Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy ustały dary Ducha Świętego?
Autor Wiadomość
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 42
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
  Wysłany: 2010-04-24, 10:26   Czy ustały dary Ducha Świętego?

http://www.literatura.hg.pl/gifts.htm napisał/a:
Czy ustały dary Ducha Świętego :?:

Niektórzy chrześcijanie twierdzą, że dary opisane w Pierwszym Liście do Koryntian, takie jak języki, proroctwo, czy słowo wiedzy ustały w I wieku i obecnie ich występowanie jest niemożliwe. Jako uzasadnienie swojego poglądu przytaczają słowa apostoła:

Lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie.
1 Kor. 13:10


Podstawiając pod słowa "doskonałość" zamknięcie kanonu Pisma Świętego, śmierć ostatniego z apostołów, lub ich uczniów, uzyskują jako czas ustania darów I wiek naszej ery. Według nich jeśli ktoś obecnie przejawia takie dary to jest oszukany przez diabła, lub oszukuje samego siebie.

Zastanówmy się więc o jakiej doskonałości mówi apostoł. Pisze on jasno:

TERAZ bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale WÓWCZAS twarzą w twarz.
TERAZ poznanie moje jest cząstkowe, ale WÓWCZAS poznam tak, jak jestem poznany.
1 Kor. 13:12


Kiedy chrześcijanie zobaczą Pana "twarzą w twarz" ? Kiedy nastąpi pełne poznanie Boga? Czy nie wtedy, gdy przyjdzie Pan, a to co śmiertelne zostanie wchłonięte przez życie? Czy nie wtedy gdy zostaniemy przemienieni i pochwyceni na spotkanie Pana?

Mówi o tym szereg wersetów:

Umiłowani, TERAZ dziećmi Bożymi jesteśmy, ale jeszcze się nie objawiło, czym będziemy.
Lecz wiemy, że GDY SIĘ OBJAWI, będziemy do niego podobni, gdyż UJRZYMY GO TAKIM, JAKIM JEST.
1 Jan. 3:2

I OGLĄDAĆ BĘDĄ JEGO OBLICZE, a imię jego będzie na ich czołach
Obj. 22:4


Wtedy przeminą cząstkowe proroctwa i wiedza; bo ci, którzy uznani zostaną za godnych, poznają swojego Boga, takim jakim On jest. Teraz pielgrzymujemy w wierze, miłując Chrystusa, Którego nie widzimy, ale gdy On powróci, wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione, wszystkie spory rozsądzone, a ci którzy dostąpią lepszego zmartwychwastania, będą radować się na wieki pełną i niezakłóconą społecznością z Tym który za nich umarł.

Podobnie wypowiada się Euzebiusz, piszący w IV wieku po Chrystusie, gdy wspomina tutaj o starodawnym pisarzu chrześcijańskim Miltiadesie i jego pismach skierowanych przeciwko szkole prorockiej niejakiego Montanusa. Miltiades porównuje sposób działania jej proroków z prawdziwymi prorokami i stwierdza, że są oszustami, ponieważ swoje proroctwa uzyskują w stanie medialnym - biernego otwarcia na wpływy z zewnątrz - "dobrowolnej utraty świadomości".

(Każdy kto miał choć trochę kontakt ze spirytyzmem wie, że jest to warunek działania mediów, wirujących stolików, różdżkarzy itd. -> człowiek staje się biernym odbiornikiem siły zewnętrznej. Smutne, że podobne wymogi "otwarcia się, nie modlenia się, nie myślenia krytycznie" stawia dzisiaj swoim wyznawcom duch z Toronto).

Następnie stwiedza, że dowodem na fałszywość roszczeń szkoły Montanusa jest to, że dar prorokowania wśród nich wygasł po śmierci Montanusa i jego dwóch towarzyszek, podczas gdy w prawdziwym kościele, charyzmat ten ma trwać aż do przyjścia Pańskiego. Widać z tego jasno, że dla Miltiadesa i Euzebiusza "nastanie doskonałości" na pewno nie wiązało się z zapisaniem Nowego Testamentu, jak to niektórzy próbują uczyć, ale z powrotem Chrystusa:

"W tym samym dziele wspomina ten sam autor także o pisarzu Miltiadesie, że on napisał jakąś rozprawę przeciwko wyzej wymienionej herezji. Przytoczywszy niektóre tych kacerzy wyrażenia, dodaje, co następuje:
"Znalazlem to w jednym z ich pism, gdzie się zwracają przeciwko dziełu brata naszego Miltiadesa, ktory wykazuje, że prorok nie powinien przemawiać w ekstazie; stąd dałem krótki ten wyjątek."

Trochę dalej, w tej samej księdze, wymienia tych, którzy w Nowym Testamencie prorokowali, a zalicza do nich niejaka Amję oraz Kwadrata, i mowi tak:

"Prorok zaś falszywy, któremu towarzyszy bezwstydność i zuchwalstwo, popada w falszywą ekstazę, rozpoczyna od dobrowolnej utraty świadomosci, a potem przechodzi, jak się już rzekło, w niedobrowolny obłęd duszy. Takich objawów nie mogą pokazać na żadnym, przez ducha natchnionym proroku, ani Starego, ani Nowego Testamentu, i nie mogą się szczycić ani Agabosem, ani Judą, ani Sylasem, ani córkami Filipa, ani Amją z Filadelfii, ani Kwadratem, ani jakimikolwiek innymi, którzy zgoła do nich nie należą." I znowu krotko potem tak powiada: "Jesli istotnie po Kwadracie i Amji z Filadelfii, jak mowią, towarzyszki Montanusa odziedziczyly charyzmat proroczy, niechże nam pokażą takich, to przejęli go dalej od Montanusa i niewiast jego. Nie może bowiem charyzmat proroczy w całym kościele wygasnąć aż do ostatniej paruzji, jak naucza Apostoł."
Historia Kościelna, Euzebiusz z Cezarei, Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy, Str. 229-230, Rozdz. V.17.1-17.4

Euzebiusz cytuje również obszerny fragment z Ireneusza, urodzonego w Anatolii, który żył w drugim wieku (od roku ok. 140-60 do roku około 200 n.e.). Ireneusz był powszechnie szanowanym sługą Bożym, uznawanym za najwybitniejszego teloga w drugim wieku. W młodości był uczniem świętego Polikarpa, biskupa Smyrny, a później został biskupem Lugdunum (obecnie Lyonu) w Galii. Jego najsławniejsze dzieło to Adversus haereses (Przeciw herezjom). Co pisze o darach Ducha Ireneusz ?

"Ireneusz opisuje to wszystko zgodnie z naszym własnym, wyżej umieszczonym opowiadaniem, w pięciu swych księgach, którym dał tytuł: Odparcie i wywrócenie fałszywie tak zwanej wiedzy. W II księdze tego dzieła zwraca na to uwagę, że się aż po jego czasy w niektórych kościołach przechowały przykłady cudownej mocy bożej, i tak mówi: "Zgoła już nie mogą wskrzesić umarłego modlitwą, jak wskrzeszał Pan i apostołowie, i jak się często działo wśród braci. Tedy w razie potrzeby cały kościół okoliczny, wśród postów i błagań, zanosił prośbę, by duch umarłego powrócił, a człowiek doznawał łaski, dzięki modlitwom Świętych". I znowu dodaje krótko potem: "Jeśli zaś mówią, że Pan także takie rzeczy czynił pozornie, tedy ich zwrócimy do pism proroczych i z nich im dostarczymy dowodu, iż to wszystko o Panu zostało przepowiedziane, że spełniło się dokładnie, i że On sam jest Synem Bożym. Przeto prawdziwi uczniowie Jego, którzy od Niego otrzymali łaskę, pełnią w imię Jego dla dobra reszty ludzi takie dziwy, do jakich każdy z nich dar odebrał. Otóż jedni wypędzają demony rzeczywiście i prawdziwie, tak że często ludzie uwolnieni od złych duchów wiarę przyjmują i wstępują do kościoła. Inni znów znają przyszłość, mają widzenia i mówią proroctwa. Inni zaś przez wkładanie rąk leczą chorych i zdrowie im przywracają, a nawet, jak się powiedziało, i umarli już powstali i żyli z nami przez wiele lat. Jakżeż więc? Nie można zgoła podać liczby charyzmatów, jakie w całym świecie kościół otrzymuje od Boga i w imię Jezusa Chrystusa, ukrzyżowanego pod Poncjuszem Piłatem, spełnia codziennie dla dobra pogan, a przy tym nikogo w błąd nie wprowadza i od nikogo za to pieniędzy nie bierze, albowiem jak darmo je otrzymał od Boga, tak darmo niemi służy".

Na innym miejscu ten sam Ireneusz pisze: "Jak słyszymy, wielu braci posiada w kościele charyzmaty prorocze. Za sprawą Ducha mówią rozmaitymi językami, Odsłaniają skrytości ludzkie, o ile to pożyteczne, i objaśniają tajemnice Boże."
Tyle o różnorodnych charyzmatach, jakie się przechowały jeszcze do owych czasów wśród tych, którzy ich godni byli."

Historia Kościelna, Euzebiusz z Cezarei, Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy, Str. 214-215, Rozdz. V.7.1-7.6


[ Dodano: 2010-05-03, 11:56 ]
I mam pytanie do zwolennikow tezy, ze dary ustal w momencie skompletowania sie Nowego Testamentu bo nie rozumiem dlaczego dary mialby ustapic po tym. Mozecie wyjasnic dlaczego mialoby sie tak stac :?: W jaki to sposob NT mialby zastapic dary :?: Mowienie jezykami to mowinie tajemnych rzeczy Bogu - jak NT ma zastapic ten dar :?: Proroctwo to najczesciej nic innego jak slowa od Boga skierowane do jakiejs KONKRETNEJ osoby czy grupy ludzi - jak NT ma zastapic ten dar :?: O co chodzi w darze uzdrawiania to rozumie chyba kazdy, podobnie ma sie z darem wladzy nad demonami (wypedzanie demonow) - jak NT ma zastapic te dary :?: A co z rozroznianiem duchow - jak NT to zastapuje :?: Naprawde nie rozumie...
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
wyznawca_ 


Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 717
Wysłany: 2010-05-20, 16:43   

Hardi,
podpisuje sie pod twoimi pytaniami :)

wasz w Chrystusie,

wyznawca_
 
 
tomyo 
tomyo

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 869
Wysłany: 2010-05-20, 18:38   

1Kor 13:(8) Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, albo jak dar języków, który zniknie, lub jak wiedza, której zabraknie.

Ja dodam do tego wiedzę, co z nią, też przeminęła?
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-05-20, 20:05   

tomyo napisał/a:
1Kor 13:(8) Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, albo jak dar języków, który zniknie, lub jak wiedza, której zabraknie.

Ja dodam do tego wiedzę, co z nią, też przeminęła?


Pytanie jest "Czy dary ducha ustały" ty Tomyo, napisałeś miłość nie ustaje
i w dalszej części swojej odpowiedzi piszesz cyt: [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, albo jak dar języków, który zniknie,
Ja sie z tym zgadzam, miłość nie jest darem ducha wie nie ustanie. Natomiast Dary ducha juz ustały.

Dalej piszesz cyt:Ja dodam do tego wiedzę, co z nią, też przeminęła?

Czy ty mógłbyś mi napisać co ty uważasz za dar ducha"?
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
tomyo 
tomyo

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 869
Wysłany: 2010-05-20, 20:19   

Czy wiedza nie jest darem, lub mądrość? Jeśli przejrzymy się uważnie – to darów duchowych jest bardzo wiele w Biblii. Takim darem jest uśmiech, przywitanie, dobre słowo – nie każdy to potrafi, dlatego Bóg dał nam te dary duchowe, każdy je ma, lecz nie każdy potrafi je wykorzystać. Jeśli proszę Boga o wiedzę, to on da mi szum?
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-05-20, 21:20   

Ja pytałam o Dary Ducha, a nie o uśmiech. :-D
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
tomyo 
tomyo

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 869
Wysłany: 2010-05-20, 22:21   

Ja Ci o nich piszę nike – są potrzebne do budowania i uświęcania Kościoła. Chyba że Ty inaczej myślisz to napisz. Uśmiech też jest darem, mowa mądrości, mowa wiedzy, języki, proroctwa itd.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-05-21, 08:46   

tomyo napisał/a:
Ja Ci o nich piszę nike – są potrzebne do budowania i uświęcania Kościoła. Chyba że Ty inaczej myślisz to napisz. Uśmiech też jest darem, mowa mądrości, mowa wiedzy, języki, proroctwa itd.


Za czasów Jezusa i Apostołów, Bóg wpływał na Apostołów swoim duchem Świętym i Oni otrzymywali przez ten wpływ Boży zdolności np.prorokowania, mówienia językami ludów ościennych. była taka potrzeba, żeby zrozumieć się na wzajem.

Taki dar, jak mówisz uśmiech, mądrość, mowa, wiedza, zdolność malowania pięknych obrazów, śpiew itd są to nasze talenty, które otrzymujemy przy urodzeniu,po naszych przodkach potem je w taki czy inny sposób rozwijamy.
nie są to dary ducha świętego.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 53
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2010-05-21, 10:07   

Hardi zadał mądre pytania. Nie ma to nic wspólnego z religijnymi przekonaniami tylko z NT.
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 42
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2010-05-21, 12:48   

zadałem te pytania na 4 rożnych forach i jak na razie zero odpowiedzi, tylko gadka ze ustały "bo tak" i nic więcej :-?

ps. nike czy możesz ustosunkować się do moich pytań :?:
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3520
Wysłany: 2010-05-21, 14:03   

1 Kor 7,7"...lecz każdy otrzymał swój własny dar od Boga: jeden taki, a drugi inny”
Mal.3,6.Ja,Bóg,się nie zmieniam.

Dlaczego miałyby ustać dary Ducha Świętego? Przecież Bóg jest Duchem Świętym.Z jednej strony ludzie nie otrzymują,bo nie proszą,a z drugiej,jak zwracają się np do Boga po imieniu,którego On nie ma,to jak ma ich wysłuchać? A po trzecie,Bóg podobno według NT "nie wysłuchuje grzeszników".

Łk 11: 13 O ileż bardziej Ojciec niebiański da Ducha swojego Świętego tym, którzy go o niego proszą .

Może ten fragment jest inaczej przetłumaczony w niektórych NT i czytający go ludzie nie wiedzą,że każdy może otrzymać Ducha Świętego.Uważam,że NT był świadomie zmieniany i ludziom,którzy ustalili niezgodne z prawdą dogmaty wiary zależy,aby okłamywać ludzi,że dary Ducha Świętego ustały.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-05-21, 14:15   

Darem ducha jest np: siła młodej kobiety pozbawionej obu rąk, która samotnie wychowuje swoje dziecko. Wszystko przy sobie i dziecku wykonuje stopami. Mieszka w Polsce i nie musi gadać niestworzonych rzeczy abym uwierzyła, że ten dar posiadła.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-05-21, 15:46   

Hardi napisał/a:
zadałem te pytania na 4 rożnych forach i jak na razie zero odpowiedzi, tylko gadka ze ustały "bo tak" i nic więcej :-?

ps. nike czy możesz ustosunkować się do moich pytań :?:


Pisałam już na ten temat kilka razy, i zupełnie nie rozumiem po co powielasz temat.
tutaj moja odpowiedź do tego tematu.

http://biblia.webd.pl/for...r=asc&start=120
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
Ostatnio zmieniony przez nike 2010-05-21, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-05-21, 16:20   

jakiś błąd Nike, bo strona już nie istnieje, albo link źle skopiowany?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2010-05-21, 17:02   

1 Kor 13.10,,Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą..,,,
...wszystkie proroctwa mają swój koniec, jednak jeszcze do całkowitego końca troszkę pozostało.

Rzym 12.6,,Mamy zaś według udzielonej nam łaski różne dary: bądź dar proroctwa – [aby go stosować] zgodnie z wiarą;...,,

1 Kor 14.1,,Starajcie się posiąść miłość, troszczcie się o dary duchowe, szczególnie zaś o dar proroctwa!..,,

1 Tes 5.20,,proroctwa nie lekceważcie...,,

Hardi napisał/a:
I mam pytanie do zwolennikow tezy, ze dary ustal w momencie skompletowania sie Nowego Testamentu


Ap 22.7,,A oto niebawem przyjdę. Błogosławiony, kto strzeże słów proroctwa tej księgi..,,

Ap 1.3,,Błogosławiony, który odczytuje, i ci, którzy słuchają słów proroctwa, a strzegą tego, co w nim napisane, bo chwila jest bliska...,,
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,85 sekundy. Zapytań do SQL: 12