Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprawowanie Wieczerzy Pańskiej samemu
Autor Wiadomość
rykiw
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-18, 12:34   

leszed napisał/a:
Samotność czasem zdrowsza.

Ale jest smutna i bolesna dlatego czasmi nawet podświadomie nie szukamy prawdy, w stadzie zawsze raźniej.

pozdrawiam

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2011-05-18, 13:31   

i niebezpiecznie - jedno potknięcie i można zostać stratowanym

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2011-05-18, 13:52   

i się jakoś kręci
z Bogiem
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

rykiw
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-18, 14:09   

leszed napisał/a:
i się jakoś kręci
z Bogiem

Czytając niektóre wypowiedzi odnoszę wrażenie ze ich autorzy zapomnieli o zalaczeniu kodu cyfrowego który umozliwilby odcyfrowanie jej treści, albo może to ja tylko taki ograniczony jestem?

Pozdrawiam

Anowi 

Wysłany: 2011-05-18, 14:21   

nie jesteś osamotniony w swoich wrażeniach

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2011-05-18, 17:03   

Ciekawy problem:

Mateusza 26:29 Ale powiadam wam: Nie będę pił odtąd z tego owocu winorośli aż do owego dnia, gdy go będę pił z wami na nowo w Królestwie Ojca mego.

Czy to jest obietnica dana Judaszowi, czy ograniczony zakres wypowiedzi Jezusa do iluś z nich?

albo:

Mateusza 19:28 A Jezus rzekł im: Zaprawdę powiadam wam, że wy, którzy poszliście za mną, przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na tronie chwały swojej, zasiądziecie i wy na dwunastu tronach i będziecie sądzić dwanaście pokoleń izraelskich.

Jednak:

Dzieje Apostolskie 1:25 aby zajął miejsce w tej służbie i w posłannictwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść na miejsce swoje.
i skałą zgorszenia
Ostatnio zmieniony przez leszed 2011-05-18, 17:19, w całości zmieniany 1 raz  

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2011-05-18, 17:18   

leszed napisał/a:
Zgoda. I tu jest przewaga protestantów, którzy odkrywają co jest w tekście zanim ktoś to odkryje za nich. Jeśli to jest niezgodne z nim, trudno, najwyżej dojdzie do podziałów. Samotność czasem zdrowsza.

:aaa: :aaa: :aaa:

Ga 5:19-21
19. Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie,
20. uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy,
21. zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.
(BT)

Tego życzysz ludziom?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Anowi 

Wysłany: 2011-05-18, 17:21   

polecenie Jezusa - "czyń szybciej co masz czynić" - jest wypełnieniem Jego woli przez Judasza - bo czyż wszystkie "naczynia" nie współdziałają w dziele Bożym?

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2011-05-18, 17:23   

Niestety, czasem musi dochodzić do podziałów. Biblijnie, by okazało się "kto jest z nas". Oprócz przenicy wyrośnie kąkol.
i skałą zgorszenia

Anowi 

Wysłany: 2011-05-18, 17:28   

czy nie wiesz, że posłuszeństwo jest lepsze niż ofiara? On również nie rozumiał, że Jezus musi zginąć, inaczej nie popełniłby samobójstwa

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2011-05-18, 17:29   

Anowi napisał/a:
polecenie Jezusa - "czyń szybciej co masz czynić" - jest wypełnieniem Jego woli przez Judasza - bo czyż wszystkie "naczynia" nie współdziałają w dziele Bożym?
Właśnie Judasz jest przykładem tego który "nie poszedł za Nim", który ostatecznie poszedł na miejsce "swoje". I nie będzie siedział na tronach, tylko poszedł na zatracenie.

Jana 17:12 Dopóki byłem z nimi na świecie, zachowywałem w imieniu twoim tych, których mi dałeś, i strzegłem, i żaden z nich nie zginął, prócz syna zatracenia, by się wypełniło Pismo.
i skałą zgorszenia

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2011-05-18, 17:31   

leszed napisał/a:
Niestety, czasem musi dochodzić do podziałów. Biblijnie, by okazało się "kto jest z nas". Oprócz przenicy wyrośnie kąkol.

To ciekawe co mówi na temat tego "kto jest z nas" podział w n-tym pokoleniu protestanckich wyznań i powstanie wyznanie n+1 pokolenia... Które z nich jest pszenicą, a które kąkolem? Wyznanie n czy n+1?
Oto jest pytanie... :-D

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Anowi 

Wysłany: 2011-05-18, 17:44   

leszed napisał/a:
Anowi napisał/a:
Właśnie Judasz jest przykładem tego który "nie poszedł za Nim", który ostatecznie poszedł na miejsce "swoje". I nie będzie siedział na tronach, tylko poszedł na zatracenie.

Jana 17:12 Dopóki byłem z nimi na świecie, zachowywałem w imieniu twoim tych, których mi dałeś, i strzegłem, i żaden z nich nie zginął, prócz syna zatracenia, by się wypełniło Pismo.

przypomnij sobie co stało się z człowiekiem, którego prosił prorok "uderz mnie"

1Krl 20:35-37 Bw „Wtedy jeden z uczniów prorockich z rozkazu Pana rzekł do swego towarzysza: Uderz mnie! Lecz mąż ten nie chciał go uderzyć.(36) Rzekł więc do niego: Ponieważ nie usłuchałeś głosu Pana, oto gdy odejdziesz ode mnie, zagryzie cię lew. A gdy odszedł od niego, natknął się na lwa, który go zagryzł.(37) Następnie spotkał innego człowieka i rzekł do niego: Uderz mnie! A człowiek ten uderzył go mocno i zranił go.”

posłusznego nie spotkała kara

być może Judasz powiesił się przed śmiercią Jezusa

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2011-05-18, 21:10   

Yarpen Zirgin napisał/a:
leszed napisał/a:

To ciekawe co mówi na temat tego "kto jest z nas" podział w n-tym pokoleniu protestanckich wyznań i powstanie wyznanie n+1 pokolenia... Które z nich jest pszenicą, a które kąkolem? Wyznanie n czy n+1?
Oto jest pytanie... :-D
Lepsza pewna dowolność. Wśród nas tzn. wśród protestantów i nie protestantów pojawiają się niewierzący. Podział wyznaniowy nie oznacza więc podziału pszenica- kąkol, zresztą jak już, chrześcijaństwo jako całość jest podzielone, n, n+1, n+n. Charakterystycznym jest w kościołach uznających prymat Biblii nad współcześnie pojmowanymi tradycjami, większa akceptowalność Wieczerz Pańskich- (jak to się często nazywa) u innych, więc podział u protestantów nie zawsze jest antagonizmem, czasem oznacza to też różnorodność. Jest to temat o WP, więc jeżeli Ty nie akceptujesz mojego Stołu Pańskiego mimo iż uznaję że mogę Cię zaprosić- sam na tym tracisz, bo Jezus zaprosił także Judasza, ten jadł i pił, ale dla niego był to tylko chleb i wino. Dla mnie chleb i wino jest spożywane tak jak i ciało i krew. Nikt nie wyrzucał w NT z Wieczerzy, uświadomienie następowało: Jezus tłumaczył chlebem i winem jutrzejszą mękę zaś Paweł nawiązywał do szacunku upamiętnienia tego faktu, mówiąc: "... tak niech je i pije" a jeśli robili to niegodnie "krzyżowali" choć też nie dosłownie Chrystusa. Proste i nie skomplikowane.

Anowi napisał/a:
leszed napisał/a:
Anowi napisał/a:

przypomnij sobie co stało się z człowiekiem, którego prosił prorok "uderz mnie"

1Krl 20:35-37 Bw „Wtedy jeden z uczniów prorockich z rozkazu Pana rzekł do swego towarzysza: Uderz mnie! Lecz mąż ten nie chciał go uderzyć.(36) Rzekł więc do niego: Ponieważ nie usłuchałeś głosu Pana, oto gdy odejdziesz ode mnie, zagryzie cię lew. A gdy odszedł od niego, natknął się na lwa, który go zagryzł.(37) Następnie spotkał innego człowieka i rzekł do niego: Uderz mnie! A człowiek ten uderzył go mocno i zranił go.”

posłusznego nie spotkała kara

być może Judasz powiesił się przed śmiercią Jezusa
Jakkolwiek Judasz nie był posłuszny, a wymagane to było przy każdej nauce Jezusa; NT podaje tylko kilka jego przejawów złej postawy: był złodziejem, był krytyczny wobec namaszczenia przez Marię, był zdrajcą. Nade wszystko był potępiony... a Bóg nie jest niesprawiedliwy.
i skałą zgorszenia

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2011-05-24, 11:45   

Nie wiem czemu ludzie tak bardzo obawiają Wieczerzy Pańskiej. Piotr obawiał się umycia nóg przez Jezusa, to my również mamy obawiać się, że skoro Jezus zaczyna być tak blisko, to Go w jakiś sposób nadwyrężymy?
Co do Piotra, jego główny konkurent do schedy po Jezusie (Mt20:20, Mk10:35) czyli Jan opisał go tak (temat mycia nóg), jakby zajmowanie się brudem było dla niego czymś niegodnym, właściwym robakom za jakich m.in. on mógł siebie uważać jako wcześniej "szatan" Mt16:23. Jan pomija całe to istotne zagadnienie jedzenia podczas ostatniej wieczerzy (choć uczniowie i po zmartwychwstaniu wieczerzę z Jezusem [bez wina] jeszcze nie raz mieli). Wyjątkiem jest tekst o umoczonym chlebie Jezusa i Judasza. Wówczas nie było jeszcze marketów, zbędnych resztek chleba itp. wyrzucanych tu i ówdzie, i do głowy by ewangelistom nie przyszło żeby Judasz tego kęsa nie zjadł, szczególnie iż był mokry, a i wino nie każdy kiedy chciał, popijał. Jan za to niczym uzupełnienie "odbicia lustra" przedstawia czym ta wierzerza również jest, jakie ma znaczenie w budowaniu więzi, wspólnoty, gościnności, dbaniu o pierwsze ludzkie potrzeby jeden względem drugiego; porusza też tak jak na jedynego apostoła- ewangelisty bezpośredniego świadka przystało wiele rzeczy które były tam mówione. Janowy opis jest równoległy i równorzędny z Mk, Mt, Łk. Widocznie zgadza się z tematem chleba i wina u synoptyków i dołącza do grona tych którzy wieczerzę tą a jakże szanują i dokumentują.
Na prawdę istotnym elementem nauki Jezusa jest służenie sobie wzajemne tak jak to bywa w dobrej rodzinie gdzie regularnie się wspólnie jada. To służenie wewnątrz wspólnoty ewangelie raczyły umieścić przy wieczerzy Jezusa ale też Jezus napomyka o podobnej trosce przy okazji faryzeusza Szymona. WP jest więc wzorem dla wieczerz i posiłków, a służenie wzajemne to nie rytuał i dlatego pascha w tym służeniu Jezusowi w ogóle nie przeszkadzała. To nie miało być służenie sobie choinkowe, cukierkowe, uśmiech z okazji prezentów. To miało być wrażliwością na potrzeby życia codziennego zwykłego człowieka, nawet naburmuszonego Piotra. Piotr już by ustawiał towarzyszy w dwuszeregu, nie lepiej Jan nie odstępujący władzy na centymetr, choć obaj nie byli do końca świadomi swych wad charakterowych i wiele w tym co robili było dobrego, i nie odwrócili od karceń i zachęt Jezusa. Służenie codzienne wykracza poza wieczerzę. Istotą służenia jest praca niewdzięczna, nie na pokaz, o głodzie nawet i smrodzie, tak jak maluje się to na via Dolorosa aż na Golgotę. Z wszystkimi zaułkami których nikt nie widzi lub odrzuca. Gdy wszyscy doznają szoku, strachu i uciekają, nie przyjmują jako normalność i zapierają. Słusznie On jest i tego Panem, ale wtedy trudno tak Go było nazywać; no ale dzisiaj temat służenia wszystkim jest jak najbardziej aktualny. Nie oczekuję, nie chcę pochwały, nie chcę zauważenia i zaproszenia na pierwsze miejsca przy stole. Nie mam nastawienia że należy mi się w kościołach miejsce na jedzenie szczególne, taki specjalny a nie inny chleb wałkowany lepiej, foremka ze złota, super tacki czy talerze. Mnie czeka stary i czerstwy, podejrzany. Tego pokarmu nie zmarnuję.
i skałą zgorszenia

Odpowiedz do tematu