Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kto wymazał imię Boże z kart Pisma?
Autor Wiadomość
leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2010-06-03, 20:43   

EMET napisał/a:
dires napisał/a:
wyznawca_ napisał/a:
Albo uznajemy cos za Slowo Boga albo nie uznajemy. Jezeli zakladasz ze Bog pozwolil diablu nas zwiesc i mamy falszywe Slowo Boga to musisz to udowodnic. Jezeli natomiast te manuskrypty sa istotnie PRAWDZIWYM Slowem Boga to czyz probowanie poprawiania Slowa Boga jest czynem godnym wyznawcy tego Boga? Odpowiedz mi wiec na pytanie Emet: czy te manuskrypty to Slowo Boga czy nie?

A jak udowodnisz Wyznawco, że Biblia jest fałszywką skoro jej bezgranicznie wierzysz.
Biblia z pewnością nie jest od Boga - Jak to udowodnić? Nie da się. Można wyciągać różne wnioski nawet sprzeczne ze sobą, ale co do tytułu Pan czy Bóg zastępujące tetragram, to już temat nabiera sensu.
EMET podobne pytanie może zadać Tobie.
Pozdrawiam.

EMET:
Na pytanie taka odpowiedź --
Bóg Najwyższy posiada Imię własne jako Imię własne; po hebrajsku oddano czterozgłoskowo: JHVH.

Bóg Najwyższy nie ma na Imię ani "Bóg", ani "Pan", ani Ojciec", ani...
Oczywiście do Boga ludzie się zwracają także per: "Bóg, Pan, Ojciec",...

Jednak pod pretekstem tego, że "nie znaleziono jak dotąd [na pewno nie opublikowano] mss greckich "NT" z JHVH " [bo LXX - tak], próbuje się spłycać istotę zagadnienia tak, jakby Bóg zatracił swoją tożsamość, zmienił swoje Imię własne ew. stał się Bogiem bezimiennym.
Podobnie i pisanie w stylu: "formuła Tetragrammatonu".

Pisałem już wielokrotnie, że "wielu ludziom wręcz odpowiada stan taki, kiedy 'w "NT" nie ma Imienia Bożego [w jakiejś formie brzmieniowej] wprost', gdyż wtedy mogą nawet dowolnie odnieść "Pan" do Jezusa. Ba, wielu wręcz nie kryje swoich poglądów co do tego, iż "faktycznie - wg nich - Jezus = JHVH".

Także, gdy ktoś mówi: "Ja wiem jak Bóg ma na Imię". I co z tego, że wie?
Ja też wiem, jak ma na imię Syn Boży o mianie Chrystus. I co z tego, że wiem?

Nie chodzi bowiem ani o nadużywanie, ani o nieużywanie, lecz o to, co odnośnie Imienia Bożego można wywnioskować z tekstu Biblii; nie tylko z Ksiąg Starego Przymierza.
A co da się wywnioskować, to nie jest bynajmniej żadnym wymysłem Świadków Jehowy.
Proszę samu poczytać.

(...)

"My wiemy, my znamy,...".
I co z tego, spytam?

Stephanos, ps. EMET
Emet, pytanie które Tobie zadano (wyznawca) zostało tutaj 'zneutralizowane' (dires) a przez Ciebie moim zdaniem obejszłe. To o czym pisałem ostatnio powtórzę tu więc, tytuł wątku kto wymazał... jest pokrewny do tematu którego może nie ma sensu tworzyć, kto dodał... . I wszystko jasne. Dyskutowano, dyskutowano, i dyskutowano. Samo zaś istnienie imienia własnego i innych tytułów, odniesienia wzajemnie itd. to też b. ciekawy temat ale może i są już gdzieś powielenia tego?

katolik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-04, 17:28   

dires napisał/a:
A jak udowodnisz Wyznawco, że Biblia jest fałszywką skoro jej bezgranicznie wierzysz.
Biblia z pewnością nie jest od Boga - Jak to udowodnić? Nie da się. Można wyciągać różne wnioski nawet sprzeczne ze sobą, ale co do tytułu Pan czy Bóg zastępujące tetragram, to już temat nabiera sensu.
EMET podobne pytanie może zadać Tobie.
Pozdrawiam.

Pismo święte nie jest księgą objawioną,ale księgą,która zawiera objawienie.Nie jest ona objawiona ale natchniona.Tak przyjmują ją Kościoły katolickie.
"Objawioną"księgą jest Koran,gdyż została ona podyktowana przez Gabriela.
Biblia nie została podyktowana.

Co zaś tyczy Tetragramu to nawet Żydzi nie wiedzą jak się go wymawia.

;-)

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2010-06-05, 02:22   

katolik, Kto jak kto, ale ty chyba wiesz jak się wymawia tetragram i Żydzi tez wiedzą, bo wiele alternatyw nie maja. Albo samogłoska a,e,o, albo?? Nic.

wyznawca_ 

Wysłany: 2010-06-05, 05:57   

nike pisze:
Cytat:
"katolik, Kto jak kto, ale ty chyba wiesz jak się wymawia tetragram i Żydzi tez wiedzą, bo wiele alternatyw nie maja. Albo samogłoska a,e,o, albo?? Nic."

Wlasnie caly problem ze nie wiedza. Mozna sie jedynie bawic w "zgaduj zgadula".

w Chrystusie,

wyznawca_

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2010-06-05, 10:35   

Powiedziałam w tym sensie, że katolik zna trochę hebrajski, więc wie jakie samogłoski może wstawić, żeby pasowało.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2010-06-05, 11:27   

nike napisał/a:
Powiedziałam w tym sensie, że katolik zna trochę hebrajski, więc wie jakie samogłoski może wstawić, żeby pasowało.

EMET:
Ba, nawet w żydowskich wydaniach Biblii Hebrajskiej - nie we wszystkich jednak - świadomie nie pisze się JHVH pospołu z notacją samogłoskową, aby nawet mimowolnie - czytający lektor - nie wymówił w brzmieniu fonetycznym - takim bądź innym - przy notacji z samogłoskami: czy to na < jehova(h) > [tak, tak], czy to na < jehva(h) >, czy ew. jeszcze inaczej.
Co ciekawe, np. w edycji Pardes Lauder [żydowska] mamy wg zapisu po hebrajsku - po prawej stronie - notację na... "Jehowa(h)" właśnie.

Aktualne wydania optują na transkrypcję per < jehva(h) >; bodajże wg 'Kodeksu z Aleppo'. Choćby "Biblia Hebraica Stuttgartensia", "Biblia Hebraica Quinta" i inne.

Stephanos, ps. EMET

katolik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-05, 16:08   

nike napisał/a:
katolik, Kto jak kto, ale ty chyba wiesz jak się wymawia tetragram i Żydzi tez wiedzą, bo wiele alternatyw nie maja. Albo samogłoska a,e,o, albo?? Nic.

No tak,tyle,że ja nie jestem Żydem dlatego wiem jak się wymawia :mrgreen:

Powiem Wam taką ciekawostkę,że w "Poemacie Boga Człowieka" Maria Valtorta,która miała rzekomo objawienia i spisała je właśnie w tym dziele,opisuje,że widziała Marię,matkę Jezusa modlącą się psalmami i wymawiającą imię Boga -- Jehowa.

;-)

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2010-07-01, 21:44   

Tak więc pismo przyjmie JHWH w ST jako zapis którego nie daje się obecnie autorytatywnie wypowiedzieć więc i recytować. Niektórzy tłumacze więc uczynili jakiś krok przyjmując jakąś wersję (pytanie która jest bliższa?) w tym różne od-JHWH-owe oraz szczerze inne. I te inne właśnie recytowalne, przyjmując kryterium użyteczności odsłuchiwania przyjęły wersje hebrajskie lub tłumaczone na języki adresatów.
Czym innym jest natomiast zabieg odwrotny na późniejszych tekstach czyli NT. Tam oryginały zawierają greckie słowa nie od-JHWH-owe. Na tym materiale jednoznacznym niezmienialnym nie ma takiego samego problemu. Gdyby JHWH było zapisane gdziekolwiek w NT nie byłoby wątpliwości o świętości takiego zapisu, jednak tak nie zostało zapisane. Nie ma co gdybać, NT przyjęło Boga tak jak przyjęło, wiadomo co w grece znaczy Kyrios i nie tłumaczy się tego jednoznacznie na JHWH, po prostu Kyrios już jest tłumaczeniem JHWH i tego co natchniony autor chciał wyrazić, m.in. odnosząc ten termin do Jezusa.

EMET 

Wysłany: 2010-07-01, 22:15   

leszed napisał/a:
Tak więc pismo przyjmie JHWH w ST jako zapis którego nie daje się obecnie autorytatywnie wypowiedzieć więc i recytować. Niektórzy tłumacze więc uczynili jakiś krok przyjmując jakąś wersję (pytanie która jest bliższa?) w tym różne od-JHWH-owe oraz szczerze inne. I te inne właśnie recytowalne, przyjmując kryterium użyteczności odsłuchiwania przyjęły wersje hebrajskie lub tłumaczone na języki adresatów.
Czym innym jest natomiast zabieg odwrotny na późniejszych tekstach czyli NT. Tam oryginały zawierają greckie słowa nie od-JHWH-owe. Na tym materiale jednoznacznym niezmienialnym nie ma takiego samego problemu. Gdyby JHWH było zapisane gdziekolwiek w NT nie byłoby wątpliwości o świętości takiego zapisu, jednak tak nie zostało zapisane. Nie ma co gdybać, NT przyjęło Boga tak jak przyjęło, wiadomo co w grece znaczy Kyrios i nie tłumaczy się tego jednoznacznie na JHWH, po prostu Kyrios już jest tłumaczeniem JHWH i tego co natchniony autor chciał wyrazić, m.in. odnosząc ten termin do Jezusa.

EMET:
Zakładam, że wiesz o mss LXX z Imieniem Bożym zapisanym hebrajską czcionką JHVH. :-)
Bardzo ciekawe informacje odnośnie Imienia Bożego w grece mamy w książce, niedawno wydanej, pt. "REINTERPRETACJA TEKSTU O ABRAHAMIE Z RDZ 11,27 - 25,18 W SEPTUAGINCIE", gdzie mamy od strony 450 "9. Określenia Boga w Biblii Greckiej", w tym w "9.3. Przekład Tetragramu" [od strony 462], gdzie przyznano odnośnie mss LXX z Imieniem Bożym, też o odkryciach w Qumran i inne, np. świadectwo Aquili i Hieronima (katolickiego 'świętego') i inne interesujące wnioski i materiał faktograficzny.

Oto ta pozycja --
http://www.edycja.pl/inde...arnia&item=2192

Jest to b. ciekawa pozycja, pozyskana przeze mnie niedawno, jako że dopiero co się ukazała.

Polecam ową dla wszystkich, którzy interesują się głębiej biblistyką.

Może kiedyś zapodam coś z owej książki... ;-)

Stephanos, ps. EMET

leszed 
a/zrozumiały

Wysłany: 2010-07-01, 23:35   

A Septuaginta jest ciekawą pozycją, czy ktoś może zna jej autentyczne polskie tłumaczenie? Podobnie do Tysiąclatki stanowi obszerny zbiór zawierający święte i nie rzeczy. Jeśli autor książki pomylił się raz, nie był bezbłędny co nie oznacza iż mógł spisać wiele prawdy co można wykorzystywać. Nawet jeśli autor wierzył iż się nie pomylił itp. sytuacja się nie zmieni. Święty autor NT nie wymazywał JHWH z ST (który i dla nas jako chrześcijan jest święty) natomiast nie wklejał go u siebie.

EMET 

Wysłany: 2010-07-01, 23:44   

leszed napisał/a:
A Septuaginta jest ciekawą pozycją, czy ktoś może zna jej autentyczne polskie tłumaczenie? Podobnie do Tysiąclatki stanowi obszerny zbiór zawierający święte i nie rzeczy. Jeśli autor książki pomylił się raz, nie był bezbłędny co nie oznacza iż mógł spisać wiele prawdy co można wykorzystywać. Nawet jeśli autor wierzył iż się nie pomylił itp. sytuacja się nie zmieni. Święty autor NT nie wymazywał JHWH z ST (który i dla nas jako chrześcijan jest święty) natomiast nie wklejał go u siebie.

EMET:
Ponoć Oficyna Vocatio coś szykuje. Por. notka w wyklejcie Tomu PISMA.
Wydała już Interlinię 'Deuterokanoniczych' greckich oraz Apokryfy greckie [niektóre].

Oczywiście wiesz [ :-D ] o tzw. edycji Getyndzkiej LXX; chyba edycja tzw. pełna.
Uwzględniają ową bibliści w opracowaniach.
Wielotomowa edycja i b. droga.
Por. np.: http://www.logos.com/products/prepub/details/4950
Ja nie posiadam ani jednego Tomu z owej Edycji z Getyngi; cena, ach ta cena. Wolę już, jeśli już, kupować ukazujące się sukcesywnie Tomy BHQ [czyli; Biblia Hebraica Quinta]. Niebawem Tom 12 Proroków [ponoć w lipcu].

Stephanos, ps. EMET

amiko

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2010-08-20, 17:52   

Kto wymazał imię Boże Abba-Amma,Ojciec-Matka z NT i zostawił Abba,Ojciec?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

krzysiek_enoch

Wysłany: 2010-08-21, 20:06   Re: Kto wymazał imię Boże z kart Pisma?

Anowi napisał/a:
Scorpio84 napisał:
Cytat:
3. Jakie inne religie prócz ŚJ używają imienia Bożego?
4. Czyż nie uważacie, że usunięcie z Pisma Świętego imienia Jahwe to profanacja? Jak to tłumaczyć? Jak to tłumaczy kościół katolicki?:D Węszę w tym udział Szatana. A pisano by święcić i wychwalać imię Boga.

3. chrześcijanie używają imie Boże. Przynajmniej Ci, których ja znam. Jestem ze zboru ewangelikalnego.
4. tak - uważam, że usunięcie tego Imienia to profanacja.

Uważam jednak, że święcenie i wychwalanie Imienia Bożego to nie tylko skupianie się na literach JHVH.

Mimo tego, pamiętanie o tym, że Bóg ma na imię Jehowa uważam za bardzo ważne.

din 

Wysłany: 2012-02-17, 07:56   

Racja. Pamiętanie że Bóg ma imię jest ważne.

judejahu 
Love=Peace=Unity

Wyznanie: JehoszuJAH MesziJAH/były katolik
Wysłany: 2012-06-24, 22:05   

nazywanie Jahweh jehową , czy Jehoszujah Jezusem to jakieś nieporozumienie.
nagle w 19 wieku jeden pan (..............) russel, doznał oświecenia :) nazwał Boga mojego jehową. . spreparował grekę tak, żeby zgadzała się z jego doktrynami. czy tak greka z której korzystał była tak zła?

poza tym: polecam z zapoznaniem się z PANteizmem. z kultem PANA http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=11609
kult pana

Pan to w Polsce zwrot grzecznościowy. czy przystoi za pomocą zwrotu grzecznościowego zwracać się do Majestatu Stwórcy?

czym jest bałwochwalstwo? czy to nie sprowadzanie Stwórcy-Absolutu do pojęć i wymiarów ludzkich??

Jahweh Jest Władcą. a nie panem. Władcą panów. jak już.

dlaczego we wrześniu 2008 roku papież B16 usunął z całej religii Święte, Potężne Imię Boga Jahweh? zastąpił je Panem. . .
ja już wiem dlaczego... :)
Usunięto niestosowny zwrot.Anna01

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2012-06-24, 22:31, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu