Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zielonoświątkowcy - Klerykalizm po protestancku i nie tylko
Autor Wiadomość
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2010-01-26, 00:21   Zielonoświątkowcy - Klerykalizm po protestancku i nie tylko

Cytat:
Klerykalizm po protestancku i nie tylko…

Koloratkowe przygody to tylko wierzchołek góry lodowej. Problem jest o bardziej poważny, a jest nim klerykalizm. Winę za niego ponoszą zarówno świeccy, jak i duchowni. Ci pierwsi, ponieważ zbyt często uważają, że ksiądz wie na pewno lepiej i bez niego ani rusz, a ci drudzy, że nie wyprowadzają tych pierwszych z błędu, a wręcz ich w nim utwierdzają.

Klerykalizm przeniknął również do Kościołów protestanckich. Znane są sytuacje, gdy podczas ważnych głosowań synodalnych świeccy delegaci zerkają na księży, kiedy ci podnoszą rękę i w świadomości, że ksiądz na pewno wie co robi, głosują jak oni. O klerykalnych tendencjach w Kościele mówią zarówno polscy luteranie, jak i zielonoświątkowcy, a więc chrześcijanie z zupełnie różnych Kościołów protestanckich.

W Kościele ewangelicko-augsburskim przez lata toczyła się dyskusja nad zmianą ustroju Kościoła z synodalno-konsystorialnego na episkopalny, nieznany w polskim luteranizmie. Wprawdzie najwyższą władzą w Kościele jest synod, to jednak nie ulega wątpliwości, że Konferencja Biskupów, posiadająca oficjalnie jedynie funkcję doradczą, ma decydujące znaczenie przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Kilka lat temu rozgorzał spór o ordynację kobiet w Kościele ewangelicko-augsburskim wywołany oświadczeniem biskupów luterańskich. Dokument wywołał ostre dyskusje w Kościele i poza nim. Biskupi szybko wycofali się z niezręcznego dokumentu, który pospiesznie podpisali. Jeden z biskupów stwierdził nawet, że tak naprawdę myślał, że podpisuje coś zupełnie innego i zdziwił się, że tekst mógł zostać odebrany tak, a nie inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że oświadczenie wydali biskupi, sprawiając wrażenie, jakoby byli władni decydować o stanowisku Kościoła w kwestii ordynacji kobiet.

Pomysł wprowadzenia w polskim Kościele luterańskim ustroju episkopalnego spotkał się w szerokich kręgach kościelnych z ostrym sprzeciwem, jednak kwestia nie została zamknięta i można się spodziewać, że jeszcze kiedyś powróci na wokandę.

Od przejawów klerykalizmu nie jest również wolny Kościół zielonoświątkowy, którego synod składa się prawie wyłącznie z duchownych. Aktualnie przygotowywane jest nowe prawo wewnętrzne Kościoła, ale także w nim nie przewiduje się uczestnictwa świeckich w synodzie. Najgorsze jest to, że większość duchownych w ogóle nie widzi takiej potrzeby - stwierdza jeden z pastorów ze Śląska. Zbory, które porzuciły Kościół i zdecydowały się na pełną autonomię podkreślały, że w Kościele zniknęła atmosfera dialogu, a pojawił się autorytaryzm władz naczelnych, w tym biskupa Kościoła.

Klerykalizm definiowany jest jako chęć Kościoła do zdominowania życia społeczno-politycznego. Jednakże klerykalizm ma różne oblicza. Odnosić się może do kwestii fundamentalnych, jak stosunki między Państwem a Kościołem, ale również do relacji międzyludzkich i wewnątrzkościelnych. Klerykalizm bazuje na dość wyostrzonej wrażliwości na punkcie własnej godności i duchowej kompetencji, często ukrywając intelektualną niekompetencję. Chętnie posługuje się socjotechniką i równie ochoczo popada w teatralną pobożność. Jest pstrokaty i pusty zarazem.

Powierzchowna obserwacja życia społeczno-religijnego w Polsce potwierdza przekonanie, że klerykalizm nad Wisłą wciąż znajduje wielu wyznawców. Identyfikowanie wrogów klerykalizmu z lewicową, czy nawet lewacką rewoltą, byłoby poważnym błędem, ponieważ sugerowałoby, iż Kościół/Kościoły niczym nie różnią się od partii politycznych, spierających się o to, która z nich jest bardziej solidarna. Kościół jest, a przynajmniej powinien być przestrzenią dialogu. Na pewno nie klubem dyskusyjnym zimnych kunktatorów czy zawodowych karierowiczów. Dialog wymaga współpracy i partnerskiej rozmowy, a także dobrej woli, życzliwości.

Ksiądz nie zawsze się przecież myli, a świeccy nie zawsze mają rację…


Źródło
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11