Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czas naszego życia
Autor Wiadomość
Jasior 

Wyznanie: Wierzący, Chrześcijanin
Wysłany: 2011-10-07, 18:49   Czas naszego życia

(PSALM 90:10, BIBLIA POZNAŃSKA)„Czas naszego życia to lat siedemdziesiąt, a gdy siły służą — lat osiemdziesiąt; lecz (...) szybko przemijają — i odlatujemy”

Biolog molekularny dr John Medina pisze: „
Cytat:
Wydaje się, że w określonym momencie życia pojawiają się jakieś niezbadane sygnały informujące komórki, że pora zaprzestać normalnego funkcjonowania”. Specjalista ten wyjaśnia: „O starzeniu się i śmierci poszczególnych komórek oraz całego organizmu decyduje pewna grupa genów”.

Ludzkie ciało można porównać do fabryki, która przez dziesiątki lat pracuje bez zarzutu. Raptem dyrekcja rezygnuje z naboru pracowników i ich szkolenia, z dalszego remontowania maszyn i zastępowania wyeksploatowanego sprzętu nowym; przestaje też dbać o konserwację budynków. W ciągu kilku lat przedsiębiorstwo popada w ruinę. Ale dlaczego dyrekcja zdecydowała się doprowadzić świetnie prosperującą fabrykę do takiego stanu? Podobne pytanie zadają sobie biolodzy badający proces starzenia się. W książce poświęconej tej problematyce czytamy: „Jedną z największych zagadek gerontologii jest odpowiedź na pytanie: dlaczego komórki przestają się odtwarzać i organizm zaczyna obumierać?”
(John Medina, The Clock of Ages).

Parmenides

Wysłany: 2011-10-12, 09:01   

Zwróćmy uwagę, że biblijni patriarchowie żyli znacznie dłużej od dzisiejszych ludzi. Adam żył 930 lat, a ostatni z nich w dwudziestym szóstym pokoleniu Mojżesz - 120. Najdłużej żył Metuszelach, dziadek Noego (969), Jered (962) i Noe(950). Tak długi okres życia nie był więc czymś wyjątkowym, aczkolwiek z biegiem czasu ulegał stopniowemu skracaniu.

Spotkałem sie z róznymi wyjaśnieniami tego faktu. Na przykład takie: jedno imię nie obejmowało jednego człowieka, lecz cały ród, sumę lat ktore przeżył syn, wnuk, prawnuk itd. Albo że byli oni zabierani na pokład statków kosmicznych poruszających się z prędkością zbliżoną do prędkości światła, a jak wiadomo z Teorii Względności Einsteina wówczas czas tam płynie wolniej niż na Ziemi - tak więc wracając mieli np kilkadziesiąt lat de facto przeżytych w kosmosie, podczas gdy na Ziemi upłynęło kilkaset. A wiek liczono im według czasu ziemskiego.

Ale wyjaśnienie tej zagadki chyba jednak ciągle pozostaje otwarte. Wygląda, że kiedyś ludzie byli lepiej "prosperującymi fabrykami" niż dziś. :roll:

Bobo 

Wysłany: 2011-10-12, 09:28   

Parmenides napisał/a:
Wygląda, że kiedyś ludzie byli lepiej "prosperującymi fabrykami" niż dziś. :roll:

Nie dziwne. Cofając się w czasie, zbliżamy się do doskonałego Adama, który w założeniu Boga, miał żyć wiecznie i tak też prosperujący organizm otrzymał. Grzech powoduje degradację więc i pogarszanie się kondycji mnie nie dziwi. Ale... jest nadzieja na odzyskanie tego z powrotem.

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2011-10-12, 09:34   

rodziny były wielopokoleniowe i co powiedziała głowa rodu - to było święte

dziś każdy ma swoją głowę - i labirynt przed sobą

Parmenides

Wysłany: 2011-10-12, 09:54   

Anowi napisał/a:
rodziny były wielopokoleniowe i co powiedziała głowa rodu - to było święte

dziś każdy ma swoją głowę - i labirynt przed sobą

Bardzo trafne spostrzeżenie. Zwłaszcza ten labirynt przed nami.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-10-12, 18:17   

Jasior napisał/a:
Jedną z największych zagadek gerontologii jest odpowiedź na pytanie: dlaczego komórki przestają się odtwarzać i organizm zaczyna obumierać?”

cyt z;
Cytat:
Biolog molekularny dr John Medina pisze: „Cytat:
Wydaje się, że w określonym momencie życia pojawiają się jakieś niezbadane sygnały informujące komórki, że pora zaprzestać normalnego funkcjonowania”. Specjalista ten wyjaśnia: „O starzeniu się i śmierci poszczególnych komórek oraz całego organizmu decyduje pewna grupa genów”.

Ludzkie ciało można porównać do fabryki, która przez dziesiątki lat pracuje bez zarzutu. Raptem dyrekcja rezygnuje z naboru pracowników i ich szkolenia, z dalszego remontowania maszyn i zastępowania wyeksploatowanego sprzętu nowym; przestaje też dbać o konserwację budynków. W ciągu kilku lat przedsiębiorstwo popada w ruinę. Ale dlaczego dyrekcja zdecydowała się doprowadzić świetnie prosperującą fabrykę do takiego stanu? Podobne pytanie zadają sobie biolodzy badający proces starzenia się. W książce poświęconej tej problematyce czytamy: „Jedną z największych zagadek gerontologii jest odpowiedź na pytanie: dlaczego komórki przestają się odtwarzać i organizm zaczyna obumierać?”

(John Medina, The Clock of Ages).

Bo te "fabryki" miały napełniać ziemię i czynić ją sobie poddaną. Takie było polecenie.
Miały też przestrzegać Boskich zakazów. Nie przestrzegały,dlatego ukarane zostały stopniowym umieraniem( umierając,umrzesz) wyrok trwa.Człowiek za człowiekiem przychodzi i odchodzi,ale pozostaje wytwór-produkcja tych fabryk,-zapis treści życia,
tych dobrych i tych złych. W wyniku okupu za odpadnięcie od doskonałego założenia,
jest obietnica zmartwychwstania tych wszystkich fabryk(no prawie wszystkich),oraz po naprawie felerów w nich,uruchominie produkcji w nich na stałe(na wiecznośc) :-D
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Eutychus 
Rzymian 14:4

Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Wysłany: 2011-10-12, 18:55   

Rdz 6 napisał/a:
1 A kiedy ludzie zaczęli rozmnażać się na ziemi i rodziły im się córki,
2 ujrzeli synowie boży, że córki ludzkie były piękne. Wzięli więc sobie za żony te wszystkie, które sobie upatrzyli.
3 I rzekł Pan: Nie będzie przebywał duch mój w człowieku na zawsze, gdyż jest on tylko ciałem. Będzie więc życie jego trwać sto dwadzieścia lat.

Dla mnie to jest najwiarygodniejsze wyjaśnienie :-D

Nie wiem, czy w statystykach długowieczności współczesnych ludzi, był wiarygodnie udokumentowany przypadek przeżycia więcej niż 120 lat? :roll:
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Parmenides

Wysłany: 2011-10-12, 19:36   

W każdym razie dokładnie się zgadza z wiekiem Mojżesza. Może ma to jakieś znaczenie?

Henryk 

Wysłany: 2011-10-12, 21:23   

Eutychus napisał/a:
Nie wiem, czy w statystykach długowieczności współczesnych ludzi, był wiarygodnie udokumentowany przypadek przeżycia więcej niż 120 lat? :roll:

Ja też nie wiem.
Ale...
Lb 33:39 "Aaron liczył wówczas, gdy umarł na górze Hor, sto dwadzieścia trzy lata."
Nie wiem też, czy to coś oznacza...
Arcykapłan...

Jasior 

Wysłany: 2011-10-14, 14:13   

Eutychus napisał/a:
Nie wiem, czy w statystykach długowieczności współczesnych ludzi, był wiarygodnie udokumentowany przypadek przeżycia więcej niż 120 lat?

O ile mnie wątła pamięć nie myli to w czasach kiedy jeszcze byłem szczupły i wysoki czytałem o 148 letnim mężczyźnie z Gruzji albo gdzieś tam w pobliżu. Informacja zamieszczona była w gazecie Świat Młodych.
Czy to była prawda? Nie wiem.

Henryk 

Wysłany: 2011-10-14, 16:26   

Jasior napisał/a:
Informacja zamieszczona była w gazecie Świat Młodych.
Czy to była prawda? Nie wiem.

He, he...
Świat Młodych, Młody Technik, Horyzonty Techniki...
Toż jesteśmy rówieśnikami! :lol:
Fakt. Rozpisywano się jak to w Kraju Rad dobrze, i nawet ludziom nie chce się umierać.
Podczas Rewolucji Październikowej poginęły dokumenty, inni wykorzystywali dokumenty zamordowanych...
Mogli mieć nawet „udokumentowane” i 200 lat. :roll:
Jeden to był nawet „wiecznie żywy”.

Z bardziej znanych postaci biblijnych:
Gen 11:32 bw " Terach żył dwieście pięć lat. I umarł Terach w Haranie."
Gen 25:7 bw " A Abraham dożył stu siedemdziesięciu pięciu lat."
Gen 35:28 bw " A Izaak miał sto osiemdziesiąt lat."
Gen 47:28 bw " Jakub żył w ziemi egipskiej siedemnaście lat, tak że życie Jakuba trwało sto czterdzieści siedem lat."
Jednak nikomu nie udało się przeżyć "jednego dnia" - 1000 lat.

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2011-10-14, 21:35   

Jasior napisał/a:
O ile mnie wątła pamięć nie myli to w czasach kiedy jeszcze byłem szczupły i wysoki

Wysoki też byłeś??? To ładny chłopak byłeś hehehe.
Świat Młodych, Młody Technik, Horyzonty Techniki.
Gazety mojej młodości, ojej , kiedy to było?????

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2011-10-14, 22:24   

bartek212701 napisał/a:
nike, Ja jestem młody a wiesz,że już siwieje? hehehe :D

Coś ty? Masz aż tyle zmartwień już??

Jasior 

Wysłany: 2011-10-15, 07:06   

Nie martw się bartek. Moja babcia mówiła jeśli łysiejesz to znaczy że jesteś mądry. Nikt jeszcze nie widział łysego barana.

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2011-11-10, 17:27   

to baranów się nie strzyże?

Odpowiedz do tematu