Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprawowanie Wieczerzy Pańskiej samemu
Autor Wiadomość
Evangeliczny 

Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 4
Wysłany: 2011-02-06, 22:51   Sprawowanie Wieczerzy Pańskiej samemu

Witam,

Co sądzicie o sprawowaniu WP samemu? Znam ewangelicznych chrześcijan, którzy sprawują WP sami w domu.

Pozdrawiam,
Evangeliczny
(nick nie związany z pytaniem :)
 
 
Dymensja 
Dymensja

Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1912
Wysłany: 2011-02-06, 23:24   Re: Sprawowanie Wieczerzy Pańskiej samemu

Evangeliczny napisał/a:
Witam,

Co sądzicie o sprawowaniu WP samemu? Znam ewangelicznych chrześcijan, którzy sprawują WP sami w domu.

Pozdrawiam,
Evangeliczny
(nick nie związany z pytaniem :)


Ja też znam, i nic w tym złego/] :-D

Jak czynili to apostołowie, po domach
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-02-07, 00:06   

dzielić się chlebem można przy każdym posiłku
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2011-02-07, 00:24   

gdzie dwóch i trzech w Imię moje tam Ja pośród nich...
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Evangeliczny 

Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 4
Wysłany: 2011-02-07, 00:30   

Czyli sam w domu nie mogę sprawować Wieczerzy Pańskiej?
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2011-02-07, 00:34   

Evangeliczny napisał/a:
Czyli sam w domu nie mogę sprawować Wieczerzy Pańskiej?

mnie nie pytaj... bo ja tego nie ustanowiłem... zapytaj Tego właściwego... i postąp zgodnie z sumieniem
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2011-02-08, 06:09   Re: Sprawowanie Wieczerzy Pańskiej samemu

Evangeliczny napisał/a:
Co sądzicie o sprawowaniu WP samemu?

Zacząć trzeba od tego co rozumiesz przez "sprawowanie"?
Czy zjadasz "całego Boga", czy też wspominasz życie, mękę i śmierć Jezusa?
Czy zastanawiasz sie nad celem Jego przyjścia na ziemię?
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-02-08, 16:34   

Wj 12:26-27 Bw „A gdy was zapytają synowie wasi: Co znaczy ten wasz obrzęd?(27) Odpowiecie: Jest to rzeźna ofiara paschalna dla Pana, który omijał domy synów Izraela w Egipcie, gdy Egipcjanom zadawał ciosy, a domy nasze ochronił. I lud pochylił głowy, i oddał pokłon.”

a gdy zapyta Twój syn "Co znaczy ten wasz obrzęd?"

Lk 22:19-20 Br „A potem wziąwszy chleb, odmówił dziękczynienie, połamał i rozdał go im mówiąc: To jest ciało moje wydane za was. Czyńcie to samo na moją pamiątkę.(20) Podobnie po wieczerzy wziął kielich i powiedział: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we krwi mojej, która będzie za was wylana.”
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2011-02-09, 01:03   

A możesz sprawować. Nie naśladujmy tylko tych w tym, co przy tej okazji spierali się, kto jest z nich największy.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-09, 17:08   Re: Sprawowanie Wieczerzy Pańskiej samemu

Henryk napisał/a:
Evangeliczny napisał/a:
Co sądzicie o sprawowaniu WP samemu?

Zacząć trzeba od tego co rozumiesz przez "sprawowanie"?
Czy zjadasz "całego Boga", czy też wspominasz życie, mękę i śmierć Jezusa?
Czy zastanawiasz sie nad celem Jego przyjścia na ziemię?
Boga nie można zjeść a potem wydalić. Kanibalizm i krwiopijstwo też jest niewłaściwe. Wieczerza oznacza tylko powtórzenie tej wieczerzy ostatniej na której był Jezus gdy zjadł chleb i wypił wino podając to samo uczniom swoim.
Corocznie powtarzamy taką wieczerze i przypominamy sobie tamten wieczór aż Jezus przyjdzie i liczymy lata ile już upłynęło od ostatniej wieczerzy Pana.
 
 
Evangeliczny 

Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 4
Wysłany: 2011-02-09, 20:25   

Hmmm... Zdania są nadal podzielone :) Wielu znanych mi chrześcijan sprawuje ją samemu w domu. To ciekawe. Nie zapytałem, jak rozumieją obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Z drugiej strony... znając ich wspólnoty i wyznanie wiary... Zastanawiam się nad tymi różnicami, między dyscypliną kościelną, a własnym ja. Czy trzeba być ordynowanym do sprawowania WP? Czy można używać soku winogronowego zamiast wina? Co o tym myślicie? Co ma zrobić np. wierzący kierowca samochodów ciężarowych, któremu trudno np. w czasie dwóch tygodni jazdy po Europie uczestniczyć na WP?

Pozdrawiam!
 
 
Dymensja 
Dymensja

Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1912
Wysłany: 2011-02-09, 21:03   

Evangeliczny napisał/a:
Hmmm... Zdania są nadal podzielone :) Wielu znanych mi chrześcijan sprawuje ją samemu w domu. To ciekawe. Nie zapytałem, jak rozumieją obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Z drugiej strony... znając ich wspólnoty i wyznanie wiary... Zastanawiam się nad tymi różnicami, między dyscypliną kościelną, a własnym ja. Czy trzeba być ordynowanym do sprawowania WP? Czy można używać soku winogronowego zamiast wina? Co o tym myślicie? Co ma zrobić np. wierzący kierowca samochodów ciężarowych, któremu trudno np. w czasie dwóch tygodni jazdy po Europie uczestniczyć na WP?

Pozdrawiam!


Niech znajdzie jakiś zbór i tam spożyje. Wierzysz w powszechne kapłaństwo, to nie trzeba być ordynowanym, w Biblia pisze co i jak.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2011-02-09, 23:47   

Ta wieczerza polega na służeniu sobie wzajemnie, na dzieleniu się z innymi, na byciu ze sobą jak wśród przyjaciół, na mówieniu głębokich treści z serca. A tym głębokim jest to co Jezus daje nam, dał nam swoim oddaniem, ofiarą, miłością za przyjaciół, czymś największym i najjaśniejszym. Pojawia się też przy tym wiele rzeczy nieistotnych, jak to czy ktoś leży przy stoliku, czy stoi; co najpierw, a co potem, co wolno a co nie.

Ja w każdym razie na to jestem otwarty.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2011-02-10, 07:12   

leszed napisał/a:
Ta wieczerza polega na służeniu sobie wzajemnie, na dzieleniu się z innymi, na byciu ze sobą jak wśród przyjaciół, na mówieniu głębokich treści z serca.

Czy mówisz o Wieczerzy Pańskiej, czy też o cotygodniowym wspólnym zgromadzaniu się, gdzie przybyłych z dalsza należało nakarmić?

Dz 20:7 br "Pierwszego zaś dnia po szabacie, kiedy zebraliśmy się razem na wspólne łamanie chleba, [...]
Wieczerza była wspomnieniem śmierci pozafiguralnego baranka.
Zgadzam się, że nalezy to czynić codziennie, lecz pamiatki pewnego wydarzenia obchodzimy zwykle raz na rok, dziesięciolecie, stulecuie...
Na msze za zmarłego także dają nie co tydzień.
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-02-22, 08:44   

Dymensja napisał/a:
Niech znajdzie jakiś zbór i tam spożyje. Wierzysz w powszechne kapłaństwo, to nie trzeba być ordynowanym, w Biblia pisze co i jak.

Tak,najlepiej niech idzie do zboru ŚJ i tam sobie spokojnie spożyje wieczerzę.
_________________
Mt.24:28 Bo gdzie jest padlina, tam zlatują się sępy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10