Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to jest RELIGIA? Definicja? Czy sama w sobie jest zła?
Autor Wiadomość
Robertus 

Dołączył: 05 Paź 2013
Posty: 117
Wysłany: 2019-11-27, 14:40   Co to jest RELIGIA? Definicja? Czy sama w sobie jest zła?

No własnie. Dzisiaj jest tendencja, że religia sama w sobie jest zła.
Jak zdefiniować religię? Co to jest? Czy przynależność do jakiejś religii jest złe?
Nie chodzi o ustalenie która religia prawdziwa a ktora nie, tylko technicznie, religia jako taka.
Boję się tylko, że listek, czy Luba trochę tu namieszają.
Czy uszanują moją prosbę, aby tu nie pisali? Proszę. Metanoję tez prosze. Proszę też innych teoretyków fantastyków spiskowców itp :)
 
 
Luba 

Pomogła: 87 razy
Dołączyła: 18 Mar 2017
Posty: 1307
Wysłany: 2019-11-27, 15:01   Re: Co to jest RELIGIA? Definicja? Czy sama w sobie jest zła

Robertus napisał/a:
No własnie. Dzisiaj jest tendencja, że religia sama w sobie jest zła.
Jak zdefiniować religię? Co to jest? Czy przynależność do jakiejś religii jest złe?
Nie chodzi o ustalenie która religia prawdziwa a ktora nie, tylko technicznie, religia jako taka.
Boję się tylko, że listek, czy Luba trochę tu namieszają.
Czy uszanują moją prosbę, aby tu nie pisali? Proszę. Metanoję tez prosze. Proszę też innych teoretyków fantastyków spiskowców itp :)




Mowisz i masz :-D


Robertusie, zebys nie wiem jak zdefiniowal sobie religie, to zawsze bedzie ona dotyczyla wiezi z Bogiem, ktorego wyznajesz.

Ja nie wyznaje zadnego Boga, wiec o mnie np. nie mozna powiedziec, ze jestem czlowiekiem religijnym :->

Bedac dzieckiem duchowym mojego Ojca posiadam w sobie Jego Nature...jestem CZLOWIEKIEM :->

CZLOWIEK nie wyznaje zadnej religii...nie musi...bo jest odbiciem Ojca.


Syn Bozy, kiedy stal sie CZLOWIEKIEM rowniez nie wyznawal zadnego Boga, bo caly czas byl z Nim w jednosci...czyli byl Nim samym.... nie bylo wiec potrzeby "wyznawania" :->


To, ze w Jego wieku dzieciecym probowano Go indoktrynowac w zydowskich swiatyniach, nigdy nie bedzie znaczylo ze On zostal zindoktrynowany :->

Brak napletka tez mu z pewnoscia nie przeszkadzal w Jego CZLOWIECZENSTWIE :->


Pozdrawiam w Duchu i Prawdzie :->
 
 
Metanoia 
Bóg jest 1


Pomogła: 30 razy
Dołączyła: 09 Cze 2016
Posty: 636
Skąd: Osobowość z Pogranicza
Wysłany: 2019-11-27, 15:32   

Co jest absolutem w religii?
Bóg?
Oczywiście, że nie.
Absolutem w każdej religii jest Rytuał.
Nie ma religii bez Liturgii, Rytuału.
W centrum każdej religii jest nie Bóg ale Rytuał.
Bóg jest tylko elementem Rytuału.

Kto jest w takim razie niezbędnym czynnikiem sprawowania Rytuału?
Wierni?
Nieprawda.
Kapłan może sprawować liturgię bez wiernych, wierni nie mogą jej sprawować bez kapłana.
Więc niezbędnym czynnikiem sprawowania Rytuału jest Kapłan.

Religie istnieją po to aby Kapłani mogli być bogami.
Tylko po to, a czy są dobre religie?
Nie mogą istnieć dobre religie skoro wszystkie z natury są fałszywe bo wyznają fałszywych bogów.
_________________
Ukryta Bestia, a prywatnie siostra Badziewitka od Matki Bożej Badziewnej
Chwała Tobie Chryste
 
 
Luba 

Pomogła: 87 razy
Dołączyła: 18 Mar 2017
Posty: 1307
Wysłany: 2019-11-27, 17:24   

Metanoia napisał/a:
Co jest absolutem w religii?
Bóg?
Oczywiście, że nie.
Absolutem w każdej religii jest Rytuał.
Nie ma religii bez Liturgii, Rytuału.
W centrum każdej religii jest nie Bóg ale Rytuał.
Bóg jest tylko elementem Rytuału.



Dla mnie religia to relacja jednostki z sacrum...nawet jesli odbywa sie to poprzez kaplana. Dopiero w ramach tej relacji powstaje doktryna, odbywa sie rytual, powstaje spolecznosc religijna.

Zlo wszystkich religii polega na tym, ze kazda jedna oddalila Stworce, Boga Ojca od czlowieka, tworzac wlasnie sacrum a wokol sacrum prawo , dobrze krecacy sie biznes oraz hierarchie wladzy i niewolnictwo.

Nie ma wiekszego zla, ktore przytrafilo sie ludzkosci, niz religia.
 
 
chryzolit

Pomógł: 166 razy
Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 3854
Wysłany: 2019-11-27, 17:33   

Luba ilu ludzi tyle tłumaczeń.
Lenin uczył że religia jest opium lydzkości.
I miał dużo racji,ponieważ religii nie tworzył Jezus,ani Jego Apostołowie.
Oni nie budowali systemu religijnego,tylko w celu społeczności duchowego wzrostu zakładali zbory,ale zawsze świątynia był człowiek.
Religia nie jest więzią z Bogiem, tylko,relacja z nim,to jest spełnienie naturalnej potrzeby człowieka,która wynika ze stworzenia,takim jest człowiek i jego duchowy wzrost powinien odbywać się w oparciu o Niego.
A jeżeli człowiek wybiera sobie co innego to ma to co sobie wybiera.
Pozdrawiam.
_________________
Zapraszam - www.refleksjebiblijne.wordpress.com
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-11-28, 10:22   

Religią może być namiętne oglądanie telewizji, przywiązanie do czegokolwiek i kogokolwiek i oddawanie czci idolom. Idol, bożek, rzecz plus wyznawca plus rytuały.
Jak ktoś ma bzika na punkcie ryb i wędkowania to też jest religia ;-)
Jak ktoś lata do lekarza z złamanym paznokciem i każdym siniakiem to też jest religia - czczenie ciała, zdrowie stało się bożkiem. I tak dalej itp.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2019-11-28, 11:21   

wuka napisał/a:
Religią może być namiętne oglądanie telewizji, przywiązanie do czegokolwiek i kogokolwiek i oddawanie czci idolom. Idol, bożek, rzecz plus wyznawca plus rytuały.
Jak ktoś ma bzika na punkcie ryb i wędkowania to też jest religia ;-)
Jak ktoś lata do lekarza z złamanym paznokciem i każdym siniakiem to też jest religia - czczenie ciała, zdrowie stało się bożkiem. I tak dalej itp.



EMET:
Nie brakuje Tobie zdroworozsądkowego podejścia, 'wuka'. ;-)

Nie przypadkiem -- tzw. "dogmatyczna" Biblia definiuje w wersecie do Filippian 3:19... Poza cz. "a" o 'brzuchu-bożku', mamy cz. "b": "a chwała ich polega na hańbie, umysłem zaś są przy rzeczach ziemskich." ['PNŚ/PW', ed. 1997r.].
Stąd też - nieprzypadkowo - w języku Biblii wyrażenie "B/b/óg" jest względne i dopiero kontekst oraz rozeznanie decydują o tym, do kogo/czego odnieść: czy do 'BOGA bogów' [Boga Najwyższego], czy do jakichś innych podmiotów a nawet przedmiotów czy wręcz idei, uzmysłowień [pisząc ogólnie i wszechogarniająco] - nawet będących tworem jeno /czyjejś/ wyobraźni. Znacząco mamy np. w opisie sytuacji z 'efodem Gedeona' [w hebr. Gideon] - por. Sędziów 8:27. A jak było w przypadku 'ciała Mojżesza' - por. Judy 1:9; Powt. Prawa 34:5, 6? Por. też 2 [List] do Tessaloniczan 2:4.

Świadkowie Jehowy definiują pojęcie RELIGIA jako FORMA WIELBIENIA. Czyż pojęcie IDOL jest nam obce? Jakiż szeroki zakres tego pojęcia; jakiż! :aaa:

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-11-28, 11:36   

EMET napisał/a:
Świadkowie Jehowy definiują pojęcie RELIGIA jako FORMA WIELBIENIA

Oczywiście, ale na pewno macie na myśli Boga Najwyższego. Jeśli o to chodzi, to ja też jestem Świadkiem Boga Stwórcy;-) :-D
PS. Pewnie i uprawiam kult książek :roll: Całe życie, jeśli miałam do wyboru zakup ciucha, jakiejś innej rzeczy, to zawsze książka była przed wszystkim innym :mrgreen: Do piekła idę, na bank, bo do tego piję kawę i palę papierosy, a do lekarza ni cholery nie można mnie zagnać ;-) Mam już dwa skierowania przedawnione, na operacyjkę, ale co tam. Albo samo przejdzie albo...na coś i tak trzeba umknąć z tego świata, gdzie Korea jakieś rakiety znowu śle, a Ameryka bazy u nas buduje. Tak, że wszystko ma swój kres, a wojny bym doczekać nie chciała :roll: :-D
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2019-11-28, 13:45   

wuka napisał/a:
EMET napisał/a:
Świadkowie Jehowy definiują pojęcie RELIGIA jako FORMA WIELBIENIA

Oczywiście, ale na pewno macie na myśli Boga Najwyższego. Jeśli o to chodzi, to ja też jestem Świadkiem Boga Stwórcy;-) :-D
PS. Pewnie i uprawiam kult książek :roll: Całe życie, jeśli miałam do wyboru zakup ciucha, jakiejś innej rzeczy, to zawsze książka była przed wszystkim innym :mrgreen:



EMET:
To tak, jak ja, 'wuka'. Książki i antykwariaty - tudzież księgarnie - śnią się mnie nawet po nocach. Od dziecka kocham książki. :-D

Teraz tylko tyle, bo muszę zająć się życiowo ważnymi sprawami, a i dzisiaj mamy nadto zebranie zborowe o 18:00.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-11-28, 14:15   

EMET napisał/a:
Książki i antykwariaty - tudzież księgarnie - śnią się mnie nawet po nocach. Od dziecka kocham książki

Może będzie nam wybaczone? Ty masz dar przekonywania, konkretnie i do rzeczy , a ja jak zacznę pleść, jeszcze przed kawą, to Pan może się wnerwi i ... dla świętego spokoju przepuści, gdzie trzeba :mrgreen: ;-)
Nadzieję, cichą, bo cichą, ale mam :prosze:
 
 
Luba 

Pomogła: 87 razy
Dołączyła: 18 Mar 2017
Posty: 1307
Wysłany: 2019-11-28, 19:05   

EMET napisał/a:
. Książki i antykwariaty - tudzież księgarnie - śnią się mnie nawet po nocach. Od dziecka kocham książki. :-D



(...)mój synu, usłuchaj przestrogi: Sporządzaniu wielu ksiąg nie ma końca, a nadmierne oddawanie się im męczy ciało....Kazn. 12, 12
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2019-11-28, 23:46   

wuka napisał/a:
EMET napisał/a:
Książki i antykwariaty - tudzież księgarnie - śnią się mnie nawet po nocach. Od dziecka kocham książki

Może będzie nam wybaczone? Ty masz dar przekonywania, konkretnie i do rzeczy , a ja jak zacznę pleść, jeszcze przed kawą, to Pan może się wnerwi i ... dla świętego spokoju przepuści, gdzie trzeba :mrgreen: ;-)
Nadzieję, cichą, bo cichą, ale mam :prosze:


EMET:
Całe szczęście, ‘wuka’, że Sędzią będzie Ten, o Którym czytamy: „ty racz wysłuchać z niebios, twego ustalonego miejsca zamieszkania, i przebacz, i działaj, i oddaj każdemu stosownie do wszystkich jego dróg, gdyż znasz jego serce (bo tylko ty dobrze znasz serce wszystkich synów ludzkich);” – 1 Ks. Królów 8:39 [‘PNŚ/PW’, ed. 1997r.]; por. też: Dzieje Ap 1:24a; // Jak 4:12b; // 1Kron 21:13.
Mamy również ‘wyznaczonego przez Boga męża’, o czym czytamy w: Dz Ap 10:42b; / 17:31; // Obj 2:23b.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2019-12-02, 05:28   Re: Co to jest RELIGIA? Definicja? Czy sama w sobie jest zła

Robertus napisał/a:
No własnie. Dzisiaj jest tendencja, że religia sama w sobie jest zła.
Jak zdefiniować religię? Co to jest? Czy przynależność do jakiejś religii jest złe?
Nie chodzi o ustalenie która religia prawdziwa a ktora nie, tylko technicznie, religia jako taka.
Boję się tylko, że listek, czy Luba trochę tu namieszają.
Czy uszanują moją prosbę, aby tu nie pisali? Proszę. Metanoję tez prosze. Proszę też innych teoretyków fantastyków spiskowców itp :)


Może wpierw porozmawiajmy o religiach, a później zdecydujemy czym jest 'religia'.

W dzisiejszym świecie istnieją trzy główne - najpopularniejsze religie:

CHRZEŚCIJAŃSTWO

ISLAM

JUDAIZM

Zwane też religiami Abrachamowymi - wywodzą się one od PRZYMIERZA / KOWENANTU jakie Bóg zawarł z Abrahamem.

Czy zgadzamy się z tym ?
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-12-02, 11:47   

George napisał/a:
W dzisiejszym świecie istnieją trzy główne

Głowne może i tak, pod względem ilości wyznawców. Jednak religia to religia i taką jest, nawet gdy ma kilku wyznawców.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2019-12-02, 12:08   

A może tak:
Cytat:
Zespół wierzeń w siły nadprzyrodzone oraz związanych z nimi obrzędów (praktyk), zasad moralnych i form organizacji społecznej
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10