Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
protestanci a doktryna o zmarłych
Autor Wiadomość
leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2013-03-05, 10:32   protestanci a doktryna o zmarłych

Ogólnie wyznacznikiem (jednym z) czy ktoś jest protestantem, jest zrozumienie, pogląd nt. stosunku żywych do zmarłych. Gro uważa, iż ze zmarłymi nie należy się kontaktować. Od wieków odrzuca się modlitwy do i przez zmarłych. Za tym może iść modlitwa wyłącznie do Boga jako doktryna klarowna i jasna.
Wielu katolików odrzuca takie stanowisko tradycyjnie i z uwagi na władzę papieską w tej materii. JPII ewidentnie kierował modły do Marii, i to promował. Choć niektóre 'objawienia' KRK nie przyjmuje.
Założenia protestanckie prowadzą do wielu konsekwencji. Nikt nie musi się w pełni zgodzić z pastorami, to nie KRK, jednak tu się słyszy o tym na kazaniach, i o tym nie raz dyskutuje.
Czy prawdziwym jest, że wszelkie zjawy są pochodzenia demoniczno- szatańskiego?
Czy modlitwa do anioła musi być złem?
Czy modlitwa do Jezusa wyklucza Jego obecne ewentualnie człowieczeństwo?

Pytania mogą się rozszerzyć.
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2013-03-05, 22:29   pryzmat KRK

Czy inne 'grzechy' KRK nie decydują przypadkiem o zaostrzeniu poglądów nt. zmarłych?
Słynne odpusty przeciw którym wystąpił Luter sugerowały, iż KRK miał moc nad światem zmarłych już po śmierci, nawet jeśli ich życie było kompletnym zaprzeczeniem wiary. Modły za zmarłych połączone z zaangażowaniem miałyby rzekomo świadczyć na korzyść tych, w intencji których to było robione. Do dziś słyszałem podobne tłumaczenie. A więc zewnętrzne liturgie i ofiary, uczynki religijne to tylko skutek połączenia Kościoła jako całości, żywych ze zmarłymi i na odwrót, jeśli tzw. święty jest wzywany, to wstawiając się miałby zadziałać (jako zmarły) na rzecz 'petenta'. Reasumując, w KRK jeśli zmarły ma wielu wstawienników lub b. zaangażowanych, widocznie zasługuje na łaskę i pozycję większą niż świadczyłaby nawet jego wcześniejsza historia życia, czy okres od śmierci- do pojawienia modłów za nim. A jeśli za życia był dobry i święty, po śmierci może rzekomo pomóc tym, którzy proszą go i w ten sposób uczestniczą w jego świętości. Tak czy owak taki kanał modlitw jest jakąś rekompensatą rzeczywistości doczesnej przy w miarę pojmowalnych dla człowieka metodach działania. W ten sposób ludzie wchodzą w kompetencje pozaziemskie.

Protestancki kłopot z tym polega na kompletnej nieweryfikowalności takiej religijności. Chcieliby oni to zmierzyć a przynajmniej zrozumieć, ale się nie da bez wiary w to. Wcześniejszy post zawiera parę pytań nawiązujących do Biblii, i tam wzywanie zmarłych było surowo zakazane. Wiadomo jednak, iż wielu twierdzi niezależnie od konfesji, iż miał do czynienia ze zjawami. I choć nie występują takie rzeczy powszechnie, osoby które to relacjonowały niekiedy miały mocne o tym przeświadczenie a ich życie mogło świadczyć za ich prawdomównością. Tu już zaczyna się pole do spekulacji, czy zjawa była dobra, zła, ludzka czy duchem innym itd. Biblia nie wyklucza zjaw. Ludzkie doświadczenie obejmowało także kontakty z demonami, aniołami, szatanem a nawet z Bogiem. Niektórzy protestanci co prawda zaczęli odrzucać poszczególne rodzaje tych zjawisk, podobnie jak laicyzujące społeczeństwa.

Myślę iż dla KRK porażką byłoby ułatwienie w uznawaniu objawień ponadnaturalnych zmarłych ze względu choćby na to, iż jakby nie patrzeć, u protestantów (u konkurencji) takich objawień trudno znaleźć w ogóle. KRK nie ograniczając jednak rodzaju zmarłych objawianych zbliża się do spirytyzmu. Nie chcę powiedzieć, że objawień protestanci nie miewają; wszystko, tylko nie zmarli. W różnym stopniu wierzy się w duchy dobre (anioły, Jezus, Bóg), czy złe (demony, szatan) i ich możliwości objawień. Nigdy jednak w zwykłych ludzi. I jakoś trudno spotkać konwertujących od nich do KRK dzięki zmarłym.

Protestancka wiara w Pismo wyklucza wybujałe tradycje pozabiblijne. Bo może jest tak, że wiedzą bez uprzedzających działań tradycji, iż nie należy wzywać, wywoływać zmarłych ani się tym parać. A wtedy są wolni od oszustw szatana, który udaje zmarłych tak czy owak. A jak można próbować ich wywoływać? U protestantów po prostu modląc się własnymi słowami byłoby to możliwe łatwiej niż korzystając jak to u KRK ze schematów różnych modlitw. Dlatego wzywanie= modlitwie, i jawi się ostrzeżenie i wyraźny zakaz Pisma. Stąd podejrzliwe spojrzenie protestantów na pojmowanie Marii jak to robi KRK. Kiedy słyszą: "święta Mario...", jako dodatek do pozdrowienia anielskiego z Łk, prawie widzą stada demonów i media okultystyczne które grzeszą wywoływaniem duchów.

Protestanci często jednak (biorąc ich stronę), patrząc przez pryzmat KRK nie zauważają tych fragmentów biblijnych, w których zmarli (o dziwo) jednak się pojawiają [szczególnie ci, których legitymuje Bóg, a nie np. tzw. duch Samuela wywoływany przez wiedźmę]. Co Bóg zabronił, to też owiał tajemnicą wg mnie; co zaś udostępnił, wręcz ujawnił, służyć ma nam do nauki i jest przykładem. Niestety wielu protestantów wylałoby dziecko z kąpielą; nie poszło by do wiedźmy (i ok.), ale nie chcieliby wejść na górę przemienienia Pańskiego.
i skałą zgorszenia

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2013-03-08, 22:44   

leszed napisał/a:
Czy prawdziwym jest, że wszelkie zjawy są pochodzenia demoniczno- szatańskiego?

Na pewno - nie
Anioły/posłańcy Boga
Nie wykluczam, że również normalni zmarli ludzie - znam relację takie - gdy je się analizuje pod kontem ewentualnego zwiedzenia szatańskiego to nie wykazują takich cech. mamy przecież badać duchy
Ale jest wyraźnie jakaś bariera między naszym a duchowym światem
Wielu ludzi "spotkało " Jezusa, jego matkę - nie widzę przeciwwskazań, byle nie głosili innej Ewangelii.

Kod:
Czy modlitwa do anioła musi być złem?

Ja tam niczego złego nie widzę w "aniele Boży stróżu mój ty zawsze przy mnie stój....
Cytat:
Czy modlitwa do Jezusa wyklucza Jego obecne ewentualnie człowieczeństwo?

trudno mówić aktualnie o jego człowieczeństwie - zostało ono w jakiś sposób przebustwione

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wyznanie: Kalwiński Unitarianin
Wysłany: 2013-03-09, 08:51   

Dezerter napisał/a:

Wielu ludzi "spotkało " Jezusa,

A mnie właśnie zastanawia, dlaczego Jezus z tych objawień wygląda jak rodowity Europejczyk (vide Obraz Jezusa Miłosiernego), zamiast wykazywać cechy semickie... :roll:

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2013-03-09, 11:06   

Też mnie to zawsze zastanawiało. Jezus na tym obrazie ma długie włosy, choć u Żydów takie włosy hańbiły mężczyznę. Włosów okresowo nie ścinali tylko wyznawcy Nazyreatu, ale Jezus jadł chleb i pił wino, więc nie należał do tej grupy. Ma też jasną cerę.
Zarówno obraz Jezusa jak i Jego matki, ubranych w tuniki i togi został utrwalony raczej przez Rzymian niż Żydów.

Jeżeli w Raju wszystkie rasy zostaną przekształcone w rasę kaukaską to to niebo musi być strasznie rasistowskie ;-)
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]

Dżej 
Niosący światło.

Wyznanie: brak
Wysłany: 2013-03-09, 21:39   

No na szczęście są też inne wizerunki:

Tu wyraźnie ma ciemny pigment.
A tu ma krótkie włosy:

Bariel 
Wolnomyśliciel

Wyznanie: Kalwiński Unitarianin
Wysłany: 2013-03-10, 08:59   

Akurat skóra postaci na obrazie jasnogórskim ściemniała z powodu naturalnych procesów chemicznych, które zaszły w farbie.

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2013-03-10, 11:43   

Zapytałbym się rasowych protestantów, bo nie widzę tu takich (włącznie ze mną). Albo kogoś kto zna protestancki punkt widzenia od środka. Owszem, jestem protestantem, ale jw. z poglądami.
i skałą zgorszenia

9RP 

Wyznanie: apostolic pentacostal
Wysłany: 2013-03-11, 09:56   

właśnie
co oznacza w tej chwili termin protestant ?
moim zdaniem to relikt przeszłości
bo nie ma jednej płaszczyzny dla określenia teraz kogoś protestantem tak wiele jest interpretacji tego terminu
nawet jeżeli ktoś uznaje 5 sola to nie znaczy że będzie uznany za protestanta
czy sam się za takowego uzna
np ja
uznaję sola
ale nie określam Boga mianem trójca - trójedyny
bo wychodząc z sola stwierdzam że takich terminów w Słowie na temat Boga nie użyto
dla niektórych mój fundamentalizm jak chodzi o sola jest nie do przyjęcia i odmawia mi się
miana protestanta bo traktuję poważnie zasadę tylko Słowo i nie używam terminów w Słowie nie użytych na określenie Boga
Wmawia mi się ,ze twierdzę że Bóg to jedna osoba
a ja się wcale określeniem natury Boga nie zajmuję
a przyjmuje tylko to co o Nim mówi Jezus
bo czytam w Słowie że Boga nikt nigdy nie widział ale jednorodzony syn z jego łona ten Go nam objawił /o Nim pouczył /
wiec za to że słucham Jezusa że Bóg jest jeden i jest Duchem
odmawia mi się nie tylko miana protestanta ale i chrześcijanina nazywając sekciarzem i heretykiem
W czym więc się wyraża protestantyzm w sola czy w przyjęciu doktryny o trójcy ?
jak w doktrynie o trójcy to czy katolicy tez są protestantami teraz ?
pozdrawiam

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2013-03-11, 12:01   

9RP napisał/a:
właśnie
co oznacza w tej chwili termin protestant ?
9RP napisał/a:
np ja
uznaję sola
ale nie określam Boga mianem trójca
Nie jesteś 'rasowy', ale o tym wiedziałem. Natomiast wiem, że masz jakieś zdanie w temacie protestanci a doktryna o zmarłych. A Twoja wypowiedź to właściwie taki wstęp. Na pewno spotkałeś się z tematami związanymi ze zmarłymi, rozmawiałeś też z różnymi ludźmi. Wszyscy coś z Biblii wyciągają, niektórzy zniekształcają. Zapewne jest to temat dla Ciebie istotny.

Pozdrawiam
i skałą zgorszenia

9RP 

Wysłany: 2013-03-11, 12:50   

Tak
mam zdanie "rasowe" dla protestantów
w tz życie pozagrobowe nie wierzę
wiec modlitwy do świętych o tz wstawiennictwo to nie ja
wierzę że wszyscy zmartwychwstaną
Ci co zasnęli w Chrystusie
do życia
a inni na sąd
Po sądzie dusza .która grzeszy umrze drugą śmiercią
Natomiast gdzie są ludzie od śmierci ciała do zmartwychwstania ?
Nie wiem !!!!
Na pewno są oddzieleni od żywych w ciałach jak wschód od zachodu słońca
i umarli nie mają wpływu na żywych wiec ja się nie pytam umarłych w sprawach żywych - bo nie uchodzi
pozdrawiam

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2013-03-11, 22:59   

9RP napisał/a:
Natomiast gdzie są ludzie od śmierci ciała do zmartwychwstania ?
Nie wiem !!!!
Na pewno są oddzieleni od żywych w ciałach jak wschód od zachodu słońca

I to jest szczera i mądra wypowiedź uczciwego chrześcijanina znającego Słowo

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2013-03-12, 09:03   a w Biblii?

Ok. Nie wiadomo dokładnie gdzie są dusze zmarłych, prawda? Protestanci na ogół nie unicestwiają, natomiast tak jak R., także unikają opowiadania o Bogaczu i Łazarzu, ciałach świętych które ukazały się wielu w Jerozolimie i o wspomnianym tu Przemienieniu z Mojżeszem i Eliaszem. O pozostałych przypadkach nie wspominając.
Wiadomo, iż niektórzy uważają iż dusze zmarłych nie istnieją- to nie jest wg mojego kryterium jednak rasowy protestantyzm. Myślę, że w tej sprawie R. przedstawił im, ich stanowisko.

Najważniejsza osoba we wszechświecie dla mnie, czyli Jezus, ukazał się po zmartwychwstaniu, a i zmarłym głoszona była ewangelia, duchom nieposłusznym za Noego w szczególności, za sprawą tegoż. Dobra Nowina bywa zresztą głoszona wszelkiemu stworzeniu, a Bóg jest Bogiem żywych, tj. Abrachama, Izaaka, Jakuba itd., tzn., że Bóg może przemówić do 'śpiących'... :-)

Wyszedłem zapewne poza doktryny rasowo protestanckie, ale specjalnie mi nie żal. Nie wspominam tu o sprawach trójcy, zresztą mnie to niezbyt interesuje. Jestem za to zdecydowanie po stronie rasowego zabraniania wzywania/modlitw do zmarłych (szczególnie jeśli nie stoję przed otwartą trumną). Takie mam zresztą podejście do modlitwy- nie bawię się w paciorki. Dlatego nieraz ciężko mi się podłączyć pod wspólne zbiorowe 'modły', wszystko robię indywidualnie, nawet w 'Ojcze nasz' ważę każde słowo. I pewnie widać mój charakter na forum.

Pozostaje kwestia, jak protestanci widzą niedoskonałość człowieka w chwili śmierci, moment jego zbawienia jeśli jednak wierzył i został zaliczony za życia do zbawionych, kwestia nieświadomych u bram sądu, (a więc ograniczony zakres ewangelizacji na świecie). Przemienienie człowieka, żywego czy zawołanego zmarłego w chwili Paruzji a może wcześniej? Wykluczając czyściec KRK...
i skałą zgorszenia

9RP 

Wysłany: 2013-03-12, 10:28   

Leszku
czy owi świeci po śmierci Jezusa co wyszli z grobów /zmartwychwstali / weszli do Jerozolimy ???
mam szczere watpliwości
Moim zdaniem weszli do świętego miasta
tak czytam
Czy Jerozolima współczesna Jezusowi była świętym miastem ?
czy jest nim nadal ?
Moim zdaniem termin święte miasto to określenie raju Bożego
Nowego Jerusalem zstępujacego z nieba
To tak samo jak sławne DZIŚ
dla jednych to konkretny dzień w kalendarzu
a dla mnie stan - zbawienia
Oto Dziś dzień łaski
oto Dziś dzień zbawienia
Dziś jeśli głos Jego usłyszycie
nie zatwardzajcie serc waszych
Myślę że w opisie tych co wstali z grobu chodzi o jeńców wyprowadzonych na zewnątrz - tych których Jezus zabrał ze sobą do chwały Ojca
mogę się mylić
ale
gdyby chodziło o fizyczna obecność znanych osób w Jerozolimie
to slad tego byłby odnotowany w innych miejscach Nowego Testamentu
pozdrawiam

Queza 
The Morning Star

Pomogła: 155 razy
Wysłany: 2013-03-12, 10:47   

Choroba i uzdrowienie Ezechiasza

W owych dniach Ezechiasz zachorował śmiertelnie. Prorok Izajasz, syn Amosa, przyszedł do niego i rzekł mu: "Tak mówi Pan: Rozporządź domem twoim, bo umrzesz i nie będziesz żył". Wtedy Ezechiasz odwrócił się do ściany i modlił się do Pana. A mówił tak: "Ach, Panie, wspomnij na to, proszę, że postępowałem wobec Ciebie wiernie i z doskonałym sercem, że czyniłem to, co miłe oczom Twoim". I płakał Ezechiasz bardzo rzewnie.
Wówczas Pan skierował do Izajasza słowo tej treści: "Idź, by oznajmić Ezechiaszowi: Tak mówi Pan, Bóg Dawida, twego praojca: Słyszałem twoją modlitwę, widziałem twoje łzy. Uzdrowię cię. Za trzy dni pójdziesz do świątyni Pańskiej. Oto dodam do twego życia piętnaście lat. Wybawię ciebie i to miasto z ręki króla asyryjskiego i roztoczę opiekę nad tym miastem". <Powiedział też Izajasz: "Weźcie placek figowy i przyłóżcie do wrzodu, a zdrów będzie!" Ezechiasz zaś rzekł: "Jaki znak upewni mię, że wejdę do świątyni Pańskiej?"> [Izajasz odrzekł:] "Niech ci będzie ten znak od Pana, że spełni On tę rzecz, którą przyrzekł: Oto ja cofnę cień [wskazówki zegarowej] o dziesięć stopni, po których słońce już zeszło na [słonecznym] zegarze Achaza". I cofnęło się słońce o dziesięć stopni, po których już zeszło.

Pieśń Ezechiasza

Pieśń Ezechiasza, króla judzkiego, gdy popadł w chorobę, ale został z niej uzdrowiony:
Mówiłem: W połowie moich dni
muszę odejść;
w bramach Szeolu odczuję brak
reszty lat moich!
Mówiłem: Nie ujrzę już Pana
na ziemi żyjących,
nie będę już patrzył na nikogo
spośród mieszkańców tego świata.
Mieszkanie me rozbiorą i przeniosą ode mnie
jak namiot pasterzy.
Zwijam jak tkacz moje życie.
On mnie odcina od nici.
Za dzień i jedną noc mnie zamęczysz.
Krzyczę aż do rana.
On kruszy jak lew wszystkie me kości:
<w ciągu dnia i jednej nocy mnie zamęczysz>.
Jak pisklę jaskółcze, tak kwilę,
wzdycham jak gołębica.
Oczy me słabną patrząc ku górze.
Panie, cierpię ucisk: Stań przy mnie!
Cóż mam mówić? Wszak On mi powiedział
i On to sprawił.
Przeżyję spokojnie wszystkie moje lata
po chwilach goryczy mej duszy.
Nad którymi Pan czuwa, ci żyją,
wśród nich dopełni się życie ducha mego.
Uzdrowiłeś mnie i żyć dozwoliłeś!
Oto na zdrowie zamienił mi gorycz.
Ty zachowałeś mą duszę
od dołu unicestwienia,
gdyż poza siebie rzuciłeś
wszystkie moje grzechy.
Zaiste, nie Szeol Cię sławi
ani Śmierć wychwala Ciebie;
nie ci oglądają się na Twoją wierność,
którzy w dół zstępują.
Żywy, żywy Cię tylko wysławia,
tak jak ja dzisiaj.