Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczyćmy się imieniem naszego Boga
Autor Wiadomość
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2008-01-31, 13:40   

Witam!

Ja uważam,że do każdej osoby powinniśmy odzywać, się [czy nazywać daną osobę] z szacunkiem, a już na pewno do Boga Bóg Jehowa [jeżeli uważamy,że osoba z którą rozmawiamy nie wie o jakim Bogu mówimy] Ludzie którzy interesują się cośkolwiek Biblią i religią dobrze wiedzą,że Bóg ma imięJehowa [Jahwe] i nie ma potrzeby szastać tym imieniem Jehowa to , Jehowa tamto, Jeżeli my do naszego ojca cielesnego mówimy tato a nie Franek podaj mi talerz więc dlaczego my do Ojca niebiańskiego Świętego mamy mówić po imieniu? Kim my jesteśmy wobec Boga? marnym pyłem
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2008-01-31, 14:45   

Bóg nie jest naszym tatą .On jest Stwórcą i ma najwięcej do powiedzenia jak mamy się do Niego zwracać.
Mnóstwo modlitw utrwalonych w Biblii.
I w każdej chwalcy Boga zwracali się do Niego po imieniu.

Czyż więc w ten sposób Bóg nie wyjawił jak ON chce abyśmy się do Niego zwracali?

Nasze zdanie w tej sprawie nie ma żadnego znaczenia ,liczy się pogląd Boży.

Mamy czcić Boga "w duchu i w prawdzie" ,a nie po swojemu.

Co to znaczy "w prawdzie"? Według wzoru danego w Biblii -Słowie od Boga.
Bóg nie unieważnił przecież tych zapisów,służą one naszemu pouczeniu.:

Rzymian 15:4
Albowiem wszystko, co niegdyś napisano, napisano dla naszego pouczenia, abyśmy przez naszą wytrwałość i przez pociechę z Pism mieli nadzieję.

Jakie więc pouczenie zawierają poniższe modlitwy?

Daniela 9:4

Zacząłem się też modlić do Jehowy, mego Boga, i czynić wyznanie, mówiąc:

„Ach, Jehowo, Boże prawdziwy, wielki i napawający lękiem, zachowujący przymierze i lojalną życzliwość wobec tych, którzy go miłują i przestrzegają jego przykazań:

Wyjścia 15
"1 Wtedy Mojżesz i synowie Izraela zaśpiewali Jehowie pieśń następującej treści:

„Zaśpiewam Jehowie, bo wielce się wywyższył.
Konia i jego jeźdźca wrzucił do morza.

2 Moją siłą i moją potęgą jest Jah, gdyż on jest mi wybawieniem.
To mój Bóg — będę go sławił; Bóg mego ojca — będę go wywyższał.

3 Jehowa jest wojownikiem. Jehowa to jego imię.

4 Rydwany faraona oraz jego wojska wrzucił do morza,
a jego doborowi wojownicy potonęli w Morzu Czerwonym.

5 Zakryły ich rozkołysane wody; wpadli w głębiny niczym kamień.

6 Twoja prawica, Jehowo, jest potężna w mocy;
twoja prawica, Jehowo, potrafi roztrzaskać nieprzyjaciela.

Nie wzbraniali się używać imienia Jehowy w modlitwach.
 
 
smutas

Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 262
Wysłany: 2008-02-08, 22:43   

ja mam pytanie...Jak wobec tego wyznawcy Jahwe zwracali się do swego Boga przed Mojrzeszem?
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2008-02-08, 23:08   

smutas napisał/a:
ja mam pytanie...Jak wobec tego wyznawcy Jahwe zwracali się do swego Boga przed Mojrzeszem?



EMET:
Np. Abram /hebr. Awram/ [później nazwany Abraham /hebr. Awraham/] mówił:
"Wtedy Abram rzekł: "Wszechwładny Panie, Jehowo [hebr. < 'adhonaj jehva(h) >], co mi dasz, skoro jestem bezdzietny..." [NŚ]; podobnie też w. 8.
Też: w Rodzaju 18:3 -- "I rzekł: "Jehowo, jeśli istotnie znalazłem łaskę w twoich oczach..." [NŚ].

Lot w Rodzaju 19:18 -- "Wówczas Lot powiedział do nich: "Nie tak, proszę, Jehowo!" [NŚ].

Abimelech w Rodzaju 20:4 -- "Jednakże Abimelech nie zbliżył się do niej. Dlatego rzekł: "Jehowo, czy zabijesz naród, który rzeczywiście jest prawy?" [NŚ].

Sługa Abrahama w Rodzaju 24:12 -- "I zaczął mówić: "Jehowo, Boże mego pana, Abrahama, racz to dzisiaj sprawić przede mną i okaż lojalną życzliwość panu mojemu, Abrahamowi." [NŚ].

Jakub w Rodzaju 32:9 -- "Potem Jakub rzekł: "Boże mego ojca Abrahama i Boże mego ojca Izaaka, Jehowo, ty, który mi mówisz: 'Wróć do swojej ziemi i do swych krewnych, a będę ci wyświadczał dobro' –" [NŚ].
Jakub w Rodzaju 49:18 -- "Zaiste, będę wyczekiwał twego wybawienia, Jehowo." [NŚ].

Oto m.in. takie wypowiedzi.


Stephanos, ps. EMET
 
 
smutas

Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 262
Wysłany: 2008-02-08, 23:14   

czyli kiedy imie Jehowa zostało objawione żydom?
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2008-02-09, 01:05   

A co masz na myśli mówiąc: objawione? W sensie znaczenia tego imienia czy chodzi tobie o brzmienie (po raz pierwszy wymówione na głos)? Bo jedno i drugie to nie to samo a obydwa te objawienia mogły nastąpić przecież w różnych momentach. Więc...?
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
smutas

Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 262
Wysłany: 2008-02-09, 01:11   

tzn kiedy Bóg powiedział po raz pierwszy do żydów jak ma na imie
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2008-02-09, 01:30   

No tak, więc jeśli chodzi o to, kiedy narodowi żydowskiemu to powiedział? Od samego początku, kiedy ten naród istnieje. Mojżesz wyprowadzając Żydów Egiptu pytał właśnie o imię i otrzymał odpowiedź - JHWH (pomijam kwestie, jak wymawiano), choć i ten moment nie uznałbym za pierwszy, gdyż Mojżesz odpowiadając na pytanie rodaków, ktory Bóg go posłał to, nie tyle po raz pierwszy w dziejach ludzkości wymówił to imię, gdyż już wcześniej patriarchowie czcili Boga o takim właśnie imieniu. Ale to patriarchowie, a Ty pytasz o Żydów. Nawiasem mówiąc, imię JHWH było znane już od zarania ludzkości.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
smutas

Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 262
Wysłany: 2008-02-09, 01:45   

Abraham wiedział jak Bóg ma na imie, Izzak Jakub też...Dlaczego więć Mojrzesz nie wiedział? czyżby był taki moment że żydzi nie wiedzieli jak Bóg ma na imie? Przed Mojrzeszem Bóg nie zwrócił się do nikogo tak jak do Mojrzesza...
 
 
Jamsen 
stojący na straży


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 985
Wysłany: 2008-02-09, 02:04   

Myślicie, że Żydzi bezpośrednio od Boga dowiedzieli się, jak On ma na imię?
Bo wydaje się logiczne, że to Imię znał już Adam, a później było przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Prześledźmy teraz pytanie Mojżesza i odpowiedź Boga:
Wyjścia 3:13-15
Cytat:
13 Lecz Mojżesz powiedział do prawdziwego Boga: „Załóżmy, że teraz pójdę do synów Izraela i powiem im: ‚Bóg waszych praojców posłał mnie do was’, a oni rzekną do mnie: ‚Jakie jest jego imię?’ Co mam im powiedzieć?”
14 Wtedy Bóg rzekł do Mojżesza: „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. I dodał: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‚OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’”.
15 Wówczas Bóg jeszcze raz rzekł do Mojżesza: „Oto, co masz powiedzieć do synów Izraela: ‚Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba, posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem.

Czy pytanie Mojżesza dotyczyło brzmienia Imienia Bożego?
Nie znał tego Imienia?
Równie dobrze można wobec tego powiedzieć, że nie znali brzmienia tego Imienia także Abraham, Izaak i Jakub, bowiem Bóg rzekł:
Wyjścia 6:3
Cytat:
I ja ukazywałem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale co do mojego imienia, Jehowa, nie dałem się im poznać.


A więc Mojżesz, a wcześniej Abraham, Izaak i Jakub znali brzmienie tego Imienia, ale do końca nie wiedzieli, co sie za tym imieniem kryje.
Dlatego Mojżesz pytał o coś szczególnego.
O coś, dzięki czemu Izraelici poczuliby się pokrzepieni i skłonni do opuszczenia Egiptu.
To dlatego Jehowa najpierw powiedział: "OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ"

Znaczyło to, że za Imieniem Jehowa, kryje się Bóg, który może okazać się kimkolwiek zechce dla dobra swojego ludu.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2008-02-09, 07:18   

Cytat:
Cytat:
I ja ukazywałem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale co do mojego imienia, Jehowa, nie dałem się im poznać.


A więc Mojżesz, a wcześniej Abraham, Izaak i Jakub znali brzmienie tego Imienia, ale do końca nie wiedzieli, co sie za tym imieniem kryje.


Zatem ludzie znali brzmienie imienia Bożego już od początku.Już Adam i Ewa je znali i wymawiali.

Rodzaju 3:4
Adam współżył ze swoją żoną Ewą i ona stała się brzemienna. Po pewnym czasie urodziła Kaina i powiedziała: „Wydałam mężczyznę z pomocą Jehowy”.

Podobnie Abraham ,Jakub,Izaak.....jak podał Emet.

Mojżesz także znał brzmienie tego imienia.

Wyjścia 4:10
 Wtedy Mojżesz powiedział do Jehowy: „Wybacz mi, Jehowo, ale ja nie jestem wymowny — ani od wczoraj, ani od przedwczoraj, ani odkąd mówisz do swego sługi — bo jestem ociężałych ust i ociężałego języka”.

Lecz potem pytał Boga o znaczenie tego imienia.I Bóg mu to objawił.

Wyjścia 6

1.Jehowa rzekł więc do Mojżesza: „Teraz zobaczysz, co uczynię faraonowi, gdyż zmuszony silną ręką odprawi ich i zmuszony silną ręką wypędzi ich ze swojej ziemi”.

2 I odezwał się Bóg do Mojżesza, i rzekł mu: „Jam jest Jehowa."
3 I ja ukazywałem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale co do mojego imienia, Jehowa, nie dałem się im poznać.
4 Ustanowiłem też moje przymierze z nimi, by dać im ziemię Kanaan, ziemię ich pobytu w charakterze osiadłych przybyszów, w której przebywali jako przybysze.
5 I usłyszałem jęki synów Izraela, których Egipcjanie trzymają w niewoli, i pamiętam o moim przymierzu.

6 „Dlatego powiedz synom Izraela: ‚Jam jest Jehowa i ja wyprowadzę was spod brzemion Egipcjan, i wyzwolę was z ich niewoli, i wyratuję was wyciągniętym ramieniem i potężnymi sądami.
7 I wezmę was sobie za lud, i okażę, że jestem dla was Bogiem; i poznacie, iż ja jestem Jehowa, wasz Bóg, który was wyprowadza spod brzemion Egiptu.

8 I zaprowadzę was do ziemi, co do której podniosłem rękę na znak przysięgi, że ją dam Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi; i dam wam ją na własność. "Jam jest Jehowa’”.



Zatem Bóg okazał się dla nich wyzwolicielem,opiekunem,wojownikiem,troskliwym Ojcem.

Wszystko to poznali ,gdy zaczął działać na ich rzecz,dla ich dobra.Poznali ,że Bóg staje się kimkolwiek zechce aby wykonać swoją wolę .

I takie jest właśnie znaczenie imienia Bożego.Bóg staje się wszystkim kim chce ,aby urzeczywistnić swoje zamierzenie.

Wyjścia 3:13-14
 Lecz Mojżesz powiedział do prawdziwego Boga: „Załóżmy, że teraz pójdę do synów Izraela i powiem im: ‚Bóg waszych praojców posłał mnie do was’, a oni rzekną do mnie: ‚Jakie jest jego imię?’ Co mam im powiedzieć?”  Wtedy Bóg rzekł do Mojżesza: „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. I dodał: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‚OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’”
I rzeczywiście ,Bóg nie zawiódł swojego ludu ,wyprowadził ich z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej
 
 
Paul

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 155
Wysłany: 2011-05-01, 20:02   

DLACZEGO CHRZEŚCIJANIE NIE UŻYWAJĄ IMIENIA BOGA?

Jezus uczył nas o Ojcu więc jak Ojciec Święty JHWH (Nie mylić z fałszywym ojcem świętym w Watykanie)ma imię to logiczne że należy używać, a zbyt dużo jest w Biblii o wysławianiu, wzywaniu imienia Ojca i Boga naszego Chrystusa Jezusa jakie jest [Jahwe, Jahue, Jehowa w zależności od wymowy] ażeby tego nie robić.


Izj 12:4
I powiecie dnia tego: - Dzięki Jahwe składajcie, wzywajcie Jego Imienia, Jego dzieła rozsławiajcie pośród narodów, głoście, że chwalebne jest Jego Imię!

Psm 44:9
Codziennie chwałę Bogu oddajemy, Imię Twe na wieki wysławiamy! Pauza
Psm 54:8
Ochotnym sercem złożę Ci ofiarę, będę wysławiał Imię Twoje, Jahwe, bo pełne jest dobroci.
Psm 68:5
Śpiewajcie Bogu, wysławiajcie Imię Jego, gotujcie drogę Temu, który przemierza pustynie, radujcie się w Jahwe i weselcie się przed Nim!
Psm 74:21
Niech uciśniony nie wraca ze wstydem; niech nieszczęśliwy i biedny wysławiają Imię Twoje!
Psm 97:12
Radujcie się w Jahwe, sprawiedliwi, i wysławiajcie święte Imię Jego!
Psm 105:1
Dziękujcie Jahwe! Wysławiajcie Imię Jego, rozgłaszajcie wśród narodów Jego dzieła.
Psm 113:1
Alleluja. Wysławiajcie, o słudzy Jahwe, Imię Jahwe wysławiajcie!
Psm 145:2
Bet Co dzień pragnę Cię błogosławić, wysławiać Imię Twoje na wieki.

Sof 3:9
Wówczas odmienię i oczyszczę wargi narodów, by wszyscy wzywali Imienia Jahwe i wspólnie Mu służyli.

Zch 13:9
Tę trzecią część przeprowadzę przez ogień; oczyszczę ich, jak się oczyszcza srebro, i poddam próbie, jak się próbuje złoto. Będą wzywali mego Imienia, a wysłucham ich. Ja będę mówił: "To mój lud", a oni mówić będą: "Jahwe naszym Bogiem".

Jest to zgodne z tym co Jezus Syn Najwyższego głosił:
Jan 17:26 Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby była w nich miłość, którą Mnie obdarzyłeś, i Ja w nich.
Eze 39:7 Dam poznać moje święte Imię pośród mojego ludu izraelskiego i nie pozwolę dłużej bezcześcić mego świętego Imienia, aby narody poznały, że Ja jestem Jahwe, Święty w Izraelu.

Psm 113:2
Niech będzie błogosławione Imię Jahwe już teraz i przez wieki.
Od wschodu aż do zachodu słońca niech będzie chwalone Imię Jahwe.[/u]
[u]Wywyższony jest Jahwe nad wszystkie narody
, a Jego chwała przewyższa niebiosa.

Mat 6:9
Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, niech się święci Twoje Imię,


Więc nawet Jezus uczył o imieniu swego Ojca i swego Boga, czy nie zle się stało że chrześcijanie przestali uzywać imienia Boga czym samym nie wiadomo do jakiego Bóstwa się modlą, gdy jest wielu bogów i wielu panów.
A skoro ja jako stworzenie używam imienia swego to czy stwórca jest mniej godny od stworzenia? Czy niewolnik jest wyższy od swego Pana?
Logiczny wniosek że chrześcijanie mają wzywać imię Jahwe przez Jezusa Chrystusa.

Jahwe Bogu i Ojcu naszemu, przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, chwała i uwielbienie, moc i potęga przed wszystkimi wiekami, teraz i po wszystkie wieki. Amen.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10