Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zielonoświątkowcy - Dziesięcina
Autor Wiadomość
Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2010-01-15, 11:43   Zielonoświątkowcy - Dziesięcina

Cytat:
Chciałbym przedstawić prosty mechanizm manipulacji, który stosują niektórzy pastorzy zielonoświątkowi. Mechanizm wygląda tak:
Kiedy Kościół potrzebuje pieniędzy, pojawiają się kazania o finansach. Jednym z największych przychodów Kościoła są dziesięciny.

Dziesięciny są płacone, w większości przypadków, z tego powodu, że pastor zmanipulował wiernych w swoim kościele przedstawiając fałszywe dane o rzekomo biblijnym nakazie, czy zaleceniu płacenia dziesięciny.

Pastorzy posuwają się nawet do takich nadużyć, że przedstawiają jakoby Bóg przeklinał tych, którzy dziesięciny nie płacą. Powołując się na wyrwane z kontekstu fragmenty niszczą ludzi, którzy na prawdę głęboko wierzą Bogu i ufają pastorowi, że ten rzetelnie przekazuje biblijne prawdy. 10% dochodu jest dla wielu ubogich ludzi kwotą, dzięki której mieliby co jeść jeszcze przez kilka dni, albo mogliby opłacić komorne. Na wielu pastorach nie robi to żadnego wrażenia, bo powiadają, że dziesięcina, to nie jest danina dla Boga, ale konieczność i obowiązek, a niezapłacenie 10% dochodu jest OKRADANIEM Pana Boga.

"Zachęcają", więc owi pastorzy do tego, aby płacić inne rozmaite datki na Kościół, kolekty, itp. Taki ubogi człowiek, po zapłaceniu dziesięciny dowiaduje się, że płacąc nie zrobił jeszcze nic wielkiego, powinien dać więcej, bo tylko "ochotnego dawcę bóg miłuje". To uzależnienie bożej miłości od pieniędzy jest zwykłą podłością.

Z kazalnicy nikt, oczywiście, oficjalnie nie mówi, że płacić TRZEBA, bo wystarczy, że wierny dowie się, iż Bóg kocha tych, co płacą, a tych co nie płacą przeklina. Oto cała manipulacja.

A teraz biblijne oczywistości, które kłamcy pomijają w swoich kazaniach:

Dziesięcinę Bóg nakazał składać w Świątyni, nie w synagogach, ani innych miejscach. Nadużyciem jest twierdzenie jakoby kasa kościelna była Spichlerzem Świątynii, bo niby z jakiej racji? Bóg tego nie powiedział! To profanacja.

Z piątej Księgi Mojżeszowej, 14 rozdziału (22 do 29 wersetu) dowiadujemy się, że składanie dziesięciny powinno polegać na JEDZENIU PRZED PANEM dziesiątej częsci całorocznych plonów. Nie składano PIENIĘDZY. Bóg nie żądał pieniędzy! Jedzenie miało być społecznością z Bogiem.

Dalej dowiadujemy się, że jeśli droga do Świątyni jest daleka, to należało spieniężyć dziesięcinę, pieniądze przewieźć, na miejscu zkupić "wszystko, czego zapragnie twoja dusza" i tam spożyć to przed Panem.

W tym świętowaniu mogli uczestniczyć lewici. Raz na TRZY LATA należało dziesięcinę przekazać lewitom, którzy nie otrzymali swojego majątku od Boga, ale mięli żywić się z tych datków.
Pastorzy bardzo chętnie powołują się na fragmenty biblijne mówiące o tym , że im się coś od zboru należy..., Np. uznanie, pieniądze itp., ale o tym innym razem.

Lewici byli powołani do tego, aby być kapłanami, a więc pośredniczyli między Bogiem, a ludźmi. My teraz nie mamy żadnych pośredników, więc pastorzy nie powinni się podłączać pod cytaty nakazujące dbałość o lewitów. Lewitami nie są.

W Nowym Testamencie nie występuje żaden nakaz, ani nawet sugestia o płaceniu dziesięciny. Skoro zakon nas nie obowiązuje, to skąd dziesięcina?? To, że Abraham złożył dziesięcinę kapłanowi Boga Najwyższego nie nałożyło na nas obowiązku jej składania.

Naginanie Biblii do finansowych potrzeb jest wyrazem totalnej chciwości przywódców Kościoła. Manipulacja jest po prostu podłością.

Cytat:

Nie płacę dziesięciny. Jeśli ktoś akurat tyle chce dawać na kościół- jego sprawa( byle ze szczerego serca).
Dostrzegam tu taką filozofię: dam dziesięcinę, bo Pan mi zwróci i pobłogosławi. Tyle, że my wtedy robimy interes z Panem Bogiem , a nasza lewica z pewnością wie, co robi prawica;)

Po drugie- nie było dziesięciny przed ustanowieniem zakonu. Abram dał dziesięcinę jednorazowo, żeby uiczcić wyższego od siebie. Potem każdy sobie poszedł swoją drogą.

Po trzecie- dziesięcina nie zawsze była "dziesięciną". Płacono raz na rok, można było to robić w naturze czy jakoś inaczej( musiałabym w Piśmie pogrzebać, dawno do tego tematu nie wracałam).

Jeśli jakikolwiek pastor zmusza swoje owieczki do płacenia dziesięciny( np. poprzez manipulację: tym, którzy nie błogosławi Pan...albo wmawiając im, że tak jest w Piśmie...) to przekręca prostą naukę Pańską.

Dawać mamy z czystego serca, ochotnie, ile możemy- żeby świętym pomagać i w potrzebie nikogo nie zostawiać. I to jest to w y p e ł n i e n i e zakonu. Kiedyś Izraleita m u s i a ł zapłacić( jakkolwiek) dziesięcinę, a dziś jesteśmy zachęcani do dawania z m i ł o ś c i.

Jeśli coś innego rozumiecie przez "wyełnienie zakonu", to przestrzegajcie tez innych zaleceń zakonu...

Cytat:
Np.( hipotetycznie, choć już słyszałam takie kazania)-
Pastor naucza, że:
a) jeśli będziesz dawać dziesięcinę, Bóg ci zwróci dziesięciokrotnie( metoda "marchewki", interes z Panem Bogiem)
b) jeśli nie dasz dziesięciny, z pewnością nie osiągniesz dobrobytu, który zaplanował dla ciebie Bóg( pozostaniesz w biedzie, ew. nie będziesz żył wg standardów, jakie "zaplanował" dla ciebie Bóg- mietoda "kija")
c) pastor podaje przykłady bogatych ludzi, jako tych, którzy są Bogu posłuszni w dziesięcinach i daninach i d l a t e g o są bogaci( czysta manipulacja)
d) pastor z natchnioną miną ogłasza po godzinnym uwielbieniu( kiedy ludzie są już bardzo naładowani atmosferą niezwykłości, w uniesieniu , w oczekiwaniu cudów)- " Pan objawił mi, że dziś zbierzemy ***sumę pieniędzy, Pan da nam na to i na to...a teraz do dzieła, bracia i siostry, dajmy Panu, nie bądźmy chciwi!" etc. Przeżyłam to, wiem, jak to działa. Ludzie w szale oddają o s t a t n i e pieniądze. Zdarzało się, że ktoś, kto akurat nie ma przy sobie kasy czuje się w i n n y, że nie może dać i...pożycza od kogoś , kto ma. Ktoś inny kładzie zegarek, bransoletkę etc. I kiedy pastor na koniec ogłasza: "Zebraliśmy! Czy nasz Pan nie jest cudowny!"- następuje okrzyk radości...
e) większość kazań( albo spora ich część) dotyczy powodzenia finansowego , które "należy" się każdemu wierzącemu. To "nakręca" atmosferę.

ITP.

Oczywiście, nie wszystkie te elementy muszą występować naraz. I nie każdy pastor, który naucza o szczerośc w dawaniu jest od razu manipulatorem. Ale są tacy, są...

Zauważyłam taką prawidłowość- ktoś, kto jest zwolennikiem wszystkich tych "nauk"( dziesięcina, ewangelia sukcesu) najczęściej- chcąc podważyć wiarygodność adersarza, który się z naukami tymi nie zgadza- zarzuca mu "nieczyste motywacje", "ducha goryczy i nieprzebaczenia" etc.
Proponowałabym zostawić w spokoju motywacje rozmówców( to wie tylko Bóg) , a zająć się interpretacją głoszonych nauk jedynie w świetle Biblii i w oparciu o fakty.

Cytat:
JEŻELI MUSIMY ODDAWAĆ DZIESIĘCINĘ, TO TYM BARDZIEJ POWINNIŚMY SIĘ DAĆ OBRZEZAĆ!

Skoro mowa o "odwiecznych zasadach" panujących jeszcze przed wprowadzeniem zakonu, to jedną z podstawowych jest obrzezanie. Bóg nakazał Abrahamowi obrzezać siebie i wszystkich potomków po nim, wprowadzając ten nakaz jako "przymierze wieczne" . Zwolennicy teorii o nakazie oddawania dziesięciny "dlatego, że Abraham ją oddał", powinni być konsekwentni i obrzezać siebie oraz swoich synów - wszak Abraham to uczynił!

Biblia naucza jednak, że jedno i drugie jest elementem przymierza między Bogiem a potomstwem Abrahama według ciała. Prawdziwym Żydem jest według Boga ten, kto ma obrzezane ciało i obrzezane serce . Taki jest zarówno potomstwem jak i dzieckiem Abrahama - nauczanie na temat różnicy między jednym i drugim znajdziemy w Ewangelii Jana 8:31-44.

Bóg obiecał Abrahamowi, że będzie "ojcem wielu narodów" . Każdy, kto uwierzy Bogu, staje się dzieckiem Abrahama, gdyż tak jak on "uwierzył Bogu i zostało mu to poczytane ku usprawiedliwieniu" . Poganin , który nawraca się i zostaje zbawiony przez wiarę w Jezusa Chrystusa, zostaje usprawiedliwiony przed Bogiem i otrzymuje Ducha Świętego. Tak wypełnia się obietnica dana Abrahamowi: "W tobie będą błogosławione wszystkie narody" .

Dzieckiem Abrahama staje się każdy człowiek o obrzezanym sercu - może to być Żyd lub poganin . Apostoł Paweł zwalczał fałszywą ewangelię mówiącą, że poganie muszą się obrzezać, aby zostali zbawieni .

Równie fałszywa jest teoria mówiąca, że aby się Bogu podobać, nie "podpaść Mu" i nie zasłużyć na klątwę oraz żeby opływać w bogactwa <"błogosławieństwo materialne ponad miarę" z Malachiasza i "przepełnione stodoły" z Przypowieści Salomona 3:9-10>, należy oddawać dziesięcinę do zboru.

Pytanie: Czy setki wdów i emerytów, którzy skrupulatnie oddają dziesięcinę rzeczywiście pławią się w luksusach? Jeśli teoria nie pasuje do faktów, to trzeba zmienić teorię .

ŹRÓDŁO

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2010-01-15, 14:55   

Chociaż temat zawiera 'zielonoświątkowcy' autor porusza ciekawy ogólnochrześcijański temat, ja jednak przeczytałem ciekawiej co podano w źródło ale poniżej. Dotarłem też do artykułu źródełkoI myślę, iż co prawda naucza się czasami na temat dziesięciny, to podobnie jak z innym i tematami są lepsi i gorsi nauczyciele. Biblia dziesięciną nie zabija, natomiast wskazuje na chojność i miłosierdzie w konkretnej sytuacji. Powtarzam: litera zabija, ale tego nie robi sama Biblia. Dziesięcinę jeden może praktykować (dzisiaj pieniężną) nie popełniając nic złego a drugi nie praktykując jej też nic złego nie uczyni. Chodzi jak zwykle o serce a nie o cielesność i płytkość.
Możnaby ten temat gdzieś umieścić ogólnie a nie w związku z czyimiś animozjami.

Pałuba

Wysłany: 2010-10-03, 18:31   

Czy w KZ w RP dziesięcina jest obowiązkowa?

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2010-10-03, 18:42   

Pałuba napisał/a:
Czy w KZ w RP dziesięcina jest obowiązkowa?

Z tego co wiem to zależy od zboru, w niektórych jest zbierana regularnie.

tomyo 
tomyo

Wysłany: 2010-10-04, 06:35   

Ariusie zbierana jest kolekta, a nie dziesięcina.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2010-10-04, 13:22   

tomyo napisał/a:
Ariusie zbierana jest kolekta, a nie dziesięcina.

W sieci przeczytałem, że zbory zbierają dziesięcinę, która nie jest obowiązkowa w większości zborów.

tomyo 
tomyo

Wysłany: 2010-10-04, 19:32   

Na tacę dają sympatycy zboru, a dziesięcinę dają członkowie, ale nie wszyscy, ja nie daję, choć jestem członkiem zboru i wolę dać od serca jest to większa kwota, lub mniejsza niż 10%. A i jeszcze jedno, dziesięcinę przeważnie członkowie zboru przelewają na konto zboru, a i tak dodatkowo łożą na kolektę.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2010-10-04, 20:07   

tomyo napisał/a:
Na tacę dają sympatycy zboru, a dziesięcinę dają członkowie, ale nie wszyscy, ja nie daję, choć jestem członkiem zboru i wolę dać od serca jest to większa kwota, lub mniejsza niż 10%. A i jeszcze jedno, dziesięcinę przeważnie członkowie zboru przelewają na konto zboru, a i tak dodatkowo łożą na kolektę.

Czyli napisałem dobrze, dziesięcina jest zbierana, ale nie jest obowiązkowa, użyłem tylko troszku innych słów niż ty. :-)

tomyo 
tomyo

Wysłany: 2010-10-04, 21:18   

Nie do końca się z tobą zgadzam, dziesięcina to nie zbieranie, ale łożenie na zbór, nie są to prywatne pieniądze pastora, lecz zboru. W wielu zborach osoby, które łożą dziesięcinę i są to osoby stałe, umożliwia zagospodarowanie tymi środkami, co miesiąc na pewien cel, wiedząc, że one wpłyną - zostaną złożone.

Odpowiedz do tematu