Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Imię Boże - dowody archeologiczne
Autor Wiadomość
maciek 


Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 76
Wysłany: 2011-12-29, 22:22   Imię Boże - dowody archeologiczne

Jest sporo dowodów archeologicznych, że w starożytności, zarówno w okresie Pierwszej, jak i Drugiej Świątyni, używano imienia Bożego.

Chciałbym zwrócić uwagę na najnowszy przykład, ogłoszony kilka dni temu przez Israel Antiquities Authority, główną izraelską służbę zabytków.

Link z serwisu "Archeologia biblijna":

http://archeologiabiblijn...yste-dla-jahwe/

Jest to znaleziona tuż przy pozostałościach Świątyni, pochodząca z I wieku, niewielka pieczątka, która zawiera napis: "czyste dla Jah".

O używaniu takich pieczęci mówiła Miszna, stemplowano nimi rzeczy, które można było wnieść na teren świątyni.

Co ciekawe, pieczęć zawiera skrót imienia Bożego JHWH, co świadczy że używano go (przynajmniej w takiej codziennej czynności jak pieczętowanie ofiar) aż do zburzenia Świątyni w 70 roku n.e.

Czy znacie jakieś inne tego typu znaleziska archeologiczne?
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2011-12-30, 10:35   

To bardzo ciekawy link. Wspaniale, że go zamieściłeś.
Mam tylko taką refleksję: gdybyśmy przyjęli , że דכא jest zapisem nie aramejskim, lecz hebrajskim, to wówczas słowo to znaczy: rozbić, skruszyć, zgnieść, rozdeptać, gnębić (wg Briksa) :mysli:
 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2011-12-30, 11:37   

To chyba zależy od całości zdania... Wtedy łatwiej utożsamić z językiem...
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2011-12-30, 13:01   

Riva napisał/a:
To chyba zależy od całości zdania... Wtedy łatwiej utożsamić z językiem...


Zapewne. Tylko że w tym wypadku mamy tylko dwa słowa, a i to jedno w formie skróconej.
Nie kwestionuję zdania fachowców, tylko taka kosmata myśl do mnie przydreptała... :roll:
 
 
maciek 


Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 76
Wysłany: 2011-12-30, 14:31   

To bardzo ciekawa konepcja.

W ogóle, jest sporo znaków zapytania w związku z tym przedmiotem. Odkrycie ogłoszono w niedzielę, razem z interpretacją Ronny'ego Reicha, który powiązał to ze wzmianką z Miszny o pieczętowaniu ofiar w świątyni (za pieniądze co ciekawe) i odczytał po aramejsku.

Inne interpretacje jeszcze nie zdążyły się pojawić. Wczoraj coś się pokazało na tym blogu, też ciekawe: LINK

Oczywiście zastanawiąjące jest dlaczego Reich odczytał napis po aramejsku, a nie po hebrajsku? Wiadomo, że aramejski był bardzo popularnym językiem nie tylko w Palestynie, ale przecież od odnalezienia Zwojów z Qumran wiadomo, że przed zburzeniem świątyni mówiono powszechnie po zarówno hebrajsku i po aramejsku. Nowy Testament i Józef Flawiusz też potwierdzają powszechność hebrajszczyzny w I w. Zgadzają się z tym też nowe odkrycia archeologiczne z Jerozolimy, np. dokument, o którym pisałem TUTAJ.

Dlatego w zależności od wybrania języka napis może oznaczać dwie zupełnie różne sprawy.

Po aramejsku:
דכא ליה - deki' lejah - "czyste dla Jah".

Pasowałoby to do hipotezy o pieczętowaniu czystych ofiar.

Z tym, że zwrot "dla Jah" (le Jah) jest hebrajski (tak samo jak w zwrocie "świętość dla Jahwe"), nie wiem, czy tak samo jest po aramejsku (może ktoś wie???), być może też.

Albo po hebrajsku:
דכא ליה - daka' lejah - "skruszone dla Jah".

דָּכָא - daka' - w słowniku Stronga H1792 - tutaj LINK - rozbić coś w kawałki, rozkruszyć (pod linkiem przykłady użycia w BH).

I jak to połączyć ze świątynią?

Wtedy może byłoby to zaświadczenie, że coś rytualnie nieczystego zostało rozbite??? Nie wiem, może ktoś ma jakiś pomysł.

Nie wiem, dlaczego Reich nie wziął pod uwagę hebrajskiego tłumaczenia.

Drugi znak zapytania. Czy to na pewno pieczątka?

Zwróćcie uwagę, że litery na niej nie są odwrócone. Zatem byłyby odwrócone po przystemplowaniu. Poza tym jest dość mała jak na pieczątkę. Trudno byłoby taką dłużej trzymać w dłoni. Poza tym na zdjęciach, a zwłaszcza na filmach widać, że jest ona w środku wklęsła. Czy to upływ czasu, czy po prostu to nie była pieczęć? Może rację ma George Athas, którego link dałem powyżej, że to po prostu jakiś rodzaj żetonów związanych z wymianą monet na terenie świątyni.

Tak czy inaczej, na pewno występuje tam imię Boga w postaci "Jah", skrót od tetragramu. I jest to na pewno jakiś mocny argument, że imię używano, przynajmniej na piśmie, w późnym okresie Drugiej Świątyni.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-12-30, 14:34   

Parmenides napisał/a:
To bardzo ciekawy link. Wspaniale, że go zamieściłeś.
Mam tylko taką refleksję: gdybyśmy przyjęli , że דכא jest zapisem nie aramejskim, lecz hebrajskim, to wówczas słowo to znaczy: rozbić, skruszyć, zgnieść, rozdeptać, gnębić (wg Briksa) :mysli:



EMET:
Wstępnie przedkładam..
http://www.tyndalearchive.com/tabs/jastrow/
strona 306, prawa kolumna

Niekoniecznie można traktować jako formę łączną דכא co można potraktować w aramejskim jako cząstkę ד oraz część כא, co znajduje odzwierciedlenie w morfologii Targumów.

Gwoli --
O tyle 'Słownik Briksa' jest... niewystarczający, że jest /tenże/ do terminologii 'Starego Testamentu'...
Rzecz jasna, iż warstwa pola języka hebrajskiego jest znacznie bardziej wyczerpująca; aramejszczyzna w Biblii Hebrajskiej jest o wiele szczuplejsza.
Bywa wspólny zapis i w hebr., i w aram., ale bywa odmienny; bądź też przy tym samym zapisie mamy różnice znaczeniowe.

To tylko krótkie uwagi.
Osobiście uważam z koniecznie doszukiwaniem się czy to hebr., czy to aram. znaczeń. ;-)


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
maciek 


Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 76
Wysłany: 2011-12-30, 14:52   

Emecie najdroższy,

Wiem, żeś człowiek madry i uczony, a ja prosty i niegramotny. Ale czy mógłbys napisać konkluzję jakąś w sposób nieco bardziej zrozumiały. Bo nie wiem, czyś za czy przeciw.
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2011-12-30, 15:41   

archeologiczne artefakty zawierające Imię Boże mają tę cechę że są zapisane bez samogłosek
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2011-12-30, 16:20   

maciek napisał/a:
Zwróćcie uwagę, że litery na niej nie są odwrócone. Zatem byłyby odwrócone po przystemplowaniu. Poza tym jest dość mała jak na pieczątkę. Trudno byłoby taką dłużej trzymać w dłoni. Poza tym na zdjęciach, a zwłaszcza na filmach widać, że jest ona w środku wklęsła.

Bardzo słuszne uwagi, też sądzę, że nie była to pieczątka.

maciek napisał/a:
Inne interpretacje jeszcze nie zdążyły się pojawić. Wczoraj coś się pokazało na tym blogu, też ciekawe: LINK

Przedstawiona tu koncepcja, że jest to rodzaj quasi-monety czy żetonu przeznaczonego do obrotu/wymiany w ramach świątyni bardziej do mnie przemawia.
 
 
maciek 


Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 76
Wysłany: 2011-12-30, 16:59   

Talmid2Tes2,15 napisał/a:
archeologiczne artefakty zawierające Imię Boże mają tę cechę że są zapisane bez samogłosek


No oczywiście, przecież to zapis z I wieku :)
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-12-30, 20:05   

maciek napisał/a:
Emecie najdroższy,

Wiem, żeś człowiek madry i uczony, a ja prosty i niegramotny. Ale czy mógłbys napisać konkluzję jakąś w sposób nieco bardziej zrozumiały. Bo nie wiem, czyś za czy przeciw.



EMET:

Namiar na 'Leksykon Jastrowa' podałem; wystarczy wglądnąć w objaśnienie haseł następujących --

(1) strona 565, prawa kolumna, 5 hasło od góry; odnośnie formy "Jah";
(2) strona 306, prawa kolumna, 2 i 3 hasło od góry; przy haśle nr 3 - דָּכָא [< dākhā’ >], mamy obok wskazanie na hasło דְּכִי [< dəkhî >], które /to hasło/ jest objaśnione na stronie 307: lewa kolumna, 3 hasło od góry.
Forma "Jah" [skrócona forma Imienia Bożego, zwana 'poetycką'] jest użyta 50 razy w BH [jeśli wliczamy tekst Pnp 8:6], ale również 10 razy w 'Targumie Onqelosa' w Psalmach: 68:5; 94:7, 12; 102:19; 115:18; 118:5[2x], 18, 19; 130:3.


Przypominam, iż głównym językiem Talmudu jest aramejski, także: talmudyczno-rabiniczny oraz hebrajski.

Bardzo często zapis imion [które mamy w BH] - w Targumie jest identyczny jak w BH. Tak też w danej Księdze: w notacji po hebr. i aram - Ks. Ks. Ezdrasza i Daniela.
Nie wszyscy wiedzą, ale w Targumie jest też "JHVH"; nie tyle miejsc występowania co w BH, ale jest wprost w tekście...


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
maciek 


Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 76
Wysłany: 2011-12-30, 20:24   

@ Emet

Dzięki za wyjaśnienie.

Chodziło mi raczej o to, co myślisz o tym napisie. Bo że masz dużą wiedzę o Talmudzie, to zauwazyłem ;)

Czyli z tego co zrozumiałem, jednak uważasz, że to aramejski napis. Raczej "czyste" niż "połamane". Dobrze zrozumiałem?
 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2012-01-19, 21:41   

Na pewnych monetach wielokrotny był tetragram.
 
 
janowski
zbanowany

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 924
Wysłany: 2012-01-30, 19:56   

IMIE BOZE TO
CHRYSTUS JEZUS.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-01-30, 20:10   

wolumen napisał/a:
IMIE BOZE TO
CHRYSTUS JEZUS.


Ja zgadzam się,że Jezus Chrystus jest bogiem, bogami są nazwani mądrzy ludzie, aniołowie, jest wiele bogów. ale jeden jest JHWH.
Zauważ ten tekst:Jan. 1:18
18. Boga nikt nigdy nie widział: on jednorodzony syn, który jest na łonie ojcowskim, ten nam opowiedział.(BG)


Jeżeli pisze,że Boga nikt nie widział, to nie widział. Jezusa widzialo wiele ludzi przecież.
I nie pomoże jak wielkie litery postawisz, to zawsze tak będzie. Jezus jest synem Boga JHWH, czy to się tobie podoba czy tez nie.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11