Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Niezapomniane swieto"
Autor Wiadomość
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2015-02-03, 12:25   "Niezapomniane swieto"

"Niezapomniane swieto"

Mimo, ze wszystkie koscioly na calym swiecie maja nabozenstwo co tydzien w sabat, to chrzescijanie w Aleksandrii i Rzymie, na podstawie jakiejs starodawnej tradycji, zaprzestali tego.” — Sokrates Scholastyk ( V w ne ) , History of the Church, ksiega 5:22, w: Nicene and Post-Nicene Fathers of the Christian Church, t. 2, s. 130-134; polskie tlum.: Historia Kosciola, Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, s. 430.

„Jak daleko siegaja zapisy nie ma zadnych dowodow, aby apostolowie wydali jakies polecenie w sprawie zastapienia swiecenia soboty — siodmego dnia tygodnia — przez swiecenie pierwszego dnia tygodnia.” — Albert Edward Waffle, The Lord's Day: Its Universal and Perpetual Obligation, Philadelphia: American Sunday-School Union, 1885, s. 187-188.

„Mozesz czytac Biblie od Ksiegi Rodzaju az do Ksiegi Objawienia i nie znajdziesz ani jednej linijki, ktora uprawomocnialaby swietosc niedzieli. Biblia podkresla znaczenie religijnego swiecenia soboty, dnia, ktorego nigdy nie uswiecilismy” — Kardynal Gibbon, Faith of Our Fathers, s. 111.112.

Jesli szukasz w Biblii potwierdzenia dla swiecenia tego dnia [niedzieli], nie znajdziesz go tam. Dobrze jest przypomniec kalwinom, metodystom, baptystom, i innym chrzescijanom, ktorzy znalezli sie poza Matka Kosciolem, ze Biblia nie wspiera ich nigdzie w sprawie swiecenia niedzieli. Adwentysci Dnia Siodmego sa jedynymi protestantami, ktorzy poprawnie rozumieja termin „sabat”, gdyz jako dzien odpoczynku swieca siodmy dzien tygodnia, a nie pierwszy.” — The Clifton Tracts, New York: P. J. Kenedy, Excelsior Catholic Publishing House, b.d., czesc 4, s. 15; cyt. w: Mark Finley, The Almost Forgotten Day, Siloam Springs, Arkansas, 1988, s. 102.

Sobota byla dlugo swietowana w kosciolach w wschodnich np. w Etiopii , czesto obok niedzieli lub nawet bez niej , Kosciol Prawoslawny ma do dzis wypisany biblijne przykazania w cerkwi chociaz swietuje juz tylko niedziele ale miedzy innymi swietowanie soboty a nie niedzieli lub obok niedzieli bylo jednym z wielu powodow teologicznych i politycznych ze doszlo do podzialu chrzescijanstwa na wschodnie i zachodnie w roku 1054 Oni uczynili nie swietowanie Niedzieli smiertelnym grzechem.W Sredniowieczu ksieza "odkryli" listy z nieba aby straszyc ludzi w swietowanie Niedzieli zamiast Sabatu. W 1054 roku Papiez Leon IX ekskomunikowal caly Kosciol Prawoslawny za swietowanie Sabatu "

Wejsciem w zycie prawa niedzielnego wydanego w 321 roku przez cesarza Konstantyna w swoim panstwie , zmusza przywodcow Kosciola Katolickiego do obrony swietowania tego dnia do dzis . - prof A Krawczuk Kosciol i Cesarze wyd Iskry

Wydawnictwo "Znaki Czasu" - ma przygotowana ksiazke "Niezapomniane swieto" autorem jest Mark Finley. http://www.facebook.com/l...tml&h=jAQHHB589
_________________
tom68
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13741
Wysłany: 2015-02-03, 12:31   

Może i nie zapomniane, tylko czy konieczne do przestrzegania?
Jak znam życie, rzecz rozbije się o kombinowanie z podziałem prawa Mojżeszowego na moralne i ceremonialne, co jest... jakąś pomyłką.
Na tym oparta jest reguła AD7, ze sabat wciąż należy święcić.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2015-02-03, 13:21   NS

Jak pokazuje nam NT i historia , chrzescijanie w wiekszosci jeszcze dlugo po czasach apostolskich swietowali sobote i to tak chrzescijanie Zydzi jak i poganie , wystarczy przeczytac te cytaty ponizej by zrozumiec kto i po co wprowadzil niedziele jako dzien swiety i ktory dzien maja swiecic dzis prawdziwi nasladowcy Jezusa , jesli ktos dzis uwaza ze moze nie przestrzegac IV przykazania biblijnego dekalogu o swieceniu Soboty , to czemu przestrzega np. II czy reszty przykazan , postawa chrzescijan swietujacych niedziele jest nielogiczna bo albo przestrzegamy caly biblijny dekalogo albo nie .

Jakub 2:10-11
10. Chocby ktos przestrzegal calego Prawa, a przestapilby jedno tylko
przykazanie, ponosi wine za wszystkie.
11. Ten bowiem, ktory powiedzial: Nie cudzoloz, powiedzial takze: Nie
zabijaj. Jezeli wiec nie popelniasz cudzolostwa, jednak dopuszczasz sie
zabojstwa, jestes przestepca wobec Prawa.

(BW)


Film ktory warto obejrzec , zapomniane przykazanie

http://www.youtube.com/wa...feature=related
_________________
tom68
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2015-02-03, 14:02   

tom68 napisał/a:
Jakub 2:10-11
10. Chocby ktos przestrzegal calego Prawa, a przestapilby jedno tylko
przykazanie, ponosi wine za wszystkie.
11. Ten bowiem, ktory powiedzial: Nie cudzoloz, powiedzial takze: Nie
zabijaj. Jezeli wiec nie popelniasz cudzolostwa, jednak dopuszczasz sie
zabojstwa, jestes przestepca wobec Prawa.

Ale w tym wersecie nic nie ma o sabacie.
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2015-02-03, 14:35   

CHRYSTUS I SZABAT
https://www.youtube.com/watch?v=TJqEET-Qvkk
CHRYSTUS I JEGO PRAWO
http://biblijnelekcje.blo...jego-prawo.html

-Sobota to dzień upamiętnienia tygodnia stworzenia.
-Sobota to dzień ,,czci Twojego Boga,, II Mojż 20.10
-Sobota to wzór godny naśladowania

„Człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boże – pisze Romano Gardini – miał odtworzyć niejako w rytmie własnego życia działalność swego Prawzoru. Przez sześć dni – nawet w raju – człowiek pracuje. Przez sześć dni jest panem i władcą wszechświata, który Bóg mu podał. (...) Siódmego dnia człowiek odpoczywał nie dlatego, że praca była nużąca, bo przecież w raju trudu nie było, ale żeby złożyć Bogu uwielbienie Majestatu Tego, który jest i od którego wszechstworzenie wzięło swój byt i życie. Tak więc tydzień człowieka, czerpiąc swój wzór z działalności Boga, miał być naprzemian pracą i kontemplacją. (...) Sabat jest dniem odpoczynku dla wszystkich wolnych i niewolnych, dniem, w którym każdy, równy wobec Boga, powraca do godności dziecka Bożego...”
-Sobota jest świętem ustanowionym przez Boga
-Sobota to dzień który Bóg PODŁOGOSŁAWIŁ, dobrodziejstwo odpoczynku
-Sobota jest jedynym dniem uznającym Boga stwórcę

ks. prof. Cz. Jakubca
,, „W opisie ustanowienia szabatu szczególny charakter tego siódmego dnia w inny sposób został uzasadniony: najpierw więc tym, że Bóg, ukończywszy swe dzieło, powstrzymał się od pracy dając przykład poszanowania dla tego właśnie dnia; uświęcił ów dzień powstrzymaniem się od pracy. Po wtóre, Bóg pobłogosławił dzień siódmy, czyli „uczynił go świętym”

Z analizy tekstu biblijnego wynika, że przy ustanowieniu na początku świata sobotniego święta źródłem autorytetu i świętości tego dnia były: odpoczynek samego Boga, udzielenie mu szczególnego błogosławieństwa Boskiego, wreszcie „uświęcenie” go, czyli „uczynienie świętym”. To właśnie wyróżniło sobotę spośród pozostałych dni tygodnia. Sobota stała się Dniem Pańskim, dniem świętym z ustanowienia Bożego, świętem stworzenia, pamiątką wielkiego twórczego dzieła Boga.
Sobota jako Boski dzień odpoczynku „ustanowiony dla człowieka” (Mar. 2, 27 NP) pozostaje dniem świętym po wszystkie czasy, gdyż wszystko, co zostało uświęcone, jest święte, a co pobłogosławione przez Boga – błogosławione na wieki:
„Bo gdy ty, Panie, błogosławisz – wyznaje Dawid – będzie błogosławione na wieki” (1 Kron. 17, 27 JW).
Moralnym obowiązkiem człowieka jest wykonywanie pracy w ciągu sześciu dni tygodnia; w dniu siódmym natomiast winien człowiek wstrzymać się od jej wykonywania, winien odpocząć i uświęcić Dzień Pański na wzór Boga, który przez sześć dni tworzył świat, lecz dnia siódmego odpoczął. Taki, a nie inny, jest i ma pozostać – naturalny porzą¬dek rzeczy, pracy i odpoczynku.

,,szabat ZOSTAŁ USTANOWIONY dla człowieka , a nie człowiek dla szabatu,,


…najkrócej mówiąc, niechęć dawna i współczesna przyjęcia szabatu do wiadomości i praktyki jest związana z historycznym antysemityzmem + praktyczną wygoda i bezpieczeństwo kiedyś i dzisiaj ,ciekawym jest fakt i godnym pewnej głębokiej analizy iż od grubo ponad 2000 tysiące lat pamięć i praktykowanie tego dnia zgodnie z dekalogiem było i jest aktem mocnego przekonania, wiary,odwagi i ofiarności.

….nie ma przymusu święcenia soboty, nie trudno znaleźć w Biblii i dojść do tego iż jest to wolą, pragnieniem Boga ale nie przymusem Boga wobec człowieka, to człowiek o tym może zdecydować i w tym widzę przejaw miłości i cierpliwość naszego Ojca wobec nas.

Ja @sio :-> jestem przekonany o świętości, błogosławieństwie i potrzebie odpoczynku sobotniego i to czynie, fajnie jest poznać czyjeś za i przeciw, dobrze jest się podzielić swoimi myślami i spostrzeżeniami analizując Słowo Boże jednak dla tych którzy święcą szabat lub też inny dzień zgodnie z przekonaniem polecam oszczędzanie tych naszych braci i sióstr które nie podjęły podobnych decyzji , kreujmy ponad nasze przekonania, praktykę miłości do człowieka pamiętając słowa Ap.Pawła z listy do Rzymian 14

,, Kim jesteś ty, co się odważasz sądzić cudzego sługę? To, czy on stoi, czy upada, jest rzeczą jego Pana. Ostoi się zresztą, bo jego Pan ma moc utrzymać go na nogach..,,

,,Jeden czyni różnicę między poszczególnymi dniami, drugi zaś uważa wszystkie za równe: niech się każdy trzyma swego przekonania…,,

,, Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana, ……….Bogu przecież składa dzięki…,,

,,Dlaczego więc ty potępiasz swego brata? Albo dlaczego gardzisz swoim bratem? Wszyscy przecież staniemy przed trybunałem Boga…,,

,, Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu…,,

[b],, Przestańmy więc wyrokować jedni o drugich….,,
_________________
www.fotoszlak.pl
Ostatnio zmieniony przez sio 2015-02-03, 15:07, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2015-02-03, 14:45   

Elius napisał/a:
tom68 napisał/a:
Jakub 2:10-11
10. Chocby ktos przestrzegal calego Prawa, a przestapilby jedno tylko
przykazanie, ponosi wine za wszystkie.
11. Ten bowiem, ktory powiedzial: Nie cudzoloz, powiedzial takze: Nie
zabijaj. Jezeli wiec nie popelniasz cudzolostwa, jednak dopuszczasz sie
zabojstwa, jestes przestepca wobec Prawa.


.... w tym wersecie nic nie ma o sabacie.


....tu też nie ma nic o sabacie i nie tylko, nie ma też
,,Czcij twego ojca i twoją matkę,,
,,Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa ..,,
ale jest coś jeszcze ciekawego:)

Rzym 13.9 ,,Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego!..,,
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2015-02-03, 15:29   

sio napisał/a:
Rzym 13.9 ,,Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego!..,,

A jesteś obrzezany,jak wszystkie to wszystkie?
Dzieje Apost.15:1;10;24-29
(1) A pewni ludzie, którzy przybyli z Judei, nauczali braci: Jeśli nie zostaliście obrzezani według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni.
10) Przeto teraz, dlaczego wyzywacie Boga, wkładając na kark uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my nie mogliśmy unieść?
(24) Ponieważ usłyszeliśmy, że niektórzy spośród nas zaniepokoili was naukami i wzburzyli dusze wasze, bez naszego upoważnienia,

(25) Postanowiliśmy jednomyślnie posłać do was wybranych mężów wraz z umiłowanymi naszymi Barnabą i Pawłem,

(26) Ludźmi, którzy oddali życie swoje dla imienia Pana naszego, Isusa Chrystusa.

(27) Wysłaliśmy tedy Judę i Sylasa, którzy wam to samo ustnie powiedzą.

(28) Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, by nie nakładać na was żadnego innego ciężaru oprócz następujących rzeczy niezbędnych:

(29) Wstrzymywać się od mięsa ofiarowanego bałwanom, od krwi; od tego, co zdławione, i od nierządu; jeśli się tych rzeczy wystrzegać będziecie, dobrze uczynicie. Bywajcie zdrowi.

Komentarz;
spór dotyczył obrzezania i przestrzegania prawa mojżeszowego,i z całego tego prawa uznano wraz z duchem świętym przestrzegać trzech spraw o sabacie nie wspomniano,jak będziecie tych rzeczy przestrzegać dobrze się wam powiedzie.
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2015-02-03, 15:39   

Elius napisał/a:
A jesteś obrzezany,jak wszystkie to wszystkie?


....@Elius plissssssss, post jest o zapomnianym przykazaniu z dekalogu II Mojż 20, czy w jednym z dziesięciu jest coś o obrzezaniu???..aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


Elius napisał/a:
Komentarz;
spór dotyczył obrzezania i przestrzegania prawa mojżeszowego,i z całego tego prawa uznano wraz z duchem świętym przestrzegać trzech spraw o sabacie nie wspomniano,jak będziecie tych rzeczy przestrzegać dobrze się wam powiedzie.


....bardzo dobry komentarz ;-) o szabacie nie wspominano ponieważ nie było z nim żadnego problemu, po prostu nie było takiego sporu w tym czasie, judeochrześcijanie i tzw. poganochrześcijanie ładnie razem praktykowali szabat, później szabat i niedziele, później szabat został mocno wyparty przez prześladowania chrześcijan ,później to poganochrześcijanie prześladowali judeochrześcian i wyparli całkiem szabat uznając żydów za zabójców Jezusa itd itd itd.polecam literaturę i małe studium tego tematu w I-III w baaaaardzo ciekawy, czasy pasjonujące w których uwielbiam grzebać :->
_________________
www.fotoszlak.pl
Ostatnio zmieniony przez sio 2015-02-03, 16:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2015-02-03, 15:43   

a więc odnieś się do sabatu
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13741
Wysłany: 2015-02-03, 17:36   

tom68 napisał/a:
Jak pokazuje nam NT i historia , chrzescijanie w wiekszosci jeszcze dlugo po czasach apostolskich swietowali sobote


Jak NT pokazuje, że NALEŻY świętować sabat?
No i co zrobisz z tym, że prawo Mojżeszowe przestało obowiązywać? Zawsze w kwestii sabatu powołasz się na jakiś przepis ze ST. I tu zaczniesz kombinować.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2015-02-03, 17:52   

sio napisał/a:
..bardzo dobry komentarz ;-) o szabacie nie wspominano ponieważ nie było z nim żadnego problemu, po prostu nie było takiego sporu w tym czasie, judeochrześcijanie i tzw. poganochrześcijanie ładnie razem praktykowali szabat, później szabat i niedziele, później szabat został mocno wyparty przez prześladowania chrześcijan ,później to poganochrześcijanie prześladowali judeochrześcian i wyparli całkiem szabat uznając żydów za zabójców Jezusa itd itd itd.polecam literaturę i małe studium tego tematu w I-III w baaaaardzo ciekawy, czasy pasjonujące w których uwielbiam grzebać :->

no to grzebaj dalej,o sabacie w dziejach 15 nie wspomniano,bo nie mieli z tym problemu mówisz to pewnie mieli problem ze spożywaniem krwii bo wspomniano
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2015-02-03, 23:36   

Bobo napisał/a:
Jak NT pokazuje, że NALEŻY świętować sabat?


Żydzi oskarżyli Chrystusa, że „nie zachowywał szabatu” (Jan 5, 18 BT; 9, 16). Było to – jak na owe czasy – ciężkie oskarżenie, a jest również – o ironio! – podnoszone przez niektórych chrześcijan i w czasach obecnych.
A jak było w rzeczywistości?

....w NT jest ponad wszelką wątpliwość pewne, że Chrystus nie święcił niedzieli, lecz sobotę, i to zgodnie z nakazem prawa.
„Nie mniemajcie, żem przyszedł rozwiązać zakon albo proroków, nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić” (Mat. 5, 17 NP). Zgodnie z komentarzem katolickiego egzegety, ks. Cz. Jakuba, „...Jezus przyszedł nie po to, aby unieważnić Prawo Mojżesza czy zwolnić z obowiązku przestrzegania tego prawa... raczej, aby je wyjaśnić i zarazem pogłębić treść jego przepisów...”
Często się słyszy opinię, jakoby sobota nadana została wyłącznie Żydom. Jest to twierdzenie niesłuszne i teologicznie błędne, gdyż sobota znana była przed ogłoszeniem jej Żydom na górze Synaj (1 Mojż. 16, 22–30), a nawet w czasach przedmojżeszowych, zaś genezą swą sobota sięga – jak uczy Biblia – początku historii ludzkości (1 Mojż. 2, 1–3).
Jednakże najbardziej autorytatywnym rozstrzygnięciem tego spornego problemu jest wypowiedz Chrystusa: ....Sabat jest ustanowiony dla człowieka...” (Mar. 2, 27 cz. I NP). Nie zostało więc sobotnie święto ustanowione wyłącznie dla Żyda, lecz „dla człowieka” (dia ton anthropon), ma więc charakter nie partykularny, czy narodowościowy, ale powszechny, uniwersalny, ogólnoludzki.

Ks. W. Zaleski stwierdza:
„Źródłem konfliktu były ówczesne przepisy rabinistyczne, które czyniły z sabatu ciężar nie do zniesienia”

Podobnie jak Bóg „ukończył w dniu szóstym swe dzieło” stworzenia świata, tak Syn Boży w dniu szóstym (Wielki Piątek) dokonał swej misji, „odkupując świat”. Wśród gromów i błyskawic, gdy ciemności spowiły Golgotę, a ziemia drżała, Jezus – opuszczony przez wszystkich – wyrzekł monumentalne słowa: „Wykonało się” (Jan 19, 30 ED). Zbawienie stało się faktem. Pismo Święte mówi, ze Bóg, ukończywszy w dniu szóstym swe dzieło, „odpoczął dnia siódmego” (1 Mojż. 2, 3 BT). Tak samo postąpił Jezus. Po dokonaniu zbawczego dzieła, odpoczął w dniu siódmym paschalnego tygodnia. Sobotę spędził w zaciszu kamiennego grobu Józefa z Arymatei.


„Módlcie się tylko, aby ucieczka wasza nie wypadła zimą albo w sabat” (Mat. 24, 20 NP).
Nie można interpretować tych słów inaczej jak tylko jako dowodu szacunku Chrystusa dla sobotniego święta. Dopatrywanie się innych motywów wypowiedzi jest mało prawdopodobne.

Bobo napisał/a:
No i co zrobisz z tym, że prawo Mojżeszowe przestało obowiązywać?


,,Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo ..,,
,,Choćby ktoś przestrzegał całego Prawa, a przestąpiłby jedno tylko przykazanie, ponosi winę za wszystkie...,,

Bobo napisał/a:
Zawsze w kwestii sabatu powołasz się na jakiś przepis ze ST.


....nie zawsze :-P

Ewangelie nie pomijają milczeniem stosunku apostołów i uczniów Chrystusa do przykazań Bożych, zwłaszcza tego o sobocie. Ich stanowisko było wszak odbiciem nauki i życia Mistrza.
Ewangelista Łukasz zanotował znamienne wydarzenie, które zaszło w dniu śmierci i pogrzebu Chrystusa, a które pozostawało w związku z sobotnim świętem. „Był piątek, dzień Przygotowania, i przechodził już w szabat” (Łuk. 23, 54 SK). Czytamy w Ewangelii, że nabożne niewiasty wróciły „od grobu i przyrządziły wonności i maści. W szabat zaś odpoczywały (kai to men sabbaton hesychasan) stosownie do przykazań (kata ten entolen)” (Łuk. 23, 52–56 SK). Podczas gdy Chrystus leżał w grobie, niewiasty i uczniowie odpoczywali w swoich domach, oddając się świątecznym modlitwom. Okoliczność ta rzuca światło na kwestię święcenia soboty wśród wyznawców Jezusa. Dowodzi, że uczniowie Pańscy i nabożne niewiasty nie znali żadnych poleceń Chrystusa co do zaniechania święcenia soboty i rozpoczęcia święcenia niedzieli. Przeciwnie, Ewangelie podają, że niewiasty udały się do grobu wczesnym rankiem następnego dnia, tj. w niedzielę – „pierwszego dnia tygodnia” (Łuk. 24, 1 SK), niosąc przygotowane wonności, aby dopełnić przewidzianych rytuałem żałobnym namaszczeń; traktowały zatem ów dzień jako dzień roboczy.

Warto przytoczyć wypowiedź na ten temat kardynała Jakuba Gibbonsa:
„Możecie przeczytać Biblię, od księgi Rodzaju do Objawienia św. Jana, a nie znajdziecie ani jednej linijki, która by potwierdziła święcenie niedzieli. Pismo Święte nakazuje zachowywanie soboty, dnia, którego nie święcimy”

Bobo napisał/a:
I tu zaczniesz kombinować.


....nie ma z czym kombinować :-P
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13741
Wysłany: 2015-02-04, 09:48   

sio napisał/a:
....w NT jest ponad wszelką wątpliwość pewne, że Chrystus nie święcił niedzieli, lecz sobotę, i to zgodnie z nakazem prawa.
„Nie mniemajcie, żem przyszedł rozwiązać zakon albo proroków, nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić” (Mat. 5, 17 NP)


Mówimy o Prawie danym przez Mojżesza. Jezus nie zniósł, ale WYPEŁNIŁ. Jeśli wypełnisz formularz to... po co i jak go wypełniać dalej? ;-) Wypełnienie sprawia, że przestaje obowiązywać, o czym rozpisywał się Paweł dość sporo w listach.

sio napisał/a:
Jest to twierdzenie niesłuszne i teologicznie błędne, gdyż sobota znana była przed ogłoszeniem jej Żydom na górze Synaj (1 Mojż. 16, 22–30), a nawet w czasach przedmojżeszowych, zaś genezą swą sobota sięga – jak uczy Biblia – początku historii ludzkości (1 Mojż. 2, 1–3).


Co innego ZNANA a co innego NADANA. Sobota mogła być znana nawet przed Mojżeszem, ale nie ma wzmianki, że nadał ją swoim sługom Bóg. Bo... gdzie? Noe otrzymał jakieś wskazówki ale NIC o sabacie. O genezie sabatu z początku ludzkości wiesz ty, gdy czytasz Rodzaju. Jaki masz dowód, że owe informacje były znane ZANIM je spisał pod natchnieniem Mojżesz? KIEDY stał się znany opis stwarzania taki, jaki my dziś znamy? Nie znajdziesz żadnej informacji na ten temat więc i takich wniosków nie ma potrzeby wyciągać.

Ponadto... nawet jeśli ludzkość w jakiś sposób przed Mojżeszem znała treść stwarzania to... skąd wniosek, że owe wypowiedzi dot. soboty trafiły jakoś do ludzi? A nawet jeśli trafiły to... gdzie tu wzmianka o nakazie przestrzegania?
Cytat:

Często się słyszy opinię, jakoby sobota nadana została wyłącznie Żydom.


Sprecyzujmy. Biblia uczy, że Prawo Mojżeszowe do przestrzegania zostało dane TYLKO Izraelitom.

Oznajmia swoje słowo Jakubowi,
swe przepisy isądownicze rozstrzygnięcia — Izraelowi.
Nie postąpił tak zżadnym innym narodem;
nie poznały one jego sądowniczych rozstrzygnięć.
(Ps 147:19,20)

Więc wraca myśl: nawet jak inne narody znały sabat to wcale nie oznacza, że Bóg go im dał.
Cytat:

Jednakże najbardziej autorytatywnym rozstrzygnięciem tego spornego problemu jest wypowiedz Chrystusa: ....Sabat jest ustanowiony dla człowieka...” (Mar. 2, 27 cz. I NP). Nie zostało więc sobotnie święto ustanowione wyłącznie dla Żyda, lecz „dla człowieka” (dia ton anthropon), ma więc charakter nie partykularny, czy narodowościowy, ale powszechny, uniwersalny, ogólnoludzki.


Trąci to wnioskiem: a zyd to nie człowiek? :-D
Uogólnienie (człowiek) wcale nie oznacza: każdy człowiek.

Cytat:
„Módlcie się tylko, aby ucieczka wasza nie wypadła zimą albo w sabat” (Mat. 24, 20 NP).
Nie można interpretować tych słów inaczej jak tylko jako dowodu szacunku Chrystusa dla sobotniego święta. Dopatrywanie się innych motywów wypowiedzi jest mało prawdopodobne.


Więc co... Jezus nie widzi nic złego, aby wyciągnąć w sabat owce co wpada w dół, ale gdy coś zagraża życiu człowieka i należy uciekać to nie zaleca mu łamać sabatu??????
Dziwna argumentacja.

Motyw jest prosty i praktyczny. Otóż: Jezus wypowiada te słowa w Jerozolimie. Mieszkańcy Jerozolimy w sabat byliby w pułapce z dwóch powodów:
1. Bramy miasta w sabat zamykano (Neh 13:19-22). Jak uciekać? :-)
2. Ortodoksyjni żydzi źle patrzyliby na maszerujących chrześcijan, którzy w dniu sabatu uciekają z miasta mając ze sobą tobołek albo i nawet dwa, no i... przekraczając ustaloną tzw. 'drogę sabatu'. Co to byłaby za ucieczka przed wojskami rzymskimi, gdyby mieli zginąć z rąk fanatycznych żydów?
3. zestawienie z 'zimą' podpowiada, że chodzi o fizyczne trudności w ucieczce.

Cytat:
,,Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo ..,,
,,Choćby ktoś przestrzegał całego Prawa, a przestąpiłby jedno tylko przykazanie, ponosi winę za wszystkie...,,


Jak zwykle mieszasz prawa dane żydom z prawami danymi chrześcijanom. :-)

Cytat:
Ewangelie nie pomijają milczeniem stosunku apostołów i uczniów Chrystusa do przykazań Bożych, zwłaszcza tego o sobocie. Ich stanowisko było wszak odbiciem nauki i życia Mistrza.
Ewangelista Łukasz zanotował znamienne wydarzenie, które zaszło w dniu śmierci i pogrzebu Chrystusa, a które pozostawało w związku z sobotnim świętem. „Był piątek, dzień Przygotowania, i przechodził już w szabat” (Łuk. 23, 54 SK). Czytamy w Ewangelii, że nabożne niewiasty wróciły „od grobu i przyrządziły wonności i maści. W szabat zaś odpoczywały (kai to men sabbaton hesychasan) stosownie do przykazań (kata ten entolen)” (Łuk. 23, 52–56 SK). Podczas gdy Chrystus leżał w grobie, niewiasty i uczniowie odpoczywali w swoich domach, oddając się świątecznym modlitwom. Okoliczność ta rzuca światło na kwestię święcenia soboty wśród wyznawców Jezusa. Dowodzi, że uczniowie Pańscy i nabożne niewiasty nie znali żadnych poleceń Chrystusa co do zaniechania święcenia soboty i rozpoczęcia święcenia niedzieli. Przeciwnie, Ewangelie podają, że niewiasty udały się do grobu wczesnym rankiem następnego dnia, tj. w niedzielę – „pierwszego dnia tygodnia” (Łuk. 24, 1 SK), niosąc przygotowane wonności, aby dopełnić przewidzianych rytuałem żałobnym namaszczeń; traktowały zatem ów dzień jako dzień roboczy.


Czas. Wszystkie te fragmenty opisują wydarzenia, które miały miejsce PRZED dniem Pięćdziesiątnicy. Bo od tego czasu weszło w życie prawo chrześcijan a przestało obowiązywać Mojżeszowe. Mimo tego nie od razu wszystko im objawiono. Judaiści wciąż chcieli wracać do pewnych przepisów obowiązujących tylko Żydów. Potem apostołowie i starsi w Jerozolimie skorygowali, CO JEST niezbędne. NIE WYMIENILI SABATU. :-)
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7857
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-02-04, 20:02   

Bobo napisał/a:
PRZED dniem Pięćdziesiątnicy.


Czy wiadome jest ,że Pięćdziesiątnica to jest święto nadania Tory?


Czy Jezus wypełnił za Ciebie przykazanie o krzywoprzysięstwie, kradzieży i inne przykazania?

Jak można porównywać święte Prawo Boże- Torę do jakiegoś formularza?


Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13741
Wysłany: 2015-02-04, 22:58   

Listek napisał/a:
Czy Jezus wypełnił za Ciebie przykazanie o krzywoprzysięstwie, kradzieży i inne przykazania?


Nie. Jezus nie wypełnił za mnie tych praw. Jeśli już to Jezus wypełnił je za przeciętnego żyda, który wypełnić z założenia nie był wstanie. Ja żydem nie byłem.
Natomiast obowiązuje mnie przykazanie z NT, które również zabrania kłamać, kraść itd.
Widzisz... mówisz i mieszasz dwa różne prawodawstwa.
To, że w pewnych punktach prawo chrześcijan jest zbieżne z prawem Mojżeszowym, nie oznacza, że obchodzę prawo dane przez Mojżesza.
Tak jak Ty nie przestrzegasz konstytucji państwa Norwegii ale Polski (jeśli jesteś Polakiem żyjącym w Polsce), choć pewne punkty są podobne.

Listek napisał/a:
Jak można porównywać święte Prawo Boże- Torę do jakiegoś formularza?


Chodzi o słowo: wypełnić. Skoro jest w Biblii więc i skojarzenie oczywiste.
Zresztą, Słowo Boże różnie jest porównywane w samej Biblii, a to do lustra, a to do pochodni, a to do miecza, a to do miodu, a to do listu, więc... blisko do formularza który trzeba wypełnić :-D I to poprawnie, bez błędów. Tak zrobił Jezus przestrzegając owego prawa i... wtedy przestało ono obowiązywać. Prawo doprowadziło do Chrystusa i koniec :-D
Tylko nie płacz! :-P
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12