Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawe przemyślenia z forum KZ
Autor Wiadomość
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2010-01-18, 21:37   Ciekawe przemyślenia z forum KZ

Cytat:
DAREK
A więc tak jak powiedziałem, chciałem się podzielić swoimi przemyśleniami. Ale najpierw jednak się pokajam, bo odczuwam niedosyt samokrytyki, więc przepraszam za zamieszanie, które robię, na Forum i że to właśnie ja Wam zabieram czas, swoim czepianiem się, ale są takie tematy, które działają na mnie jak płachta na byka i jak usłyszę coś z tego o czy ostatnio dyskutowaliśmy, to ciemno mi się robi przed oczami i nie zauważam, że przecież faktycznie się zgadzamy w swoich poglądach, a ja niepotrzebnie sobie dopowiadam, to czego nie ma. Wynika to może z tego, że widzę pewne słabości w Kościele i jak słyszę sformułowanie, że "tylko wiara", to od razu się "rzucam" i zaczynam protestować.
Tematu nie będę za bardzo rozwijał i popierał cytatami, bo już parę razy o tym na tym Forum mówiłem, więc tutaj tylko skrótowo.

Nauczanie Jezusa odnosiło się głównie do uczynków i pod tym względem (jeśli pominąć obrzezanie, szabaty itd.) jest kontynuacją Zakonu Mojżeszowego (rozumiemy, że nie do końca). Cele Nowego i Starego Przymierza są takie same świętość, a przez to zbawienie. Co się zmieniło w takim razie? Metoda - w Starym Przymierzu to były własne wysiłki, krew kozłów i baranów, a w Nowym Krew Jezusa i Jego czyny. Przez wiarę dostępujemy łaski odpuszczenia grzechów, które żadnymi uczynkami zmyć nie możemy. Wiara potrzebna jest też i po nawróceniu i usprawiedliwieniu i Nowym Narodzeniu i zastępuje uczynków. Co więcej - właśnie do uczynków potrzebujemy wiary, bo musimy wierzyć, że mamy je spełniać (no i wierzyć, że mamy nie grzeszyć) oraz musimy wierzyć, że w Chrystusie możemy te uczynki pełnić.
Krótko mówiąc, ja osobiście widzę, że uczynki są potrzebne do zbawienia i co więcej nagroda będzie proporcjonalna do tych uczynków.
Ktoś powie, że kiedy rodzimy się na nowo (oczywiście przez wiarę), to mamy Ducha, który w nas wykonuje te uczynki. W tym sensie zbawienie było faktycznie tylko przez wiarę a nie z uczynków, które nie są nasze ale Chrystusowe.

I wszystko byłoby w porządku i nawet nie podejmowałbym tematu, traktując go jako spór o słowa, gdyby nie to, że wydaje mi się, że przyjęcie określonego poglądu wpływa później na postawy przyjmowane przez wierzących.

Dla protestantów i ewangelicznych chrześcijan katolicy są takimi starozakonnymi, którzy polegają na uczynkach. Ale wszyscy (łącznie z Adwentystami) łączymi się w obliczu wspólnego wroga jakim są Świadkowie Jehowy. No, ci to żyją dopiero ale w zakonie - 10 (zdaje się) godzin w miesiącu, które muszą "wyrobić", aby zasłużyć na zbawienie. A my? My jesteśmy pod łaską i pracować nie będziemy. Oglądałem kiedyś film, zatytułowany bodajże "Świadkowie u twoich drzwi". Wniosek jaki według mnie można z tego filmu wyciągnąć (może znowu przesadzam, to przepraszam), jest taki, że Świadkowie ciężko pracują, ale jak się nawracają to mogą sobie pojechać na ryby. Nie zrozumcie mnie źle nie mam nic przeciwko piknikowi z rodzinką, człowiek potrzebuje odpoczynku, tylko czy na tym polega nawrócenie? Faktycznie w naszych zborach mamy dużo Świadków, którzy odeszli z organizacji, Ci których ja znam (a nie znam oczywiście wszystkich), kiedyś chodzili "od domu do domu", a teraz siedzą we własnym domu i od czasu do czasu w ławce kościelnej (swojej, dobrze wygrzanej).
Co Wy o tym sądzicie, że wielu chrześcijan nie idzie głosić, nie pomaga sierotom, wdowom (przenośnia). Czy nie musimy tego robić, bo zbawienie mamy za darmo?

Proszę wypowiedzcie się na "tak" na "nie", uzasadnijcie, a jeśli się zgadzacie, to jak tą kwestię tłumaczycie innym, którzy mają odmienny pogląd?

A może Dana w ramach odprężenia od trudnych teologicznych tematów opowie czy Kanada jest bogata również duchowo?
Ten tysięczny zbór to wasza norma?



Cytat:
DANA
Oczywiscie, wiara bez uczynkow jest martwa, ale ktos wczesniej na tym forum probowal wmawiac, ze zbawienie tylko z uczynkow. Mnie takze to wyprowadza z rownowagi. Kiedys tez cos takiego uslyszalam "raz zbawiony - na zawsze zbawiony". Jestem zdania ze powinno sie reagowac natychmiast na takie bezsensy. Nie dosc ze sami bladza to jeszcze wciagaja w to innych. Co do gloszenia to akurat nie wiem co o tym myslec. Z mojego zboru nie chodza po domach, nie slyszalam zeby z innych chodzili, ale sie organizuje rozne akcje np. w parku kolo zboru sa obozy dla sasiednich dzieci w czasie wakacji. Spotkania dla mlodziezy w kazdy piatek, moze przyjsc kazdy. Mamy sklep, rozdawane sa rzeczy dla ludzi bedacych w potrzebie, niezakoniecznie naszego wyznania, czyli dla wszystkich. Piekne akcje. Niektorzy, gdy cos dostali, przyszli do zboru z ciekawosci i zostali. Dzisiaj wielbia Pana. Ludzie nie widza roznicy miedzy prawdziwym chrzescijaninem a swidkiem Jehowy, dla nich wszyscy co chodza od drzwi do drzwi to sekciarze, wiec nie ma co ich rozdrazniac w sobote rano (bo to jest pora swiadkow Jehowy). Glosic mozna wszedzie; w miejscu pracy, w szkole i w tym wszystkim najwazniejsze jest jak sie czlowiek prowadzi. Nasze zycie powinno byc rowniez swiadectwem. Moj zbor zalozony zostal prawie trzydziesci lat temu, urosl do tysiaca czlonkow i nadal rosnie, jego adres: link Rozchorowal nam sie pastor Bruno, wiec wszystkich ktorzy beda czytac moj post prosze o modlitwe o niego. Dziekuje. Jest tutaj duzo zborow, czasami w sobote chodze do synagogi messianic. Jest zupelnie inaczej niz w naszych zborach. Uwielbienie trwa prawie poltorej godziny a piesni maja cudowne i tancza przed Panem. Raduje sie serce, kiedy sie oglada takie rzeczy. Jest takze zbor arabski, jeszcze tam nie bylam, ale jak tam sie wybiore to wam napisze jak wyglada. Szczegolnie Darkowi, bo widze ze sie interesuje wszystkim co Panskie. Tak trzymaj bracie. Niech was Pan blogoslawi.


ŹRÓDŁO
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2010-01-18, 22:35   

Ciekawe? A co? Możesz po prostu się tam zapisać.
 
 
Petroniusz 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3052
Wysłany: 2010-01-19, 18:25   

leszed napisał/a:
Ciekawe? A co? Możesz po prostu się tam zapisać.


Faktycznie, hehehehe
_________________
Petroniusz Arbiter
 
 
IzajaszSobotnik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-19, 18:52   

Wątek zamykam. Koniec sporów na linii KZ-ŚJ. Spór ten jest już męczący. Dlatego rozpocząłem jego zakończenie. Każdy dział, który moderuję, gdy zobaczę jakieś zaczepki - będą upomnienia i kłódeczka na wątku. Hardi dostał czas na przemyślenie swego zachowania poprzez bana na pisanie. Ktoś jeszcze chętny iść w Jego ślady? Czy zajmiemy się wreszcie Biblią i merytoryczną dysputą? Dziękuję.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12