Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy kobieta moze byc pastorem?
Autor Wiadomość
kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-26, 12:30   

"Płaskowicki Rys"
Cytat:
Tak
ale jak powiada Paweł nie takie są zwyczaje w społecznościach Bożych

nie chcę nikogo urazić, ale jedno tu się zgadza 1 Tym.3:2"....winien być człowiek nieposzlakowany,mąż jednej żony....."
jedną żonę to ona (pani biskup) ma ale nie jest mężem.

Cytat:
pozdrawiam kabaczku fajnie Cię znów tu widzieć

cieszę się,też serdecznie pozdrawiam.

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-26, 12:45   

Kabaczku
ja nie jestem zwolennikiem kobiety biskupa a zwłaszcza lezbijki
chyba mnie zle zrozumiałaś -przeprasam za nie ostre sformułowanie
pozdrawiam

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2009-11-26, 12:58   

EMET napisał/a:

EMET:
Jest różnica co do zwiastowania dobrej nowiny - Psalm 68:11/12/ - a pełnieniem funkcji prezbyteros-episkopos czy też diakonos w zborze.

Czyli, odpowiadając na pytanie jak w temacie, nie może być pastorem [przypominam: termin łaciński] w zborze; wg Biblii nie może być. Funkcje zawarowane dla mężczyzn.
Jeśli ktoś uważa, że jest inaczej, niech Biblią to uzasadni.

Stephanos, ps. EMET

"A polecam wam Febę, siostrę naszą, która jest diakonisą zboru w Kenchreach."
Rzymian 16.1 (BW)

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-26, 13:05   

Masz rację Hardi
z listu do Tymoteusza nie ma wątpliwosci ,ze biskup to meżczyzna -pierwszy Tym.rozdział 3 wers 1-7
ale z wersu 8 nie wynika wprost pleć diakona ,choć wers 10 jakby ją sugerował
wers zaś 12 powtarza to co dotyczy biskupa -ale umieszczenie tego dopiero w tym miejscu sugeruje ,że nie płeć a bycie meżem jednej zony w przypadku diakona meżczyzny jest ważna
to sprawa nie jest jednoznaczna -a to co wskazujesz dowodzi ,ze w praktyce diakonisami kobiety były
w zborach Jamajskich w UK trochę sióstr jest asystentkami biskupów jako diakonissy
pozdrawiam

kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-26, 15:19   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Kabaczku
ja nie jestem zwolennikiem kobiety biskupa a zwłaszcza lezbijki
chyba mnie zle zrozumiałaś -przeprasam za nie ostre sformułowanie
pozdrawiam

dobrze cię zrozumiałam nie ukrywam ,że dla mnie był to szok jak o tym usłyszałam ,ale nie chcę tu urazic tych ktorzy są nadzbyt tolerancyjni i dlatego wolę tu nie wyrażać swojej opinii.

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wysłany: 2009-11-26, 15:35   

Ja tez nie jestem za lezbijka czy gejem, za zadna funkcja w kosciele, bo biblia na ten temat mowi cos wyraznie, ale wracajac do tematu:

"Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel, nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz, który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży?"
1 Tym 3.2-5

"Diakoni niech będą mężami jednej żony, mężami, którzy potrafią dobrze kierować dziećmi i domami swoimi."
1 Tym 3.12

Oba fragmernty sa bardzo podobne. W dodatku w zadnym nie pisze, ze musi to byc mezczyna, w prawdzie pisze, ze ma byc mezem jednej zony itd., ale wezmy pod uwage, ze w tamtych czasach wlasnie mezczyzni mieli wiele zon, a nie odwrotnie, to nie kobiety mialy wielu mezow. I potwarzam jeszcze raz: Oba fragmernty sa bardzo podobne!

Ostatnio zmieniony przez Hardi 2009-11-26, 15:54, w całości zmieniany 1 raz  

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-26, 15:42   

Zgoda są podobne ale nie identyczne
a ja nie pochwalam praktyki niewiast diakonów
pozdrawiam

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-11-26, 15:43   

Hardi napisał/a:
EMET napisał/a:

EMET:
Jest różnica co do zwiastowania dobrej nowiny - Psalm 68:11/12/ - a pełnieniem funkcji prezbyteros-episkopos czy też diakonos w zborze.

Czyli, odpowiadając na pytanie jak w temacie, nie może być pastorem [przypominam: termin łaciński] w zborze; wg Biblii nie może być. Funkcje zawarowane dla mężczyzn.

Stephanos, ps. EMET

Rzymian 16.1 (BW)

EMET:
Kwestia ta była już poruszana na Forum.
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#102888

Stephanos, ps. EMET

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wysłany: 2009-11-26, 16:05   

EMET napisał/a:
Hardi napisał/a:
EMET napisał/a:

EMET:

Stephanos, ps. EMET

Rzymian 16.1 (BW)

EMET:

Stephanos, ps. EMET

Ja nie jestem znawca jezyka grackiego, a moze Ty jestes? Slownik nie czyni znawcy, ani tez rozbieranie zdania na czynniki pierwsze, bo nie wiem czy wiesz o tym, ale czasami rozne wyrazy w zdaniu moga znaczyc to samo i odwronie, wszystko zalezy od budowy zdania itd. Mialem teraz przyjemnosc rozmawiac z pewnym zydem, ktory mieszka w norwegii i jest znawca nie tylko hebrajskiego, ale i greki. co ciekawe powiedziel, ze tam gdzie pisze np. o Jezusie pierworodny, to z budowy zdania itd. jasno i logicznie wynika, ze chodzi o jedynaka. To samo zauwazylem np. w jezyku norweskim. Robieranie zdania na czynniki pierwsze mija sie z celem bo czesto wychodza smieczne rzeczy i czesto rozne wyrazy znacza to samo w zaleznosci od zdania i odwrotnie.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-11-26, 20:10   

Hardi napisał/a:
EMET napisał/a:
Hardi napisał/a:
EMET napisał/a:

EMET:

Stephanos, ps. EMET

Rzymian 16.1 (BW)

EMET:

Stephanos, ps. EMET

Ja nie jestem znawca jezyka grackiego, a moze Ty jestes? Slownik nie czyni znawcy, ani tez rozbieranie zdania na czynniki pierwsze, bo nie wiem czy wiesz o tym, ale czasami rozne wyrazy w zdaniu moga znaczyc to samo i odwronie, wszystko zalezy od budowy zdania itd. Mialem teraz przyjemnosc rozmawiac z pewnym zydem, ktory mieszka w norwegii i jest znawca nie tylko hebrajskiego, ale i greki. co ciekawe powiedziel, ze tam gdzie pisze np. o Jezusie pierworodny, to z budowy zdania itd. jasno i logicznie wynika, ze chodzi o jedynaka. To samo zauwazylem np. w jezyku norweskim. Robieranie zdania na czynniki pierwsze mija sie z celem bo czesto wychodza smieczne rzeczy i czesto rozne wyrazy znacza to samo w zaleznosci od zdania i odwrotnie.

EMET:
Pomijając warstwę filologiczną, która Cię tak uwiera [nie wiem czemu?], zdania wśród komentatorów odnośnie owej 'diakonisy' - gwoli to w tekście nie ma żadnej 'diakonisy' jako takiej a jest jedynie < diakonon > - są podzielone.
Są zwolennicy tezy takiej iż były takowe 'diakonise' i była niejako instytucja takowych 'diakonis' w sensie takim, jak wielu chciałoby widzieć, czyli: kobiety pełniące w zborach funkcje zasadniczo przyporządkowane mężczyznom.
Np. komentarz w BT do tekst Rz 16:2: "16, 1 Albo pełniła ona funkcje związane ze znanym później określeniem "diakonisa", albo też była po prostu na posłudze tamtejszego Kościoła. Por. Wstęp" [w owym pisze, iż 'to Febe najprawdopodobniej dostarczyła ów list do Kościoła w Rzymie'].
Takoż są próby wspierania się tekstem 1 do Tymoteusza 3:11, który interpretuje się na bazie tzw. 'ciągłości z wersetami wcześniejszymi' - np. w BT mamy uwagę taką: "charyzmatyczki oddane służbie Kościoła.".

Należy jednak zwrócić uwagę, iż mamy w Biblii jedynie wymogi wobec mężczyzn "diakonous' - por. do Filippian 1:1 ["diakonois"] - 1 do Tymoteusza 3:8 - 10, 12, 13.
Zdanie z w. 11 jest jakby zdawkowe.

Taki komentarz --
"FEBE. Żyjąca w I w. chrześcijanka ze zboru w Kenchrach. Paweł w swym liście do chrześcijan w Rzymie ‛zaleca’ ją im i prosi, by udzielili jej wszelkiej potrzebnej pomocy, gdyż ‛okazała się obrończynią wielu, nawet jego samego’ (do Rzymian 16:1, 2). Być może Febe zaniosła do Rzymu list Pawła lub towarzyszyła osobie, która to uczyniła.

Paweł nazywa Febe „służebnicą zboru w Kenchrach”. Rodzi to pytanie, w jakim znaczeniu występuje tu określenie diákonos („sługa”). Niektórzy tłumacze uznali je za formalny tytuł i oddali słowem „diakonisa” (BT, Bw, BWP). Jednakże Pismo Święte nie naucza, jakoby sługami pomocniczymi mogły być kobiety. Z kolei w przekładzie E. J. Goodspeeda uznano wspomniany wyraz za bardziej ogólny i przetłumaczono na „pomocnica”. Tymczasem Paweł najwyraźniej nawiązał do rozgłaszania dobrej nowiny, czyli chrześcijańskiej służby kaznodziejskiej, i przedstawił Febe jako głosicielkę, która należała do zboru w Kenchrach (por. Dzieje Apostolskie 2:17, 18).

Febe „okazała się obrończynią wielu”. Słowo przetłumaczone na „obrończyni” (prostátis) dosłownie znaczy „opiekunka”, „wspomożycielka”, a więc wskazuje nie tylko na serdeczność, lecz również na niesienie pomocy potrzebującym. Można je też oddać wyrazem „protektorka”. Skoro Febe mogła swobodnie podróżować i wyświadczać zborowi znaczące przysługi, niewykluczone, że była wdową, a do tego osobą majętną. Być może dzięki wpływom w lokalnej społeczności skutecznie broniła chrześcijan, przeciw którym wysuwano fałszywe oskarżenia; mogła też udzielać im schronienia, gdy znajdowali się w niebezpieczeństwie. Biblia tego nie precyzuje.".

Tak dygresja --
Jeśli ktoś oponuje przeciwko filologicznym wstawkom w moich post/ach/, niech łaskawie popatrzy do publikacji biblistycznych, a przekona się, iż jest to podejście wręcz standardowe.
Ponadto: podając terminy obce, owe objaśniam, nie zaś wytwarzam jakby "nimb tajemniczości".

Stephanos, ps. EMET

Pietr 
Pietrek

Wysłany: 2009-11-26, 23:23   

Wydaje mi się, że dobrze rozumiem Biblię w tej sprawie i uważam, że kobiety mogą
głosić Dobrą Nowinę, mogą również być prorokiniami a także diakonisami.
Nie żyłem w pierwszych wiekach chrześcijaństwa ale mogę się domyślać,
że na czym innym polegały obowiązki np. diakonisy i na czym innym diakona.
Przypuszczam, że podobnie się różniły te służby jak w czasie kiedy Jezus był w ciele.
Z tekstów Ewangelii wiemy, że niewiasty Mu usługiwały ale nie posyłał ich Juzus tak,
jak posyłał dwunastu, lub siedemdziesięciu dwóch.

Dla mnie to, że kobiety zostają pastorami, biskupami świadczy o zepsuciu obyczajów.
Zwyczaje te i inne, są dla mnie znakiem, że odstępstwo już się dokonuje.

________

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-27, 09:21   

Z tym zdaniem się zgadzam w zupełności
też tak myślę
kobieta biskup i przy tym lesbijka to zepsucie obyczajów
przejście świata globalizmu i humanizmu do kościoła
To też wyraz rezygnacji z Biblii jako miejsca poznania woli Bożej na rzecz nauk ludzkich opartych na prawach człowieka
to znak czasów końca -powszechne zepsucie
pozdrawiam

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wysłany: 2009-11-27, 14:45   

Ale mowimy o sluzbie kobiet w kosciele... nie mowmy o lesbijkach itd.

Jest tyle roznych przekladow, ktore roznie mowia, ze tak naprawde mozna oglupiec :-( Ale powiem Wam cos od siebie, powiem Wam w jakiego Boga ja wierze. Skoro Bog potrafi przyjac czlowieka ktory byl na dni, ktory byl moze nawet pedofilem i morderca, potrafi takiemu czlowiekowi oczyscic "konto", i taki moze uslugiwac slowem, to dlaczego Bog ponizalby kobiete i traktowal jak cos gorszego od faceta? Czy wierna Bogu i milujaca kobieta jest gorsza od faceta, ktory byl na dnie? Ja w takiego boga nie wierze, ktory traktuje kogos gorzej tylko ze wzgledu na zawartosc spodni! To jest sredniowiecze wierzenie! Czy ta kobieta jest winna ze urodzila sie kobieta, a nie facetem? Czy czlowiek sam sobie wybira plec, tak jak moze wybrac droge zycia? Dla Boga jestesmy wszyscy rowni bez wzgldu na plec i w takiego Boga ja wierze!!!

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-27, 15:47   

Hardi
a kto broni kobiecie składać świadectwo o Jezusie prorokować czy nawet nauczać inne niewiasty
chodzi o zarządzanie zborem
wejdz na dowolną stronę zborów naszego ruchu a zobaczysz jak wiele kobiet usługuje
ale nie są biskupami
Bóg stworzył kobietę jako pomoc dla mężczyzny tak jest w rodzinie i tak jest w Jego zborze
humanizm czasem usiłuje nam podpowiadać lepsze rozwiazania
ale bycie "lepszym" od Boga nie popłaca -juz jeden taki mówił napewno nie umrzecie
a teraz mówi kobieta nie jest gorsza więc moze być biskupem
Hardi nie wierz w to -ty nie urodzisz dziecka -to nie twoja rola
a bycie pasterzem to nie rola kobiety
Dla Boga wszysdcy jesteśmy równi ale jako my
mamy byc sobą a nie wybierać to co Bóg przewidział dla innej płci
kobiecość i męskość to nie tylko sprawa cech płciowych to wiele innych cech,splycanie sprawy do rozporka nie jest dobrą metodą.
Biblia wielokrotnie okresla zadanie kobiety i mężczyzny
to nie średniowiecze a uznanie stworzenia Bożego takim jakie jest Bóg stworzył człowieka kobietą albo mężczyzną -ale nie obojniakiem
o tym trzeba pamiąć i w kościele
pozdrawiam

Elżbieta 
Luteranka

Wysłany: 2009-11-27, 22:56   

Jeżeli tak, to dlaczego wieść o zmartwychwstaniu Pan Jezus powierzył kobiecie, nie mężczyźnie.
Dlaczego mężczyźni nie uwierzyli i mówiąc po dzisiejszemu, wsiedli na nią jak na łysą kobyłę ?

Odpowiedz do tematu