Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Imię Boga. Ankieta

Jak zapatrujecie się na kwestię imienia Boga?
Znajomość dokładna imienia Boga jest konieczna do zbawienia
14%
 14%  [ 5 ]
Znajomość przybliżona imienia Boga jest konieczna do zbawienia
8%
 8%  [ 3 ]
Znajomość dokładna lub przybliżona imienia Boga poprawia życie
2%
 2%  [ 1 ]
Wypowiadanie imienia Boga poprawia konto dobrych czynów
0%
 0%  [ 0 ]
Wiedza o imieniu/(imionach) Boga jest równoważna innej wiedzy religijnej lub biblijnej
14%
 14%  [ 5 ]
Wiedza czy wypowiadanie imienia czy imion Boga jest obojętne
11%
 11%  [ 4 ]
Wypowiadanie imienia Boga jest ryzykowne
8%
 8%  [ 3 ]
Wypowiadanie imienia Boga jest niedopuszczalne
0%
 0%  [ 0 ]
Inne
25%
 25%  [ 9 ]
Nie wiem
14%
 14%  [ 5 ]
Głosowań: 35
Wszystkich Głosów: 35

Autor Wiadomość
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-17, 10:15   

Dezerter napisał/a:
Nibelungu
w KK przed II wojną były używane obie formy imienia więc przypisywanie Jahwe - tylko samarytanom jest błędem

Ale ja nie napisałem że przed wojną nie była znana forma Jahwe (bo tę ukuli w XIX wieku)
a że do lat 60-70 XX wieku w Rzymskiej Wspólnocie Powszechnej używano formy Jehowa.
To po pierwsze.
A po drugie, przypisywanie tej formy samarytanom nie jest błędem, bowiem na tej podstawie
dokonano dziewiętnastowiecznej rekonstrukcji. Nie oznacza to, że forma jest błędna, lecz, że
pochodzi ona z tekstów i praktyki samarytańskiej gdzie tetragram brzmi Jahwe vel Jahwa.
W tekstach hebrajskich także mamy "ścieśnioną" formę Jehwa. I co z tego?

Parmenides

Wysłany: 2012-12-17, 10:24   

Nibelung napisał/a:
Ale ja nie napisałem że przed wojną nie była znana forma Jahwe (bo tę ukuli w XIX wieku)
a że do lat 60-70 XX wieku w Rzymskiej Wspólnocie Powszechnej używano formy Jehowa.

Zgadza się.
Można poczytac w tym temacie:

http://biblia.webd.pl/for...wertera&start=0

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2012-12-17, 11:36   

Parmenides napisał/a:
Zgadza się.
Można poczytac w tym temacie:

http://biblia.webd.pl/for...wertera&start=0

A właśnie, dosłałeś Encyklopedii brakujące strony? :-D

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2012-12-17, 15:52   Re: 5, 6

Dezerter napisał/a:
Leszed - co ty mąciwodzisz dziewczyna mądrze i trafnie napisała a ty o pingwinach
Biorę to w nawias co ci się nie podoba
Iwona19 napisał/a:
Pan Jezus nie skrytykował Septuaginty.
Pan Jezus nie skrytykował pingwinów ;-) więc czemu by miał leszed? Idźmy dalej.

Punkty 5 i 6 są wyjściem ku biblijnej praktyce. I jak 5 nie budzi we mnie żadnych wątpliwości "Wiedza o imieniu/(imionach) Boga jest równoważna innej wiedzy religijnej lub biblijnej", bo ani wiedza nie zbawia ani jej brak, tylko na ile ją mamy, na tyle jesteśmy odpowiedzialni za nią w całości wielu różnych znaczeń. Innymi słowy np. gdyby w biblii gdzieś były wspomniane pingwiny które coś robią znaczącego, to na tyle, na ile to jest właśnie ważna rzecz, na tyle powinno to być ważne dla nas. Tak pkt 6 gdy jest wyrazem jakiejś naszej bylejakości "Wiedza czy wypowiadanie imienia czy imion Boga jest obojętne"?, bo nasze słowa powinny być użyteczne. Z każdego nieużytecznego słowa przecież zdamy sprawę przed Bogiem. A szczególnie jest to ważne jeśli słowa nasze niosą konkretną treść która ma jakąś wagę, a akurat kwestia nazywania Boga taką jest.

Istnieje dla mnie niebezpieczeństwo, iż zrównywanie wiedzy z 5 'spada' lub upadać może do 6, gdzie może nieświadomie jak zieloni wypowiadamy dość dużo słów, i nie bardzo wiemy co z czym, i jak się z tego wytłumaczyć jak nas zapytają.

Oczywiście pkt 5 nie jest łatwy, dlatego kiedyś ja np. poszedłem na teologię, bo nie uznaję że tylko łatwe jest dobre, i że nie warto nic więcej; czasem dobrze się trochę potrudzić. W Biblii jest wiele historii o trudnościach aż choćby o śmierci, rozpaczy, wątpliwościach, wewnętrznych walkach, o zdradach, heroiźmie, poświęceniu, ofierze itd. Musimy naśladować Jezusa, choćby komuś z początku się zdawało, że lepiej Judasza.
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-17, 16:23   

Leszedzie,
to jakie jest w końcu twoje zdanie, co zaznaczyłeś i czemu?

Parmenides

Wysłany: 2012-12-17, 17:34   

ShadowLady86 napisał/a:
A właśnie, dosłałeś Encyklopedii brakujące strony?

Nie dosłałem. Lenistwo i brak czasu. :-|
I wcale nie jestem pewny czy by się ucieszyli. ;-)

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2012-12-17, 18:56   

Parmenides napisał/a:
I wcale nie jestem pewny czy by się ucieszyli. ;-)

Kurcze, a mnie zżera właśnie taka brzydka ciekawość, co by zrobili redagujący stronę Encyklopedii. Czy by się ucieszyli i zamieścili brakujące strony, czy może zwlekali. :->
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2012-12-17, 20:55   

Nibelung napisał/a:
Leszedzie,
to jakie jest w końcu twoje zdanie, co zaznaczyłeś i czemu?
Przeczytaj może po prostu pierwszy i ostatni mój post.
Następne pytanie proszę

A co myślę jeszcze o odpowiedziach 7 i 8:

7 "Wypowiadanie imienia Boga jest ryzykowne".
Myślę, że bywa, ale nie musi być obciążone dla człowieka jakimś niebezpieczeństwem. Głównie można obawiać się lekceważącego wymawiania imienia Boga niezależnie od tego jak ktoś je rozumie. W tym także używanie słowa "Bóg", "Jezus", w KRK dodają do tego jeszcze Marię...
i nie czczą wtedy Boga jak należy, tradycja spowodowała tutaj, że przekleństwa są zamiennikami i wzajemnie z wymawianiem- zwracaniem do jakichś "świętych". To razi także, jakby na ulicy ktoś wykrzykiwał coś o Jehowie w religijnym zacietrzewieniu.

8 "Wypowiadanie imienia Boga jest niedopuszczalne".
Myślę, iż zamiast tłumaczenia tutaj zacytuję i poproszę o ewentualny komentarz do tego tych, których ten pkt interesuje.

2 Moj. 3:14
14. A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem. I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: "Jestem" posłał mnie do was!
(BW)

*
Jak wiemy, Jezus nie używał na kartach ewangelii imienia Boga wprost albo znaczenie owo zawierał w określeniu "Ojciec" i in. Oczywiście nie pisze czy używał w ogóle unikalnego imienia Boga, nie zostało nam nic przekazane poza tym co zapisano w ewangeliach. Dla mnie takie naśladownictwo Pana Jezusa jest wystarczające, szczególnie, że sam nauczył swoich słuchaczy modlitwy "Ojcze nasz", gdzie nie zawarł innego określenia Ojca. To że wystarczające nie wyklucza innej opcji, alleluja z tekstów NT po grecku ma "chwalcie Jah".
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Queza 
The Morning Star

Pomogła: 155 razy
Wysłany: 2013-02-13, 20:08   

Watykan zmienia imię Boga

Nie dla Jahwe. Bóg to Adonai. Tak w dużym uproszczeniu można podsumować treść dokumentu. Prefekt watykańskiej Kongregacji kard. Francis Arinze przesłał do wszystkich konferencji episkopatu na świecie rozporządzenie, zgodnie z którym na polecenie Papieża w obrzędach liturgii należy unikać stosowanego dotąd biblijnego imienia Boga: Jahwe - donosi "Tygodnik Powszechny".
Zamiast niego, trzeba używać odpowiednika żydowskiego słowa Adonai, czyli Pan. W liście skierowanym do biskupów Stolica Apostolska przypomina, że zgodnie z hebrajską tradycją imię Boga ma pozostać niewypowiedziane.

"Jahwe", zgodnie z dyrektywą, ma zniknąć z liturgii słowa, pieśni kościelnych i modlitw, oraz z tekstów i przekładów biblijnych, gdzie dotąd używano Starotestamentalnego tetragramu JHWH. W polskiej liturgii nie będzie problemów, ponieważ Boga określamy mianem "Pan". Ale już Amerykanie będą mieli spore kłopoty.

Waszyngtoński magazyn "Catholic" sporządził listę pieśni kościelnych na indeksie. Większość z nich rozpoczynają słowa: "Będę chwalił Jahwe" (I will Bless Yahweh), czy "Jesteś blisko Jahwe" (You are near Yahweh).

Ojciec Ronald E. Brassard z jednej z Waszyngtońskich parafii wypowiadając się na łamach "Catholic" podkreśla, że "decyzja Papieża nawiązuje do tradycji Starego Testamentu i jest dobra. Pokazuje, bowiem wielką wrażliwość Kościoła Katolickiego na naszych Braci Żydów".

http://wiadomosci.onet.pl...,wiadomosc.html
Ostatnio zmieniony przez Queza 2013-02-13, 20:13, w całości zmieniany 1 raz  

Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2013-02-13, 20:12   

Queza30 napisał/a:
Watykan zmienia imię Boga

Nie dla Jahwe. Bóg to Adonai. Tak w dużym uproszczeniu można podsumować treść dokumentu. Prefekt watykańskiej Kongregacji kard. Francis Arinze przesłał do wszystkich konferencji episkopatu na świecie rozporządzenie, zgodnie z którym na polecenie Papieża w obrzędach liturgii należy unikać stosowanego dotąd biblijnego imienia Boga: Jahwe - donosi "Tygodnik Powszechny".
Zamiast niego, trzeba używać odpowiednika żydowskiego słowa Adonai, czyli Pan. W liście skierowanym do biskupów Stolica Apostolska przypomina, że zgodnie z hebrajską tradycją imię Boga ma pozostać niewypowiedziane.

"Jahwe", zgodnie z dyrektywą, ma zniknąć z liturgii słowa, pieśni kościelnych i modlitw, oraz z tekstów i przekładów biblijnych, gdzie dotąd używano Starotestamentalnego tetragramu JHWH. W polskiej liturgii nie będzie problemów, ponieważ Boga określamy mianem "Pan". Ale już Amerykanie będą mieli spore kłopoty.

Waszyngtoński magazyn "Catholic" sporządził listę pieśni kościelnych na indeksie. Większość z nich rozpoczynają słowa: "Będę chwalił Jahwe" (I will Bless Yahweh), czy "Jesteś blisko Jahwe" (You are near Yahweh).

Ojciec Ronald E. Brassard z jednej z Waszyngtońskich parafii wypowiadając się na łamach "Catholic" podkreśla, że "decyzja Papieża nawiązuje do tradycji Starego Testamentu i jest dobra. Pokazuje, bowiem wielką wrażliwość Kościoła Katolickiego na naszych Braci Żydów".

http://wiadomosci.onet.pl...,wiadomosc.html

To ma być robione dla szacunku do Boga

Queza 
The Morning Star

Wysłany: 2013-02-13, 20:14   

Wiem o tym.

Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2013-02-13, 20:16   

No i bardzo dobrze, że wiesz.

Queza 
The Morning Star

Wysłany: 2013-02-13, 20:18   

Poczytaj sobie moje posty w tym wątku, nie ma tego dużo, ale o tym samym właściwie.

Dżej 
Niosący światło.

Wyznanie: brak
Wysłany: 2013-02-13, 20:19   

Skoro Bóg jest tylko jeden to na co Mu imię?
Samo "Bóg" nie wystarczy?
:-P

Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2013-02-13, 20:22   

Dżej napisał/a:
Skoro Bóg jest tylko jeden to na co Mu imię?

aby go odróżniano od Trójcy , bo dla wielu to też Bóg

Ewangelia Jana 3:16

Odpowiedz do tematu