Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sola scriptura i nadchodzące święta.
Autor Wiadomość
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-12-21, 12:09   Sola scriptura i nadchodzące święta.

Jedna z zasad protestantyzmu: sola scriptura wykluczająca tradycję, a opierająca się tylko na Biblii.

Jak z tej zasady wynika obchodzenie świąt "bożego narodzenia"?
Dlaczego z tej zasady nie wynika obchodzenie ramadanu?

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-21, 12:16   

Ja nie obchodzę tych świąt
właśnie dlatego ,ze są nie Biblijne
pozdrawiam

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-12-21, 13:04   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Ja nie obchodzę tych świąt
właśnie dlatego ,ze są nie Biblijne
pozdrawiam

Ryszardzie - ja wiem (z forum), że jesteś uczniem Jeszuy, nie zaś protestantem.

Pozdrawiam cię szczerze.

IzajaszSobotnik
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-21, 13:22   

Nie świętuję. Bałwochwalstwo czystej wody. Okazujmy sobie miłość każdego dnia, a nie na pokaz raz do roku w 2-3 dni.

iudex

Wysłany: 2009-12-21, 13:29   

Cytat:
Jedna z zasad protestantyzmu: sola scriptura wykluczająca tradycję, a opierająca się tylko na Biblii.

Ta zasada jest różnie rozumiana. Jedni uważają, że Pismo jest na pierwszym miejscu {'Prima Scriptura} i w tym sensie "samo Pismo" jako najwyższe źródło wiary, inni, że przede wszystkim Pismo winno regulować sprawy duchowe i wreszcie trzeci pogląd: w sprawach duchowych wolno nam tylko to, co zostało opisane w Piśmie.

Cytat:

Jak z tej zasady wynika obchodzenie świąt "bożego narodzenia"?

Przy pierwszym i drugim podejściu nie ma konfliktu. W to święto wspomina się radość wielką jaką przyniósł Jezus przychodząc na ten świat-w żadnym wypadku nie stoi to w opozycji do Biblii. Przy trzecim podejściu albo nadaje się tej uroczystości bardziej świecki charakter lub robi się dla niej wyjątek [nie znam żadnego wyznania, które rozumiałoby zasadę sola scriptura w trzecim znaczeniu i w praktyce w 100 % trzymałoby się tego]

Cytat:
Dlaczego z tej zasady nie wynika obchodzenie ramadanu?

Ponieważ jest to sprzeczne z Biblią.
Ostatnio zmieniony przez iudex 2009-12-21, 13:30, w całości zmieniany 1 raz  

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2009-12-21, 13:29   

Mam do was nie świętujących, pytanko.

Myjecie okna, przed świętami, sprzątacie bardziej gruntownie mieszkania,pieczecie kilka ciast, przygotowujecie jakieś smakołyki itp. Czy wy nieobchodzący to robicie?

Bobo 

Wysłany: 2009-12-21, 13:37   

nike napisał/a:
Myjecie okna, przed świętami, sprzątacie bardziej gruntownie mieszkania,pieczecie kilka ciast, przygotowujecie jakieś smakołyki itp. Czy wy nieobchodzący to robicie?

Nie. Ani ja ani moja zona specjalnie z okazji świat tego nie robimy. Owszem zdarzy się, że okna będą brudne i po prostu się umyje ale nie z okazji świąt ale z okazji mojej ochoty patrzenia na świat przez czyste okno. Tak jak chęć zjedzenia kolacji nie rodzi się u mnie ylko z okazji Wigilii. Jednak mój żołądek nie rozróżnia świeta od normalnego dnia. Nic specjalnie tylko tak jak zawsze.
Wyjatek jest wtedy, gdy... mają przyjść goście. Wtedy żona stawia dom do góry nogami a ja nawet nie mam mozliwości spokojnie sobie usiąść, tyle roboty :-D

Bobo

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-21, 13:44   

Nie czynię nawet pozoru świąt w tym czasie ani w domu ani gdzie indziej
zebrań jednoty też nie urządzam

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-12-21, 13:46   

nike napisał/a:
Mam do was nie świętujących, pytanko.

Żadnej z tych czynności nie wykonuję ani moja żona też nie wykonuje.
Brak choinki, brak prezentów, brak ciast, brak sprzątania - brak zakupów oszalałych.

nike 

Wysłany: 2009-12-21, 13:51   

Ja w tym roku tez będę siedziała z brudnymi oknami, bo albo padało, a teraz mróz heheh

Zauważ jednak są trzy dni? nie robisz na te dni zapasów? Ja w to nie wierzę. Ciasta nie upiecze ci zona? Ja w to nie wierzę.Pomijam tuta akurat wigilie, bo chyba nigdy nie miałam w moim domu tej przyjemności, posiedzieć przy wigilijnym stole. Albo się kąpię, albo szykuje obiad na dzień, następny, lub przygotowuje się do zebrania. ale nie wierzę,że nic nie kupujecie, nic was nie obchodzi i co przez trzy dni, będziesz paznokcie obgryzał? Uważam,że do wszystkiego należy podchodzi z umiarem, ale podchodzić.

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-12-21, 13:57   

nike napisał/a:
Ja w tym roku tez będę siedziała z brudnymi oknami, bo albo padało, a teraz mróz heheh

Zauważ jednak są trzy dni? nie robisz na te dni zapasów? Ja w to nie wierzę. Ciasta nie upiecze ci zona? Ja w to nie wierzę.Pomijam tuta akurat wigilie, bo chyba nigdy nie miałam w moim domu tej przyjemności, posiedzieć przy wigilijnym stole. Albo się kąpię, albo szykuje obiad na dzień, następny, lub przygotowuje się do zebrania. ale nie wierzę,że nic nie kupujecie, nic was nie obchodzi i co przez trzy dni, będziesz paznokcie obgryzał? Uważam,że do wszystkiego należy podchodzi z umiarem, ale podchodzić.

Normalne wolne trzy dni i tyle jak kazde inne wolne dni.

nike 

Wysłany: 2009-12-21, 13:58   

Dobra, ale na te trzy dni nie robisz zakupów,? Logiczne jest,że musisz kupić wszystkiego więcej, a ciasta nie zjesz?

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-12-21, 14:14   

nike napisał/a:
Dobra, ale na te trzy dni nie robisz zakupów,? Logiczne jest,że musisz kupić wszystkiego więcej, a ciasta nie zjesz?

Daj spokój nike - bo nie rozumiem o co Tobie idzie.

nike 

Wysłany: 2009-12-21, 14:19   

izraelita napisał/a:
Daj spokój nike - bo nie rozumiem o co Tobie idzie.

Ja nie wiem o co chodzi tobie i wszystkim innym którzy twierdzą,że nic nie robią na święta.
Nagotuje ci zona garnek krupniku i będziesz trzy dni go jadł?

Bobo 

Wysłany: 2009-12-21, 14:20   

nike napisał/a:
Zauważ jednak są trzy dni? nie robisz na te dni zapasów? Ja w to nie wierzę. Ciasta nie upiecze ci zona? Ja w to nie wierzę

No właśnie... o cochodzi nike? Czyzby robienie zapasów na trzy dni byłoby swoistym obhodzeniem świąt? Dla mnie nie.

Żyjemy teraz w takich czasach, że... rzadko kiedy przez trzy dni z rzędu sklepy sa pozamykane. Nawet w trakcie roku nie robię zakupów co dzień... ;-)
Więc jaka kwestia...?
Moja zona, odką kupiłem jej robota kuchennego ciasto piecze... raz na trzy, dwa dni... tak czy siak. Palce lizać! Świeta jakoś mnie nie determinują...
Owszem, jest coś co w świeta robie częściej i dłużej... śpię! :-D

Odpowiedz do tematu