Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mnogość religii na świecie.
Autor Wiadomość
patryk112

Dołączył: 08 Maj 2016
Posty: 13
Wysłany: 2016-05-10, 17:24   Mnogość religii na świecie.

Otóż mam przed sobą dwa wielkie na cały świat pisma - Biblię i książkę z polskimi przekładami hinduskich wed. Do jednej pozycji jestem przywiązany z tradycji, bo wychowałem się w kulturze katolickiej, a do drugiej ciągnie mnie z powodu wielkiej ciekawości. I tak sie zastanawiam, w co mam wierzyć. W obu tekstach jest o stworzeniu świata, człowieka, relacji z bogiem, życia po śmierci, są różne prawa. Kto ma rację?

Dlaczego różne religie na świecie mówią że są tymi jedynymi i proponują nam własny sposób na zbawienie, czasami nazywając nawet innych poganami.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-05-10, 17:58   

W dawnych czasach świat nie był globalną wioską. Różne grupy ludności rozwijały się na różnych terenach i tworzyły własną kulturę. Także i religię. Zazwyczaj dana religia korespondowała z miejscem zamieszkania i kulturą ludności. Każda religia zaczynała od politeizmu. Dla prostego człowieka trudno było pojąć, że jeden B(b)óg może ogarnąć wszystkie sprawy, ponieważ ludzie przypisywali swoim bogom cechy ludzkie. Wraz z dojrzewaniem ludzi, politeizm albo przechodził w monoteizm, albo w skomplikowany system filozoficzny. Nawet pozostałości religii politeistycznych maja chyba zawsze tego najważniejszego (w danym regionie) boga.

Jako że ludzie rozwijali się w różnych miejscach, stworzyli róże religie i bogów charakterystycznych dla ich świata i wyznawanych wartości. Część z tych wierzeń się pokrywa, część jest zupełnie różna.

Wiara nazywana jest wiarą dlatego, że musisz uznać bez dowodów, że dany system religijny jest dla Ciebie prawdą. I sam go wybrać. Najczęściej na system naszych wierzeń ma wpływ, jak to wspomniałeś, wychowanie. Jednak wielu ludzi pod wpływem doświadczeń życiowych zmienia wiarę w ciągu swojego życia. Nawet ludzie jednego wyznania różnią się w wyznawanych wartościach, co widać nawet na tym forum. Większość z tutaj obecnych uważa się za Chrześcijan, a mało kto się ze sobą zgadza ;-) To świadczy o tym, że tak naprawdę człowiek jest sam ze swoja wiarą i sam wybiera, w co chce wierzyć. Uznaje, że jedno objawienie jest prawdziwe, a drugie jest fałszywe.

Co do systemów religijnych (nie mylić z wiarą), to zostały one stworzone, by uregulować system i wierzeń i kontrolować społeczeństwo. Ludzi łatwiej było przekonać, żeby nie kradli i nie mordowali bliźnich, gdy im się powiedziało, że jakiś b(B)óg ich za to ukarze. I odwrotnie. Jak można było lepiej przekonać ludzi, by oddawali życie dla spraw swoich wodzów, niż powiedzieć im, że ich b(B)óg wynagrodzi ich po śmierci?

Co jest więc prawdziwe? Dowiesz się tak naprawdę po śmierci. Jedyne co możesz robić teraz, to wierzyć. W co? To już zależy od Ciebie. Szukaj, poznawaj, dociekaj, myśl. Jedak nie zapominaj o życiu doczesnym. Ciesz się nim, nie krzywdząc innych. Na mnie bardzo duży wpływ miał ten wiersz Jana Lechonia, nawiązujący do Boskiej Komedii Dantego.

SPOTKANIE

Dzisiaj nocą samotną, spędzoną bezsennie,
Po promieniach księżyca, jakimś dziwnym tchnieniem,
Sam nie wiem, jak się nagle ocknąłem w Rawennie
I z dawno utęsknionym spotkałem zwidzeniem.

Przez otwarte ktoś okno grał cicho na flecie,
I wiatr lekki woń przyniósł duszącą, upojną -
Jak w mistycznym w nią szedłem wplątany bukiecie,
Pod nieba wyiskrzoną kopułą dostojną.

"Będziecie wysłuchani tęskniący, więc proście!"
Jak przez Boga zaklęty przymknąłem powieki -
I tylkom jakiś dziwny posłyszał szum rzeki,
A później, później Danta ujrzałem na moście.

"Tyżeś to, ty mój mistrzu! Dlaczego tak blady
I czemu taki dziwny niepokój cię żarzy?
Przychodzę cię ubłagać o sekret twej twarzy.
Nic nie wiem. Zabłądziłem. I proszę twej rady".

On to rzekł, czy rzekł księżyc, czy woda to rzekła,
Padłem, głowę ukrywszy rękami obiema:
"Nie ma nieba i ziemi, otchłani, ni piekła,
Jest tylko Beatrycze. I właśnie jej nie ma".
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
krecik 

Pomógł: 41 razy
Wiek: 59
Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 1190
Skąd: Pszczółki
Wysłany: 2016-05-11, 14:40   Re: Mnogość religii na świecie.

patryk112 napisał/a:
Otóż mam przed sobą dwa wielkie na cały świat pisma - Biblię i książkę z polskimi przekładami hinduskich wed. Do jednej pozycji jestem przywiązany z tradycji, bo wychowałem się w kulturze katolickiej, a do drugiej ciągnie mnie z powodu wielkiej ciekawości. I tak sie zastanawiam, w co mam wierzyć. W obu tekstach jest o stworzeniu świata, człowieka, relacji z bogiem, życia po śmierci, są różne prawa. Kto ma rację?

Dlaczego różne religie na świecie mówią że są tymi jedynymi i proponują nam własny sposób na zbawienie, czasami nazywając nawet innych poganami.


Nie znam hinduskich wed, znam jedynie zapisy biblijne. A tam jest napisane że zbawienie jest tylko w imieniu Jezusa Chrystusa. Zaś to co uczynił Jezus Chrystus jest znane nie tylko z Biblii. Myślę iż wybór jest oczywisty w co należy wierzyć.

Czy tytuł jest pytaniem czy tylko stwierdzeniem faktu ?
_________________
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-11, 20:02   

Cytat:
Czy tytuł jest pytaniem czy tylko stwierdzeniem faktu ?
_________________

Chyba stwierdzeniem faktu :-) , nie ma znaku zapytania.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
patryk112

Dołączył: 08 Maj 2016
Posty: 13
Wysłany: 2016-05-12, 10:17   

Czyli jak ktoś nie zna Chrystusa bo urodził się na innym kontynencie to ma być skazany na potępienie? Bo jest ,,poganinem"?
Ostatnio doszedłem do wniosku, że problem leży w tym, że nie mamy swojej własnej religii, która dotyczyłaby historii i dziedzictwa naszego narodu. Której bohaterowie byliby naszymi przodkami a akcja rozgrywałaby się na naszym obszarze. Opowiadalibyśmy o jakimś Siemku albo Dobrowicie a nie o Metuszelachu czy Jafecie. Znalibyśmy nasz piękny staropolski. Przecież cały ST dotyczy narodu żydowskiego i tylko oni mogą się z nim w pełni identyfikować. NT dotyczy już całej ludzkości ale wywodzi się ze starego.
1000 lat temu została nam siłą wpojona obca religia bo ktoś na podstawie biblii uznał naszą za bezużyteczną. Każda kultura powinna się wyróżniać własnym systemem wierzeń zamiast poddawać się jakiejś ,,globalizacji". Wierzenia nordyckie, germańskie, celtyckie, słowiańskie, bałtyckie pięknie wyróżniałyby europejczyków.
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-05-12, 10:25   

patryk112 napisał/a:
Czyli jak ktoś nie zna Chrystusa bo urodził się na innym kontynencie to ma być skazany na potępienie? Bo jest ,,poganinem"?
Ostatnio doszedłem do wniosku, że problem leży w tym, że nie mamy swojej własnej religii, która dotyczyłaby historii i dziedzictwa naszego narodu. Której bohaterowie byliby naszymi przodkami a akcja rozgrywałaby się na naszym obszarze. Opowiadalibyśmy o jakimś Siemku albo Dobrowicie a nie o Metuszelachu czy Jafecie. Znalibyśmy nasz piękny staropolski. Przecież cały ST dotyczy narodu żydowskiego i tylko oni mogą się z nim w pełni identyfikować. NT dotyczy już całej ludzkości ale wywodzi się ze starego.
1000 lat temu została nam siłą wpojona obca religia bo ktoś na podstawie biblii uznał naszą za bezużyteczną. Każda kultura powinna się wyróżniać własnym systemem wierzeń zamiast poddawać się jakiejś ,,globalizacji". Wierzenia nordyckie, germańskie, celtyckie, słowiańskie, bałtyckie pięknie wyróżniałyby europejczyków.


Są kroniki podajace wiele faktów historycznych sprzed tysięcy lat o tym co tutaj było, np. Długosza, Kadłubka i inne..
W roku 600 Lechistan był największym państwem Europy.

https://www.google.pl/sea...TTgXo-SLRyjM%3A
_________________
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-05-12, 17:58   

daglezja77 napisał/a:


Są kroniki podajace wiele faktów historycznych sprzed tysięcy lat o tym co tutaj było, np. Długosza, Kadłubka i inne..
W roku 600 Lechistan był największym państwem Europy.

https://www.google.pl/sea...TTgXo-SLRyjM%3A


Poważnie ? :shock:
A jakież to kroniki podają te fakty historyczne sprzed tysięcy lat, bo chyba nie Kadłubka i Długosza ?
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
krecik 

Pomógł: 41 razy
Wiek: 59
Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 1190
Skąd: Pszczółki
Wysłany: 2016-05-13, 07:54   

patryk112 napisał/a:
Czyli jak ktoś nie zna Chrystusa bo urodził się na innym kontynencie to ma być skazany na potępienie? Bo jest ,,poganinem"?
Ostatnio doszedłem do wniosku, że problem leży w tym, że nie mamy swojej własnej religii, która dotyczyłaby historii i dziedzictwa naszego narodu. Której bohaterowie byliby naszymi przodkami a akcja rozgrywałaby się na naszym obszarze. Opowiadalibyśmy o jakimś Siemku albo Dobrowicie a nie o Metuszelachu czy Jafecie. Znalibyśmy nasz piękny staropolski. Przecież cały ST dotyczy narodu żydowskiego i tylko oni mogą się z nim w pełni identyfikować. NT dotyczy już całej ludzkości ale wywodzi się ze starego.
1000 lat temu została nam siłą wpojona obca religia bo ktoś na podstawie biblii uznał naszą za bezużyteczną. Każda kultura powinna się wyróżniać własnym systemem wierzeń zamiast poddawać się jakiejś ,,globalizacji". Wierzenia nordyckie, germańskie, celtyckie, słowiańskie, bałtyckie pięknie wyróżniałyby europejczyków.


Globalizacja religii chrześcijańskiej, wynika z faktu Bożego postanowienia wyboru narodu Żydowskiego jako Swojej własności. I ten fakt jest niezmienialny, gdyż taki charakter ma Stwórca. Nadal ta nacja jest Bożym faworytem.
Innym bardzo ważnym Bożym atrybutem jest miłość, miłość do wszystkich ludzi. Dlatego posłał na świat Swego jedynego Syna, żeby cała ludzkość, każdy inny naród, był zbawiony, poprzez Jego zastępczą Śmierć. Bo u Boga funkcjonuje zasada iż zapłatą za grzech jest śmierć. A fakt iż jedyny Człowiek który okazał się bezgrzeszny, poniósł śmierć, sprawia że poprzez Jego Ofiarę jest odkupiona cała ludzkość. Cała rzecz polega tylko na uwierzeniu w ten czyn...

Dlatego faktycznie jeśli człowiek nie naśladuje Jezusa Chrystusa, to jest potępiony.

Przecież różne kultury wyróżniają się swoimi wierzeniami, jest przecież religia islamska, buddyjska. To te największe, ale chyba jest ich więcej. Lecz ratunek od potępienia jest tylko w tym jednym imieniu. Ludzie ten fakt wykrzywiają, przykładowo Świadkowie Jehowy, twierdząc że zbawienie jest w imieniu Ojca Jezusa, gdyż On jest większy...
Zaś mnogość religii jedynie chrześcijańskich, czyli z założenia opierających się na Chrystusie i na Biblii, polega na tym że treści biblijne brane są wybiórczo. Natomiast inną rzeczą wpływającą na wielość religii chrześcijańskich, jest czynnik ludzki, czyli ambicje.
_________________
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-05-13, 08:15   

BoaDusiciel napisał/a:
daglezja77 napisał/a:


Są kroniki podajace wiele faktów historycznych sprzed tysięcy lat o tym co tutaj było, np. Długosza, Kadłubka i inne..
W roku 600 Lechistan był największym państwem Europy.

https://www.google.pl/sea...TTgXo-SLRyjM%3A


Poważnie ? :shock:
A jakież to kroniki podają te fakty historyczne sprzed tysięcy lat, bo chyba nie Kadłubka i Długosza ?


Sprawdź niedowiarku..
 
 
patryk112

Dołączył: 08 Maj 2016
Posty: 13
Wysłany: 2016-05-13, 08:27   

Nie chodziło mi o odłamy chrześcijaństwa tylko różnorodność religii na całym świecie.
W mitologii greckiej Prometeusz był uważany za wybawcę ludzi. U muzułmanów Mahomet był największym prorokiem. Dlaczego nie czcić ich, tylko Jezusa? Chodzi mi o to na jakiej podstawie można stwierdzić, że jedna religia jest tą ,,jedyna prawdziwą", a inna jest błędna.
Jest mnóstwo podań na temat stworzenia świata, człowieka, życia po śmierci. Każda kultura ma inne, dlaczego tylko Biblia ma mieć monopol na zbawienie.
 
 
krecik 

Pomógł: 41 razy
Wiek: 59
Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 1190
Skąd: Pszczółki
Wysłany: 2016-05-13, 08:53   

patryk112 napisał/a:
Nie chodziło mi o odłamy chrześcijaństwa tylko różnorodność religii na całym świecie.
W mitologii greckiej Prometeusz był uważany za wybawcę ludzi. U muzułmanów Mahomet był największym prorokiem. Dlaczego nie czcić ich, tylko Jezusa? Chodzi mi o to na jakiej podstawie można stwierdzić, że jedna religia jest tą ,,jedyna prawdziwą", a inna jest błędna.
Jest mnóstwo podań na temat stworzenia świata, człowieka, życia po śmierci. Każda kultura ma inne, dlaczego tylko Biblia ma mieć monopol na zbawienie.

Sprawa jest prosta i oczywista, gdyż jedynie ten Człowiek Zmartwychwstał. A dlaczego tylko biblijne zapisy są wiarygodne ? Bo wielu ludzi sprawdziło je i wciąż żyje według tym wzorców. Czy jest powiedziane w Koranie że w imieniu Mahometa jest zbawienie ?
_________________
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-05-13, 08:59   

patryk112 napisał/a:
Nie chodziło mi o odłamy chrześcijaństwa tylko różnorodność religii na całym świecie.
W mitologii greckiej Prometeusz był uważany za wybawcę ludzi. U muzułmanów Mahomet był największym prorokiem. Dlaczego nie czcić ich, tylko Jezusa? Chodzi mi o to na jakiej podstawie można stwierdzić, że jedna religia jest tą ,,jedyna prawdziwą", a inna jest błędna.
Jest mnóstwo podań na temat stworzenia świata, człowieka, życia po śmierci. Każda kultura ma inne, dlaczego tylko Biblia ma mieć monopol na zbawienie.


Dlaczego nie czcić Stwórcę?

Tu masz coś o islamie:

https://radtrap.wordpress.com/2010/07/27/swiadectwo-alberto-riviera/
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-05-13, 09:19   

patryk112 napisał/a:
hodzi mi o to na jakiej podstawie można stwierdzić, że jedna religia jest tą ,,jedyna prawdziwą", a inna jest błędna.


Nie możesz tego w żaden sposób sprawdzić empirycznie. Dlatego mówimy o danej "wierze". Wierzyć, to uznać, że coś jest dla Ciebie prawdziwe nie posiadając na to naukowych dowodów. I robiąc pewne założenia. Na przykład zakładasz, że Biblia jest prawdziwa i że Bóg tam opisany istnieje. Dodatkowo uznajesz, że inne księgi i wierzenia są fałszywe. Przyjmujesz to za prawdę wiary i wierzysz.


krecik napisał/a:
Sprawa jest prosta i oczywista, gdyż jedynie ten Człowiek Zmartwychwstał.


W innych religiach też opisane są zmartwychwstania. Tak więc nie jest to kwestia samego zmartwychwstania, ale tego, że wierzy się że tylko dane zmartwychwstanie miało rzeczywiście miejsce. Patryk wiec zadaje pytanie, czemu wierzyć jednemu, a odrzucić inne?
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
krecik 

Pomógł: 41 razy
Wiek: 59
Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 1190
Skąd: Pszczółki
Wysłany: 2016-05-13, 10:08   

ShadowLady86 napisał/a:



krecik napisał/a:
Sprawa jest prosta i oczywista, gdyż jedynie ten Człowiek Zmartwychwstał.


W innych religiach też opisane są zmartwychwstania. Tak więc nie jest to kwestia samego zmartwychwstania, ale tego, że wierzy się że tylko dane zmartwychwstanie miało rzeczywiście miejsce. Patryk wiec zadaje pytanie, czemu wierzyć jednemu, a odrzucić inne?


Być może jest jakaś wzmianka o rzekomym zmartwychwstaniu jakiegoś przywódcy religijnego. Lecz czy jest połączona nieuzasadniona śmierć ze zmartwychwstaniem i zaświadczeniem o tym, tak jak w przypadku Jezusa przez 500 ludzi, to już śmiem wątpić.

Wierzenie w Jezusa Chrystusa i uznanie chrześcijaństwa jako jedynej drogi do Boga, jest ściśle związane z wydarzeniem o nazwie Pięćdziesiątnica...Tylko uczniowie Jezusa Chrystusa mają Ducha Świętego i są na co dzień prowadzeni przez Niego, co objawia się owocami postępowania...
_________________
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-05-13, 12:23   

daglezja77 napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
daglezja77 napisał/a:


Są kroniki podajace wiele faktów historycznych sprzed tysięcy lat o tym co tutaj było, np. Długosza, Kadłubka i inne..
W roku 600 Lechistan był największym państwem Europy.

https://www.google.pl/sea...TTgXo-SLRyjM%3A


Poważnie ? :shock:
A jakież to kroniki podają te fakty historyczne sprzed tysięcy lat, bo chyba nie Kadłubka i Długosza ?


Sprawdź niedowiarku..


Sprawdziłem :-)
Otóż nie ma żadnych kronik podających fakty historyczne z terenu Polski, sprzed tysięcy lat.
Aby kronika podawała fakty historyczne, musi być napisana w czasie gdy te fakty zachodziły, a nie setki lat po nich. Takie kroniki dla przedmiotowego terytorium nie istnieją.
Równie dobrze może Kolega opisać bitwę pod Grunwaldem, będzie to miało dokładnie takie samo znaczenie historyczne jak bajki Kadłubka.
Generalnie to widzę, że ma Kolega problem z odróżnianiem bajek od rzeczywistości :xhehe:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11