Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
cudzołóstwo
Autor Wiadomość
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-04-27, 23:35   

Andżelika_FS napisał/a:

Czy ta rozdzielność jest tylko jednokierunkowa? Czyli, czy religia katolicka również nie powinna się mieszać w sprawy państwowe?


Nie miesza się.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
Manna z nieba 


Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 304 razy
Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 3454
Wysłany: 2017-04-27, 23:42   

:mrgreen: :shock:
_________________
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.
 
 
Andżelika_FS 
Ostra Siostra


Wyznanie: teizm
Pomogła: 28 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2016
Posty: 536
Skąd: Dornach/Kruszewnia
Wysłany: 2017-04-28, 00:30   

rol23 napisał/a:
Andżelika_FS napisał/a:

Czy ta rozdzielność jest tylko jednokierunkowa? Czyli, czy religia katolicka również nie powinna się mieszać w sprawy państwowe?

Nie miesza się.

Mijasz się z prawdą. Pierwsza sprawa z brzegu - katecheza katolicka w szkołach publicznych.

Konkretne zarzuty:
- o zatrudnieniu/zwolnieniu nauczyciela decyduje dyrektor szkoły, na podstawie pakietu odpowiednich przepisów (Karta Nauczyciela), katechetę kieruje do nauczania religii proboszcz parafii na terenie której jest szkoła, katecheta musi posiadać imienną zgodę biskupa diecezjalnego, dyrektor nie może samodzielnie zatrudnić/zwolnić katechety,
- katecheta w ogóle nie musi być nauczycielem, wystarczy żeby był studentem ostatnich lat teologii,
- za podstawę programową przedmiotów szkolnych odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie ma jednak ono żadnego wpływu na program katechez,
- szkoły mają swobodny wybór podręczników spełniających podstawę programową w przypadku normalnych przedmiotów, w przypadku katechez podręczniki przygotowuje kuria i episkopat, a szkoły nie mają prawa wyboru,
- organa powołane do kontroli nauczycieli nie mogą kontrolować katechez,
- a mimo tych wszystkich różnic katechetom płacimy jak nauczycielom, z kasy samorządów.

Edukacja publiczna to obszar działania państwa. I kościół katolicki ewidentnie miesza się w tę sferę. Zanim sięgnę po kolejne przykłady wykaż, że powyższe zarzuty nie są "mieszaniem się w sprawy państwowe".
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2017-04-28, 07:28   

rol23 napisał/a:
Jest rozdzielność państwa od kościoła. Państwo nie powinno się mieszać w religię.


To czemu parlament miałby zajmować się cudzołóstwem, które nie jest w żaden sposób sankcjonowane prawem państwowym ?
A jeśli religia jest w państwowych szkołach, to państwo miesza się do spraw kościoła, czy nie ? :->
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-04-28, 14:33   

Andżelika_FS napisał/a:


Edukacja publiczna to obszar działania państwa. I kościół katolicki ewidentnie miesza się w tę sferę. Zanim sięgnę po kolejne przykłady wykaż, że powyższe zarzuty nie są "mieszaniem się w sprawy państwowe".


Piszesz niegramatycznie, bo Kościół katolicki piszemy wielką literą.
Kościół niczego nie wymusza. Szkoły powinny być prywatne, rodzic powinien decydować czego ma się uczyć jego dziecko. Ale my żyjemy w matrixie, gdzie jacyś urzędnicy o tym decydują, nic na to nie poradzimy.

BoaDusiciel napisał/a:
rol23 napisał/a:
Jest rozdzielność państwa od kościoła. Państwo nie powinno się mieszać w religię.


To czemu parlament miałby zajmować się cudzołóstwem, które nie jest w żaden sposób sankcjonowane prawem państwowym ?


Ale warto byłoby wybierać na przedstawicieli narodu ludzi prawych i przyzwoitych.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2017-04-28, 14:54   

:lol:
Widocznie coś się zmieniło od wczoraj, od godz. 21.21, bo wtedy szanowny kolega napisał:

rol23 napisał/a:
Jest rozdzielność państwa od kościoła. Państwo nie powinno się mieszać w religię.


Poza tym nie widzę odpowiedzi na moje pytanie:
- czy fakt nauczania religii w państwowych szkołach jest mieszaniem się państwa do spraw Kościoła, czy nie ? :->
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2017-04-28, 15:30   

'Mieszać się w coś' wskazuje na zaangażowanie, wyjście z inicjatywą, propozycją itp.
W kwestii religii to nie tyle państwo się miesza w sprawy religii, ale na odwrót. Religia (konkretnie KK) wyszła z inicjatywą, aby nauczać religii w szkołach. Państwo tylko na to przystało. Jak już to raczej religia miesza się w sprawy państwa.
Zresztą... jak zwał tak zwał, ale skoro państwo umożliwiło tego typu działalność, to raczej nie 'mieszanie się' w sprawy religii. Mieszaliby się, gdyby np. wtrącali się w program nauczania religii, co ma być a co nie ma być nauczane w jej ramach. A tego raczej nie ma.
Pozwolenie na naukę religii to nie mieszanie się w sprawy religii.
Podobnie jak państwo pozwoliło Tobie zalegalizować twoje małżeństwo i funkcjonujesz jako rodzina. Jednak nie miesza się w sprawy twojej rodziny. Np. Rząd Polski nie ingeruje w twoje plany, gdzie z rodziną pojedziesz na urlop albo czy uczysz swoje dzieci mówić: dziękuję. Ba! Nawet nie ingeruje w to, że piszesz bzdury na forum! I nie wiadomo nawet czy twoja rodzina o tym wie, co pisujesz! :-D
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-04-28, 16:42   

BoaDusiciel napisał/a:
:lol:
Widocznie coś się zmieniło od wczoraj, od godz. 21.21, bo wtedy szanowny kolega napisał:

rol23 napisał/a:
Jest rozdzielność państwa od kościoła. Państwo nie powinno się mieszać w religię.


Poza tym nie widzę odpowiedzi na moje pytanie:
- czy fakt nauczania religii w państwowych szkołach jest mieszaniem się państwa do spraw Kościoła, czy nie ? :->


Oczywiście, że Kościół nie miesza się do państwa. To ludzie głosami swoich przedstawicieli zadecydowali, że chcą mieć religię w szkole. Czy to tak ciężko pojąć?
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2017-04-28, 16:49   

No chyba faktycznie ciężko ci to pojąć.
Trzeci raz pytam:
- czy zgoda państwa na nauczanie religii w państwowych szkołach jest mieszaniem się państwa do spraw Kościoła, czy nie ?
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2017-04-28, 16:54   

BoaDusiciel napisał/a:
Trzeci raz pytam:
- czy zgoda na nauczanie religii w państwowych szkołach jest mieszaniem się państwa do spraw Kościoła, czy nie ?

Dwudziesty raz odpowiadam: udzieleniem takiej zgody to nie mieszanie. Tak samo, jak państwo udzieliło ci zgody na zawarcie małżeństwa. Jednak nie sądzę aby się mieszało w twój związek.
Czemu używasz nieadekwatnych pojęć, próbując wywołać wrażenie, że masz do czynienia z absurdem, skoro sam go tworzysz?
Boa... opanuj się! Wiem, że fora dają taką swobodę do robienia sobie jaj, tylko... czy ty to 'żresz na śniadanie', że tak w zaparte idziesz? :roll:
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2017-04-28, 16:59   

Oczywiście Bobo, masz świętą rację, jak zazwyczaj.
A mógłbyś nie odpowiadać na pytanie, które nie tobie zadałem ? :->
Thx :mrgreen:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2017-04-28, 17:14   

BoaDusiciel napisał/a:
A mógłbyś nie odpowiadać na pytanie, które nie tobie zadałem ? :->
Thx :mrgreen:

OK! Tylko, że forum jest publiczne, a ponadto jeśli nie wiadomo komu konkretnie zadajesz jakieś pytania to spodziewaj się, że ktoś z tej publiki coś odpowie. Nie wiedziałem, że to dla Ciebie takie NIE proste, przepraszam! :-)
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2017-04-28, 17:37   

Bobo napisał/a:
a ponadto jeśli nie wiadomo komu konkretnie zadajesz jakieś pytania ..

Wiadomo.
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2017-04-28, 18:06   

BoaDusiciel napisał/a:
Wiadomo.

NIE. W dobrym tonie na forum jest zacytować wypowiedź do której się odnosisz. To zapewne kolejna z milionowych rzeczy, które...
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-04-28, 18:45   

BoaDusiciel napisał/a:
Bobo napisał/a:
a ponadto jeśli nie wiadomo komu konkretnie zadajesz jakieś pytania ..

Wiadomo.


Nie wiadomo, bo ja ci odpowiedziałem kilka razy na pytanie, więc pewnie było zadane Bobo.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10