Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Koscioly Protestanckie - 500 LECIE REFORMACJI
Autor Wiadomość
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2017-02-02, 13:00   Koscioly Protestanckie - 500 LECIE REFORMACJI

Koscioly Protestanckie - 500 LECIE REFORMACJI ( zrodla ksiazki i internet ) podaj dalej ....

Protestantyzm opiera swoja wiare tylko na Biblii a nie jak katolicyzm ( okolo 800 mln czlonkow ) czy prawoslawie ( okolo 300 mln czlonkow ) na Biblii i tradycji , stanowi druga pod wzgledem liczby wyznawcow, po katolicyzmie, galaz chrzescijanstwa. Liczy okolo 450 mln czlonkow.

Powszechnie przyjmuje sie, ze protestantyzm jako odrebny odlam chrzescijanstwa wylonil sie po r. 1517, przy czym za symboliczna date jego narodzin przyjmuje sie dzien 31 pazdziernika tegoz roku, kiedy to niemiecki mnich augustianski Marcin Luter mial przybic na drzwiach kosciola katolickiego w Wittenberdze 95 tez podwazajacych katolickie prawdy wiary, a zwlaszcza nauke o odpustach. .
Chociaz wiadomo ze juz duzo wczesniej byly ruchy i koscioly Biblijne i reformacyjne np. Kosciol Celtycki ( V w ) czy Katarzy albo Waldensi wloscy i francuscy kupca Piotra Waldo ( XII i XIII w ) czy Angielscy Lollardowie ksiedza Jana Wiklifa ( XIV w ) lub w Czechach ( XV w ) Husyci ksiedza Jana Hus wszystkie te ruchy chcialy reformacji kosciola katolickiego ( niestety caly czas z nimi walczyla inkwizycja ) kosciol Waldensow i Husytow istnieje do dzis .

Pierwsza galezia XVI w protestantyzmu sa Koscioly Luteranskie i Kawinskie czyli kosciol Ewangelicko Augsburski i Ewangelicy Reformowani (pochodzacy od uczniow Jana Kalwina). Koscioly ewangelickie sa najliczniejsze w protestantyzmie: obecnie na calym swiecie zyje okolo. 60 mln ewangelikow luteranskich i ponad 70 mln ewangelikow kalwinskich ( w XVI w byl tez ruch Anabaptystow do ktorego odwoluja sie np. Baptysci ) i kosciol Anglikanski (krola Henryka VIII i krolowej Elzbiety I ) oraz koscioly Purytanskie i Metodystow Jana Wesleya choc one powstaly pozniej na bazie kosciola Anglii w XVII i XVIII w .
Drugim wielkim pradem w protestantyzmie sa tzw. Koscioly wolne , powstanie ich wiaze sie z tzw. II reformacja, jaka dokonala sie juz wsrod samych protestantow, glownie w Stanach Zjednoczonych na przelomie XVIII i XIX wieku.

Istniejace do tego czasu Koscioly reformacyjne coraz bardziej kostnialy w swych doktrynach i zyciu duchowym , w ten sposob powstaly takie koscioly jak Baptysci, Wolni Chrzescijanie oraz Chrzescijanie Ewangeliczni lub Adwentysci Dnia Siodmego oraz Menonici, itp. Sa w tej grupie duze wspolnoty, jak Baptysci, ktorych jest okolo 40 mln czy Adwentysci okolo 20 mln wyznawcow ale sa tez grupy niewielkie, jak wspomniani Menonici - niespelna milion wyznawcow. Trzecim duzym, a przy tym bardzo dynamicznie rozwijajacym sie obecnie, nurtem protestantyzmu jest ruch zielonoswiatkowy. Powstal on na przelomie XIX i XX stulecia na fali wspomnianej II reformacji. Zielonoswiatkowcow cechuje wielka spontanicznosc w modlitwie oraz - jak u wszystkich kosciolow II reformacji - uznawanie Pisma Swietego za jedyne zrodlo nauki chrzescijanskiej, chrzest w wieku dojrzalym, a w niektorych przypadkach takze dar mowienia roznymi jezykami Koscioly i zwiazki Zielonoswiatkowe, bardzo zreszta zroznicowane wewnetrznie i licza okolo 80 mln wiernych.

Oddzielna grupe stanowia wspolnoty , wywodzace sie z protestantyzmu, ale ktore odeszly w swym nauczaniu od wielu podstawowych zasad protestanckich. Sa to m.in. Swiadkowie Jehowy okolo 3 mln wiernych i inni Unitarianie ( np. Bracia Polscy ) nie wiarza np w Trojce Swieta i bostwo Chrystusa czy Mormoni - majacy wlasna Biblie w postaci Ksiegi Mormona Josepha Smitha albo Kwakrzy odrzucajacy liturgie i sakramenty itp. wyznania .

W Polsce w wspolnie koscioly protestanckie licza okolo 170 000 wiernych (okolo 80 000 to Luteranie a np. Adwentysci to okolo 10 000 itd. ) i jest jeszcze ponad 100 000 Swiadkow Jehowy oraz od 300 000 do 500 0000 prawoslawnych i grekokatolikow ( ten ostatni kosciol jest w unii z Kosciolem Rzymsko Katolickim ) sa tez koscioly starokatolickie np. Kosciol Polsko - Katolicki czy Mariawicki oraz wyznania niechrzescijanskie np. Judaizm czy Islam lub Buddyzm itd. daje to razem ponad 1 000 000 ludzi ( bez ateistow itp.) Nadal oczywiscie najwiecej wyznawcow ma Kosciol Rzymsko Katolicki okolo 90 % Polakow oficjalnie jest tego wyznania ale tylko 45% chodzi do kosciola ....

ps :

Historia uczy, ze ludzkosc niczego sie z niej nie nauczyla.
Georg Wilhelm Friedrich Hegel


Apokalipsa Jonatan Dunkel - historia polityka religia prawda klamstwo itp. dawniej i dzisiaj poznaj sam fakty i mity kiedy jeszcze mozesz ...
https://youtu.be/b6d4CSsjKKE?list=PLu__E2EF6mUML0IXd7aeQ5ZllZxibkeIM
_________________
tom68
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-02, 14:16   Re: Koscioly Protestanckie - 500 LECIE REFORMACJI

tom68 napisał/a:


Oddzielna grupe stanowia wspolnoty , wywodzace sie z protestantyzmu, ale ktore odeszly w swym nauczaniu od wielu podstawowych zasad protestanckich. Sa to m.in. Swiadkowie Jehowy okolo 3 mln wiernych i inni Unitarianie ( np. Bracia Polscy ) nie wiarza np w Trojce Swieta i bostwo Chrystusa czy Mormoni - majacy wlasna Biblie w postaci Ksiegi Mormona Josepha Smitha albo Kwakrzy odrzucajacy liturgie i sakramenty itp. wyznania.


EMET:
Wielokrotnie pytałem na Forum [nie tylko ja, E.], żeby objaśnić może nie tyle: „nie wierzą np. w Trójcę Świętą” [chociaż i tutaj zapodawano rozmaite tzw. niuanse], co następny człon w post Usera: „i bóstwo Chrystusa”.
Chodzi o wyraziste objaśnienie, jak - referujący ów wniosek – rozumieją ‘sformułowanie’: „bóstwo Chrystusa”? Czyli: co to znaczy i jak rozumieć „bóstwo Chrystusa”? Kiedy można twierdzić, że dany ktoś owe „bóstwo” uznaje, a kiedy, zaś, że nie uznaje? :aaa:

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2017-02-02, 17:35   

Jezus na ziemi przyjal nature ludzka, np. Jezus na ziemi czyni cuda bo wierzy doskonale w Ojca .
_________________
tom68
 
 
kansyheniek 


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2459
Skąd: Kleve,Niemcy
Wysłany: 2017-02-03, 09:57   

EMET napisał/a:
Chodzi o wyraziste objaśnienie, jak - referujący ów wniosek – rozumieją ‘sformułowanie’: „bóstwo Chrystusa”? Czyli: co to znaczy i jak rozumieć „bóstwo Chrystusa”? Kiedy można twierdzić, że dany ktoś owe „bóstwo” uznaje, a kiedy, zaś, że nie uznaje?


Ja też nieraz o tym pisałem.
Dla jednych bóstwo Chrystusa nie stanowi problemu,ale kiedy mowa o Bóstwie Chrystusa już jest problem.
Chrystus jest bogiem,czy Bogiem?
_________________
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2017-02-03, 12:42   

Jezus to drugi Adam :-P
_________________
tom68
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-03, 16:56   

kansyheniek napisał/a:
EMET napisał/a:
Chodzi o wyraziste objaśnienie, jak - referujący ów wniosek – rozumieją ‘sformułowanie’: „bóstwo Chrystusa”? Czyli: co to znaczy i jak rozumieć „bóstwo Chrystusa”? Kiedy można twierdzić, że dany ktoś owe „bóstwo” uznaje, a kiedy, zaś, że nie uznaje?


Ja też nieraz o tym pisałem.
Dla jednych bóstwo Chrystusa nie stanowi problemu,ale kiedy mowa o Bóstwie Chrystusa już jest problem.
Chrystus jest bogiem,czy Bogiem?


EMET:
Do dzisiaj ‘dźwięczą mnie w uszach’ słowa pana/Usera o nicku ‘YZ’: „To w ilu Ty, 'EMET', Bogów wierzysz; to w ilu Ty, 'EMET', Panów wierzysz?”. Miało to związek z tym, kiedy jawnie oświadczyłem, że zarówno Boga JHVH mam za Pana, jak i Jego Syna – również. Tyle, że Pan JHVH, to Ktoś taki, do Kogo przyporządkowano znane [acz niekoniecznie w pełni rozumiane] wyrażenie < ‘adhonaj > [trans. uproszczona], natomiast Jezusa określono zarówno ‘Panem’, jak i ‘Panem panów’; wszakże nie per „Adonaj” [chyba, że w interpretacyjnych jakichś wersjach translacyjnych Ksiąg NP – z greki koine na jęz. hebrajski].
Tak też z racji takiej, że tylko i wyłącznie Boga JHVH określono per „Bóg bogów” [np. w Deut 10:17] - nikogo więcej! - o ile nawet mamy jakichś „bogów” [obojętnie kim owi byliby w tym też wymyśleni], to zawsze relatywnie w stosunku do >Boga bogów – JHVH<.

O ile dany ktoś [i l. mnoga] wierzy w teologicznie pojętą doktrynę Trójcy, to - wg takiego podejścia - inklinuje sprawczo, iż również „Jezus”, jak i „Duch Święty” [uważany przez takich za Osobę] – są określani per „Bóg”. Kwestia liter [Duża czy mała] jest sprawą względną, skoro i tak liczy się rozeznanie i przyporządkowanie pojęcia.

Można by zatem rzec o Bogu JHVH – >Ten Bóg<, natomiast o Jezusie jako >nie Ten wiadomy Bóg<; bardziej w aspekcie ‘boskości’ czy tp. Mamy znany i znaczący tekst 1Kor 8:4b-6, gdzie w. 6 znakomicie sprawę objaśnia [nawiasem: nic nie pisze o ‘Duchu’]. Syn Boży – Jezus – zawsze wiedział, Kto jest Jego – Jezusa – Bogiem: czy to w realiach niebios, czy ziemi. Mając nad sobą jako Głowę [vide np. 1Kor 11:3, pod koniec] Boga JHVH, sam, rzecz jasna, TYM Bogiem nie był i nie jest.

Zdarza się bowiem, że zapis per „bóg” - jest traktowany przez wielu jako… „bożek”; stąd też wnioskować próbują, że ci wszyscy, którzy Jezusa nie uważają za >Tego Boga< - kiedy stosują nazewnictwo typu „bóg” - to tak, jakby z Jezusa, Syna Boga - czynili niemal ‘bożka’!
Ew. ironicznie, jak np. ‘YZ’: „To w ilu Ty, E., Bogów i Panów wierzysz…?”. Skoro bowiem dany ktoś nie wierzy w teologicznie pojętą doktrynę Trójcy, nie musi oznaczać, że jest… politeistą czy ‘polikyrionistą’ [że tak ‘neologicznie’ napiszę].

Stąd też: ilekroć czytam o ‘pobrzękiwaniu’ tym pojęciem „bóstwo Chrystusa”, tyle razy doznaję wrażenia, że danemu komuś [wyprowadzającemu zarzut czy zaopiniowanie o czyichś przekonaniach: nietrynitarnych, zwłaszcza] chodzi praktycznie o odrzucanie doktryny Trójcy, nie zaś o… Z kolei, zapis per „Bóstwo Chrystusa” -- staje się wtedy bardziej takim zabiegiem semantycznym i przyjętą ‘nomenklaturowością’, niż istotą sprawy.

Tak to widzę. :->

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2017-02-03, 17:34   

Zróbcie sobie oddzielny temat i i w innym miejscu bo wasza dyskusja na temat Jezusa nijak się do tematu pt 500 lat Reformacji ... :-P
_________________
tom68
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-03, 22:12   

tom68 napisał/a:
Zróbcie sobie oddzielny temat i i w innym miejscu bo wasza dyskusja na temat Jezusa nijak się do tematu pt 500 lat Reformacji ... :-P


EMET:
Toż w nawiązaniu do treści fragmentu Twego post/u/, jakby nie patrzeć... ;-)

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 49
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2017-02-03, 22:31   

tom68 napisał/a:
Jezus to drugi Adam :-P


Czyli nie osoba trójcy, jak twój kościół twierdzi.
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-02-03, 23:51   

kansyheniek napisał/a:
Chrystus jest bogiem,czy Bogiem?


Flp 2:11 bg
Cytat:
"A wszelki język aby wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca."
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2017-02-04, 13:02   

Temat bóstwa Jezusa nijak się ma do 500 lecia Reformacji :-P
_________________
tom68
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-04, 13:29   

tom68 napisał/a:
Temat bóstwa Jezusa nijak się ma do 500 lecia Reformacji :-P


EMET:
Ty sam, niestety, nie objaśniłeś szerzej kwestii "b/B/óstwo Chrystusa"; praktycznie to jeno enigmatycznie co tam 'bąknąłeś'; więc... :-/
W Twoim zaś post było tzw. zaszufladkowanie wg nieprecyzyjnie określonych kryteriów. Którzy to owi uznający/nieuznający "bóstwo Chrystusa": jak to jasno zrozumieć?

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2017-02-04, 14:30   

Temat bóstwa Jezusa powinien być w temacie Jezus a nie w temacie 500 LECIA Reformacji
Jezus to drugi Adam np. Jezus na ziemi czyni cuda bo wierzy doskonale w Ojca . Ja wierze w Boga Ojca i Syna Bożego oraz Ducha Świętego a reszta mnie nie interesuje bo to tylko różna ludzka teologia a często puste gadania dla gadania a zamiast gadać o Jezusie to tylko trzeba żyć tak jak Jezus :-P
_________________
tom68
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-02-04, 15:25   

tom68 napisał/a:
Temat bóstwa Jezusa powinien być w temacie Jezus a nie w temacie 500 LECIA Reformacji
Jezus to drugi Adam np. Jezus na ziemi czyni cuda bo wierzy doskonale w Ojca . Ja wierze w Boga Ojca i Syna Bożego oraz Ducha Świętego a reszta mnie nie interesuje bo to tylko różna ludzka teologia a często puste gadania dla gadania a zamiast gadać o Jezusie to tylko trzeba żyć tak jak Jezus :-P


EMET:
Oj, "gadamy" my tutaj - na Forum: nie tylko o 'Jezusie'; toż to internetowe Forum dyskusyjne [TAK!].
To, zaś, czy Ktoś [ i szerzej: grupa, Społeczność czy inaczej] >żyje tak, jak Jezus<... są to sprawy do zweryfikowania ew. nie do zweryfikowania. Kogoś jakieś osobiste oznajmienie: "Ja żyję tak, jak Jezus" - jest bardziej 'na karb' tak oznajmiającego: najczęściej nie wiemy, bowiem, czy ów "żyje..." czy tylko prawi, że żyje... ew. Innym uświadamia, że "żyć powinni...". :->

A czemuż to tak jakby 'na odczepkę' piszesz, że: 'wierzysz w Boga Ojca i Syna Bożego oraz Ducha Świętego a reszta mnie nie interesuje bo to tylko różna ludzka teologia a często puste gadania dla gadania'?

Jak to się mawia: Dopiero szczegóły mówią nam, co się mieści w danym oznajmieniu czy deklaracji. Stąd mawia się: "Diabeł tkwi w szczegółach"; a czemu by - po zbadaniu szczegółów - nie stwierdzić: "Bóg tkwi w szczegółach"?
Z tego, co wiem [a wiem nie tylko z Forum] - ADS są trynitarni na pewno, więc nie spełniają kryterium bycia ścisłymi monoteistami: jak Jezus i apostołowie, np.

A, i owszem, możesz w stosownym dziale coś szerzej napisać, Userze; możesz, jak najbardziej. ;-) Odsłonisz wtedy owe SZCZEGÓŁY, nie zaś taką sobie enigmatyczność typu: "reszta mnie nie interesuje..." :-/

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 49
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2017-02-04, 16:22   

EMET napisał/a:
Z tego, co wiem [a wiem nie tylko z Forum] - ADS są trynitarni na pewno, więc nie spełniają kryterium bycia ścisłymi monoteistami: jak Jezus i apostołowie, np.


Zgadza się :-)
Dodam tylko, że na początku byli antytrynitarni.
Szkoda, że odeszli od nauki Pana Jezusa i Jego apostołów.
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 1,19 sekundy. Zapytań do SQL: 10