Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Betel
Autor Wiadomość
wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-07-06, 09:05   Betel

Miejscowość leżąca 19 km na północ od Jerozolimy, gdzie Jakubowi przyśniła się drabina sięgająca z ziemi do nieba. Wtedy Bóg obiecał Jakubowi, że będzie go strzegł i otaczał opieką, a ziemię tę odda na własność jego potomstwu. Jakub nazwał to miejsce "Betel" (Dom Boga). Po upływie setek lat Izraelici najechali Kanaan, zdobyli Betel i osiedlili się w tej ziemi. Kiedy państwo zostało podzielone na dwa królestwa Judę i Izrael Jeroboam, król Izraela, zbudował tu ołtarz dla złotego cielca, by lud nie chodzi) do Świątyni w Jerozolimie. Spotkalo się to z potępieniem ze strony proroków. Kiedy Izraelici zostali wygnani do Babilonu, w Betel osiedlili się Asyryjczycy. Później, po powrocie, zamieszkali tu także niektórzy z wygnańców.
Rdz 28,10-22; Sdz 1,22-26; 20,18; 1 Krl 12,26-30; 2 Krl 2; 17,28; Ne 11,31

(material pochodzi z programu Theophilos)
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-10-19, 08:41   

Pod panowaniem Jeroboama Betel, jedno z głównych miast królestwa północnego, niegdyś znane jako miejsce objawień prawdziwego Bo­ga, stało się znanym ośrodkiem fałszywego kul­tu.
Próbując powstrzymać swych poddanych od chodzenia do świątyni w Jerozolimie, Jeroboam wzniósł złote cielce i jednego umieścił w Dan, na pn. krańcu nowo powstałego królestwa izraelskie­go, a drugiego właśnie w Betel, na jego pd. krań­cu (1K1 12:27-29).
Betel, gdzie wybudowano „dom wyżyn” i ołtarz, gdzie obchodzono wymyślone święta i gdzie urzędowali kapłani spoza plemienia Lewiego, stało się symbolem rażącego odstępstwa od czystego wielbienia (1K1 12:31-33).
Jehowa Bóg nie zwlekał z wyrażeniem swej dezaprobaty - posłał do Betel „męża prawdziwego Boga” i za jego pośrednictwem ogłosił wyrok przeciwko ołta­rzowi używanemu do kultu cielca.
Rozpadniecie się tego ołtarza było znakiem, że słowa proroka na pewno się spełnią. Jednak „mąż prawdziwego Bo­ga” po odejściu z Betel dał się zwieść tamtejszemu staremu prorokowi;
postąpił zgodnie z orędziem rzekomo przekazanym przez anioła, choć sprzecz­nym z wyraźnymi rozkazami Boga. Miało to dla niego tragiczne następstwa. Zabity przez lwa, zo­stał pochowany w Betel, w grobowcu owego starego proroka, który uznał to wszystko za świadec­two niezawodności słów Jehowy i poprosił, by jego również pochowano w tym samym grobowcu (1K1 13:1-32).
Judzki król Abijasz na jakiś czas odebrał króles­twu północnemu Betel (i inne miasta) (2Kn 13:19, 20), ale jak się wydaje, powróciło ono pod kontro­lę królestwa izraelskiego najpóźniej za panowania Baaszy, który próbował umocnić Ramę, leżącą jeszcze dalej na pd. niż Betel (1K1 15:17; 2Kn 16:1).
Król Jehu wyplenił potem z Izraela kult Ba­ala, jednak złote cielce w Betel i Dan pozostały (2K1 10:28, 29).
Mimo iż w Betel dominował fałszywy kult, z Biblii wynika, że w czasach Eliasza i Elizeusza działała tam grupa proroków. Stamtąd też pocho­dzili chłopcy, którzy naśmiewali się z Elizeusza, co na skutek wyroku Bożego wielu z nich przypłaciło życiem (2K1 2:1-3, 23, 24).
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 11