Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
CELIBAT: KOGO OBOWIAZUJE?
Autor Wiadomość
Korn

Pomógł: 36 razy
Dołączył: 20 Kwi 2016
Posty: 674
Wysłany: 2019-08-05, 19:02   

radek napisał/a:
Korn napisał/a:
Darku znasz się na Islamie, zatem wytłumacz nam, która gałąź Islamu jest lepsza, prawdziwsza-sunnici czy szyici, według Ciebie.


To miłe co piszesz. Co do Twojego pytania, przyznaję, że jeśli chodzi o Islam przeczytałem Jedynie Quran i część Hadisów, spory o władzę religijną nie bardzo mnie interesują. Szyizm będący stronnictwem rodzinnym, z definicji wydawałoby się, że bardziej domaga się zwierzchnictwa rzeczywistej Miłości, natomiast Sunnizm preferujący tradycję i wspólnotę, znowu hołduje mądrości. Ze względu na ciężar wyboru nic dziwnego, że powstał Charydżyzm. Mądrość łatwiej można zdobyć niż Miłość. Osobiście uważam, że w zaistniałej sytuacji należy mądrze służyć Miłości, więc chyba należałoby uznać Szyizm

Mądrość można łatwo otrzymać

Quran 38:17-20
Bądź cierpliwy na to, co oni mówią, i wspomnij Naszego sługę Dawida, posiadającego siłę. Zaprawdę, on był pełen skruchy! Oto skłoniliśmy góry, aby wraz z nim głosiły chwałę o zachodzie i wschodzie słońca; I ptaki wokół zebrane - wszystko ku Niemu się zwraca. I umocniliśmy jego królestwo, i daliśmy mu mądrość i rozstrzygającą jasność mowy.

Miłość trudniej

Quran 33:50
O Proroku! My uznaliśmy za dozwolone dla ciebie żony, którym dałeś wiana, i niewolnice, które ci darował Bóg jako zdobycz, i córki twojego stryja, i córki twoich ciotek ze strony ojca, i córki twojego wuja ze strony matki, i córki twoich ciotek ze strony matki, które wywędrowały razem z tobą; i kobietę wierzącą, jeśli ona sama ofiaruje się Prorokowi, o ile Prorok zechce ją pojąć za żonę. To jest dozwolone tylko dla ciebie z wyłączeniem innych wiernych. My wiemy, co ustanowiliśmy dla nich w sprawie ich żon i ich niewolnic - tak abyś nie czuł się skrępowany. Bóg jest Przebaczający, Litościwy!

Korn napisał/a:
Radku, przeinaczyłem Twoje imię na Darek


To bardzo miłe przeinaczenie :-)


Szyizm to Iran. No i tu pochwala, Persowie od setek lat nie zainscenizowali pierwsi wojny. Czyli szyicka miłość. Kobiety też nie wszystkie chodzą w burkach.
Sunnicka Arabia Saudyjska to ostre prawa szariatu i dyskryminacji kobiet.
To takie same podziały jak u Żydów. Chasydzi, reformowanych i ateistów nie uważają za Żydów.
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2019-08-06, 13:50   

Quran zawiera interesujący wers dla tego tematu

Quran 33:40
Muhammad nie jest ojcem żadnego z waszych mężczyzn, lecz jest Posłańcem Boga i pieczęcią proroków. Bóg jest o każdej rzeczy wszechwiedzący!

Co sprawia wrażenie, że Anioł mógł mówić za pośrednictwem ówczesnego Mahometa do osoby dopiero mającej nadejść, lub też sugeruje, że wszyscy jesteśmy braćmi i dziećmi jedynie Bożymi

Jest też fragment często wspominany przez Muzułmanów, mówiący, że:

"Jego imię będzie moim imieniem, a imię jego ojca będzie imieniem mojego ojca."

I tu by pasowało, że Ojcem jest Bóg, i że wybraniec będzie wierny imieniu Mahometa
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-08-06, 14:27   

Co chcesz zasugerować, Radek? Czy to, że powinniśmy przejść na islam?
Czyli katolicki papież ma rację, gdy mówi, że to bracia w wierze?
Tak na marginesie. Mnie często zastanawia, że są takie podziały religijne, ale każda z religii mówi o Bogu-Stwórcy i w dodatku opowiada się bardzo podobne zdarzenia do tych, które mamy w Pismie św. Nie wiem dlaczego niektórzy sobie ubzurali, że tylko chrześcijanie mają dostęp do Boga, a cała reszta nacji to demoniczne objawienia. To szeroki temat i obawiam się, że znowu ktoś coś źle mnie zrozumie i będzie :roll: :roll:
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2019-08-06, 15:11   

Ja uważam, że i Biblia i Quran i inne święte źródła wiedzy od Boga są Dobre, ale ludzie różnią się w interpretowaniu Ich, co doprowadza do podziałów w społeczeństwach religijnych, gdyby mieli właściwe zrozumienie służyli by Bogu bez niedomówień i byli by szczęśliwi

Quran 45:17
Daliśmy im jasne przykazania, lecz gdy przyszła do nich wiedza, oni się poróżnili z powodu wzajemnej zawiści. Zaprawdę, twój Pan rozstrzygnie w Dniu Zmartwychwstania to, w czym oni się różnili.

Myślę, że właściwa postawa polega na gotowości w razie trafienia na problem, a nie wyjściu z założenia, że wszyscy inni się mylą a ja mam rację i teraz mam ich nauczać. Wszyscy mamy ten sam potencjał i te same możliwości

Łk 17:21 eib "(21) Nikt nie powie: Spójrzcie, jest tutaj! Albo: Spójrzcie, jest tam! Bo właściwie Królestwo Boże jest pośród was."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-08-06, 16:12   

radek napisał/a:
Myślę, że właściwa postawa polega na gotowości w razie trafienia na problem, a nie wyjściu z założenia, że wszyscy inni się mylą a ja mam rację i teraz mam ich nauczać. Wszyscy mamy ten sam potencjał i te same możliwości

Otóż to.
A co myślisz o Księgach hinduizmu.
Wedy na przykład: http://www.alhenag.com/in...iete-pisma.html
Panuje opinia, że to wszystko demoniczne (nie moja opinia, oczywiście)
Wiadomo, że buddyzm to nie jest religia księgi i podania są ustne, ale w końcu je spisano i ujęto w np.sutry i inne. Jednak te księgi nie są traktowane jako natchnione i nie podlegają kultowi, jak to ma miejsce w chrześcijaństwie, judaizmie czy islamie.
Nie sposób tu nie wspomnieć o Zaratustsze i Aweście (Gaty są najstarszą jej częścią). To też monoteistyczna religia. :-)
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2019-08-06, 16:33   

wuka napisał/a:
A co myślisz o Księgach hinduizmu


Wschodni oświeceni patrzą na wiedzę z góry, ale też z pewnością co do jej prawdziwości. Ramajana np. ujawnia wiele mądrości poprzez opis realnych dziejów wplatając niby podprogowo pewne informacje, przez co znajdująca je osoba czytająca zostaje w swej świadomości wyniesiona ponad główne dzieje eposu i zdobywanie dalszych cennych informacji jest czystą przyjemnością. To jest w gruncie rzeczy ta sama wiedza, co w Biblii i Quran'ie, ale rozwiązuje inaczej sformułowane przez ludzi problemy. Gdybyśmy nie doświadczyli wiedzy Bożej, nie zostali byśmy poruszeni w sercach i nie mielibyśmy dostępu do Syna Człowieczego czyli wiecznej siły życiowej

J 14:6 eib "Jezus odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-08-06, 16:53   

Dzięki, Radek. Mądry z ciebie człek. :fiolki:
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2019-08-06, 17:50   

To wszystko można jeszcze inaczej podzielić po śmieci proroka Islamu który nie zostawił po sobie męskiego potomka powstał spór w gminie kto ma dbać o wiarę i kierować wspólnota wiernych czy towarzysze proroka czyli Sumici ( 70% ) wiernych czy rodzina proroka zięć i wnuki szyici (30%) wiernych i nawet była miedzy nimi krwawa wojna o władze każda z tych grupa ma własną teologie koranu oraz islamską i dzieli się w środku na różne odłamy szyci to głownie Iran i Irak oraz Syria a reszta krajów islamu to raczej sumici a Karaimi ( odłam mojżeszowy od judaizmu ) uważają że prorocy Jahwe Jezus i Mahomet głosili nauki TORY a ich naukę zafałszowano po ich śmierci ... to tak w skrócie :-D
_________________
tom68
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10