Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy według 1 Kor. 13 dar prorokowania ustał?
Autor Wiadomość
brat

Dołączył: 25 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2009-05-12, 12:27   Czy według 1 Kor. 13 dar prorokowania ustał?

1 Kor. 13:8-10
8. Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci.
9. Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie;
10. Lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie.
...
12. Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany.

(BW)

- Co mówi kontekst? Kiedy miały ustać cząstkowe wiedza i prorokowanie?
- "Gdy nastanie doskonałość".
- Co jest tą doskonałością? Czyż nie wyniesienie Kościoła do nieśmiertelności i chwały na końcu świata?
- A może przez doskonałość należy rozumieć spisanie Słowa Bożego?
- Zobacz, że apostoł pisze: "Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie; lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie." Czy widzisz, że stawia tu cząstkową wiedzę i cząstkowe prorokowanie w jednym szeregu i zapowiada ich wspólne ustanie w chwili nastania doskonałości? Wierzysz, że cząstkowe prorokowanie ustało? Musiała więc ustać także cząstkowa wiedza. Czy ustała?
- Tak. W chwili nastania doskonałości wiedza przestała być cząstkowa, a stała się zupełna.
- Jeśli wiedza przestała być cząstkowa i stała się zupełna, to dlaczego twoje autorytety, przywódcy Świadków Jehowy, wciąż zmieniają nauczanie, uzasadniając to tym, że droga sprawiedliwych świeci coraz jaśniej aż do białego dnia (Przyp. 4:18)? Czy uważają, że ich wiedza jest doskonała? Czy raczej, że dopiero zmierza ku doskonałości? Sam widzisz, że wiedza nadal jest cząstkowa, a to oznacza, że doskonałość jeszcze nie nadeszła, nie przeminęło też cząstkowe prorokowanie. Apostoł nie pozostawia tu wątpliwości. W następnych słowach pokazuje różnicę między teraźniejszością a okresem, gdy nastanie owa doskonałość: "Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany" (13:12). Czy uważasz, że obecnie widzisz twarzą w twarz? Czy już poznałeś, jak sam jesteś poznany? Paweł twierdzi, że jeszcze tak nie poznał, czyli masz większe poznanie od apostoła? Jeśli nie, jeśli nie widzisz jeszcze twarzą w twarz i nie poznałeś, jak sam jesteś poznany, to znaczy, że doskonałość jeszcze nie nadeszła. A zatem cząstkowe wiedza i prorokowanie nie ustały. Ustaną na końcu tego świata; ustaną w sensie ich cząstkowości. Nie będzie potrzebne ostrożne porcjowanie wiedzy i proroctwa, ponieważ Kościół będzie obcował z Bogiem twarzą w twarz.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-05-12, 12:52   

brat... do kogo ty to piszesz...? Zaadresuj post dojakiegoś rozmowcy, zacytuj może tego, z kim dyskutujesz. No i dlaczego znów do SJ? :-D :mrgreen:

Plaga jakowaś czy co...? :mrgreen:
 
 
Esther 


Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 2532
Wysłany: 2009-05-12, 17:49   

Bobo, ja nie widze, żeby brat kierował to do sj, jestes przewrażliwiony :xble:
 
 
 
t.ostry

Dołączył: 11 Kwi 2009
Posty: 377
Wysłany: 2009-05-12, 18:30   

Wiesz czemu to wszystko ustanie a milosc nie? Bo na nowej ziemi nie bedzie to juz potrzebne... a milosc bedzie zawsze bo Bog jest miloscia...
_________________
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...
 
 
 
doulos achreios 
Świadek Jehowy


Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 769
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2009-05-22, 00:49   

Esther napisał/a:
Bobo, ja nie widze, żeby brat kierował to do sj, jestes przewrażliwiony :xble:
brat napisał/a:
dlaczego twoje autorytety, przywódcy Świadków Jehowy, wciąż zmieniają nauczanie
Bobo widzi i Ty widzisz...
---------------
Co do "doskonałości". 1Ko 13:10
Cytat:
οταν δε ελθη το τελειον τοτε το εκ μερους καταργηθησεται
- czy <to teleion> oznacza "doskonałe" (w sensie absolutnym)? Słowniki jako pierwsze znaczenie podają raczej "zupełne". np.tutaj, wpisz "τέλειος", albo np.tutaj, zakładka "Lexicon" Jak widać, przekłady też (z ang. choćby ISV, GWT, BBE, WEB).Dlatego np .NŚ oddaje tak:
1 Ko 13:9,10
Cytat:
Mamy bowiem częściowe poznanie i po części prorokujemy, ale gdy nadejdzie to, co zupełne, wówczas to, co częściowe, zostanie usunięte.
brat napisał/a:
A może przez doskonałość należy rozumieć spisanie Słowa Bożego?
Prawie trafił."To, co zupełne" to kompletne Słowo, którego zrozumienie jednak miało się pogłębić w "czasach końca" (Dn 12:4); Cudowne dary poznania, prorokowania czy języków miały ustać, gdy spisany do końca przekaz biblijny, stanowiący "to, co zupełne" je zastąpił. W tym sensie okazały się "cząstkowe".
Skoro zatem założenie brata okazuje się błędne, to i cały wywód prowadzi w ślepą uliczkę.
Trudno jest uzasadnić "na siłę" Biblią to, co nie wynika z Biblii.
_________________
Moje polecenie ma zachęcić do wzajemnej miłości, wypływającej z czystego serca, czystego sumienia i nieobłudnej wiary. Niektórzy wyzbyli się tych rzeczy i dali się wciągnąć w jałowe dyskusje. Chcą być nauczycielami prawa, ale nie rozumieją tego, o czym mówią (...) (1Tm1:5-7, nwt-P)
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2009-05-22, 01:04   Re: Czy według 1 Kor. 13 dar prorokowania ustał?

brat napisał/a:
1 Kor. 13:8-10
8. Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci.
9. Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie;
10. Lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie.
...
12. Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany.

(BW)

- Co mówi kontekst?


kontekst stwierdza ze nie przeminą aż nastanie doskonałość, aż spełni się werset 12...

NIE PRZEMINĘŁY DARY....

po co wymyślać karkołomne interpretacje ?
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-05-22, 09:19   

Jak w czyimś wyznaniu nie ma znaków, to przecież musi jakoś uzasadnić ich brak... No przecież nie do przyjęcia jest to, że wiara musi być błędna, skoro znaki potwierdzające jej słuszność nie mają miejsca. Łatwiej powiedzieć, że znaki miały ustać w I wieku. :-D
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-05-22, 11:21   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Jak w czyimś wyznaniu nie ma znaków, to przecież musi jakoś uzasadnić ich brak... No przecież nie do przyjęcia jest to, że wiara musi być błędna, skoro znaki potwierdzające jej słuszność nie mają miejsca. Łatwiej powiedzieć, że znaki miały ustać w I wieku. :-D


Jak w czyimś wyznaniu występują 'znaki', to przecież musi jakoś uzasadnić ich prawdziwość... No przecież nie do przyjęcia jest to, że wiara musi być błędna, skoro posiada 'znaki' potwierdzające jej słuszność. Łatwo jest powiedzieć, że 'znaki' istnieją dalej od I wieku. :-D

Cytat:
Matthew 7:13-23 13 Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują! 15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. 16 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? 17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. 18 Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. 19 Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. 20 A więc: poznacie ich po ich owocach. 21 Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. 22 Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" 23 Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-05-22, 11:28   

Arius napisał/a:
Jak w czyimś wyznaniu występują 'znaki', to przecież musi jakoś uzasadnić ich prawdziwość... No przecież nie do przyjęcia jest to, że wiara musi być błędna, skoro posiada 'znaki' potwierdzające jej słuszność. Łatwo jest powiedzieć, że 'znaki' istnieją dalej od I wieku.


Fajny fragment... Tylko wiesz, Ariusie, on dotyczy poszczególnych ludzi, a nie ogółu, więc wyciąganie wniosków na jego podstawie odnośnie słuszności wiary jest dość niesłuszne . :-)

Aha, zapomniałeś podkreślić fragment, gdzie Chrystus powiedział dlaczego odrzuci te konkretne osoby:
"Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-05-22, 11:31   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Arius napisał/a:
Jak w czyimś wyznaniu występują 'znaki', to przecież musi jakoś uzasadnić ich prawdziwość... No przecież nie do przyjęcia jest to, że wiara musi być błędna, skoro posiada 'znaki' potwierdzające jej słuszność. Łatwo jest powiedzieć, że 'znaki' istnieją dalej od I wieku.


Fajny fragment... Tylko wiesz, Ariusie, on dotyczy poszczególnych ludzi, a nie ogółu, więc wyciąganie wniosków na jego podstawie odnośnie słuszności wiary jest dość niesłuszne . :-)

Aha, zapomniałeś podkreślić fragment, gdzie Chrystus powiedział dlaczego odrzuci te konkretne osoby:
"Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"


Aha, np. nauczacie fałszywe doktryny o BOGU JHWH, czytaj o trójcy albo uprawiają bałwochwalstwo, czcząc obrazy :-)
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-05-22, 11:40   Re: Czy według 1 Kor. 13 dar prorokowania ustał?

quster napisał/a:
kontekst stwierdza ze nie przeminą aż nastanie doskonałość, aż spełni się werset 12...

NIE PRZEMINĘŁY DARY....

po co wymyślać karkołomne interpretacje ?
Kontekst wskazuje na doskonałość, czyli pełnię Słowa Bożego, tj. wiedzy i proroctw, a nie na doskonałość świata, tzn. ludzkości.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-05-22, 11:42   

Arius napisał/a:
Aha, np. nauczacie fałszywe doktryny o BOGU JHWH, czytaj o trójcy albo uprawiają bałwochwalstwo, czcząc obrazy

To jest fałszem i nieprawością w Twojej ocenie. :)
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-05-22, 12:05   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Arius napisał/a:
Aha, np. nauczacie fałszywe doktryny o BOGU JHWH, czytaj o trójcy albo uprawiają bałwochwalstwo, czcząc obrazy

To jest fałszem i nieprawością w Twojej ocenie. :)


Czy moja ocena okaże się prawdą, przekonasz się w dniu rozliczenia z BOGIEM JHWH :-)
Bałwochwalstwo KRK jest widoczne aż nadto.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-05-22, 13:03   

Arius napisał/a:
Czy moja ocena okaże się prawdą, przekonasz się w dniu rozliczenia z BOGIEM JHWH

Obaj się przekonamy.. :-)

Arius napisał/a:
Bałwochwalstwo KRK jest widoczne aż nadto.

Błąd. To, co Ty uważasz za bałwochwalstwo. :-)
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-05-22, 13:08   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Arius napisał/a:
Czy moja ocena okaże się prawdą, przekonasz się w dniu rozliczenia z BOGIEM JHWH

Obaj się przekonamy.. :-)

Arius napisał/a:
Bałwochwalstwo KRK jest widoczne aż nadto.

Błąd. To, co Ty uważasz za bałwochwalstwo. :-)


Z tym akurat nie mam wątpliwości, bo w Biblii opisano na czym bałwochwalstwo polega i widzę je w KRK, ale to nie na temat.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10