Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jehowa - Imię Boga w literaturze polskiej do końca XX wieku
Autor Wiadomość
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-25, 22:35   

Lukian napisał/a:

jak mawiał w. Łysiak:
"Ludzie jedźcie g***o miliony much nie może się mylić"

dopiero nowoczesna biblistyka ustaliła porwaną wokalizacje Imienia.
To że posługują się średniowieczną pomyłką nie zmienia faktu

Jehowa to błędna forma Imienia Bożego, dlaczego w tej kwestii ŚJ trzymają się ludzkiej tradycji?

Ilość przedstawionych argumentów, choćby je podwoić, potroić, i tak nie przekonają przeciwników najdostojniejszego imienia w całym Universum (Ps 74;10) i będą je hańbić, dlatego zgodnie z zasadą przedstawioną przez Jezusa; "Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie pereł swoich przed wieprze, by ich snadź nie podeptały nogami swymi i obróciwszy się, nie rozszarpały was" Mat 7;6 BW

Ps 74;10 BT Jak długo, Boże, wróg będzie urągał? Czyż nieprzyjaciel wiecznie będzie bezcześcił twe imię?

Heb 10;30a BT Znamy przecież Tego, który powiedział: Do Mnie [należy] pomsta i Ja odpłacę ...

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2016-01-25, 23:44   

eksplorator napisał/a:

Ilość przedstawionych argumentów, choćby je podwoić, potroić, i tak nie przekonają przeciwników najdostojniejszego imienia w całym Universum (Ps 74;10) i będą je hańbić, dlatego zgodnie z zasadą przedstawioną przez Jezusa; "Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie pereł swoich przed wieprze, by ich snadź nie podeptały nogami swymi i obróciwszy się, nie rozszarpały was" Mat 7;6 BW

Ps 74;10 BT Jak długo, Boże, wróg będzie urągał? Czyż nieprzyjaciel wiecznie będzie bezcześcił twe imię?

Heb 10;30a BT Znamy przecież Tego, który powiedział: Do Mnie [należy] pomsta i Ja odpłacę ...

EMET:
Zamiast argumentów z Biblii Hebrajskiej na rzecz notacji wskazującej na „Jahwe” [też przez: „Y”, „v” czy z „h” na końcu], czytamy prostackie inwektywy i połajanki: będące faktycznie powielaniem nonsensów odn. formy brzmieniowej „Jehowa”.
A przecież: wiadomo, skąd wiemy o takiej /bądź innej/ wymowie wszelkich imion i nazw własnych z Biblii Hebrajskiej. Otóż: wiemy, po prostu, z zapisu spółgłoskowo-samogłoskowego zawartego w BH. Gdy czytany jest tekst Biblii Hebrajskiej przez wprawnego lektora – znającego biegle język hebrajski oraz w takim potrafiącego czytać [tak, jak biegły lektor czyta tekst po polsku - w polskim języku spisany] – to przy miejscach z 'imionami' i 'nazwami własnymi' [np. z Ks. Ks. Rodzaju, Kronik, Ezdrasza] tenże lektor bazuje na takiej notacji, jaką dostrzega w tekście hebrajskim [ew. aramejskim] 'Biblii Hebrajskiej'. Dlatego też, w wydaniach Przekładów żydowskich na język polski [i nie tylko - polski] mamy daleko wierniejszy zapis 'imion' i 'nazw', aniżeli w znanych Przekładach i w przyjętych notacjach; wystarczy czytywać Edycję Pardes Lauder, Przekłady Cylkowa; nie mówiąc już o licznych przekładach z BH na język angielski. Sam posiadam wiele takich Przekładów -- nie tylko typowo żydowskich – gdzie mamy wręcz niewolnicze podejście do zapisu imion własnych takiego, jak to wynika ze ścisłych zasad trans. tekstu BH. Posiadam np. dwa takie Przekłady [jeden z Nich – nabyty w tym miesiącu…], gdzie Imię Boże - „JHVH” oraz imię „Jezus” – są zapisane w tekście czcionką hebrajską [sic!] bezsamogłoskowo, czyli: יהוה [< j h v h >] oraz יהושׁע [ < j h v š ´ > /= < j h v sz ´ >/]. O ile w przypadku Imienia Boga – JHVH - jeszcze bym się zgodził, to już przy hebr. formie imienia "Jezus"... raczej manieryzm. Rzecz w tym, że jakkolwiek Imię JHVH jest - w tekście BH - przyporządkowane tylko i wyłącznie Bogu Najwyższemu [Bogu całej Biblii], to już imię "Jezus"... nie tylko do wiadomej Postaci.

Larum i inwektywność co do formy "Jehowa", lecz ŻADNYCH WSKAZAŃ na taki tekst hebrajski z BH, gdzie forma "Jahwe" POSIADA UMOTYWOWANIE. Czekam/y/ i czekam/y/, i... :aaa:

O ile faktycznie ktoś ma skrupuły [i jest to uczciwie motywowane], iż "wymowa niepewna" czy tp., to praktykować pisywanie bezsamogłoskowe w ujęciu 'Tetragrammatonu' [JHVH; JHWH; ew. przez "Y"], jak to w opracowaniach – też - biblistów katolickich, aniżeli kwękać coś o 'błędnej średniowiecznej formie...'. Jeśli bowiem ta forma jest błędna [o ile?], to gdzie mamy poświadczenie na poprawną [jakoby?] formę "Jahwe": tyle, że poświadczoną w tekście Biblii Hebrajskiej, nie zaś w jakichś 'wykoncypowaniach' rozmaitych: GDZIE?

Stephanos, ps. EMET

Lukian 

Wyznanie: katolickie
Wysłany: 2016-01-26, 05:51   

jesli ktoś chce trwać przy pomyłce masoretów to jego sprawa :-P

eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-26, 07:58   

Lukian napisał/a:
jesli ktoś chce trwać przy pomyłce masoretów to jego sprawa

... pomyłką są Twoje puste wypowiedzi i jałowa, pozbawiona logiki argumentacja!

Lukian 

Wysłany: 2016-01-26, 08:12   

Podaj jakąś poważną pozycje z biblistyki który potwierdza formę Jehowa ?

eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-26, 09:17   

Lukian napisał/a:
Podaj jakąś poważną pozycje z biblistyki który potwierdza formę Jehowa ?

Nie ma sensu. Ci, którzy chcieli wiedzieć - już wiedzą. Ci, którzy nie będą tego chcieli przyjąć do wiadomości, choćby przedstawić im wszystkie dowody zebrane w setkach tomów i tak pozostaną przy swoim. Nadal będą klepać dziennie modlitwę Pańską a w miejsce gdzie Jezusa wskazał "Święć się imię Twoje", będą mieli pustkę, bo imię jedynego, prawdziwego Boga będą i tak mieć w pogardzie obojętne jak by nie brzmiało!

Lukian 

Wysłany: 2016-01-26, 09:37   

eksplorator napisał/a:
Nadal będą klepać dziennie modlitwę Pańską a w miejsce gdzie Jezusa wskazał "Święć się imię Twoje", będą mieli pustkę,

nie pustkę tylko imie :Ojciec
a właśnie dlaczego NT nie ma imienia Jehowa?

eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-26, 09:54   

Lukian napisał/a:
eksplorator napisał/a:
Nadal będą klepać dziennie modlitwę Pańską a w miejsce gdzie Jezusa wskazał "Święć się imię Twoje", będą mieli pustkę,

No tak! Zgodnie z logiką mówicie przecież 'Najświętsza Matka Panna' - zawsze dziewica.
Imię ojca Jezusa to 'Ojciec', matka miała na imię 'Matka', a apostołem 'pogan' został niejaki 'Apostoł'. Zgodnie z Twoja logiką!

kodak27 

Wysłany: 2016-01-26, 12:30   

ratao napisał/a:
W Twoim poście czuć rękę korektora,Starszego Zboru.
Proszę pokazać, zapodać wersety, że Bóg mówi sam o sobie iż jest energią. A co ma wspólnego starszy z moim postem? Chyba raczej chcesz mi dokuczyć. Gdybyś cały czas posługiwał się Biblią, obojętnie jakiego przekładu dowodząc, że ziemia powróci do pierwotnego stanu jak to zamierzył Bóg Jehowa i uświęcał Jego Imię niekoniecznie będąc Świadkiem Jehowy to świadczyłoby o twoich czystych pobudkach, że nie masz osobistych animozji do jakiegokolwiek wyznania, lecz na zasadzie szacunku, zrozumienia wolnej woli, spierasz się wyłącznie na ARGUMENTY! A tyś swoim postem w moim kierunku pokazał, że nie zależy ci na niczym jak tylko na dokuczaniu wszystkim, bo jeśli mnie tak traktujesz to innych też. Ktoś kto nie podziela twojego poglądu, ba logiczną argumentacją dowodzi błędnego myślenia, traktujesz jak powyżej o mnie napisałeś. Temu komu brakuje logicznej argumentacji, zawsze będzie pisał ad personam, w nosie mając uczciwość, szczerość, rzetelność, prawdomówność, szacunek i godność drugiej osoby! Myślę, że nie mamy chyba o czym dyskutować, gdy takie jest właśnie twoje podejście do mojej osoby. Ale poprosiłem cię o zapodanie logicznej biblijnej argumentacji iż jak zapodałeś "Bóg יהוה jest Energią w judaizmie,hinduizmie,naukach Chrystusa". Czekam na wersety potwierdzające, że to jest własne Imię Boga! ;-)

daglezja77 

Wysłany: 2016-01-26, 12:36   

Lukian napisał/a:
eksplorator napisał/a:

a właśnie dlaczego NT nie ma imienia Jehowa?

Dla Ciebie Ojciec, syn i duch to imiona..No cóż z pustego nie nalejesz. Nawet nie potrafisz pisać poprawnie pod względem ortograficznym. Na tym forum jest osobny wątek o imieniu Boga, ale na pewno samodzielnie go nie znajdziesz, zresztą Ty i tak wiesz wszystko lepiej co widać po głupotach jakie notorycznie wypisujesz.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

kodak27 

Wysłany: 2016-01-26, 12:59   

eksplorator napisał/a:
Nie powiem logicznie rzecz ujmując, w dowodzie mojego taty nie spotkałem się z urzędowym zapisem potwierdzonym pieczęcią tegoż urzędu, że imię ojciec to imię mojego ojca. Czyli "tata" to też imię, choć lepiej było by mu nadać rangę nazwisko: jak sie pan nazywa, no jak panu na imię, a jak na nazwisko. pyta policjant świadka jakiegoś wypadku, Ojciec Tata, proszę o dokumenty tudzież chcąc zweryfikować dane świadka....! Czy takie rozumowanie może być i jest logiczne? "Imię Ojciec"!? C O TO MA ZNACZYĆ? CO, GDZIE, JAK, KTO? Same duże pytania!

Vandersky 

Wysłany: 2016-01-26, 13:18   

eksplorator napisał/a:
Imię ojca Jezusa to 'Ojciec'

W sensie właściwym nie. W sensie opisu relacji tak. KK wyznaje tylko jedno Imię Boga. Określenia Ojciec, Syn i Duch Święty - nie są imionami w sensie właściwym, ale są opisem relacji pochodzenia między nimi.
KKK 255 Osoby Boskie pozostają we wzajemnych relacjach. Rzeczywiste rozróżnienie Osób Boskich – ponieważ nie dzieli jedności Bożej – polega jedynie na relacjach, w jakich pozostaje jedna z nich w stosunku do innych: "W relacyjnych imionach Osób Boskich Ojciec jest odniesiony do Syna, Syn do Ojca, Duch Święty do Ojca i Syna; gdy mówimy o tych trzech Osobach, rozważając relacje, wierzymy jednak w jedną naturę, czyli substancję" (Synod Toledański XI (675): DS 528). Rzeczywiście, "wszystko jest (w Nich) jednym, gdzie nie zachodzi przeciwstawność relacji" (Sobór Florencki (1442): DS 1330). Z powodu tej jedności Ojciec jest cały w Synu, cały w Duchu Świętym; Syn jest cały w Ojcu, cały w Duchu Świętym; Duch Święty jest cały w Ojcu, cały w Synu" (Sobór Florencki (1442): DS 1331).
KKK 264 "Duch Święty pochodzi od Ojca jako pierwszego źródła, a – przez wieczny dar Ojca dla Syna – wspólnie od Ojca i Syna" (Św. Augustyn, De Trinitate, XV, 26, 47).
KKK 254 Osoby Boskie rzeczywiście różnią się między sobą. "Bóg jest jedyny, ale nie jakby samotny" (quasi solitarius)68Fides Damasi: DS 71). "Ojciec", "Syn", "Duch Święty" nie są tylko imionami oznaczającymi sposoby istnienia Boskiego Bytu, ponieważ te Osoby rzeczywiście różnią się między sobą: "Ojciec nie jest tym samym, kim jest Syn, Syn tym samym, kim Ojciec, ani Duch Święty tym samym, kim Ojciec czy Syn" (DS 530. Sobór Laterański IV (1215): DS 804). Różnią się między sobą relacjami pochodzenia: "Ojciec jest Tym, który rodzi; Syn Tym, który jest rodzony; Duch Święty Tym, który pochodzi" (Sobór Laterański IV (1215): DS 804). Jedność Boska jest trynitarna.
A tu ostateczne potwierdzenie, że Kościół czci Boga pod jednym właściwym imieniem, choć wyrażanym w różny sposób, na podstawie jego przymiotów jak np. Miłość, Sprawiedliwość dlatego, że IMIĘ BOGA JEST NIEWYSŁOWIONE.
KKK nr 233 Chrześcijanie są chrzczeni „w imię" - a nie „w imiona" - Ojca i Syna, i Ducha Świętego, ponieważ jest tylko jeden Bóg, Ojciec wszechmogący, i Jego jedyny Syn, i Duch Święty: Trójca Święta.

kodak27 

Wysłany: 2016-01-26, 13:19   

eksplorator napisał/a:
Jehowa to błędna forma Imienia Bożego, dlaczego w tej kwestii ŚJ trzymają się ludzkiej tradycji?
96. Karol WOJTYŁA
Jan Paweł II – (polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież.
Kawaler Orderu Orła Białego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog.
Pisał pod pseudonimami: Andrzej Jawień, A.J., Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień)

Hiob - (dramat)

Drama ze Starego Testamentu

(...)

BALDAD Z SUAH

Zamilcz już przecię, bo Jehowę
obrażasz słowy i mowami! -
Zamilcz, bo jako głupi prawisz.

HIOB

Ty mi zaś - mędrzec - odpowiadasz.

(...)

Kraków 1940,
we Wielkim Poście Naprawdę zupełna ignorancja ludzi którzy wbrew faktom tylko i wyłącznie przypisują Świadkom Jehowy błędy w sposobie używania Imienia Bożego! Nie odwołają się tacy ludzie do swoich jak podałem powyżej pana Karola Wojtyłę, do niego pretensji z owych adwersarzy nikt nie ma! A to był najwyższy zwierzchnik Krk!

daglezja77 

Wysłany: 2016-01-26, 13:30   

I tak Lukian wie wszystko lepiej, choć nie ogarnia że zdanie zawsze zaczynamy z wielkiej literki. Może kiedyś..

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

kodak27 

Wysłany: 2016-01-26, 13:51   

Vandersky napisał/a:
Chrześcijanie są chrzczeni „w imię" - a nie „w imiona" - Ojca i Syna, i Ducha Świętego, ponieważ jest tylko jeden Bóg, Ojciec wszechmogący, i Jego jedyny Syn, i Duch Święty: Trójca Święta.
Kiedy jeszcze sisusiaja w pampersy.... . :-P

Odpowiedz do tematu