Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kalwinizm
Autor Wiadomość
rupert__
Gość
Wysłany: 2006-06-23, 08:25   Kalwinizm

Czy to znaczy ,ze kalwiniści nie wierzą już w predystynację?.
Skoro zasady wiary można modyfikować,tzn.że nie opiera się ona tylko na Piśmie sw,ale jest też wynikiem pewnej Tradycji,którą tak wszyscy protestanci krytykują...

poprawiłem nazwę tematu z Kalwiznim na Kalwinizm.
leszed
Ostatnio zmieniony przez leszed 2011-08-25, 00:48, w całości zmieniany 1 raz  

neoarche
Gość
Wysłany: 2006-06-23, 08:26   

kalwinizm to odstępstwo od prawdziwego chrześcijaństwa i wypaczenie błogosławionej reformacji!!!

kalwiznim ma na koncie 2 cięzkie grzechy

1) hereycka doktryna o przeznaczeniu robiąca z Boga 100 razy goprszego tyrana niż niektórzy katolicy, sJ i wszyscy heretycy razem wzięci!!!!!!!!! a przeciez Bóg chce, aby kazdy był zbawiony!!!!!!!

2) w ZAŁOZENIACH Kalwina było mordowanie przeciwnkików religijnych-,po owocach ich poznacie" Kalwin był synem ciemności a nie ratem duchowym LUTRA
bratem Lutra był m.in Erazm z Roterdamu, a nie ten heretycki zabójca-Kalwin

//Janku, ale bez nerwów, bo wiesz czym to grozi teraz... - dop Kermit

sylka
Gość

neoarche, chyba trochę sie zapędziłes.
Nic tylko brakuje ci jeszcze szabelki w ręce i okrzyku : " Na pohybel...!!!"

artur olczykowski
Gość

neoarche, czy my myślimy o tym samym Lutrze? Luter bratem duchowym Erazma???

cytat z traktatu Lutra:

"Dotyczy Żydów i ich kłamstw" (co należy z nimi robić):
- spalić wszystkie synagogi;
- zabronić Żydom podróżowania;
- zniszczyć żydowskie domostwa;
- zabronić Żydom pożyczać na procent nie-Żydom i skonfiskować żydowską własność;
- skonfiskować święte księgi Żydów;
- zmusić Żydów do pracy fizycznej;
- zabronić rabinom nauczać;
- wygnać Żydów z prowincji, w których żyją chrześcijanie.

Czytasz opracowania luterańskie o tym człowieku, czy też historyczne? Ja osobiście nie chciałbym być bratem duchowym takiego człowieka...

neoarche
Gość
Wysłany: 2006-06-23, 08:27   

arturze_olarczyku gdzie to przeczytałes i kiedy Luter (jesli to prawda) tak uwazał???

przytoczę całość z opracowania, z którego korzystał artur
(tzn resztę, której oczywiscie nie przytoczył)

Cytat:
Tego szalonego postępowania [z Żydami] bronią jeszcze niektórzy niedorzeczni teologowie i, nadęci pychą, bajką, jakoby Żydzi byli niewolnikami chrześcijan i własnością cesarza. Powiedzcie mi, proszę, kto zechce przyjąć naszą religię, choćby to był człowiek niesłychanie łagodny i cierpliwy, kiedy widzi, że traktujemy ich tak okrutnie i wrogo, i nie tylko nie po chrześcijańsku, ale nawet po bydlęcemu?"

W 1523 r., w swoim artykule pod tytułem "Jezus urodził się Żydem" pisał następująco:
"Nasi błazenkowie, papiści, biskupi, sofiści i mnichy. Tak się dotychczas obchodzili z Żydami, że kto był dobrym chrześcijaninem, wolałby zostać Żydem. A gdybym ja był Żydem i widział, że takie kpy przewodzą w Kościele, to byłbym wolał zostać świnią, niż chrześcijaninem. Albowiem postępowali z Żydami jak z psami, nie ludźmi; na nic się, prócz złorzeczeń, zdobyć nie mogli. Są oni krewnymi, kuzynami i braćmi naszego Pana, i jeżeli chlubić się mamy krwią i ciałem, to Żydzi są bliżsi od nas Chrystusa. Proszę tedy moich kochanych papistów, aby zaczęli wymyślać mi od Żydów, gdy się im sprzykrzy wymyślać mi od heretyków... Oni [Katolicy] postępowali z Żydami tak, jak gdyby byli oni psami a nie ludzkimi istotami. Nie zrobili dla nich nic, tylko przeklinali ich i przechwytywali ich mienie. Doradzam więc i proszę każdego z was abyście traktowali Żydów uprzejmie i nauczali ich Pisma Świętego. Wtedy będziemy mogli spodziewać się, że przyjdą do nas. Musimy przyjąć ich dobrze i pozwolić im konkurować z nami w zarabianiu na życie... a jeżeli któryś pozostanie uparty, to co z tego? Nie każdy może być przecież dobrym chrześcijaninem."

poza tym, czy kazał zabijac zydów?
czy kazał ich torturowac?

moim zdaniem jego stosunek do zydów był niedoskonały, ale nie dyskfalifikuje Lutra jako chrzescijanina

neoarche
Gość
Wysłany: 2006-06-23, 08:28   

i znów ze stronki, którą cytował artur

Cytat:
Pomimo swoich niedociągnięć Marcin Luter pozostaje bohaterem niesłychanych wydarzeń, jakie historia określa mianem Reformacji. Połączył wzniosłą wiarę i odwagę z głęboką pokorą i prostotą. Jego zalety umysłowe, moralne i religijne oraz jego praktyczne zdolności uczyniły z niego geniusza najwyższego rzędu, zyskując mu miejsce pośród najprzedniejszych z największych mężów w historii.

ja sie z tym zgadzam-to był wielki człowiek

rupert__
Gość

neoarche napisał/a:
przytoczę całość z opracowania, z którego korzystał artur
(tzn resztę, której oczywiscie nie przytoczył)

Cytat:
Tego szalonego postępowania [z Żydami] bronią jeszcze niektórzy niedorzeczni teologowie i, nadęci pychą, bajką, jakoby Żydzi byli niewolnikami chrześcijan i własnością cesarza. Powiedzcie mi, proszę, kto zechce przyjąć naszą religię, choćby to był człowiek niesłychanie łagodny i cierpliwy, kiedy widzi, że traktujemy ich tak okrutnie i wrogo, i nie tylko nie po chrześcijańsku, ale nawet po bydlęcemu?"

W 1523 r., w swoim artykule pod tytułem "Jezus urodził się Żydem" pisał następująco:
"Nasi błazenkowie, papiści, biskupi, sofiści i mnichy. Tak się dotychczas obchodzili z Żydami, że kto był dobrym chrześcijaninem, wolałby zostać Żydem. A gdybym ja był Żydem i widział, że takie kpy przewodzą w Kościele, to byłbym wolał zostać świnią, niż chrześcijaninem. Albowiem postępowali z Żydami jak z psami, nie ludźmi; na nic się, prócz złorzeczeń, zdobyć nie mogli. Są oni krewnymi, kuzynami i braćmi naszego Pana, i jeżeli chlubić się mamy krwią i ciałem, to Żydzi są bliżsi od nas Chrystusa. Proszę tedy moich kochanych papistów, aby zaczęli wymyślać mi od Żydów, gdy się im sprzykrzy wymyślać mi od heretyków... Oni [Katolicy] postępowali z Żydami tak, jak gdyby byli oni psami a nie ludzkimi istotami. Nie zrobili dla nich nic, tylko przeklinali ich i przechwytywali ich mienie. Doradzam więc i proszę każdego z was abyście traktowali Żydów uprzejmie i nauczali ich Pisma Świętego. Wtedy będziemy mogli spodziewać się, że przyjdą do nas. Musimy przyjąć ich dobrze i pozwolić im konkurować z nami w zarabianiu na życie... a jeżeli któryś pozostanie uparty, to co z tego? Nie każdy może być przecież dobrym chrześcijaninem."

poza tym, czy kazał zabijac zydów?
czy kazał ich torturowac?

moim zdaniem jego stosunek do zydów był niedoskonały, ale nie dyskfalifikuje Lutra jako chrzescijanina

Neoarche,to co przytoczyłeś pochodzi z wcześniejszego okresu,kiedy Luter miał nadzieję przyciągnąć Żydów do siebie,ale gdy się mu to nie udało,to napisał tę broszurę:"Dotyczy Żydów i ich kłamstw",gdzie wymienił 8 działań,ktore należy podjąć przeciw Żydom,a które to Artur przytaczał.
Tak że sprawa z tym stosunkiem Lutra do Żydów nie wygląda tak różowo,jak przedstawiasz,zaczęło się od jak najbardziej dobrych intencji,ale skończyło na antysemityźmie...

wit
Gość

Był chyba jeszcze taki motyw, że życzył tym, co przyjmowali chrzest przez zanurzenie, aby się potopili. Jakoś tak to było...

ariel
Gość

No i zachęcał do ścigania i zabijania chłopów. O tym też warto pamiętać. Słowem, trudno o jednoznaczną ocenę.

neoarche
Gość

neoarche, nie wiem co jest nie tak z moim nazwiskiem, albo z osobami ktore mi odpowiadaja - zazwyczaj maja one w zwyczaju nazywac mnie olczykiem, jakims olarczykiem itp... czy tak trudno je przeczytac i POPRAWNIE napisac? Sad

Co do Lutra to cutat ze wzgledow na moje lenistwo w przepisywaniu pochodzil z jednej witryny Badaczy Pisma, ale wiadomosci na ten temat zaczerpnalem z ksiazki Dr Fritza Maya "Izrael - miedzy krwia a lzami" drukowanej we fragmentach w Glosie Kaznodziejskim (kwartalniku KCHDS).

Po rozczarowaniu tym, ze Zydzi nie przyjeli jego nauk napisal w "O Zydach i ich klamstwach":

Gdybys chcial mowic z Zydem o Ewangelii, byloby to podobnie jak gdybys glosil Ewangelie swini. Jesli Bog niechcialby uczynic mnie innym czlowiekiem tylko Zydem, to wolalbym byc swinia niz Zydem".

Doslowne tlumaczenie cytowanej wczesniej pracy to:

Co my chrzescijanie mamy robic z tym porzuconym, przekletym narodem zydowskim? Chce wam udzielic mojej wiernej rady:
1. Spalcie ich synagogi i szkoly, a co sie nie da spalic, pokryjcie ziemia zeby nie pozostal zaden kamien ani ruina.
2. Wlamcie sie do ich domow i zniszcie je.
3. Odbierzcie im wszystkie spiewniki i talmudy, w ktorych znajduja sie same bezboznosci, klamstwa, klatwy i zaklecia.
4. Pod kara smierci i oklaleczenia, zabroncie nauczania ich rabinom.
5. Zabroncie im podrozowania, gdyz nie sa panami, ani urzednikami, ani kupcami - powinni w domu siedziec!
6. Wszystkim zabroncie lichwiarstwa, bo nie jestesmy ich poddanymi, ale oni naszymi.
7. Do rak mlodych Zydow i Zydowek naleza cepy, siekiery, lopaty, kadziel i kolowrotki. Kazcie im w pocie czola zarabiac n a swoje utrzymanie, podobnie jak wszystkie dzieci Abrahama czynic to powinny.

Wielki jest gniew Bozy nad nimi, przez lagodne milosierdzie sa tylko gorszymi, ale pod dyscyplina staja sie lepszymi. Dlatego wiec przecz z nimi!

Nawet Rada Kosciola ewangelickiego w Niemczech w oswiadczeniu "Terazniejszosc Marcina Lutra" odniosla sie do jego antysemityzmu mowiac:
"O ile wczesniejsze pisma Lutra sa jeszcze dzisiaj wazne dla Zydow, o tyle zgubne staly sie wypowiedzi poznego Lutra. Dzisiaj nikt ich nie pochwala"

sylka
Gość
Wysłany: 2006-06-23, 08:29   

Luter wielkim antysemitą był - nie da sie ukryć.

Dobrze, ze nie znalazł sie zadnem " mądry" aby uznać jego prace o Żydach za natchnione przez Ducha Swietego !!!

neoarche
Gość

chciłabym zauważyć, że wszelki antysemityzm jest grzechem, nie mówiąc już o katowaniu żydów podczas 2 wojny, które to było wielką niegodziwością

ale robienie z żydów żyjących w czasach dzisiejszych ( nie z przodków Jezusa) bohaterów i równych chrzescijaninom to przesada!!!

wszędzie sie teraz pleni ten judaistyczny duch, ta zaraza!
żydomasoniera ma w swym posiadaniu wielki dochody i kce zniszczy KOściół Bozy (prawdziwego Izraela) poprezez te wstrętne Bogu sekty judaizujące!!!

już w OBjawieniu Pan Jezus ostrzegł nas przez ,,synagogą szatana"

i jeszcze ejdne cytat:

1 Tes 2:14-16
Bracia, wyście się stali naśladowcami Kościołów Boga, które są w Judei w Chrystusie Jezusie, ponieważ to samo, co one od Żydów, wyście wycierpieli od rodaków. (15) Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom. (16) Zabraniają nam przemawiać do pogan celem zbawienia ich; tak dopełniają zawsze miary swych grzechów. Ale przyszedł na nich ostateczny gniew Boży.

artur olczykowski
Gość

Neoarche, a moglbys powiedziec cos wiecej co to za wstretne Bogu sekty judaizujace? Ja wiem, ze w przeszlosci w czasach apostolskich byly takie ktore odciagaly ludzi od Mesjasza gloszac zakon i ludzkie tradycje, ale wiem, ze wspolczesnie odstepcze chrzescijanstwo, wyznajace wiare w Boga, ktorego nie glosil Mesjasz (trojjedynego) pod tym mianem ma calkiem co innego na mysli.

Skoro zacytowales fragment listu Jeszuy do Filadelfii odnosnie synagogi szatana (moglbys wyjasnic jak rozumiesz te synagoge?) to czy podpisujesz sie tez pod wersetem 12, gdzie Mesjasz juz po wniebowstapieniu mowi o tym i to czterokrotnie, ze MA Boga?

Moje pytanie do ciebie, czy druga osoba Boska, juz po wniebowstapieniu a wiec nie w okresie wcielenia moze mowic, ze MA Boga? Czy Bog moze miec Boga?

Zydowski Mesjasz moze, ale Chrystus chrzescijanstwa nie moze bo prtzeciez sam nim jest.

neoarche
Gość

sekty judaizujące to grupy ludzi (Żydów), którzy odchodzą ż religii zydowskiej, ale nie wstępuje jednak do chrzescijanstwa.
zachowując pozory christianizmu udawają uczniów Jezusa
zawsze zaprzeczają boskości Jezusa, osobości Ducha Świętego, kazą często świeci sabat, wstrzymywac sie od pokarmów itp.

przy tym wszystkim gardzą prawdziwym Bogiem i Kościołami chrzescijanskimi-nowym prawdziwym jedynym Izraelem Bozym

synagoga szatana to wszyscy zydzi, którzy odrzucają Jezus jako Pana i Boga i przesladują chrzescijan

Jezus jest jdnoczesnie Bogiem i Człowiekiem
Nic nie pisze w Biblii, ze po wniebowstąpieniu przestał byc człowiekiem, tak więc nadal w swej ludzkiej naturze jest mniejszy od Ojca, który jest Jego Głową (1 Kor 11:3), nadal Ojciec jst Bogiem dla Syna (Obj 3:12)

Próbowanie zrozumienia tego zagadnienia (boskosci i człowieczenstwa Jezusa jednoczesnie) za pomoca swego nedznego, ciemnego rozumu jest swiętokradztwem

Arturze_Olczykowski
ja nie głosze tego Jezusa co Ty
ja głosze biblijnego syna Bozego, a Ty wymysł filozofów i bezbozników

ariel
Gość
Wysłany: 2006-06-23, 08:30   

Cytat:

wszędzie sie teraz pleni ten judaistyczny duch, ta zaraza!
żydomasoniera ma w swym posiadaniu wielki dochody i kce zniszczy KOściół Bozy (prawdziwego Izraela) poprezez te wstrętne Bogu sekty judaizujące!!!

Tu już nawet lekarz niewiele pomoże. Ot, pełna miłości postawa nowonarodzonego z Ducha :). Dobrze, że ta masoneria tylko "kce" zniszczyć Kościół. Kce ale nie może.

Cytat:

Arturze_Olczykowski
ja nie głosze tego Jezusa co Ty

A tu się zgodzę. To akurat widać wyraźnie.

Odpowiedz do tematu