Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jerycho
Autor Wiadomość
wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-07-06, 09:40   Jerycho

Miasto na zachód od Jordanu, leżące na poziomie 250 m p.p.m. w odległości około 8 km na północ od Morza Martwego. Źródła słodkiej wody stworzyły z miasta prawdziwą oazę, Miasto Palm. Strzegło ono brodów na rzece Jordan, przez które przeprawiali się zwiadowcy, wysłani przez Jozuego. Miasto było również solidnie obwarowane i stanowiło poważną przeszkodę dla najeżdżających kraj Izraelitów. Dopiero po upadku Jerycha Jozue zdobył część tego terytorium.
W epoce Sędziów Ehud zabił w Jerychu króla Moabitów, Eglona. W czasach Eliasza i Elizeusza przebywała tu liczna grupa proroków. Po powrocie z wygnania, mieszkańcy Jerycha pomogli odbudować Jerozolimę. W czasach Nowego Testamentu Jezus uzdrowił w Jerychu niewidomego Bartymeusza i nawrócił Zacheusza. Wydarzenia z przypowieści o dobrym Samarytaninie rozgrywają się przy drodze z Jerozolimy do Jerycha. Historia miasta liczy tysiące lat. Pierwsze miasto w tym miejscu powstało około 6000 lat przed Chr. Za czasów Abrahama, Izaaka i Jakuba miasto to miało rozwiniętą kulturę materialną. W grobowcach z 1600 r. przed Chr. odnaleziono wiele kunsztownych wyrobów ceramicznych, drewnianych sprzętów codziennego użytku, szkatułek bogato inkrustowanych itp.
Po pewnym czasie miasto zostało zburzone i została po nim tylko niewielka osada.
Joz 2,6; Sdz 12,13; 2 Krl 2; Ne 3,2; Mk 10,46; Łk 19, 1-10; 10,30

(material pochodzi z programu Theophilos)
 
 
agneess 


Wyznanie: Protestantka(KBWCH)
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 652
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2006-07-06, 09:40   

Biblijna historia Jerycha zaczyna się od Mojżesza, patrzącego z góry Nebo w Moabie poprzez Jordan, na zachód, i widzącego „Negeb, okręg doliny koło Jerycha, miasta palm, aż do Soaru.” [Pwt 34.3] Następnie Jozue poprowadził Izraelitów do ziemi obiecanej i jako pierwsze Jozue postanowił zdobyć właśnie Jerycho. Archeolodzy twierdzą, że to starożytne miasto otaczał podwójny mur; wewnętrzny o szerokości około 4 m oraz zewnętrzny o szerokości 2 m, oceniany na około 9 m wysokości. W murach tych zbudowano mieszkania i naszą uwagę zwraca bogobojna kobieta, jaką była Rahab, dzięki temu, że mieszkała ona w domu znajdującym się w tym murze. Czytamy, że ochroniła ona i pomogła szpiegom wysłanym przez Jozuego, ukrywając ich a potem spuszczając po linie z okna, by mogli uciec. [Joz 2]Dowiadujemy się następnie o tym, jak miasto zostało zdobyte i zniszczone w najbardziej niecodzienny sposób. Izraelitom kazano maszerować dookoła miasta jeden raz przez sześć dni z kapłanami niosącymi arkę Pana na czele. Siódmego dnia okrążyli miasto siedmiokrotnie i kiedy kapłani zatrąbili w trąby, Izraelici wznieśli potężny okrzyk i mur zawalił się, Jozue zdobył miasto, oszczędzając jedynie Rahab „wraz ze wszystkimi, którzy do niej należą” [Joz 6.1-25] Rahab pojawia się w genealogii Chrystusa i pisze się o niej w jedenastym rozdziale Listu do Hebrajczyków jako o kobiecie mającej wiarę. [Hbr 11.31] Niektórzy archeolodzy zgadzają się, że tak właśnie się stało, inni temu przeczą, ale my powinniśmy mieć wiarę Rahab i wierzyć biblijnej relacji.W zdobyciu Jerycha jasno widać rękę Boga. Zniszczywszy go, Jozue wypowiedział proroctwo: „Niech będzie przeklęty przed obliczem Pana człowiek, który podjąłby się odbudować miasto Jerycho: Za cenę życia swego pierworodnego syna założy fundamenty, za cenę życia najmłodszego syna postawi bramy.” [Joz 6.26] Proroctwo to wypełniło się kilka wieków później, kiedy rządził król Achab a Chiel z Betel odbudował miasto i stracił swoich dwóch synów dokładnie tak, jak zapowiedział Jozue. [1 Krl 16.34]

Zanim się to stało, w czasach Sędziów Jerycho zostało zdobyte przez Eglona, króla Moabu, wraz ze znaczną częścią Izraela i było podległe Moabitom przez osiemnaście lat, po upływie których Bóg wzbudził mściciela, Ehuda, by uwolnił Izraela z tego ucisku. [Sdz 3.12-24] Później dowiadujemy się, że Eliasz i Elizeusz poszli do Jerycha; zdarzenie, o którym czytamy, dotyczy Elizeusza, kiedy w cudowny sposób uzdrowił on wody. [2 Krl 2.18-22] Jedno ze źródeł znajdujących się koło owego kopca starożytnych ruin nadal nosi nazwę „źródło Elizeusza”.
Ostatnia wzmianka w Biblii o Jerychu znajduje się w liście do Hebrajczyków, kiedy to autor mówi o tym, jak wiara Izraelitów w moc Boga doprowadziła do upadku murów starożytnego Jerycha. [Hbr 11.30] W niedługim czasie po tym, jak został napisany ten list, miasto zostało zniszczone przez Rzymian tłumiących żydowskie powstanie z 70 roku. Wspaniałe jest to, że możemy dzisiaj stać na ruinach tego miasta, historycznego i archeologicznego świadka prawdziwości Bożego Słowa.
_________________
Potrafię być przyjacielem i najgorszym wrogiem
Lubię wszystko co jest tego warte
Biorę dużo i daję jeszcze więcej...

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 10