Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
'Bóg patrzy na serce'
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-07-26, 15:39   'Bóg patrzy na serce'

EMET:

W 1 [Księdze] Samuela 16:7 czytamy znane słowa: " Ale Jehowa powiedział do Samuela: "Nie patrz na jego wygląd ani na jego wysoki wzrost, bo go odrzuciłem. Albowiem nie tak widzi człowiek, jak widzi Bóg, gdyż człowiek widzi to, co się jawi oczom, lecz Jehowa widzi, jakie jest serce"." [NŚ].

Ciekawą jest sprawą przeczytać kontekst tej wypowiedzi w w. w. 1 - 13.
I okazuje się, że nawet prorok Boży - Samuel - patrzył niezbyt wnikliwie wg Bożych kryteriów [lecz wg ludzkich odczuć], gdyż, jak czytamy w w. 6, wywarła na nim wrażenie 'postawność' Eliaba. Ale, w końcu, wyszło na to, iż to właśnie - 'pomijany jak dotąd, najmłodszy, przy pasących się owcach' - był Bożym wybrańcem [w. 12b] do namaszczenia go na przyszłego króla nad Izraelem [por. w. 1].

Niejednokrotnie: jakiś ktoś nic nieznaczący - wg ludzkich ocen - jest kimś, w kim Bóg JHVH dostrzega kogoś o sercu sposobnym. Por. np. wypowiedzi takie jak: 1 Królów 8:39b; 1 Kronik 28:9b; Sentencje [Przysłów] 24:12; Dzieje Ap 1:24.
Należy jednak pamiętać o tym, iż, jak czytamy w Jeremiasza 17:9: "Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i nieobliczalne. Któż może je poznać?".

Kto wie, czy nie bylibyśmy zaskoczeni wyglądem zewnętrznym niejednej opisanej w Biblii postaci, która miała uznanie w oczach Boga. Może nie były to postacie, jak to się dzisiaj mawia, "z żurnala mody", ale mające piękno wewnętrzne, ew. iż 'były bogate wobec Boga' [wg Łukasza 12:21b]. Takoż i dzisiaj.

I można tylko cieszyć się, iż Boże kryteria to nie są ludzkie kryteria; i np. czytamy: " "Z całą pewnością dostrzegam, że Bóg nie jest stronniczy, lecz w każdym narodzie godny jego upodobania jest człowiek, który się go boi i czyni to, co prawe." - Dzieje Ap 10:34b, 35; NŚ.
Stąd też apel Jezusa do słuchających go Żydów [w.15]: "Przestańcie osądzać na podstawie wyglądu zewnętrznego, ale osądzajcie sądem prawym"." - wg Jana 7:24, NŚ.

Stephanos, ps. EMET

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2009-07-27, 13:15   

Ciekawy temat Emecie
Warto nad nim pomyśleć,może i ja coś podrzucę do przemyśleń:

http://dabhar.org/wt/R4209.htm

kotek Filutek

Wysłany: 2009-07-27, 16:24   

EMET napisał/a:
W 1 [Księdze] Samuela 16:7 czytamy znane słowa: " Ale Jehowa powiedział do Samuela: "Nie patrz na jego wygląd ani na jego wysoki wzrost, bo go odrzuciłem. Albowiem nie tak widzi człowiek, jak widzi Bóg, gdyż człowiek widzi to, co się jawi oczom, lecz Jehowa widzi, jakie jest serce"." [NŚ].

werset ten jest poprawny w obie strony
tz. Bóg ocenia na podstawie tego co w sercu
ale my (ludzie) oceniamy na podstawie tego co widzimy i nie ma się co oszukiwać - jak ktoś wybiera sobie żonę, to najpierw będzie szukał tej najładniejszej, a dopiero później wśród tych ładnych tą z lepszym charakterem - tacy jesteśmy

EMET 

Wysłany: 2009-07-27, 17:19   

kotek Filutek napisał/a:
EMET napisał/a:

werset ten jest poprawny w obie strony
tz. Bóg ocenia na podstawie tego co w sercu
ale my (ludzie) oceniamy na podstawie tego co widzimy i nie ma się co oszukiwać - jak ktoś wybiera sobie żonę, to najpierw będzie szukał tej najładniejszej, a dopiero później wśród tych ładnych tą z lepszym charakterem - tacy jesteśmy

EMET:
Zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś jest młody wiekiem i niedoświadczony.
Ponadto rady do chrześcijanek w 1 Piotra 3:3, 4.

Realnie patrząc, to większe powodzenie u mężczyzn mają te ładniejsze - wg urody zewnętrznej - aniżeli owe wg urody... wewnętrznej.
Wiadomo, że najlepiej byłoby mieć 'obydwie urody', ze tak powiem, ale życie dowodzi, iż...

Stephanos, ps. EMET

Rachela Ketura
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-28, 17:47   Re: 'Bóg patrzy na serce'

EMET napisał/a:
EMET:

Ciekawą jest sprawą przeczytać kontekst tej wypowiedzi w w. w. 1 - 13.
I okazuje się, że nawet prorok Boży - Samuel - patrzył niezbyt wnikliwie wg Bożych kryteriów [lecz wg ludzkich odczuć], gdyż, jak czytamy w w. 6, wywarła na nim wrażenie 'postawność' Eliaba. Ale, w końcu, wyszło na to, iż to właśnie - 'pomijany jak dotąd, najmłodszy, przy pasących się owcach' - był Bożym wybrańcem [w. 12b] do namaszczenia go na przyszłego króla nad Izraelem [por. w. 1].

Niejednokrotnie: jakiś ktoś nic nieznaczący - wg ludzkich ocen - jest kimś, w kim Bóg JHVH dostrzega kogoś o sercu sposobnym. Por. np. wypowiedzi takie jak: 1 Królów 8:39b; 1 Kronik 28:9b; Sentencje [Przysłów] 24:12; Dzieje Ap 1:24.
Należy jednak pamiętać o tym, iż, jak czytamy w Jeremiasza 17:9: "Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i nieobliczalne. Któż może je poznać?".

Kto wie, czy nie bylibyśmy zaskoczeni wyglądem zewnętrznym niejednej opisanej w Biblii postaci, która miała uznanie w oczach Boga. Może nie były to postacie, jak to się dzisiaj mawia, "z żurnala mody", ale mające piękno wewnętrzne, ew. iż 'były bogate wobec Boga' [wg Łukasza 12:21b]. Takoż i dzisiaj.

I można tylko cieszyć się, iż Boże kryteria to nie są ludzkie kryteria; i np. czytamy: " "Z całą pewnością dostrzegam, że Bóg nie jest stronniczy, lecz w każdym narodzie godny jego upodobania jest człowiek, który się go boi i czyni to, co prawe." - Dzieje Ap 10:34b, 35; NŚ.
Stąd też apel Jezusa do słuchających go Żydów [w.15]: "Przestańcie osądzać na podstawie wyglądu zewnętrznego, ale osądzajcie sądem prawym"." - wg Jana 7:24, NŚ.

Stephanos, ps. EMET

Co do wyglądu warto było by może popatrzeć i zwrocić uwagę na to iż Samuel robił to po raz pierwszy jako że wybierał na Króla . No mógłby sie pomylić a kryteria ustala Bóg w dalszym ciągu nawet na Króla :-) a Dawid był według bożego serca :-) ...zwykle człowiek myśli , ze jesli ktoś jest piękny to ma piękną duszę - i tak może być lub mogłoby byc choć pojęcie piękna jest u ludzi różne jednak dla Boga każdy człowiek jest piękny choć według ludzkiego oka to rożnie bywa a dobrze jest popatrzeć bożymi oczami na pewne sprawy.
Ja tez się zgadzam z tym że podstępne jest serce i że mamy się wystrzegać pewnych rzeczy a zwłaszcza opierania lub zaufania ludzkiemu sercu jednak jeśli np. Dawid był według bożego serca a to jest troszkę inaczej - myślę że na przykład gdy człowiek jest wierzący jego serce jest tam u Boga i on patrzy tak jak Bóg i ma poznanie Boga wie, ma poznanie ma umysł Mesjasozwy Chrystusowy , serce a co tam w tym sercu mieszka i czy ono jest czyste i szczere i czy szczerze oddane Bogu i czy człowiek jest otwarty i uczciwy na przykład według bożych standartów warto takie serce mieć i starać się o to i mieć je.
Właśnie takie...? Co o tym myślicie?
szalom
Alojszka Ketura Rachele

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2009-07-28, 18:31   

Rachela Ketura napisał/a:
Co do wyglądu warto było by może popatrzeć i zwrocić uwagę na to iż Samuel robił to po raz pierwszy jako że wybierał na Króla .

No nie po raz pierwszy:

1 Sam. 10:1
1. Tedy Samuel wziął bańkę oliwy, i wylał na głowę jego, a pocałowawszy go, rzekł: Izali cię nie pomazał Pan nad dziedzictwem swojem za wodza?
(BG)
Tak został pomazany Saul na króla ,Dawid był drugim królem

kotek Filutek

Wysłany: 2009-07-30, 16:03   

tak to już drugi raz Samuel wybierał króla
ja tak sobie myślę, że gdy wybrał Saula, który był najwyższy to może pomyślał sobie, że Bog sprzyja wysokim (Saul przewyższał wszystkich obecnych)
no i kierował się tą zasadą przy wyborze drugiego króla, bo kiedy zobaczył wysokiego brata Dawida od razu powiedział to na pewno jego Bóg wybrał :-P

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-31, 08:24   

Gdzieś jest napisane -nie ma nic bardziej zdradliwego niż serce czlowieka
Myślę więc ,że Bóg jak wybiera to raczej na podstawie swego przejrzenia
a nie zaslug nawet "serca'
wielu jest obecnie szczerych duszebnych humanistów -ale czy to jest jakiś dowód Bozego wybrania -czy raczej duch czasów ?
pozdrawiam

EMET 

Wysłany: 2009-08-14, 16:43   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Gdzieś jest napisane -nie ma nic bardziej zdradliwego niż serce czlowieka
Myślę więc ,że Bóg jak wybiera to raczej na podstawie swego przejrzenia
a nie zaslug nawet "serca'
wielu jest obecnie szczerych duszebnych humanistów -ale czy to jest jakiś dowód Bozego wybrania -czy raczej duch czasów ?
pozdrawiam

EMET:
Otóż to, Rysiu.

Jest napisane w Jeremiasza 17:9, który zacytowałem w swym post.
Warto zapodać łącznie z wersetem następnym [czyli: 10]; mamy zatem: "Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i nieobliczalne. Któż może je poznać?
Ja, Jehowa, badam serce, sprawdzam nerki, by każdemu oddać według jego dróg, według owocu jego postępków." [NŚ].
Warto przytoczyć także tekst 1 [Księgi] Kronik 28:9: "A ty, Salomonie, synu mój, znaj Boga twego ojca i służ mu sercem niepodzielnym i duszą radosną; bo Jehowa bada wszystkie serca i dostrzega każdą skłonność myśli. Jeżeli będziesz go szukał, da ci się znaleźć; ale jeśli go opuścisz, odrzuci cię na zawsze." [NŚ].

Ponadto --
"Ja zaś dobrze wiem, Boże mój, że ty badasz serce i masz upodobanie w moralnej nieskazitelności." - 1 Kronik 29:17a, NŚ.
"Dla srebra jest tygiel rafinacyjny, a dla złota – piec, lecz tym, który bada serca, jest Jehowa." - Sentencje [Przysłów] 17:3, NŚ.
"tak iż wszystkie zbory poznają, że ja jestem tym, który bada nerki i serca, i oddam każdemu z was według waszych uczynków." - Objawienie dane Janowi 2:23 [od części b] - Jezus odnosi do siebie.
"Jehowo, przebadałeś mnie na wskroś i mnie znasz.
Tyś poznał moje siadanie i moje wstawanie. Tyś z daleka rozważył moją myśl." - Psalm 139:1, 2/1b, 2/; NŚ.

Stephanos, ps. EMET

Odpowiedz do tematu