Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Naukowa prawda dotycząca znaczenia imienia Bożego JHWH.
Autor Wiadomość
fword 
zbanowany


Pomógł: 1 raz
Wiek: 70
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 591
Skąd: Australia
Wysłany: 2012-05-02, 00:11   

Kolejne dowody na to, ze Baal to Jehowa.

Proszę to sprawdzić.

http://concordances.org/hebrew/1180.htm
http://concordances.org/hebrew/1167.htm
http://concordances.org/hebrew/1168.htm

Z pierwszego linka...

Bali: "my Baal," a symbolic name for Yah

Symboliczne imię Yah

Bali to forma Baala.

Baali

From ba'al with pron. Suff.; my master; Baali, a symbolical name for Jehovah -- Baali.

Symboliczne imię Jehowy.


see HEBREW ba'al - sprawdź hebrajskie Ba'al.

Czyli ŚJ służą Baalowi. Za taką 'służbę' Izrael został słusznie przez Boga ukarany.

Znacznie więcej w artykule - http://www.zbawienie.com/imie-Boga.htm
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-05-02, 06:02   

fword napisał/a:
Czyli ŚJ służą Baalowi. Za taką 'służbę' Izrael został słusznie przez Boga ukarany.

Nie ośmieszaj się! :xhehe:
Pewien bożek nazywany był "Pan" . (Egipski opiekun pasterzy.)
I co? Nie nazywasz Jezusa lub Boga swoim "Panem"?
Ja też mówię często "Mój Pan".
Służysz bożkowi?
Już nie wiecie jakie głupoty wymyślić... Wstyd!
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-05-02, 09:03   

Henryk napisał/a:
fword napisał/a:
Czyli ŚJ służą Baalowi. Za taką 'służbę' Izrael został słusznie przez Boga ukarany.

Nie ośmieszaj się! :xhehe:
Pewien bożek nazywany był "Pan" . (Egipski opiekun pasterzy.)
I co? Nie nazywasz Jezusa lub Boga swoim "Panem"?
Ja też mówię często "Mój Pan".
Służysz bożkowi?
Już nie wiecie jakie głupoty wymyślić... Wstyd!

Pan to czasem nie jest grecki bóg? Poza tym Pan to on się tak nazywał w oryginalnym języku; natomiast Baal jest tylko tłumaczeniem na język polski Pan.
 
 
 
fword 
zbanowany


Pomógł: 1 raz
Wiek: 70
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 591
Skąd: Australia
Wysłany: 2012-05-02, 10:07   

Gwoli ciekawości - tak Jehowa jak Baal to słowa aramejskie. Stary Testament był pisany głównie w języku paleo-hebrajskim. Jedynie Ezdrasza oraz bodajże dwa rozdziały Daniela były napisane po aramejsku, ponieważ obaj pisarze byli w tym czasie w Babilonie, gdzie powszechnie używano aramejskiego.

Potem przyszła grecka Septuaginta - oparta na tym samym greckim czy też fenickim alfabecie z samogłoskami, jakim posługiwał się Mojżesz i prorocy. I w końcu Pisma Greckie, także używano alfabet grecki i ten język.

Dopiero w 7 wieku n.e. powstał Stary Testament, przetłumaczony przez Masoretów z nieznanych nam do dzisiaj źródeł na język aramejski, nazywany dzisiaj kłamliwie nowoczesnym hebrajskim.

Czyli cały galimatias z pozornym imieniem Boga to dzieło przeciwników Chrześcijaństwa, żydowskich masoretów.

Od momentu, kiedy Jezus ujrzał pierwszy raz światło dzienne, Żydzi rozpoczęli Jego (Herod) i później Jego uczni prześladowania, które trwają do dzisiaj i nabierają coraz większych rozmiarów.
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Raf 


Wyznanie: zielonoświątkowe nieTrójcowe
Dołączył: 19 Sty 2009
Posty: 333
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-05-02, 11:00   

fword napisał/a:
Dopiero w 7 wieku n.e. powstał Stary Testament, przetłumaczony przez Masoretów z nieznanych nam do dzisiaj źródeł na język aramejski, nazywany dzisiaj kłamliwie nowoczesnym hebrajskim.

Dlaczego z "nieznanych źródeł"? Tanach to Tora, Pisma i Prorocy. W/g Talmudu wiele pism Tanach zostało skompletowanych przez Mężów Wielkiego Zgromadzenia przed 450 r p.n.e. i pozostało niezmienionych. Współcześni naukowcy wierzą, że proces kanonizacji Tanach nastąpił pomiędzy 200 r. p.n.e., a 200 r. n.e. Tekst Tanah był spółgłoskowy z pewnymi dopiskami samogłosek. Masoreci poprawili (ujednolicili) tylko sposób kodowania samogłosek.

A z tą nazwą Baal.. w odnośniku, jaki podałeś Baal oznacza; 'właściciel', 'pan' - to jest może inne słowo na Adon. I nie ważne z jakiego alfabetu pochodzi, ważne co oznacza.
Werset z Ozeasza 2. 16 brzmi po prostu; "I stanie się tego dnia mówi JHWH, że będziecie nazywać mnie Iszi (moim mężem) i nie będziecie nazywać Baali (moim panem)."
A więc Baal to nie imię własne Boga. Nr 1167 Stronga; "baal" = właściciel, pan
Ostatnio zmieniony przez Raf 2012-05-02, 11:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2012-05-02, 11:26   

Henryk napisał/a:
fword napisał/a:
Czyli ŚJ służą Baalowi. Za taką 'służbę' Izrael został słusznie przez Boga ukarany.

Nie ośmieszaj się! :xhehe:
Pewien bożek nazywany był "Pan" . (Egipski opiekun pasterzy.)
I co? Nie nazywasz Jezusa lub Boga swoim "Panem"?
Ja też mówię często "Mój Pan".
Służysz bożkowi?

Już nie wiecie jakie głupoty wymyślić... Wstyd!


'_': Porównanie nietrafione, bowiem:

Wikipedia napisał/a:

Pan
Skocz do: nawigacji, szukaj
Ujednoznacznienie Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Pan (Kyrios) – tytuł Jezusa Chrystusa
Pan – księżyc Saturna
Pan – planetoida o numerze katalogowym 4450
Pan – w mitologii greckiej bóg pasterzy, rogaty i koźlonogi
Pan (szympans) – rodzaj ssaków z rodziny człowiekowatych
Pan – czytnik grup dyskusyjnych
Pan – gra karciana
Pan – starożytne chińskie naczynie rytualne
Pan – kot, postać z Akt Harry’ego Dresdena Jima Butchera

Zobacz też
WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło pan w Wikisłowniku

Pan – postać z filmu animowanego Dragon Ball
PAN (guzkowe zapalenie tętnic) – choroba
PAN (Polska Akademia Nauk) – ogólnopolska państwowa instytucja naukowa
PAN (Partia Akcji Narodowej) – strona ujednoznaczniająca
poliakrylonitryl (PAN) – polimer
steel pan – instrument i gatunek muzyczny



Czyli bożek Pan, a polskie 'Pan' to tylko podobieństwo fonetyczne. Polskie 'Pan' jest od panować, rządzić itp. Bożek Pan (Πάν) to co innego niż polskie Pan! To porównanie jest już niejednokrotnie stosowaną, ignorancką (bez obrazy), bezprzedmiotową zagrywką niektórych na tym forum.

'_': No tak! Niczego mają nie badać, niczego nie sprawdzać, tylko wierzyć np. userowi Henryk na słowo. A jeśli już badają i sprawdzają, to powinni się wstydzić! :oops:
 
 
Raf 


Wyznanie: zielonoświątkowe nieTrójcowe
Dołączył: 19 Sty 2009
Posty: 333
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-05-02, 11:41   

Aha, "Pan" to jeszcze Piotruś Pan - nie można zapominać :-D
 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2012-05-02, 14:08   

Jhwh jest znany w chrześcijaństwie jako Jahwe itp.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2012-05-02, 17:28   

Natomiast Bóg po arabsku to Allach i ciekaw jestem jak odbierają to czytelnicy przekładu biblijnego na język arabski. Pewnie odrzucają Biblię i oglądają tylko "biblię" "spiskowców", czyli YouTube. :-P
A na poważnie imię Baal oznacza Pan, Właściciel i nie każde użycie tego słowa musi się kojarzyć z ugaryckim bóstwem, ponieważ w odpowiednim języku możemy powiedzieć Jezus jest Baalem co oznacza Jezus jest Panem, tak samo jak możemy powiedzieć YHVH jest Allachem co znaczy YHVH jest Bogiem.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
fword 
zbanowany


Pomógł: 1 raz
Wiek: 70
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 591
Skąd: Australia
Wysłany: 2012-05-03, 00:13   

wit napisał/a:

A na poważnie imię Baal oznacza Pan, Właściciel i nie każde użycie tego słowa musi się kojarzyć z ugaryckim bóstwem, ponieważ w odpowiednim języku możemy powiedzieć Jezus jest Baalem co oznacza Jezus jest Panem, tak samo jak możemy powiedzieć YHVH jest Allachem co znaczy YHVH jest Bogiem.


Tylko w języku aramejskim, czyli tzw. nowoczesnym hebrajskim.

Czyli problem istnieje tylko i wyłącznie w tekstach masoretów, wrogów Boga, Biblii i Jezusa Chrystusa.

Synagoga Szatana.

To im udało się przekonać wielu do bluźnierczego JHWH, czyli Baala.

Allah to nie Bóg. Islamiści nigdy nie nazywają go po angielsku Bóg, tylko zawsze Allah.

(...)
(...) - usunięto naruszenie pkt 7 Regulaminu Forum
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
Ostatnio zmieniony przez Parmenides 2012-05-03, 06:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2012-05-03, 07:22   

dib napisał/a:
Jhwh jest znany w chrześcijaństwie jako Jahwe itp.

FAŁSZOWANIE I USUNIĘCIE Z NT IMIENIA BOŻEGO יהוה


JHWH,JEHOWA,JAHWE - jest to nie wiadomo jakie tłumaczenie יהוה (Wj.3,14) najczęściej tłumaczonego jako:BYŁEM,JESTEM,BĘDĘ.

יהוה-BYŁEM,JESTEM,BĘDĘ

יהוה odnosi się do osoby,która była Chrystusem w Starym i Nowym Przymierzu.W NT wielokrotnie mówiła o sobie kim jest jako JESTEM,ale słowo to jest pisane z małej litery jako "jestem".

1 Kor.10,4 I wszyscy ten sam napój duchowy pili,pili bowiem z duchowej Skały,która im towarzyszyła,a Skałą tą był Chrystus.(Wj.3,14-15; 17,6-7)

Nie ulega wątpliwości,że określenie Chrystus odnosi się do osoby יהוה,które zostało świadomie usunięte z NT.Zgodnie z prawdą powinno być napisane:

1 Kor.10,4 I wszyscy ten sam napój duchowy pili,pili bowiem z duchowej Skały,która im towarzyszyła,a Skałą tą był יהוה Chrystus (Wj.3,14-15; 17,6-7).
Hebr.13,8 יהוה Chrystus,wczoraj i dziś,ten sam i na wieki (Obj.1,8; 22,13; Wj.3,14-15; 17,6-7).
Jan 8,48 J 8:58 Powiedział im יהוה- Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham się narodził, JA już istniałem jako יהוה.

W NT imię Boże יהוה najczęściej związane z określeniem Chrystus,zostało świadomie usunięte i zastąpione określeniami,Jezus,Pan,itd.Fakt nagminnego fałszowania Biblii nie przeszkadza niektórym osobom uważania jej za rzekome Słowo Boże.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2012-05-03, 08:44   

fword napisał/a:
Tylko w języku aramejskim, czyli tzw. nowoczesnym hebrajskim.

Czyli problem istnieje tylko i wyłącznie w tekstach masoretów, wrogów Boga, Biblii i Jezusa Chrystusa.
Dopóki nie znajdą się poważne źródła, służące jako dowód a nie jedynie jako przesłanki, zaprzeczające tekstom masoreckim jesteśmy zobowiązani posługiwać się wersją masorecką.
Cytat:
Allah to nie Bóg. Islamiści nigdy nie nazywają go po angielsku Bóg, tylko zawsze Allah.
Nie muszą skoro w życiu codziennym posługują się językiem arabskim. Zresztą Bóg jest polskim określeniem najwyższej istoty, natomiast w języku angielskim mówi się God, co w tłumaczeniu na arabski znaczy Allach. :->
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2012-05-03, 10:13   

wit napisał/a:

Dopóki nie znajdą się poważne źródła, służące jako dowód a nie jedynie jako przesłanki, zaprzeczające tekstom masoreckim jesteśmy zobowiązani posługiwać się wersją masorecką.


Na szczęście mamy Septuagintę.
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2012-05-03, 10:15   

Parmenides napisał/a:

(...)
(...) - usunięto naruszenie pkt 7 Regulaminu Forum


Dlaczego to zostało ocenzurowane? Rad bym był wiedzieć, co fword tam napisał.
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2012-05-03, 10:31   

.Cyprian. napisał/a:
Parmenides napisał/a:

(...)
(...) - usunięto naruszenie pkt 7 Regulaminu Forum


Dlaczego to zostało ocenzurowane?


Ten fragment postu został usunięty, poniewaz naruszał pkt 7 Regulaminu Forum. Sadzę również, że sformułowanie "ocenzurowane" nie jest właściwe, gdyż a'priori niesie ze sobą negatywne skojarzenia, czyli jest formą oceny i klasyfikacji podjętego działania.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11