Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak być Damą?
Autor Wiadomość
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2019-01-15, 19:49   Jak być Damą?

https://www.youtube.com/watch?v=n3GsKe5bcdM
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-01-16, 11:07   

Damą się albo jest, albo nie jest. Tego nie da się nauczyć.
Uwielbiam panią Beatę Tyszkiewicz. Ona jest damą z urodzenia. ;-)
 
 
Luba 

Pomogła: 87 razy
Dołączyła: 18 Mar 2017
Posty: 1307
Wysłany: 2019-01-16, 11:33   

wuka napisał/a:
Damą się albo jest, albo nie jest. Tego nie da się nauczyć.
Uwielbiam panią Beatę Tyszkiewicz. Ona jest damą z urodzenia. ;-)



Wuka, gdyby nie to, ze ona pali i smierdzi papierochami,to moze bym sie zastanowila, czy zakwalifikowac ja jako dame. Poza tym ma jeszcze mnostwo roznych przywar, ktore raczej ja dyskwalifikuja.

A tak w ogole to co takiego znaczy byc dama, wg ciebie, wuka ?

Jakos zawsze dama kojarzyla mi sie z proznoscia i bogactwem...najczesciej zdobytym po trupach przez bezwzglednych i nieuczciwych panow.

O wiele bardziej podoba mi sie okreslenie "kobieta z klasa".

Ale Beata T. moim zdaniem sama pozbawia sie klasy, robiac rozne paskudne rzeczy.

Ciekawa jestem, jaki stosunak do dam maja nasi panowie, userzy :->
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2019-01-16, 18:29   

wuka napisał/a:
Uwielbiam panią Beatę Tyszkiewicz. Ona jest damą z urodzenia. ;-)


Nie wiem jakie Ona ma korzenie, ale zachowuje się wykwintnie.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2019-01-16, 18:47   

Queza napisał/a:
wuka napisał/a:
Uwielbiam panią Beatę Tyszkiewicz. Ona jest damą z urodzenia. ;-)


Nie wiem jakie Ona ma korzenie, ale zachowuje się wykwintnie.


Arystokratka, kilku meżów min. Andrzej Wajda.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-01-16, 19:30   

Tak. Arystokratka. Z Tyszkiewiczow, "tych" herbu Leliwa z Litwy, bodajze. Ale to wszystko jest dostepne w wiki itp. Luba, nie wachalam jej i nie wiem czy smierdzi papierosami, czy perfumami. Mnie zapach tytoniu nie przeszkadza, za to zapach dezodorantow, wod kolonskich i ruskich perfum - owszem. Co kto lubi. Nie lacze tez bycie dama z faktem palenia, picia czy tym podonych. To zupelnie cos innego.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2019-01-16, 19:38   

Queza napisał/a:
wuka napisał/a:
Uwielbiam panią Beatę Tyszkiewicz. Ona jest damą z urodzenia. ;-)


Nie wiem jakie Ona ma korzenie, ale zachowuje się wykwintnie.


EMET:
Ciekawa sprawa, ale w Przekładzie ‘PNŚ/PW’, mamy wyrażenie od... „dama”; czy jednak w sensie tego tutaj ‘Wątku...’ ? Rzecz jasna, że NIE odniosę się do sugestii czy przekonania nawet - kogoś - czy pani B.T. [aktorka polska: przynajmniej kiedyś, gdy była młodsza…] takową ‘damą’ [tak rozumianą i definiowaną] była czy [do teraz] jest. :->
Oto wersety z ‘PNŚ’ --
(1) „11 A Hadad dalej znajdował łaskę w oczach faraona – tak wielką, że dał mu za żonę siostrę swojej żony, siostrę damy Tachpenes.” -- 1Ks. Królów 11:19, ‘PNŚ/PW’ [ed. 1997r.]. W edycji ‘PNŚ/ZW’ [z r. 2018r.], mamy w końcowym, istotnym fragmencie: „11 […] faraon dał mu za żonę siostrę swojej własnej żony, królowej Tachpenes.” [co też mamy - w tymże sensie - w ‘Int. /angielskiej/ ESV’].
(2) „8 Ponadto nagromadziłem sobie srebra i złota oraz mienia właściwego królom i prowincjom. Postarałem się dla siebie o śpiewaków i śpiewaczki oraz o niezwykłe rozkosze synów ludzkich – o damę, a nawet o damy.” -- Ks. Kaznodziei [w hebr.: ‘qoheleth’] 2:8, ‘PNŚ/PW’. W aktualnej wersji ‘PNŚ/ZW’ [ed. 2018r.], mamy w drugiej [‘2.’] części /tego/ wersetu: „8 Postarałem się dla siebie o śpiewaków i śpiewaczki, a także o to, co sprawia ludziom wielką przyjemność – o kobietę, tak, o wiele kobiet#.”. {przypis:} „2:8 #Lub „o damę, tak, o damy”.”. W zapisie hebr. Ks. Zgromadzający [ew. ‘Zbierający; Zwołujący’ → z hebr. gramat. *imiesłów czasownikowy czynny] 2:8, mamy w ‘2.’ [dwóch] - kończących werset – frazach hebr.: שִׁדָּה וְשִׁדּוֹת – < szidda(h) vesziddoth > [trans. uproszczona]. W ‘Słowniku Podręcznym Briksa’ [Oficyna Vocatio], mamy jeno oględnie: „kobieta” [str. ‘350’, hasło na samym dole] z podaniem ‘lokalizacji’ [f. Koh 2,8]; gdzie f = feminine. Są ‘Interlinie’ ang. takie, gdzie w Qoh 2:8 oddają ów ‘termin’ per… „concubine [singular]; concubines [plural]. Faktem, iż wyrażenie jest na pewno rodzaju żeńskiego [feminine]. ‘Interlinia Vocatio’ [Tom PISMA, tłum. zbiorowe – A.H. oraz I.G.] oddaje w końcówce tego ‘wersetu’ z Qoheleta 2:8: „harem i haremy” [sic!].
przejrzyściej, mamy: שִׁדָּה < szidda(h) > = "dama".

Taka notka w jednej z ‘Publikacji’ ŚJ --
W języku hebrajskim użyto tutaj rzadkiego słowa – najpierw w liczbie pojedynczej, a zaraz obok w mnogiej. Nie występuje ono nigdzie indziej w Biblii. Badacze przyznają, że jego znaczenie nie jest pewne. Wielu tłumaczy odnosi tekst z Księgi Kaznodziei 2:8 do kobiet. Używają oni – podobnie jak w Przekładzie Nowego Świata — określeń w liczbie pojedynczej, a następnie w mnogiej, albo określeń wyrażających najwyższy stopień dostojeństwa, co można by oddać wyrażeniem „dama nad damami” lub „najdostojniejsza z dam”.”.
Uwaga: w sensie wysłowienia - jak w tym zapodaniu - sformułowanie „w Przekładzie Nowego Świata” → odnosi się do edycji angielskiej z ‘roku 1984’ [polska ed. - na bazie tej ang. z r. 1984 – 1997r.]. Z kolei *wersja* ‘PNŚ/ZW’ [z roku 2018] jest na bazie ang. ‘NWT 2013r.’.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10