Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Imie a Masoreci
Autor Wiadomość
rumburak 
www.tetragram.pl


Dołączył: 31 Paź 2011
Posty: 77
Wysłany: 2011-11-01, 20:56   

Z tego słowotoku dowiedzialem sie tyle, że słynny Zwój Izajasza ma być podobno sfałszowany, a "na przełomie 7 i 11, Masoretes które żydowskiego frakcji, spiskował z Kościoła katolickiego".

Z tego, co wiadomo, Masoreci zniknęli już w pierszym wieku naszej ery. Ślad po nich zaginął w wyniku spustoszenia, jakiego dokonali w Izraelu Rzymianie.

A tu nagle w 7 i 11 wieku Masoreci rzekomo spiskują razem z Kościołem Katolickim?

Cały czas stoję na stanowisku, że jeśli ktoś zamierza forsować takie drastyczne i rewolucyjne teorie, niech to czyni z głową i logicznie.
Świat się dzieli na tych, którzy mówią, co wiedzą oraz na tych, którzy wiedzą, co mówią.
Nie w długości słowotoku siła argumentów.
 
 
rumburak 
www.tetragram.pl


Dołączył: 31 Paź 2011
Posty: 77
Wysłany: 2011-11-01, 21:08   

אהיה אשר אהיה to nie stricte imię Boga. To określenie, które część "ekspertów" tłumaczy błędnie na JESTEM KTÓRY JESTEM i jeden za drugim to błędne tłumaczenie jak katarynka powtarza.

A znaczy to: BĘDĘ KTÓRY BĘDĘ. Jako, że ów zwrot dotyczy czasu przyszłego, niektórzy mówią: OKAŻĘ SIĘ TYM, KTÓRY SIĘ OKAŻE.
Pierwsze tlumaczenie jest dosłowne. Drugie w bardzo ciekawy sposób oddaje wypowiedź Boga w kontekście Jego osobowości twórczej - sprawstwa przyszłych rzeczy.

Nie jest to stricte imię Boga, zważywszy szczególnie, iż Mojżesz najpewniej to Imię znał, zanim rozmawiał z "krzakiem gorejącym".
OKAŻĘ SIĘ TYM, KTÓRY SIĘ OKAŻE odnosi się do niczego innego, jak do zapowiedzi cudu wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu (10 plag, rozstapienie się wód Morza Czerwonego).

To czyny, a nie samo przedstawienie faraonowi Imienia miało świadczyć o Bogu - o jego prawdziwości i mocy.

Niemniej faraon, nim poznał moc Boga, usłyszał od Mojżesza jego osobowe imię יהוה, a nie określenie EHIJE ASHER EHIJE
 
 
rumburak 
www.tetragram.pl


Dołączył: 31 Paź 2011
Posty: 77
Wysłany: 2011-11-01, 21:19   

Wyobraź sobie, że stajesz przed obliczem wielkiego władcy. Każe ci on pójść za granicę do cudzego kraju, do pewnej grupy ludzi, których inny, zły król trzyma uwięzionych w lochach zamku.
Ty pytasz tego władcę, cóż mam im powiedzieć, kto mnie posyła?
Sam oczywiście znasz imię władcy. Pytasz nie dla siebie, lecz z trwogi porzed misją.

Władca nie mówi: nazywam się Franek, idź i przekaż im to, że na imię mi Franek, gdyż ty o tym wiesz, a taka informacja na nic się zda uwięzionym.
Władca odpowiada: powiedz im tak: Kim ja jestem, to się niebawem OKAŻE.

Taka informacja zaniesiona więźniom daje im nadzieje na uwolnienie.
Natomiast sama wieść, że na świecie istnieje jakiś król o imieniu Franek żadnej mocy w sobie nie ma.

Powyższe odnieś do Mojżesza, jego rozmowy z "krzakiem gorejącym", no i z imieniem Bożym.
Ostatnio zmieniony przez rumburak 2011-11-01, 21:23, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
rumburak 
www.tetragram.pl


Dołączył: 31 Paź 2011
Posty: 77
Wysłany: 2011-11-01, 21:21   

Kiepskie to forum, bowiem gdy piszę po hebrajsku, nie zawsze ono poprawnie wyswietla znaki.
Widać nie obsługuje standardu UTF-8, co dzisiaj jest normą, a nie rarytasem.
_________________
Internetowa baza imienia Bożego: www.tetragram.pl
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-11-01, 21:34   

rumburak, a może to Ty kiepski format czcionki wybierasz bo jakoś wszystkim,którzy się posługują na forum hebrajskim nie narzekają :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
rumburak 
www.tetragram.pl


Dołączył: 31 Paź 2011
Posty: 77
Wysłany: 2011-11-01, 21:38   

Ta "usterka" pojawia mi się okresowo. Muszę po kilka razy odświeżać przeglądarkę, by czcionki z ogonkami prawidlowo się wyświetlały.
Może to wariuje moka przeglądarka (wiadomo jaka z nich jest najgorsza: Internet Explorer), a nie chce mi się załączać na razie innej.
Zostawmy ten problem, jako maloistotny.
 
 
janowski
zbanowany

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 924
Wysłany: 2011-11-02, 15:51   

rumburak napisał/a:
Z tego, co wiadomo, Masoreci zniknęli już w pierszym wieku naszej ery. Ślad po nich zaginął w wyniku spustoszenia, jakiego dokonali w Izraelu Rzymianie.


A to dobre.

Setnie mozna sie ubawic czytajac takie bzdury.
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
bioslawek
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-02, 17:29   

rumburak napisał/a:
A teraz @wolumen powiedz, o co Ci chodzi? Co chciałeś udowodnić przytoczeniem tego cytatu z Jeremiasza?


Chciał udowodnić, że pora zażyć leki. Rumburak ja widzę, że Ty masz chyba małe obycie z różnorakimi forami religijnymi, gdzie piszą wszelkiej maści "fachowcy" od interpretacji Pisma Świętego, filologii hebrajskiej oraz samozwańczy prorocy.
Jeden taki, co się zowie "Książę Michał", to przez kilka lat wyznaczał daty końca świata ("dzień każdej kolejnej pomsty Bożej" miał nastąpić za tydzień), który to koniec miał się zacząć od powszechnego pijaństwa. A to pijaństwo miało się zacząć tym, że z kranów miało lecieć darmowe piwo. Wiara z pl.soc.religia tak się na to piwo napaliła, że do dziś nie mogą księciuniowi darować tego fałszywego proroctwa.

Masz tutaj małą próbkę ich możliwości:

http://usenet.gazeta.pl/u...ws.gazeta.pl%3E

http://groups.google.com/...lnk=gst&q=OBVES

A wszyscy oni, to przeważnie "nawróceni Świadkowie Jehowy"...
pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez bioslawek 2011-11-02, 17:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
janowski
zbanowany

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 924
Wysłany: 2011-11-02, 17:31   

bioslawek napisał/a:
Chciał udowodnić, że pora wziąć leki.


Przyjdzie taki dzien ze do smiechu nie bedzie...
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11