Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
CHWZ
Autor Wiadomość
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-02-05, 13:38   CHWZ

Co sądzicie o Chrześcijańskiej Wspólnocie Zielonoświątkowej . Ja oglądałem ich chrzest w internecie i bardzo mi się podobał , bo był zgodny z tym co mówi Biblia
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-02-05, 23:18   

Mam paru znajomych. Podobni do innych chrześcijan. Może wejdź http://chwz.com.pl/wakka....szeZbory&v=be3, chyba, że już tam byłeś.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Steve 

Dołączył: 27 Sty 2012
Posty: 3
Wysłany: 2012-02-07, 21:13   

http://chwz.org.pl - nowa strona wspólnoty
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-02-11, 22:32   

Czym doktrynalnie różni się CHWZ od KZ pytam z pokorą
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2012-02-11, 23:37   

krystian napisał/a:
Czym doktrynalnie różni się CHWZ od KZ pytam z pokorą
Z tego co mi wiadomo wiele zależy od poszczególnych zborów, które w znacznej mierze są jednostkami niezależnymi od innych zborów.
Niemniej jednak biorąc pod uwagę ogólne przesłanie obu związków wyznaniowych i wyróżniając w nich istotne różnice, ChWZ ma charakter raczej zachowawczy, tzn. nabożeństwa przebiegają w tonie bardziej spokojnym, gdzie podkład muzyczny stanowi głównie gitara, czasami z dodatkiem innych instrumentów muzycznych, np. skrzypiec czy pianina, a kobiety nierzadko w czasie nabożeństw nakrywają głowy.
Natomiast KZ jest bardziej otwarty na różne nowinki religijne i kontakty ekumeniczne, a podczas nabożeństw wykorzystuje się całą gamę instrumentów muzycznych, łącznie z perkusją, przez co podkład muzyczny ma dosyć nowoczesny charakter.

Przykłady fragmentów nabożeństw ilustrujące różnice w atmosferach panujących na spotkaniach ChWZ i KZ.

Fragmenty nabożeństwa w zborze ChWZ.
http://pl.cross.tv/76000

Fragmenty nabożeństwa w zborze KZ.
http://www.youtube.com/watch?v=ZU_ytNuZMcs
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-02-12, 00:22   

Wit dziękuje za odpowiedź ja nie należę do żadnego związku wyznaniowego, ale mam zbór CHWZ 20km od swojej miejscowości i się zastanawiam czy warto zobaczyć ich nabożeństwo
Jak myślisz?
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2012-02-12, 00:55   

krystian napisał/a:
Wit dziękuje za odpowiedź ja nie należę do żadnego związku wyznaniowego, ale mam zbór CHWZ 20km od swojej miejscowości i się zastanawiam czy warto zobaczyć ich nabożeństwo
Jak myślisz?
Nie mam na to jednoznacznej odpowiedzi.
Jeżeli wziąłeś pod uwagę motywację, jaka Tobą kieruje i ją przemyślałeś, a mianowicie czy chodzi tylko o zaspokojenie ciekawości, czy też ma ona głębsze znaczenie, np. poszukiwanie prawdy o Bogu, więc czyń to co uważasz za słuszne.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-02-13, 16:47   

krystian napisał/a:
Wit dziękuje za odpowiedź ja nie należę do żadnego związku wyznaniowego, ale mam zbór CHWZ 20km od swojej miejscowości i się zastanawiam czy warto zobaczyć ich nabożeństwo
Jak myślisz?
Myślę że warto.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-02-13, 17:27   

Ja zaś nawróciłem się w tym zborze: http://www.wola.ewz.net.pl/121/ewz/ewz.html podczas ewangelizacji/rekolekcji jak kto woli. Wtedy, w 1985r. wspólnota ta nazywała się inaczej, nie było też samodzielnego KZ a CHWZ prawdopodobnie też mieli swoje ewolucje, w każdym razie czy ZKE, czy wspólnoty zielonoświątkowe, czy też pięćdziesiątnicy lub "prostaczkowie" a nawet katolicy jak wówczas ja jeździli na takie zloty z okazji u nich rocznic osiedlenia się w Woli Piotrowej osadników z Zaolzia (tych od Stanowczych Chrześcijan). W gąszczu nazw jak się rozeznasz, to będziesz niezły. :-)
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-02-16, 15:06   

leszed napisał/a:
Ja zaś nawróciłem się w tym zborze: http://www.wola.ewz.net.pl/121/ewz/ewz.html podczas ewangelizacji/rekolekcji jak kto woli. Wtedy, w 1985r. wspólnota ta nazywała się inaczej, nie było też samodzielnego KZ a CHWZ prawdopodobnie też mieli swoje ewolucje, w każdym razie czy ZKE, czy wspólnoty zielonoświątkowe, czy też pięćdziesiątnicy lub "prostaczkowie" a nawet katolicy jak wówczas ja jeździli na takie zloty z okazji u nich rocznic osiedlenia się w Woli Piotrowej osadników z Zaolzia (tych od Stanowczych Chrześcijan). W gąszczu nazw jak się rozeznasz, to będziesz niezły. :-)


Leszed nie chcę być niezły , bo na pewno bym znalazł, tylko nie wiem , czy te źródła podają fakty. Natomiast sądzę, że w tym temacie masz dużą wiedzę. Więc mam do Ciebie prośbę, jak znajdziesz czas to napisz mi skąd ten podział?
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-02-16, 15:36   

Podziały wśród ewangelicznych czyli nawiązujących do pierwotnego chrześcijaństwa tak jak wewnątrz nich charyzmatycznych to złożony problem. Zależy to od kilku czynników, niekoniecznie podział dotyczy doktryny. Szczególnie wśród tych ostatnich to dość łatwo widać. Czasem są to również podziały nieznaczące. Skąd to się bierze? Tam gdzie wolność religijna, tam twórcze działania różnych przywódców. ZKE był np. tworem władz PRL. Niezależność organizacyjna zborów to warstwa istotna, zawiera też minusy tam, gdzie lokalnie szerzą błędy. Bywa iż z zewnątrz nikt nie będzie miał na to wpływ. Św. Paweł już umarł i inni którzy by mieli. Zaletą jest że w małym zborze z kolei wszyscy się znają na tyle, by wiedzieć mniej więcej do czego się przystępuje. Wchodzimy tu więc w świat poznawalny i dość przewidywalny. Pojedyncze zbory mogą nie znać nawet pozostałych, jeśli wchodził taki zbór w jakiś związek najpierw, potem może wiązać się z innym kościołem lub pozostać niezależnym. Ja to wszystko pozostawiam przywództwu(om), osobiście mam inne rzeczy do roboty. Moja wiedza doznaje więc samoograniczenia, choć ciekawie pisze o tych sprawach np. Pasek, powstają monografie ruchu zielonoświątkowego i in. które mogą pomóc zaznajomić się od strony intelektualnej z np. CHWZ.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-02-16, 16:10   

leszed napisał/a:
Podziały wśród ewangelicznych czyli nawiązujących do pierwotnego chrześcijaństwa tak jak wewnątrz nich charyzmatycznych to złożony problem. Zależy to od kilku czynników, niekoniecznie podział dotyczy doktryny. Szczególnie wśród tych ostatnich to dość łatwo widać. Czasem są to również podziały nieznaczące. Skąd to się bierze? Tam gdzie wolność religijna, tam twórcze działania różnych przywódców. ZKE był np. tworem władz PRL. Niezależność organizacyjna zborów to warstwa istotna, zawiera też minusy tam, gdzie lokalnie szerzą błędy. Bywa iż z zewnątrz nikt nie będzie miał na to wpływ. Św. Paweł już umarł i inni którzy by mieli. Zaletą jest że w małym zborze z kolei wszyscy się znają na tyle, by wiedzieć mniej więcej do czego się przystępuje. Wchodzimy tu więc w świat poznawalny i dość przewidywalny. Pojedyncze zbory mogą nie znać nawet pozostałych, jeśli wchodził taki zbór w jakiś związek najpierw, potem może wiązać się z innym kościołem lub pozostać niezależnym. Ja to wszystko pozostawiam przywództwu(om), osobiście mam inne rzeczy do roboty. Moja wiedza doznaje więc samoograniczenia, choć ciekawie pisze o tych sprawach np. Pasek, powstają monografie ruchu zielonoświątkowego i in. które mogą pomóc zaznajomić się od strony intelektualnej z np. CHWZ.

Dzięki , ale nadal nie wiem np. kto to byli " prostaczkowie"
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-02-16, 16:25   

Obiegowa zapewne nazwa stąd, iż unikali oni zwykle umocowań prawnych swojej organizacji. Zetknąłem z nimi kilkakrotnie. Z reguły to zielonoświątkowcy na wsi, czy tacy prości- nie podejmę się oceny czy wszyscy, czy może niektórzy skłonili do prostoty. Czy w dużej relacji do CHWZ, lokalnie być może. CHWZ jest mi raczej znane z miast, poza tym są zarejestrowani obecnie w Polsce. I chyba z grubsza są gdzieś pomiędzy prostaczkami a KZ. Pięćdziesiątnicy to nazwa raczej też która przylgnęła dawniej do niektórych z ruchu zielonoświątkowego lokalnie, zresztą to odpowiednik pentecostal. Ale to tylko nazwa. Prostaczkowie czy "prostaki" jeszcze by się obrazili?
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-02-16, 18:02   

leszed napisał/a:
Obiegowa zapewne nazwa stąd, iż unikali oni zwykle umocowań prawnych swojej organizacji. Zetknąłem z nimi kilkakrotnie. Z reguły to zielonoświątkowcy na wsi, czy tacy prości- nie podejmę się oceny czy wszyscy, czy może niektórzy skłonili do prostoty. Czy w dużej relacji do CHWZ, lokalnie być może. CHWZ jest mi raczej znane z miast, poza tym są zarejestrowani obecnie w Polsce. I chyba z grubsza są gdzieś pomiędzy prostaczkami a KZ. Pięćdziesiątnicy to nazwa raczej też która przylgnęła dawniej do niektórych z ruchu zielonoświątkowego lokalnie, zresztą to odpowiednik pentecostal. Ale to tylko nazwa. Prostaczkowie czy "prostaki" jeszcze by się obrazili?


teraz rozumiem ten termin , a odnośnie CHWZ to tak jak napisałeś to jest prawnie zarejestrowany związek w RP pozdrawiam
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-02-16, 19:14   

szerzej ogólnie: http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=4275
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 11