Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Święta tajemnica
Autor Wiadomość
Xboxx 
Apollo


Wiek: 48
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 265
Wysłany: 2009-10-29, 00:53   

Witam

Hardi napisal:
Cytat:
......Tajemnica ta jest Jezus Chrystus i to co zrobil dla nas i co dzieki niemu mozemy miec. I w zasadzie na tym powinien byc koniec dyskucji ......
Jezeli nie odkryjesz Chrystusa w sobie, to twoja wypowiedz i tak pozostaje pustoslowiem. Tutaj Angelo mial racje....

Pozdrawiam
_________________
zapraszam na http://www.pcamator.pl
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-29, 09:05   

Nike
jakoś mnie nie dziwi że zgadzasz się z tym panem
zawsze zgadzasz się z tymi z którymi ja się nie zgadzam
to jak automat
Xboxx
masz słuszność
uczniów dlatego nazwali ich sąsiedzi w /Antiochii/pomazanymi/chrześcijanami/bo widzieli w ich życiu pomazanie Chrystusem
a więc w uczniach musiało być życie Chrystusa w środku
pozdrawiam
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-10-29, 09:49   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Nike
jakoś mnie nie dziwi że zgadzasz się z tym panem
zawsze zgadzasz się z tymi z którymi ja się nie zgadzam
to jak automat
Xboxx
masz słuszność
uczniów dlatego nazwali ich sąsiedzi w /Antiochii/pomazanymi/chrześcijanami/bo widzieli w ich życiu pomazanie Chrystusem
a więc w uczniach musiało być życie Chrystusa w środku
pozdrawiam



EMET:
NŚ oddaje tekst Dzieje Ap 11:26: "a znalazłszy go, przyprowadził do Antiochii. Tak doszło do tego, że przez cały rok zgromadzali się z nimi w zborze i nauczali sporą rzeszę: i po raz pierwszy właśnie w Antiochii dzięki Boskiej opatrzności nazwano uczniów chrześcijanami." [podkreślenie moje, E.].
W grece mamy tutaj termin < chrematisai > [od rdzennego < chrematidzo >.
Termin ten nie jest ot taki lakoniczny.

Co nieco z Leksykonu --
"Jak już wspomniano, określenie „chrześcijanie” przylgnęło do naśladowców Chrystusa w Antiochii Syryjskiej. Wydaje się zupełnie nieprawdopodobne, by Żydzi pierwsi nazwali ich „chrześcijanami” (po grecku), czyli „mesjanistami” (po hebrajsku), skoro odrzucili Jezusa jako Mesjasza, Chrystusa. Gdyby nazwali jego uczniów „chrześcijanami”, pośrednio przyznaliby, że był on Chrystusem (Pomazańcem). Panuje też opinia, iż to ludność pogańska nadała im przydomek „chrześcijanie” — ironicznie lub wręcz pogardliwie. Jednakże według Biblii określono ich tak za sprawą Boga: „Dzięki Boskiej opatrzności nazwano uczniów chrześcijanami” (Dzieje Ap 11:26).

Występujący tu czasownik chrematízo zazwyczaj jest tłumaczony na ‛zostać nazwanym’ i tak właśnie go oddano w większości przekładów w Dziejach 11:26. Z niektórych przekładów wynika jednak, że na wybór nazwy „chrześcijanie” miał wpływ sam Bóg. Na uwagę pod tym względem zasługuje Przekład Nowego Świata, Young’s Literal TranslationThe Simple English Bible. W przekładzie Younga fragment ten brzmi: „W Antiochii też za sprawą Boga uczniowie zostali po raz pierwszy nazwani chrześcijanami”.

Greckie słowo chrematízo w Chrześcijańskich Pismach Greckich jest zawsze używane w odniesieniu do czegoś nadprzyrodzonego, Boskiego, albo do jakiejś wyroczni. Różne dzieła definiują je następująco: „Wypowiedzieć wyrocznię (...) tzn. obwieścić z boskiej inspiracji” (J. Strong, Exhaustive Concordance of the Bible, „Greek Dictionary of the New Testament”, 1890, s. 78). „Używane w odniesieniu do boskiej odpowiedzi, wyroczni, zapowiedzi; odpowiedzieć, podać wyrocznię, ostrzec w imieniu Boga” (E. Robinson, Greek and English Lexicon of the New Testament, 1885, s. 786). „Dać boski nakaz lub polecenie, nauczać z niebios (...) otrzymać nakaz, polecenie, wskazówki od Boga (...) wygłaszać boskie objawienia, obwieszczać nakazy Boże” (J. Thayer, A Greek-English Lexicon of the New Testament, 1889, s. 671). Thomas Scott w dziele Explanatory Notes (1832, t. III, s. 419) napisał: „Wyraz ten wskazuje, że uczyniono to za sprawą boskiego objawienia, gdyż właśnie takie ma on zazwyczaj znaczenie w Nowym Testamencie i jest tłumaczony na ‚ostrzeżony od Boga’ lub ‚ostrzeżony przez Boga’, nawet jeśli w tekście greckim nie występuje słowo BÓG”. Z kolei Adam Clarke tak wyjaśnia w swym komentarzu do Dziejów 11:26: „Wyraz ten [chrematísai], który w naszym tekście tłumaczymy na zostali nazwani, oznacza w Nowym Testamencie wyznaczyć, ostrzec lub mianować z polecenia Bożego. W tym sensie użyto go w Mat. ii. 12 (...) Jeśli zatem nazwę tę nadano za sprawą Boga, najbardziej prawdopodobne wydaje się, że do utworzenia jej zostali pobudzeni Saul i Barnabas; tak więc nazwa chrześcijanin pochodzi od Boga” (zob. wg Mateusza 2:12, 22, Bg; wg Łukasza 2:26, Bg; Dzieje Ap 10:22; do Rzymian 7:3, Int; a także do Hebrajczyków 8:5; 11:7 i 12:25, Bg, gdzie występuje ten grecki czasownik).".


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
doulos achreios 
Świadek Jehowy


Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 769
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2009-10-29, 12:29   

nike napisał/a:
wiem co to git, hit,spoko, nara,Wrocek, Ino i chyba jeszcze kilka jest takich skrótów, tak mnie moje wnuki nauczyli. Myślę,że gdzieś za pół wieku To już wejdą do pisowni heheh :-D Mnie się taka gwara podoba :-D
Ponoć każde miasto w Polsce ma skrótową wersję: Warszawa=Wawa, Bydgoszcz=Bydzia, Wrocław=Wrocek itp.
W porzo jest rozkminiać wypaśne zajawki - chyba że nie trybisz ściemy i Ci nie jarzy... :-D
Niemniej Ryś ma rację, że żargon knajackiej hewry nie przystoi na Forum.
Zatem - do zoba, ziomalo! :-D
_________________
Moje polecenie ma zachęcić do wzajemnej miłości, wypływającej z czystego serca, czystego sumienia i nieobłudnej wiary. Niektórzy wyzbyli się tych rzeczy i dali się wciągnąć w jałowe dyskusje. Chcą być nauczycielami prawa, ale nie rozumieją tego, o czym mówią (...) (1Tm1:5-7, nwt-P)
Ostatnio zmieniony przez doulos achreios 2009-10-29, 12:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
doulos achreios 
Świadek Jehowy


Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 769
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2009-10-29, 12:31   

Ad rem.
W Biblii można znaleźć przykład "szyfrowania" (bynajmniej nie żargonowego) - choćby "Szeszak" (Jer 25:26; 51:41), co Insight wyjaśnia m.in.
Cytat:
Jednakże zgodnie z tradycją żydowską „Szeszak” jest kryptonimem hebrajskiego słowa „Babel” (Babilon) utworzonym według systemu atbasz. Polega on na zamianie liter w szyfrowanym wyrazie — w miejsce ostatniej litery alfabetu hebrajskiego (taw) podstawia się pierwszą (’álef), w miejsce przedostatniej (szin) — drugą (bet) itd. Gdy w ten sposób w wyrazie „Babel” każde bet (b) zastąpi się literą szin (sz), a lámed (l) — literą kaf (k), powstaje określenie Szeszák.
Jest to oczywiście bardzo luźno związane z omawianym tu tematem - świętej tajemnicy.
Jako przyczynek doń dodam, że fakt wybiórczego zrozumienia głębokich spraw biblijnych, dostępnego zależnie od stanu serca, a nie wykształcenia (por. Dn 12:10), jest dla mnie jednym z potężnych dowodów na Bożą inspirację Pisma Świętego.
Człowiek po prostu tak pisać sam z siebie nie potrafi. Tymczasem Prz 25:2
Cytat:
Chwałą Boga jest tajenie sprawy, a chwałą królów jest zbadanie sprawy.
A owo "tajenie" ma swój sens i cel, o czym słudzy Boży od czasów dawnych wiedzieli (por. Rdz 40:8; 41:16). Także Dn 2:28
Cytat:
Jednakże jest Bóg w niebiosach — Ten, który wyjawia tajemnice — i on oznajmił królowi Nebukadneccarowi, co się ma wydarzyć pod koniec dni. Sen twój i wizje, które miałeś w swej głowie, będąc na łożu, są takie:
(podkr. moje)
Można zatem na całą treść Biblii, osnutą wszak wokół jednego przewodniego tematu, spojrzeć jako na świętą tajemnicę, stopniowo objawianą sługom Bożym.
W ściślejszym tego słowa znaczeniu, oczywiście, dotyczy ona tego, o czym pisała Tessa.
Nie ma to też sprzeczności ze stwierdzeniami innych o Chrystusie, bo on stanowił spełnienie fundamentalnej części owej tajemnicy; co więcej - spełni ją do końca, poprzez spełnienie do końca wyznaczonego mu przez Ojca zadania.
Nas osobiście z pewnością interesuje ta jego część, która bezpośrednio przed nami.
_________________
Moje polecenie ma zachęcić do wzajemnej miłości, wypływającej z czystego serca, czystego sumienia i nieobłudnej wiary. Niektórzy wyzbyli się tych rzeczy i dali się wciągnąć w jałowe dyskusje. Chcą być nauczycielami prawa, ale nie rozumieją tego, o czym mówią (...) (1Tm1:5-7, nwt-P)
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-10-29, 12:55   

doulos achreios napisał/a:
nike napisał/a:
wiem co to git, hit,spoko, nara,Wrocek, Ino i chyba jeszcze kilka jest takich skrótów, tak mnie moje wnuki nauczyli. Myślę,że gdzieś za pół wieku To już wejdą do pisowni heheh :-D Mnie się taka gwara podoba :-D
Ponoć każde miasto w Polsce ma skrótową wersję: Warszawa=Wawa, Bydgoszcz=Bydzia, Wrocław=Wrocek itp.
W porzo jest rozkminiać wypaśne zajawki - chyba że nie trybisz ściemy i Ci nie jarzy... :-D
Niemniej Ryś ma rację, że żargon knajackiej hewry nie przystoi na Forum.
Zatem - do zoba, ziomalo! :-D


O poszerzyłeś moja wiedzę o kilka heheh.
Chciałam zwrócić uwagę,że my nie jesteśmy na nabożeństwie, tylko na forum.
I jedno git to żadne przestępstwo.
Nie szukajmy kija za git bo kij ma dwa końce. ;-)
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-29, 13:01   

Nike
to nie było jedno git było też -"twoja brocha" ,"olej mnie"
były inne
więc czego bronisz ?
czy jedynym kryterium obrony nie jest twój stosunek do mnie ?

mam nadzieje ,ze się mylę
pozdrawiam
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-10-29, 13:08   

doulos achreios napisał/a:
nike napisał/a:
wiem co to git, hit,spoko, nara,Wrocek, Ino i chyba jeszcze kilka jest takich skrótów, tak mnie moje wnuki nauczyli. Myślę,że gdzieś za pół wieku To już wejdą do pisowni heheh :-D Mnie się taka gwara podoba :-D
Ponoć każde miasto w Polsce ma skrótową wersję: Warszawa=Wawa, Bydgoszcz=Bydzia, Wrocław=Wrocek itp.
W porzo jest rozkminiać wypaśne zajawki - chyba że nie trybisz ściemy i Ci nie jarzy... :-D
Niemniej Ryś ma rację, że żargon knajackiej hewry nie przystoi na Forum.
Zatem - do zoba, ziomalo! :-D


Z tego powodu, staram się tez nie używać gwary jaką mówią w KRK.
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2009-10-29, 17:09   

nike napisał/a:
Hardi,

HeHe ja jestem chyba starsza od PR, ale wiem co to git, hit,spoko, nara,Wrocek, Ino i chyba jeszcze kilka jest takich skrótów, tak mnie moje wnuki nauczyli. Myślę,że gdzieś za pół wieku To już wejdą do pisowni heheh :-D Mnie się taka gwara podoba :-D

eeeeeeee to luzik ziom :mrgreen: moi rodzice tez juz maja swoje lata, a mowia np. nara i to raczej do wszystkich znajomych itd.
Najlepiej jest w norwegii, tutaj nawet wchodzac do urzedu, banku itd. nie mowia "dzien dobry" tylko "hej" albo ewentulanie "czesc" (ale to juz naprawde starszej daty norwedzy, ktorzy pamietaja wojne ;-) ), a wychodzac mowia "trzymaj sie", albo "baw sie dobrze". I to juz stalo sie oficjalnym slownictwem. A to co ludzie mowie miedzy soba to juz jest niezly slogan :-) A "pani" czy "pan" to zwraca sie do osob powyzej 90 roku zycia, a i tak nie wszyscy sa z tego zadowleni, kiedys do jedej pacjenki ktora ma 96 lat powiedzialem "pani", a ona do mnie z usmiechem "myslisz, ze jestem taka stara aby do mnie mowic "pani"? jeszcze tak staro sie nie czuje" :lol:


Xboxx napisał/a:
Witam

Hardi napisal:
Cytat:
......Tajemnica ta jest Jezus Chrystus i to co zrobil dla nas i co dzieki niemu mozemy miec. I w zasadzie na tym powinien byc koniec dyskucji ......
Jezeli nie odkryjesz Chrystusa w sobie, to twoja wypowiedz i tak pozostaje pustoslowiem. Tutaj Angelo mial racje....

Pozdrawiam

Poznalem juz Chrystusa i jest on Panem moje zycia.
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
Ted 
Ted

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 71
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-15, 12:57   

tessa napisał/a:
Czy istnieje coś takiego jak święta tajemnica ? Co stanowi tą tajemnicę i czy Bog ją komuś objawił?


Święte tajemnice Boże, jak i inne „tajemnice” wspomniane w Biblii (np. dotycząca Babilonu Wielkiego) nie miały być skrywane na zawsze. Jehowa zamierzał je objawić w stosownym czasie, ale tylko tym, którym zechce i którzy tego oczekują.
Wyjaśnił to apostoł Paweł w 1 Koryntian 2:6-16. „Świętą tajemnicę” Bożą nazwał tam „mądrością ukrytą”, którą Bóg przez swego ducha objawia swoim chrześcijańskim sługom, a której nie może zgłębić człowiek pozostający pod wpływem ducha świata, kierujący się mądrością ludzką.
Potrafią o niej mówić i ją zrozumieć tylko ci, którzy ‛łączą duchowe sprawy z duchowymi słowami’.
Już wcześniej Jezus Chrystus powiedział swym uczniom: „Wam dano świętą tajemnicę [gr. mystérion] królestwa Bożego, ale dla tych na zewnątrz wszystko dzieje się w przykładach, żeby patrząc, patrzyli, a jednak nie widzieli, i słuchając, słyszeli, a jednak nie pojęli sensu ani w ogóle nie zawrócili i nie dostąpili przebaczenia” (Mk 4:11, 12; Mt 13:11-13; Łk 8:10).
Między świętą tajemnicą Bożą a sekretami kultów misteryjnych zachodzą ogromne różnice.
Po pierwsze, tajemnica Boża jest dobrą nowiną, nie zaś kłamstwem ani oszustwem wymyślonym przez człowieka (Jn 8:31, 32, 44; Kol 1:5; 1Jn 2:27).
Po drugie, ludzie, którym pozwolono ją zrozumieć, nie muszą trzymać jej w ukryciu, lecz mają obowiązek nadać jej jak największy rozgłos. Świadczy o tym chociażby wspomniana już okoliczność, że wyrażeniu „święta tajemnica” lub „święta tajemnica dobrej nowiny” towarzyszą w Biblii takie słowa, jak: „głoszenie”, „ujawnienie”, „objawienie”, „oznajmianie” czy „opowiadanie”.
Prawdziwi chrześcijanie z ogromnym zaangażowaniem rozgłaszają „wszelkiemu stworzeniu pod niebem” dobrą nowinę umożliwiającą zrozumienie świętej tajemnicy (1Ko 2:1; Ef 6:19; Kol 1:23; 4:3, 4).
Sam Bóg ocenia, kto nie zasługuje na to, by ją pojąć. Nie jest przy tym stronniczy, gdyż nie odsłania swej świętej tajemnicy tylko tym, którzy mają ‛niewrażliwe serca’ (Ef 4:17, 18).

Pozdrawiam
_________________
Mądrość służy ochronie, tak jak ochronie służą pieniądze; lecz korzyść z wiedzy jest ta, że mądrość zachowuje przy życiu tych, którzy ją posiadają.
 
 
Ted 
Ted

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 71
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-15, 13:09   

Cd. do "Świętej Tajemnicy"...

Święta Tajemnica koncentruje się przede wszystkim na Chrystusie. Ponieważ „świadczenie o Jezusie jest natchnieniem do prorokowania”, więc „święta tajemnica Boża” musi się koncentrować na Chrystusie (Obj 19:10; Kol 2:2).
Wszystkie „święte tajemnice” Boże są związane z jego mesjańskim Królestwem (Mt 13:11). Apostoł Paweł napisał do współchrześcijan: „W nim są starannie skryte wszelkie skarby mądrości i poznania” oraz: „Właśnie w nim mieszka cieleśnie cała pełnia boskości” (Kol 2:2, 3, 9).
Siebie samego Paweł zaliczył do „szafarzy świętych tajemnic Bożych” (1Ko 4:1).
Pisał o swoim „pojmowaniu świętej tajemnicy o Chrystusie” (Ef 3:1-4) i wyjaśnił, że jest ona „mądrością ukrytą, którą przed systemami rzeczy Bóg z góry wyznaczył” (1Ko 2:7). Ową „świętą tajemnicę Bożą” zaczął oznajmiać sam Jehowa, gdy ogłosił proroctwo zanotowane w Rodzaju 3:15.
Jego wierni słudzy przez całe stulecia oczekiwali obiecanego „potomstwa”, które miało wyzwolić ludzkość z grzechu i śmierci, ale nie w pełni rozumieli, kto nim będzie ani w jaki sposób się pojawi i przyniesie wyzwolenie.
Stało się to jasne dopiero wtedy, gdy przyszedł Chrystus, który „na życie i nieskażoność rzucił światło przez dobrą nowinę” (2Tm 1:10). Od tej pory zaczęła się wyjaśniać tajemnica dotycząca ‛potomstwa niewiasty’.

Pozdrawiam
_________________
Mądrość służy ochronie, tak jak ochronie służą pieniądze; lecz korzyść z wiedzy jest ta, że mądrość zachowuje przy życiu tych, którzy ją posiadają.
 
 
doulos achreios 
Świadek Jehowy


Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 769
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2009-11-15, 23:12   

Ted,
wyjaśnione fachowo i wyczerpująco. Bez tajemnic... ;-)
Rzecz jasna, konkretne szczegóły tej części "świętej tajemnicy" która jeszcze pozostaje przed nami (do czasu, aż się dopełni - Obj 10:7, choć właściwie dopełnia się częściowo już, na naszych oczach) staną się jawne z upływem czasu.
Któż z nas nie powinien się tym interesować, skoro nawet aniołowie, którym wszak wybawienie nie jest potrzebne, starają się wejrzeć w realizację Bożego zamierzenia w tym obszarze (por. 1 Pt 1:12):
Cytat:
Objawiono im, że nie sobie samym, lecz wam usługiwali rzeczami, które teraz wam zwiastowano przez oznajmiających wam dobrą nowinę za sprawą ducha świętego posłanego z nieba. W rzeczy te pragną wejrzeć aniołowie.
:ello:
_________________
Moje polecenie ma zachęcić do wzajemnej miłości, wypływającej z czystego serca, czystego sumienia i nieobłudnej wiary. Niektórzy wyzbyli się tych rzeczy i dali się wciągnąć w jałowe dyskusje. Chcą być nauczycielami prawa, ale nie rozumieją tego, o czym mówią (...) (1Tm1:5-7, nwt-P)
 
 
Nataniel 

Wiek: 46
Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 18
Skąd: Dolny Slask
Wysłany: 2017-06-08, 05:12   

no to wam powiem wielka zagadka mego imienia prawie rozwiklana pamietajcie wielki sataniel górą tak a magia wlasnie ta pieczec co znaczy dla was JHWH ,tajemnica 7 gwiazd i tego o którym zapomnieliscie panu i wladcy 1 widzacym i jedynym królu na ziemi -- blizszych informacji udzielą wyrocznie :
1 wielkiej pani jezabel
2 prorokini Debory
3 cioci mojej wrózki z endor
4 beliala dla oswieconych moją pieczecią aveve satan
5 tatusia mojego zapomnianego przez was ...... patrz bogowie egiptu i ich laski i co wazne autor teneach tory mial byc egipskim faraonem to on zdradzil ludzkosci tajemnice egipskich bogów i ich mocami czyniil cuda ukradl poprostu laske bogini chatemate-hator
i co jedzcze nataniel wam ma powiedziec ze to on jest egiptem i bogiem synem boga swiatla wielkiego kamienia sefiratanskiego ,gwiazdy zarranej i porannej ,ze jest synem wenus i michaelem bogiem w ludzkim ciele -alef bet .... i jedynym królem z woli odwiecznego i pradawnego i i prarodziców ze jest nadzieja i królem syjonu i jerozlimy ,,,,szalom szalom szalom ,,,,, lwem z judy i ,,,,,,,,,,,
6...i inych bogów bójcie sie ich gniewu co chcecie poznac gnoze nataniela i co jeszcze ---antychryst jest wielki.... oj jak mi dobrze ,,oj jak mi dobrze ty jeden mi dogodziles
a ja w was wierze.....
i co kto chetny na megido i karmel reka w góre
nie wypalilem sie emet zjadlem owoc poznania dobra i zla mój kochany syneczku i pamietaj to ja rozpalam sefiroty i kabale i to moja keter korona prawosci i mój bialy kamyk i tylko ja na ziemi mam nowe imie znacie je --patrz moje posty
raselu ratuj nas ,bracie mariuszu twa wyrocznia nie zawiodla z pozdrowieniami synagoga szatana

mój kochany dom 2.jpg
to zagadka króla salomona 2 dlaczego 6 okiennic z prawej i 6 okiennic z lewej
Plik ściągnięto 5944 raz(y) 9,68 KB

_________________
" Poznacie Prawdę a prawda was wyzwoli "
- Kim jestem?
 
 
Andżelika_FS 
Ostra Siostra


Wyznanie: teizm
Pomogła: 28 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2016
Posty: 536
Skąd: Dornach/Kruszewnia
Wysłany: 2017-06-08, 05:55   

Nataniel napisał/a:
no to wam powiem [...]

No to nam powiedziałeś. "Matka wie, że ćpiesz?"
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2017-06-08, 06:12   

Nataniel napisał/a:
oj jak mi dobrze ,,oj jak mi dobrze ty jeden mi dogodziles


Co to ... jakiś nowy dopalacz wszedł na rynek?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14