiec tworzy objawienia -hipostasy w których objawia się ludziom.
... w NT zamieszkał w świątyni ciała w Jezusie Chrystusie
pozdrawiam

To sugeruje, że każda z postaci nawiedzonej przez Boga jest Bogiem. Taki pogląd był przedsionkiem do utworzenia "Trójcy". Jesus Only cofnąwszy się, poszli dalej, niż trynitarianie. Odrzucili osobę Boga Ojca i twierdząc, że to tylko jedna z hipostaz, obwołali Jezusa Chrystusa jedynym prawdziwym Bogiem. Nie udało się tego w KK zrobić pewnemu duchowi, to u zielonoświątkowców, ze względu na ich pełniejszą gotowość na jego wpływ podczas transu, to się udało.

Na wstępie mojej wypowiedzi zaznaczę, że nie utożsamiam się w pełni z poglądami wyznawanymi przez Płaskowickiego, jednakże uczciwość kształtowana przez moje sumienie nie pozwala mi zgodzić się z opinią iż trans, jakkolwiek by go rozumieć, miał wpływ na przyjęcie teorii odnośnie natury Boga przez ruch Jesus Only. Najprawdopodobniej przyjęcie takiego poglądu o hipostazach Bożych był wypadkową pogodzenia różnych tekstów odnośnie formuły chrztu, mianowicie końcowego fragmentu z Ewangelii wg Mateusza, gdzie mowa o chrzcie w imię Ojca, Syna i Ducha, oraz tekstów z Dziejów Apostolskich, które to informują o chrzcie udzielanym w imię Jezusa.

Odpowiedz do tematu