Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prorocy - dar proroczy?
Autor Wiadomość
tomyo 
tomyo

Wysłany: 2010-11-20, 11:58   Prorocy - dar proroczy?

Przedstawiam dwa pytania i proszę o pomoc.

1. Czy prorok może być namaszczony, tylko i wyłącznie przez samego Boga, czy Bóg posyła innego proroka aby namaścić nowego proroka.?

2. Czy prorok, może mówić sam do siebie proroctwo?

3. Coś na temat proroka i daru proroctwa?

Proszę o przykłady biblijne.
Jestem ciekawy waszych opinii na ten temat, czy moje rozumowanie jest takie same, czy inne.
Jeśli będą jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.

krecik 

Wysłany: 2010-11-20, 18:53   

W Biblii jest wiele powiedziane o fałszywych prorokach np. w Jer 20,23,27,29 rozdziale Ez 13,21,22 rozdziałach Oz 10 rozdział oraz w NT Dz 13 .
W Księdze historycznej zapisane jest takie wydarzenie, myślę że dużo można się z tego nauczyć.

11) Mieszkał zaś w Betelu pewien prorok, starzec; a gdy jego synowie przyszli i opowiedzieli mu wszystko, co w tym dniu uczynił w Betelu mąż Boży i słowa, które wypowiedział do króla - opowiedzieli to swojemu ojcu - (12) rzekł do nich ich ojciec: Którą drogą poszedł? Synowie jego pokazali mu drogę, którą poszedł mąż Boży, przybyły z Judy. (13) On zaś rzekł do swoich synów: Osiodłajcie mi osła! A gdy oni osiodłali mu osła, wsiadł nań (14) i pojechał za mężem Bożym, a spotkawszy go siedzącego pod dębem, zapytał go: Czy ty jesteś owym mężem Bożym, który przyszedł do z Judy? A on odpowiedział: Ja jestem. (15) Rzekł tedy do niego: Chodź ze mną do domu i posil się chlebem. (16) A ten na to: Nie mogę zawrócić i pójść z tobą, nie posilę się też chlebem i nie napiję się u ciebie wody w tamtym miejscu. (17) Taki bowiem mam rozkaz od Pana: Nie jedz tam chleba i nie pij tam wody, nie wracaj też tą samą drogą, którą przyszedłeś. (18) A on rzekł do niego: Także ja jestem prorokiem jak ty, a anioł rzekł do mnie z rozkazu Pana tak: Sprowadź go z sobą z powrotem do swojego domu, niech zje chleb i napije się wody. Tak go okłamał.(19) Zawrócił więc z nim i spożył chleb w jego domu, i napił się wody. (20) A gdy oni siedzieli przy stole, doszło słowo Pana proroka, który go zawrócił z drogi, (21) i ten odezwał się do męża Bożego, który przyszedł z Judy: Tak mówi Pan: Ponieważ sprzeciwiłeś się słowu z ust Pana i nie wypełniłeś rozkazu, jaki ci dał Pan, Bóg twój, (22) i wróciłeś się, i jadłeś chleb, i piłeś wodę w miejscu, o którym powiedział ci: Nie jedz chleba i nie pij wody, zwłoki twoje nie spoczną w grobie twoich ojców
[ 1 Krl 13 BW ] :idea:

Słowo Boże też wielokrotnie naucza że mamy badać duchy czy są z Boga. Stąd wniosek że byli są i będą fałszywi prorocy.
Osobiście jestem BARDZO ostrożny w zetknięciu z proroctwem. W Piśmie Świętym-Słowie Bożym-Biblii jest wystarczająca ilość proroctw. KAŻDE proroctwo MUSI być zgodne z Biblią.

tomyo 
tomyo

Wysłany: 2010-11-20, 21:01   

Krecik, nie chodzi mi o proroctwa, czy mógłbyś coś napisać na temat, tych moich pytań?
Chodzi mi, gdzie pisze w Biblii o namaszczeniu proroka, jak to sie odbywa i czy prorok może sam dla siebie mówić proroctwo?

krecik 

Wysłany: 2010-11-21, 11:43   

:prosze: :biblia: :idea:

Jakikolwiek dar Boży wymieniony w Biblii ( 1 Kor 12 , Rz 12 ) . Nie jest pochodzenia ludzkiego, dawcą któregokolwiek z tych darów jest TYLKO BÓG ZA POŚREDNICTWEM DUCHA ŚWIĘTEGO.
Podobnie i dar prorokowania, prawdziwy DAR może pochodzić tylko od Pana.
Jednak ludzie próbują swoimi metodami to osiągnąć, próbował też król Saul.

I pytał się Saul Pana, ale Pan nie dał mu odpowiedzi ani przez sny, ani przez święte losy, ani przez proroków.
[ 1 Sam 28,6 BW ]

W moim rozumieniu nauki biblijnej, namaszczenie-potencjał ma każdy na nowo narodzony przez wiarę w Słowo Boże i Ducha Świętego. Każdy kto rzeczywiście-całkowicie-zupełnie umarł z Chrystusem dla grzechu.
Każdy szczerze wierzący ma ten potencjał w sobie, bo przyjmując Jezusa, przyjmuje też Ojca i Ducha Bożego. Natomiast włożenie rąk przez innych wierzących, jest jakby wizualnym faktem namaszczenia-szacunku-powagi.
ZAWSZE namaszczenie związane jest z Duchem Świętym, z poznaniem Boga i Syna. Oraz z przejawami owocu tegoż Ducha.

Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez nałożenie rąk kolegium prezbiterów.
[ 1 Tym 4,14 BT ]

Namaszczenie, napełnienie takim szczególnym uznaniem może pochodzić TYLKO od Ducha Bożego. Natomiast inni wierzący (nie każdy) tak jakby są przekaźnikami tego namaszczenia. Tak jak w powyższym wersecie i w Dz 8,18 14,23 1 Tym 5,22
Zobacz też szósty rozdział listu do Hebrajczyków 1 i 2 wers, czym jest wkładanie rąk, że nie powinniśmy skupiać się na tym.

Prorok może sam od siebie mówić proroctwo,pomimo stwierdzenia że jest to od Pana. Lecz Biblia jasno naucza, że proroctwa NIGDY nie przychodziły z woli człowieka i że muszą się spełnić. Jeżeli było tak w przeszłości, aktualne jest nadal, gdyż Bóg nie zmienia się.

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2010-11-22, 00:18   Re: Prorocy - dar proroczy?

tomyo napisał/a:
Przedstawiam dwa pytania i proszę o pomoc.

1. Czy prorok może być namaszczony, tylko i wyłącznie przez samego Boga, czy Bóg posyła innego proroka aby namaścić nowego proroka.?

2. Czy prorok, może mówić sam do siebie proroctwo?

3. Coś na temat proroka i daru proroctwa?

Proszę o przykłady biblijne.
Jestem ciekawy waszych opinii na ten temat, czy moje rozumowanie jest takie same, czy inne.
Jeśli będą jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
1. Jedno z drugim się nie wyklucza. Jednak żaden prorok nie może potem być prorokiem bez bezpośredniego wpływu Boga, poza tym prorok w życiu nie zajmuje się tylko jednym, prorokowaniem.
2. Dawid mówił do siebie, do swojej duszy. Było to natchnione i prorocze.
3. Prorok to kanał przekazu Boga do ludzi, Paweł chciałby aby wszyscy prorokowali w Koryncie. Nie widzę by kazał im się ustawić pod jego ręce.
Jakie jest Twoje rozumowanie?
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Aero
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-22, 17:43   

Jesli dary zanikly, to rowniez zanikla wiedza i poznanie, czyli zarowno badacze jak i swiadkowie Jehowy nie maja ani wiedzy ani poznania. Tylko czy potrafia sie do tego przyznac? :animrumru:

tomyo 
tomyo

Wysłany: 2010-12-01, 17:25   

nike tam wyrażnie pisze że wiedzy zabraknie, czyli jej nie ma tak jak darów, więc masz tą wiedzę czy jej nie masz już, to sąte te dary, czy ich nie ma już?

Pati 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2010-12-01, 17:30   

Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce
(1 Kor 12, 7-11).

to chyba sa jednak dary....
pozdrawiam

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2010-12-01, 20:37   

tomyo napisał/a:
nike tam wyrażnie pisze że wiedzy zabraknie, czyli jej nie ma tak jak darów, więc masz tą wiedzę czy jej nie masz już, to sąte te dary, czy ich nie ma już?

I brakuje wielu ludziom wiedzy o prawdziwym BOGU JEHOWIE, w niewiedzy swej opowiadają banialuki niestworzone o swoich widzeniach potrójnych.

tomyo 
tomyo

Wysłany: 2010-12-02, 08:13   

Nie wyrywania z kontekstu słów, lecz czytaj proszę nike od początku do końca a więc:

1 Kor 13:(7) Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. (8) Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, albo jak dar języków, który zniknie, lub jak wiedza, której zabraknie. (9) Po części bowiem tylko poznajemy, po części prorokujemy. (10) Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.

Więc pokarz mi nike, gdzie mamy już tą doskonałość, skoro nie potrafimy tak jak ty czytać Biblii?

Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2011-12-29, 01:16   

mam pytanie czy znacie jakąś wspólnotę , która posiada charyzmaty Ducha Świętego , a nie wierzy w Trójcę ?

Ewangelia Jana 3:16

Henryk 

Wysłany: 2011-12-29, 07:06   

krystian napisał/a:
wspólnotę , która posiada charyzmaty Ducha Świętego ,

A co to znaczy "posiadać charyzmaty Ducha Świętego"?
- Mówienie językiem niezrozumiałym nawet dla posiadacza?
A może moc przywracania życia, gdy już dawno nastąpiła śmierć mózgu?
A może ciche, spokojne życie, którego nikt nie zauważa?

Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2011-12-29, 11:06   

Chodzi mi o te charyzmaty, które są opisane w Biblii, ponieważ ja się przychylam do tych wypowiedzi osób. które twierdzą,że miały dopiero ustać jak będzie przywrócony raj

Ewangelia Jana 3:16

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2011-12-29, 13:59   

krystian napisał/a:
mam pytanie czy znacie jakąś wspólnotę , która posiada charyzmaty Ducha Świętego , a nie wierzy w Trójcę ?

był na forum Ryszard Płaskowicki który z takiej wspólnoty jest, możesz nawiązać z nim kontakt przez NK albo facebook (ja go mam wśród znajomych)

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei

bartek212701 

Wysłany: 2011-12-29, 14:11   

Pentekostalizm Jedności Bóstwa - To chyba Jego wspólnota :-)
http://pl.wikipedia.org/w...Bci_B%C3%B3stwa

Odpowiedz do tematu