Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
głoszenie imienia Jehowa
Autor Wiadomość
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-08-22, 00:12   

Jezus ani Apostołowie nie używali tetragramu... W każdym bądź razie Pismo Swięte nic o tym nie mówi. Jezus nie zwracał się do Ojca per "Jahwe" tudzież "Jehowo". Apostołowie nie głosili imienia Jahwe, ale Chrystusa - który jest pełnią objawienia Boga człowiekowi. Bóg w pełni objawił siebie samego w Chrystusie. A samookreślenie Boga z Ksiegi Wyjścia jest cieniem. A rzeczywistość należy do Chrystusa (zob Kol 2,16-17).
 
 
 
malinka

Dołączył: 19 Sie 2007
Posty: 14
Wysłany: 2007-08-22, 00:35   

meritus czy ty to czytałeś wogóle czy tak sobie rzucasz byle jakim wersetem, jakbyś troche poczytał biblie a polecam to byś wiedział że chodzi o prawo, prawo dane w pismach hebrajskich było cieniem tego co miało nadejść czyli Jezusa, ale w jakim sensie w takim bo prawo mówiło że tylko ten co wypełni całe prawo czyli uda mu się żyć zgodnie z nim niczego nie łamiąc może zmienić to prawo i jedynym który to zrobił był Jezus więc zmienił je gdybyś nie wiedział, i tamto prawo było cieniem tego które miało nadejść. na przyszłość czytaj uważniej wersety bo niekiedy mam wrażenie że wogóle nie miałeś pisma świętego w ręce
 
 
Wojtek37 

Wiek: 59
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 686
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-08-22, 15:34   

malinka napisał/a:
meritus gdzieś ty znalazł ten dwukropek, jak wy się czepiacie szczegółów to ja się dwukropka przyczepie, może sobie lepiej przeczytaj 1Koryntian 8:6 jeżeli sądzisz że Jezus jest Bogiem


A nie jest?.

1J 3:23-24 BT
„Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał.”

1J 5:20 BT
„Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu, abyśmy poznawali Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym.”
_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan
 
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-08-22, 16:17   

Malinko radzę powstrzymać agresję słowną wobec mojej skromej osoby. Gdybym był protestantem lub jehowitą byś dostała conajmniej jedno ostrzeżenie. Masz szczęście że jestem katolikiem i moderatorstwo na tym forum pozwala na więcej. Rozmawiajmy merytorycznie ok?

Podtrzymuję, że pełnia Objawienia jest w Jezusie Chrystusie i zapisana w Nowym Testamencie. Kościół głosił i głosi nie Jehowę (którego Imię nie pojawia się w NT ani razu z wyjatkiem 4 x Alleluja w Ap) ale Jezusa. Bóg w pełni objawił się w Jezusie.
 
 
 
malinka

Dołączył: 19 Sie 2007
Posty: 14
Wysłany: 2007-08-22, 19:01   

prawda w oczy kole
 
 
malinka

Dołączył: 19 Sie 2007
Posty: 14
Wysłany: 2007-08-22, 21:53   

wiesz co kermitku kochany, ja tak czasem mam, że do wszystkiego podchodze bardzo emocjonalnie, dlatego jak ktoś wypisuje bzdury to tak reaguje
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2007-08-22, 22:26   

EMET napisał/a:

...
Kiedy ktoś pisze w tonie "tetragrammaton", to zupełnie spłaszcza zagadnienie sprowadzając do jakiegoś tam 'tetragrammatonu'...
...
Przecież Jezus w Modlitwie "Ojcze nasz" powiedział: "Niech będzie uświęcone Twoje Imię"; po hebrajsku: < jithqaddasz szemecha >.
Tenże Jezus powiedział przy pewnej okazji:
"Ojcze, otocz chwałą swoje imię". Wtedy doszedł głos z nieba: "Już otoczyłem je chwałą i jeszcze je chwałą otoczę"." -- wg Jana 12:28.

Także w Liście ap. Pawła --
"i aby narody wychwalały Boga za jego miłosierdzie. Tak jak jest napisane: "Dlatego będę cię otwarcie wyznawał wśród narodów i będę śpiewał twojemu imieniu"." -- do Rzymian 15:9.

Zatem: Imię Boże to nie 'jakiś tam tetragrammaton'.


Emet, kiedy ktoś pisze o tym że w wersetach przez ciebie wymienionych chodzi o teragramamaton, to zupełnie spłaszcza zagadnienie sprowadzając do jakiegoś tam 'tetragrammatonu'...

"Święć się Imię Boże..." to nie znaczy uświęcanie tych czterech liter i czasem do znudzenia wymawianie ich w błędnej formie Jehowa

przecież nie chodziło o tylko o te cztery litery, ale o coś wiecej.

Więc, Malinko ja nie widzę w tym mądrości za bardzo
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-08-23, 08:59   

quster napisał/a:
"Święć się Imię Boże..." to nie znaczy uświęcanie tych czterech liter i czasem do znudzenia wymawianie ich w błędnej formie Jehowa


A czy można uświęcać imię nie wymawiając je wcale?
 
 
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-23, 09:18   

tessa napisał/a:
A czy można uświęcać imię nie wymawiając je wcale?

uświęcać imię oznacza traktować osobę za swiętą. Pisałem o tym tutaj:

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=1407

Nie ma to nic wspólnego z wymawianiem imienia, którego nawet Jezus tam nie wymienił. Powiedział bowiem:

Ojcze nasz, święć się imię Twoje....

a więc: Ojcze nasz, niech Twoja osoba będzie święta

a nie

Jehowo, Ojcze nasz, święć się imię Twoje....

To Jehowo dodają oczywiście ŚJ, zmieniając słowa Jezusa! :lol:
 
 
Esther 


Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 2532
Wysłany: 2007-08-23, 11:50   

Dokładnie tak mirku..
 
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-08-23, 13:15   

mirek napisał/a:
uświęcać imię oznacza traktować osobę za swiętą.


To nie pisałoby o "uświęcaniu imienia " tylko o "uświęcaniu osoby".

A przecież wyrażnie czytamy: "Niech będzie uświęcone imię Twoje".

Poza tym warto prześledzić w Biblii ,jak w ciągu wieków pobożni ludzie uświęcali to imię .Analiza pod tym linkiem:

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=1260
 
 
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-23, 13:19   

tessa napisał/a:
To nie pisałoby o "uświęcaniu imienia " tylko o "uświęcaniu osoby"

Nie znano wtedy pojęcia osoba! Nie było nawet takiego słowa! A spróbuj podać sfałszowany werset z PNŚ "o obliczu Boga" to też się z tym rozprawię, jak robiłem to nie raz! :mrgreen:


tessa napisał/a:
A przecież wyrażnie czytamy: "Niech będzie uświęcone imię Twoje".

Imię oznacza osobę! Zachęcam do tego linku, który podałem wyżej w moim poście. Tam jest wyjaśnienie.

tessa napisał/a:
Poza tym warto prześledzić w Biblii ,jak w ciągu wieków pobożni ludzie uświęcali to imię .Analiza pod tym linkiem:

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=1260

Czytam tam takie zdanie: I teraz sprawdżmy czy te osoby wymawiały to święte imię.

To podaj werset, że Jezus wymawiał imię Boże! Że o takim imieniu nauczał! Nawet nie wiem, czy zauwazysz, że nauczał o Bogu jako o kochającym Ojcu, i takim imieniem kazał go nazywać. Taki jest duch całego NT.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-08-23, 13:28   

Zupełne odseparowanie imienia od osobyt to paranoja... Zwłaszcza jeżeli chodzi o kulturę semicką. Tam imię odzwierciedlało istotę człowieka... Podobnie imię Boga ozdwierciedla Jego istotę - to że on JEST.

Imieniem Boga też jest imię Jezusa. Apostołowie głosili Jezusa Chrystusa - naszego Zbawiciela. Bo tylko w Jego imię mamy odpuszczenie grzechów.
 
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-08-23, 13:59   

meritus napisał/a:
Zupełne odseparowanie imienia od osobyt to paranoja


Nikt nie mówi o takim odseparowaniu.Jednak całkowite usunięcie imienia Bożego z Biblii jak to uczynili wspólcześni tłumacze ,pozbawiło szczerych ludzi znajomości samego Boga.

meritus napisał/a:
Imieniem Boga też jest imię Jezusa.


A to ciekawe . Gdzie taka nauka jest w Biblii?

meritus napisał/a:
Apostołowie głosili Jezusa Chrystusa - naszego Zbawiciela.


Tak,ale uważali Jezusa nie za Boga ,lecz za Jego Syna.

I Jana 4:15
Kto wyznaje, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym, z takim Bóg pozostaje w jedności, a on w jedności z Bogiem. "
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-08-23, 14:25   

Bóg - Jest

ale nasze jest nie jest TYM samym co powinno

Emet wie Emet powie

jest - ש'
jest -א ה' ה

tak tez powiedział o SOBIE MESJASZ - gdzie ? ;-)

TYLKO W YHVH MAMY SZUA - Y -SZUA- H
ישועה
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10