Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprawowanie Wieczerzy Pańskiej samemu
Autor Wiadomość
Bobo 

Wysłany: 2011-02-22, 08:50   

Cytat:
Tak,najlepiej niech idzie do zboru ŚJ i tam sobie spokojnie spożyje wieczerzę.

Co sugerujesz?

Dymensja 
Dymensja

Wysłany: 2011-02-22, 09:24   

Elihu napisał/a:
Dymensja napisał/a:
Niech znajdzie jakiś zbór i tam spożyje. Wierzysz w powszechne kapłaństwo, to nie trzeba być ordynowanym, w Biblia pisze co i jak.

Tak,najlepiej niech idzie do zboru ŚJ i tam sobie spokojnie spożyje wieczerzę.

Napisałeś to jakby złośliwie,gdyż nie jesteś za SJ. W ten sposób nigdy nie czego nie osiągniesz. Jak chcesz kogoś pozyskać, to daj przykład jak mówi Biblia ; Gal. 5:22

'' Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność,
(BW)

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-11, 19:22   

Anowi napisał/a:
Wj 12:26-27 Bw „A gdy was zapytają synowie wasi: Co znaczy ten wasz obrzęd?(27) Odpowiecie: Jest to rzeźna ofiara paschalna dla Pana, który omijał domy synów Izraela w Egipcie, gdy Egipcjanom zadawał ciosy, a domy nasze ochronił. I lud pochylił głowy, i oddał pokłon.”

a gdy zapyta Twój syn "Co znaczy ten wasz obrzęd?"

Lk 22:19-20 Br „A potem wziąwszy chleb, odmówił dziękczynienie, połamał i rozdał go im mówiąc: To jest ciało moje wydane za was. Czyńcie to samo na moją pamiątkę.(20) Podobnie po wieczerzy wziął kielich i powiedział: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we krwi mojej, która będzie za was wylana.”
Tutaj nie bardzo rozumiem, dlatego że Tora zabrania składania ofiar z ludzi.Czy ofiara Jezusa jest rozumiana przez Chrześcijan jako ofiara z żywego człowieka ? Potrafi ktoś wyjaśnić ?

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-03-11, 21:01   

Hebr. 10:1-23
1. Albowiem zakon, zawierając w sobie tylko cień przyszłych dóbr, a nie sam obraz rzeczy, nie może w żadnym razie przez te same ofiary, nieprzerwanie składane rok w rok, przywieść do doskonałości tych, którzy z nimi przychodzą.
2. Bo czyż nie zaprzestanoby ich składać, gdyby ci, co je składają, nie mieli już żadnej świadomości grzechów, gdy raz zostali oczyszczeni?
3. Przeciwnie, one właśnie przywodzą na pamięć grzechy co roku.
4. Jest bowiem rzeczą niemożliwą, aby krew wołów i kozłów mogła gładzić grzechy,
5. Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, Aleś ciało dla mnie przysposobił;
6. Nie upodobałeś sobie w całopaleniach i ofiarach za grzechy.
7. Tedy rzekłem: Oto przychodzę, Aby wypełnić wolę twoją, o Boże, Jak napisano o mnie w zwoju księgi.
8. Najpierw mówi: Nie chciałeś i nie upodobałeś sobie ofiar krwawych i darów, i całopaleń, i ofiar za grzechy, które przecież bywają składane według zakonu;
9. Potem powiada: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją. Znosi więc pierwsze, aby ustanowić drugie;
10. Mocą tej woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.

11. A każdy kapłan sprawuje codziennie swoją służbę i składa wiele razy te same ofiary, które nie mogą w ogóle zgładzić grzechów;
12. Lecz gdy On złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, usiadł po prawicy Bożej,
13. Oczekując teraz, aż nieprzyjaciele jego położeni będą jako podnóżek stóp jego.

14. Albowiem jedną ofiarą uczynił na zawsze doskonałymi tych, którzy są uświęceni.
15. Poświadcza nam to również Duch Święty; powiedziawszy bowiem:
16. Takie zaś jest przymierze, jakie zawrę z nimi Po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich serca i na umysłach ich wypiszę je,
17. Dodaje: A grzechów ich i ich nieprawości nie wspomnę więcej.
18. Gdzie zaś jest ich odpuszczenie, tam nie ma już ofiary za grzech.
19. Mając więc, bracia, ufność, iż przez krew Jezusa mamy wstęp do świątyni
20. Drogą nową i żywą, którą otworzył dla nas poprzez zasłonę, to jest przez ciało swoje,
21. Oraz kapłana wielkiego nad domem Bożym,
22. Wejdźmy na nią ze szczerym sercem, w pełni wiary, oczyszczeni w sercach od złego sumienia i obmyci na ciele wodą czystą;
23. Trzymajmy się niewzruszenie nadziei, którą wyznajemy, bo wierny jest Ten, który dał obietnicę;
(BW)
Za:
Ps. 40:8-9
8. Wtedy rzekłem: Oto przychodzę; W zwoju księgi napisano o mnie:
9. Pragnę czynić wolę twoją, Boże mój, A zakon twój jest we wnętrzu moim.
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2011-03-12, 08:29   

Fedorowicz napisał/a:
Anowi napisał/a:
Wj 12:26-27 Bw „A gdy was zapytają synowie wasi: Co znaczy ten wasz obrzęd?(27) Odpowiecie: Jest to rzeźna ofiara paschalna dla Pana, który omijał domy synów Izraela w Egipcie, gdy Egipcjanom zadawał ciosy, a domy nasze ochronił. I lud pochylił głowy, i oddał pokłon.”

a gdy zapyta Twój syn "Co znaczy ten wasz obrzęd?"

Lk 22:19-20 Br „A potem wziąwszy chleb, odmówił dziękczynienie, połamał i rozdał go im mówiąc: To jest ciało moje wydane za was. Czyńcie to samo na moją pamiątkę.(20) Podobnie po wieczerzy wziął kielich i powiedział: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we krwi mojej, która będzie za was wylana.”
Tutaj nie bardzo rozumiem, dlatego że Tora zabrania składania ofiar z ludzi.Czy ofiara Jezusa jest rozumiana przez Chrześcijan jako ofiara z żywego człowieka ? Potrafi ktoś wyjaśnić ?
Tutaj nie rozumiem jeszcze czy chodzi Ci o to 1. czy Jezus naprawdę został zabity? O tym że został zabity niewinnie wspominają ewangelie oraz sam Jezus który mówił o sobie zwyczajnie, że go po prostu zabiją i nie obwijał tego. Co więcej mieli problem z tym Jego słuchacze myśląc że to kolejna przypowieść itp. 2. czy o to że tora zabrania ofiar z ludzi? No i rzeczywiście nie wolno było zabijać. A oni niby podpierając torą zabili Jezusa, niewinnego "jak" baranek bez skazy.
Co do różnicy co wolno a co dopust choćby w ST mamy:
Wyjścia 12:23 gdyż Pan przechodzić będzie, aby uderzyć Egipcjan. A gdy ujrzy krew na nadprożu i na obu odrzwiach, ominie Pan te drzwi i nie pozwoli niszczycielowi wejść do domów waszych, aby zadać cios.

pogrubione- mówimy o 2 różnych jednak bytach (czasem jednak występuje tego typu wypowiedź bez tego drugiego "wykonawcy", stąd niektórzy opacznie przypisują zabójstwa Panu). Jezus nie chciał być zabity, Ojciec również tego nie chciał, ale dopuścił, uznał wolny wybór w niebylejakim celu, śmierci dla przyjaciół, za nich, w ich intencji i ratunku; Jezus stara się przecież ich ochronić, oprawcom każe wybrać jego nie ich. To wydawałoby się w naszych warunkach małe działanie, obliczone na parę osób, jednak przez apostołów będzie miało znaczenie dla kolejnych uczniów- choć wiadomo iż praktycznie każdy umiera i to w naśladujący Pana sposób. Bo chodzi o cel życia. Wieczność z Nim a tylko krótkie rozstanie.
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2011-03-12, 08:43   

No i dlatego- wracając do tematu wątku- wielu współczesnych uczniów zaczyna skłaniać do wieczerzy jako kręgu przyjaciół w domach. Tradycyjne sprawowanie obrzędów w wielkich budynkach nie ma większego niż ich stół znaczenia.
i skałą zgorszenia

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2011-03-12, 08:51   

Powinieneś był napisać: "wielu współczesnych uczniów z wyznań n-tego pokolenia protestantyzmu".

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2011-03-12, 20:57   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Powinieneś był napisać: "wielu współczesnych uczniów z wyznań n-tego pokolenia protestantyzmu".
A czemużbym miał powinność? nie jestem dzieckiem by ktoś mnie pouczał, szczególnie Y z wyznania n-tego pokolenia katolicyzmu. Może sam potrzebuje takich korekt. Bo jeśli źle powiedziałem należałoby udowodnić, nie pouczać?
i skałą zgorszenia

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2011-03-12, 21:20   

leszed napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:
A czemużbym miał powinność? nie jestem dzieckiem by ktoś mnie pouczał, szczególnie Y z wyznania n-tego pokolenia katolicyzmu. Może sam potrzebuje takich korekt. Bo jeśli źle powiedziałem należałoby udowodnić, nie pouczać?

YZ Dlaczego miałby tak napisać? Bo się tobie nie podoba?

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2011-03-12, 21:22   

leszed napisał/a:
A czemużbym miał powinność?

Ponieważ wskazane jest wrażanie się w sposób precyzyjny. :-)

leszed napisał/a:
nie jestem dzieckiem by ktoś mnie pouczał, szczególnie Y z wyznania n-tego pokolenia katolicyzmu.

Kościół katolicki, do którego należę, jest tym od którego poodłączały się inne wyznania, mające w nazwie słowo "katolicki". Inaczej mówiąc: Należę do macierzystego wyznania katolickiego, a nie n-tego pokolenia.

leszed napisał/a:
Bo jeśli źle powiedziałem należałoby udowodnić, nie pouczać?

Pouczenie zawiera dowód: Te głosy, o których piszesz, podnoszą się wśród wiernych najmniejszych z wyznań protestanckich. Nie ma ich w dużych wyznaniach protestanckich, ponieważ tam nie zapomniano dlaczego postawiono specjalne budynki do gromadzenia się chrześcijan.

Inaczej mówiąc:
Głosy te podnoszą się wśród członków nowych wyznań protestanckich, w których dążenie do przywrócenia wiary i praktyk pierwszych chrześcijan jest doprowadzone do takiej skrajności, że ludzie do nich należący nie widzą tego, iż pierwsi chrześcijanie spotykali się po domach, ponieważ nie było wtedy jeszcze ani potrzeby, ani możliwości stawiania specjalnych budynków do gromadzenia się na Eucharystię.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2011-03-12, 23:25   

jak Oblubieńca zabiorą będą pościć - a na czym polega post?:

Iz 58:6-14 Bw „Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo,(7) że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz.(8) Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza poranna i twoje uzdrowienie rychło nastąpi; twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała Pańska będzie twoją tylną strażą.(9) Gdy potem będziesz wołał, Pan cię wysłucha, a gdy będziesz krzyczał o pomoc, odpowie: Oto jestem! Gdy usuniesz spośród siebie jarzmo, szydercze pokazywanie palcem i bezecne mówienie,(10) gdy głodnemu podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe,(11) i Pan będzie ciebie stale prowadził i nasyci twoją duszę nawet na pustkowiach, i sprawi, że twoje członki odzyskają swoją siłę, i będziesz jak ogród nawodniony i jak źródło, którego wody nie wysychają.(12) Twoi ludzie odbudują prastare gruzy, podźwigniesz fundamenty poprzednich pokoleń i nazwą cię naprawiaczem wyłomów, odnowicielem, aby w nich można było mieszkać.(13) Jeżeli powstrzymasz swoją nogę od bezczeszczenia sabatu, aby załatwić swoje sprawy w moim świętym dniu, i będziesz nazywał sabat rozkoszą, a dzień poświęcony Panu godnym czci, i uczcisz go nie odbywając w nim podróży, nie załatwiając swoich spraw i nie prowadząc pustej rozmowy,(14) wtedy będziesz się rozkoszował Panem, a Ja sprawię, że wzniesiesz się ponad wyżyny ziemi, i nakarmię cię dziedzictwem twojego ojca, Jakuba, bo usta Pana to przyrzekły.”

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-13, 00:28   

leszed napisał/a:
Tutaj nie rozumiem jeszcze czy chodzi Ci o to 1. czy Jezus naprawdę został zabity? ..Jezus nie chciał być zabity, Ojciec również tego nie chciał, ale dopuścił, uznał wolny wybór w nie byle jakim celu, śmierci dla przyjaciół, za nich, w ich intencji i ratunku; Jezus stara się przecież ich ochronić, oprawcom każe wybrać jego nie ich. To wydawałoby się w naszych warunkach małe działanie, obliczone na parę osób, jednak przez apostołów będzie miało znaczenie dla kolejnych uczniów- choć wiadomo iż praktycznie każdy umiera i to w naśladujący Pana sposób. Bo chodzi o cel życia. Wieczność z Nim a tylko krótkie rozstanie.
Chodziło mi głównie o naukę o okupie za grzechy,którą rozwinął Ap.Paweł z którą to nauką wiąże się ofiara z życia człowieka, złożona B-gu.Tymczasem Tora nie zezwala na ofiary z ludzi. B-g opisany w Torze nie życzy sobie takich ofiar.Jeśli Jezus chciał pozostać w zgodzie z nakazami Tory,nie mógł być świadomym samobójcą, który celowo prowokuje swoją śmierć.
Cytat:
"Usuwa pierwsze, żeby ustanowić drugie."
Tego już w Torze nie znajdziemy.Tora nie naucza nigdzie,że B-g usuwa Przymierze,Wybranie i samą Torę,zastępując ja inna religią i przy okazji wymagając złożenia ofiary z życia człowieka.Tora nie naucza również,że człowiek jest doskonały.Ani ze ciąży na nim "grzech pierworodny".Jak Chrześcijanie odnoszą się do ofiary z ludzi ? Czy wierzą,że B-g wymaga takich ofiar ?

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-03-13, 14:35   

Cytat:
Tora nie naucza również,że człowiek jest doskonały.Ani ze ciąży na nim "grzech pierworodny".Jak Chrześcijanie odnoszą się do ofiary z ludzi ? Czy wierzą,że B-g wymaga takich ofiar ?

Coś mi tu nie pasuje.

1 Moj. 2:15-17
15. I wziął Pan Bóg człowieka i osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł.
16. I dał Pan Bóg człowiekowi taki rozkaz: Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść,
17. Ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz.
(BW)
Wszystko co Haszem stworzył było bardzo dobre,doskonałe, bo On jest Doskonały.
Adam i Ewa przestąpili przykazanie Haszem,które było obwarowane zakazem spoąywania z owego dzrzewa znajomości i dlatego:

1 Moj. 3:17-19
17. A do Adama rzekł: Ponieważ usłuchałeś głosu żony swojej i jadłeś z drzewa, z którego ci zabroniłem, mówiąc: Nie wolno ci jeść z niego, przeklęta niech będzie ziemia z powodu ciebie! W mozole żywić się będziesz z niej po wszystkie dni życia swego!
18. Ciernie i osty rodzić ci będzie i żywić się będziesz zielem polnym.
19. W pocie oblicza twego będziesz jadł chleb, aż wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz.
(BW)
Człowiek po dziś dzień umiera w wyniku tego pierwszego grzechu,również Zydzi umierają bo są potomkami Adama i Ewy.
Tora została nadana Izraelitom dużo,dużo później. Gdyby ktoś wypełnił Torę- Prawo nadane przez Haszem,mógłby żyć wiecznie,a jak życie pokazało,nikt z Izraelitów nie wypełnił Tory i Żydzi tak jak wszyscy ludzie umierają po dzień dzisiejszy. A umierają dlatego,że ciąży na nich wyrok z Raju; "umierając ,śmiercią unrzesz".
To jest pierwszy wyrok na ogół ludzkości,a drugi wyrok to tylko na Żydów,jako przestępców wobec Tory,bowiem jako Naród Wybrany przysięgając,stale odstępowali od Tory,ponosząc przekleństwa z tym związane. Tora stanowiła,że raz do roku był Yom Kipur,dzień pojednania ze swoimi ofiarami,po złożeniu których,Aaron Kapłan Najwyższy wychodził i błogosławił Lud,Przekazując od Haszem warunkowe usprawiedliwienie na następny rok. Gdzie dziś masz tak obchodzony Yom Kipur,dlaczego Haszem doprowadził to zniszczenia Świątyni,zniszczenia spisów rodowodowych,zaginięcia Arki,zaniku Kapłaństwa?
Czyżby za posłuszeństwo wobec Tory? Warto myśleć co się czyta i co z owego uważnego czytania wynika,jeżeli zaś zawierza się nauczycielom,bez sprawdzenia tego,czego nauczją,to ponosi się konsekwencje niewiedzy.
Goj Jachu
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-13, 15:30   

Jachu napisał/a:
..doskonałe..
A gdzie to czytasz? Co rozumiesz przez określenie "doskonałe"?
Cytat:
..Gdyby ktoś wypełnił Torę- Prawo nadane przez Haszem,mógłby żyć wiecznie..
Gdzie to pisze w Torze ?
Cytat:
Gdzie dziś masz tak obchodzony Yom Kipur,dlaczego Haszem doprowadził to zniszczenia Świątyni..
Świątynię zburzyli Rzymianie.Powodem, że Świątynia nie została dotąd odbudowana i nie może zostać odbudowana współcześnie, jest obecność już od ok. 1300 lat dwóch meczetów (Al-Aksa i Kopuła na Skale) w miejscu, gdzie do roku 70 n.e. znajdowała się Świątynia.
Cytat:
to ponosi się konsekwencje niewiedzy..
Ale ja pytałem o ofiary z ludzi w kontekście ofiary okupu i ich ocenę chrześcijańską ,nie odniosłeś się do mej wypowiedzi,trudno.Pozdrawiam.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2011-03-13, 18:03   

Fedorowicz napisał/a:
Jachu napisał/a:
..doskonałe..
A gdzie to czytasz? Co rozumiesz przez określenie "doskonałe"?
Cytat:
..Gdyby ktoś wypełnił Torę- Prawo nadane przez Haszem,mógłby żyć wiecznie..
Gdzie to pisze w Torze ?
Cytat:
Gdzie dziś masz tak obchodzony Yom Kipur,dlaczego Haszem doprowadził to zniszczenia Świątyni..
Świątynię zburzyli Rzymianie.Powodem, że Świątynia nie została dotąd odbudowana i nie może zostać odbudowana współcześnie, jest obecność już od ok. 1300 lat dwóch meczetów (Al-Aksa i Kopuła na Skale) w miejscu, gdzie do roku 70 n.e. znajdowała się Świątynia.
Cytat:
to ponosi się konsekwencje niewiedzy..
Ale ja pytałem o ofiary z ludzi w kontekście ofiary okupu i ich ocenę chrześcijańską ,nie odniosłeś się do mej wypowiedzi,trudno.Pozdrawiam.

Żądasz odemnie abym popracował za Ciebi? :-D No to coś podam:
Ps. 19:8-15
8. Zakon Pana jest doskonały, pokrzepia duszę, Świadectwo Pana jest wierne, Uczy prostaczka mądrości.
9. Rozkazy Pana są słuszne, rozweselają serce, Przykazanie Pana jest jasne, oświeca oczy.
10. Bojaźń Pana jest czysta, ostoi się na zawsze, Wyroki Pana są prawdziwe, a zarazem sprawiedliwe.
11. Są bardziej pożądane niż złoto, nawet najszczersze, I słodsze niż miód, nawet najwyborniejszy.
12. Również twój sługa oświecił się nimi, Wielka jest nagroda dla tych, którzy ich strzegą.
13. Uchybienia - któż znać może? Ukryte błędy odpuść mi!
14. Także od zuchwałych ustrzeż sługę swego, Aby nie panowali nade mną! Wtedy będę doskonały i wolny od wszelkiego grzechu.

15. Niech znajdą upodobanie słowa ust moich I myśli serca mego u ciebie, Panie, Opoko moja i odkupicielu mój!
(BW)
Odkupicielem? dlaczego? czyż nie z powodu grzechu? Oko za oko,śmierć za śmierć,życie za życie, oto zasady Zakonu. Człowiek zgrzeszył na śmierć? za jego życie wymagany jest Okup.
5 Moj. 32:1-5
1. Nakłońcie uszy, niebiosa, a ja mówić będę, I niech słucha ziemia słów ust moich!
2. Niech kropi jak deszcz nauka moja, Niech ścieka jak rosa mowa moja, Jak drobny deszcz na świeżą ruń, Jak ulewa na trawę.
3. Gdyż imię Pana głosić będę, Oddajcie uwielbienie Bogu naszemu.
4. On jest skałą! Doskonałe jest dzieło jego, Gdyż wszystkie drogi jego są prawe, Jest Bogiem wiernym, bez fałszu, Sprawiedliwy On i prawy.
5. Źle postąpił wobec niego - Nie są synami jego przez przywary swoje - Ród krnąbrny i przewrotny.
(BW)
Gdyby nie grzech,nie byłoby wyroku śmierci na Adama,Ewę i ich potomstwo.

Świątynia była 2 razy burzona,- za sedekiasza i w 70-tym roku za Rzymian. Czyżbyś myślał,że to w nagrodę za wierność Torze taki los spotykał Żydów?
Ot,chciażby tu:
Oz. 3:4-5
4. Gdyż synowie Izraela będą przez dłuższy czas bez króla i bez księcia, bez ofiary i bez posągu, bez efodu i bez terafów.
5. Potem synowie Izraela się nawrócą i znów będą szukać Pana, swojego Boga, i Dawida, swojego króla, i w dniach ostatecznych z bojaźnią zwrócą się do Pana i jego dobroci.(BW)
Gdyby było inaczej,to nie było by mowy o potrzebie nawrócenia i zwrócenia się do Haszem
i Jego dobroci.

Izaj. 5:24-25
24. Dlatego jak pożera słomę język ognia i ginie w płomieniu plewa, tak zgnije ich korzeń, a ich kwiat uleci jak proch, gdyż odrzucili zakon Pana Zastępów i wzgardzili słowem Świętego Izraelskiego.
25. Przeto zapłonął gniew Pana przeciwko jego ludowi i wyciągnął swoją rękę przeciwko niemu i uderzył weń, tak że zadrżały góry, a ich trupy leżały jak gnój na ulicach. Mimo to nie ustawał jego gniew, a jego ręka jeszcze jest wyciągnięta.
(BW)
Można jeszcze wiele innych tekstów przytoczyć,ale lepiej sprawdzać,badać samemu.

Odpowiedz do tematu