Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus zniósł prawo
Autor Wiadomość
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-10-24, 20:16   Efezjan 2:15 Czy Jezus zniósł Prawo?

Efezjan 2:15

" Ciałem swoim zniósł nieprzyjaźń — Prawo przykazań złożone z postanowień — żeby w jedności z samym sobą stworzyć z dwóch ludów jednego nowego człowieka oraz zaprowadzić pokój "

Czytamy tutaj wyrażnie ,że było to prawo przykazań.

Jakich przykazań?

Między innymi Dekalogu ,czyli 10 przykazań,bo.......czytamy w innym miejscu:

II Koryntian 3:7-11


" Co więcej, jeśli kodeks niosący śmierć i wyryty literami na kamieniach powstał w chwale, tak iż synowie Izraela nie mogli się uważnie wpatrywać w oblicze Mojżesza z powodu chwały jego oblicza — chwały, która miała zostać usunięta — 8 to czemuż tym bardziej nie miałoby być w chwale udzielanie ducha? 9
Bo jeśli kodeks niosący potępienie był chwalebny
, tym bardziej obfituje w chwałę udzielanie prawości. 10 Przecież nawet to, co niegdyś obdarzono chwałą, zostało pod tym względem pozbawione chwały z uwagi na wyższą chwałę. 11 Bo jeśli to, co miało zostać usunięte, wprowadzono w chwale, tym bardziej ma być w chwale to, co pozostaje. "


Tym kodeksem niosącym śmierć było Prawo Mojżeszowe łącznie z Dekalogiem.Wyrażnie tutaj o tym czytamy ,bo kodeks wyryty w kamieniu to przecież DEKALOG.

Powstał on w chwale ,bo nawet oblicze Mojżesza schodzącego z góry Synaj jasniało blaskiem,że Izraelici nie chcieli patrzeć w jego oblicze.
Jednak jak powyżej czytamy to ,co niegdyś obdarzono chwałą ,czyli Dekalog zostało teraz -czyli wtedy gdy Paweł pisał te słowa-pozbawione chwały.
Dlaczego?
Z prostej przyczyny.Żydzi nie byli doskonali i nie potrafili doskonale spełniać Prawa Boże .
W związku z tym byli grzesznikami i zasługiwali na potępienie.

Galatów 3:10
"Wszyscy bowiem, którzy polegają na uczynkach prawa, są pod przekleństwem, bo jest napisane: „Przeklęty każdy, kto nie trwa we wszystkich rzeczach zapisanych w zwoju Prawa, aby je czynić”.

Uświadomili sobie ,że sami o własnych siłach nie zdołają zaskarbić sobie uznania Bożego nawet drobiazgowo starając się spełniać wszystkie przykazania Boże.
Dlatego potrzebowali WYBAWCY.
Dlatego Paweł dalej pisze ,że Prawo łącznie z Dekalogiem miało być usunięte i zastąpione czymś lepszym bardziej chwalebnym.

Czym?

Wiarą w Jezusa opartą nie na uczynkach prawa Mojżeszowego ,ale na miłości do Boga.
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-10-25, 00:49   



Tessa napisała: -

Cytat:

Dlatego Paweł dalej pisze ,że Prawo łącznie z Dekalogiem miało być usunięte i zastąpione czymś lepszym bardziej chwalebnym.

Tesso, musisz zrozumieć, że całym wszechświatem rządzi prawo. Jest ono konieczne, bo bez niego panowałby chaos
i nastąpiłaby zagłada wszelkich istnień. Istotą prawa jest ład i porządek, a w konsekwencji – bezpieczeństwo, pokój i szczęście.

Pismo Święte uczy o Bogu Ojcu, jako o wielkim Prawodawcy:-

"Jeden jest Prawodawca i Sędzia, w którego mocy jest zbawić lub potępić”

Jakuba 4:12.

Wolą prawodawcy jest prawo.

Prawo Boże, panuje w całym wszechświecie i jest źródłem jego porządku fizycznego, i moralnego.

W świecie materialnym istnieją prawa fizyczne. Zawieszenie choćby jednego z nich byłoby przyczyną całego łańcucha kataklizmów. Działają one ze zdumiewającą dokładnością i precyzją. Są niezmienne.

Światem roślinnym oprócz praw fizycznych, rządzą jeszcze prawa biologiczne, którym rośliny podlegają.

Z kolei dla świata zwierzęcego do tych praw dochodzą jeszcze prawa specjalne, które normują wyższy stopień ich życia
i rozwijają ich umysły. Wybitną rolę odgrywają tu np. instynkty.

Jeśli chodzi o człowieka, to oprócz praw fizycznych, biologicznych i instynktu dał mu Bóg jeszcze prawa specjalne,
zarezerwowane tylko dla istot rozumnych: prawo moralne i głos rozumu, jako stróże tych praw.

Boże prawo moralne reguluje najbardziej podstawowe stosunki międzyludzkie i najbardziej elementarne powinności
człowieka wobec Boga i wobec człowieka.

Najdoskonalszym wyrazem Boskiego prawa moralnego jest dziesięć przykazań Bożych zwanym Dekalogiem.

Odwieczna wola Boża w zakresie moralności – stosunku człowieka do Boga i człowieka do człowieka –
wyrażona jest w Dekalogu, czyli w dziesięciu przykazaniach Bożych zawartych w Biblii.
Prawo to obowiązuje wszystkich ludzi, zawsze i wszędzie, gdyż jest ono święte, wieczne i niezmienne.

Czy wiesz jaka jest główna zasada Prawa Bożego :?: :mysli:

Biblia mówi:

„Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto
miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.”
List do Rzymian 13:10 (BT).

Nasz Zbawiciel zapytany przez jednego z faryzeuszy, które przykazanie jest największe,
odpowiedział: -

"Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej.
To jest największe i pierwsze przykazanie. A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak
siebie samego.
Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy".
Ew. Mateusza 23:37-40. [ zobacz też, 5 Mojż. 6:5; 3 Mojż.19:18 ].

Dlatego apostoł Paweł w Liście do Rzymian 13:10, napisał: -

"Wypełnieniem więc zakonu jest miłość".


Miłując Boga, będziemy przestrzegali wszystkich Jego przykazań.

Zobacz, że kierując się największym przykazaniem, jakim jest miłość, nie jesteśmy zwolnieni od przestrzegania
przykazań Bożych. Wręcz przeciwnie. Właśnie na tym polega miłość do Boga, że się przestrzega Jego przykazań. :idea:

Pamiętaj, że cały zakon i prorocy jest oparty na dwóch przykazaniach: Miłości do Boga i do bliźniego.



W Starym Testamencie naród Boży miał przykazania wypisane na tablicach kamiennych
i one uczyły ludzi, co mają czynić, a czego im czynić nie wolno.

W Nowym Testamencie lud Boży ma te same przykazania i wypełnia je, ale teraz czyni to z miłości.

Z miłości do Boga i z miłości do ludzi.

W 1 Liście Jana 5:3 czytamy: -

„Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega
przykazań Jego, a przykazania Jego nie są uciążliwe”.


Pan Jezus w Ew. Mateusza 5:17-18, powiedział: -

„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.
Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna
kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni”.


Wiedz, że Chrystus doskonale wypełnił Prawo Boże. I On z miłości do Boga i ludzi oddał dobrowolnie swoje życie za nas.

Apostoł Paweł w Liście do Galacjan 3:19-24 napisał: -

"Czymże więc jest zakon? Został on dodany z powodu przestępstw, aż do przyjścia potomka, którego dotyczy obietnica;
a został on dany przez aniołów do rąk pośrednika. Pośrednika zaś nie ma tam, gdzie chodzi o jednego, a Bóg jest jeden.
Czy więc zakon jest przeciw obietnicom Bożym? Bynajmniej! Gdyby bowiem został nadany zakon, który może ożywić, usprawiedliwienie byłoby istotnie z zakonu. Lecz Pismo głosi, że wszystko poddane jest grzechowi, aby to, co było obiecane, dane było na podstawie wiary w Jezusa Chrystusa tym, którzy wierzą. Zanim zaś przyszła wiara, byliśmy wspólnie zamknięci i trzymani pod strażą zakonu, dopóki wiara nie została objawiona. Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni".


A w Liście do Galacjan 5:6 jest napisane: -

"Bo w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani nieobrzezanie
nic nie znaczy, lecz wiara, która jest czynna w miłości".


Pamiętaj, że wiara musi być czynna w miłości. Musimy miłować Boga i bliźniego.

"Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy".

Rzymian 3:31.

Tesso zacznij myśleć logicznie, i zrozum wreszcie, że Prawo Boże jest niezmienne.

 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-10-25, 10:29   

Miriam napisał/a:
Tesso, musisz zrozumieć, że całym wszechświatem rządzi prawo. Jest ono konieczne, bo bez niego panowałby chaos
i nastąpiłaby zagłada wszelkich istnień. Istotą prawa jest ład i porządek, a w konsekwencji – bezpieczeństwo, pokój i szczęście.

Pismo Święte uczy o Bogu Ojcu, jako o wielkim Prawodawcy:-

"Jeden jest Prawodawca i Sędzia, w którego mocy jest zbawić lub potępić”
Jakuba 4:12.

Wolą prawodawcy jest prawo.


Ale Biblia wyrażnie mówi ,że STARE PRAWO MOJŻESZOWE zostało usunięte z drogi.
ZASTĄPIONE NOWYM PRAWEM CHRYSTUSOWYM.

Zatem nie ma bezprawia.Panuje nie stare ale nowe PRAWO .

Zgadzasz się z tym?
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-10-25, 10:41   



Tesso zastanówmy się na czym polega Nowe Przymierze.

W Księdze Jeremiasza 31:31-34, Bóg Ojciec mówi: -

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim Nowe Przymierze.
Nie takie Przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich
wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to Przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem
- mówi Pan -
Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".


Odpowiedz mi, jaki zakon złoży Bóg we wnętrzu swego ludu i wypisze na ich sercu :?: :mysli:

W Liście do Galacjan 5:6 jest napisane: -

"Bo w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani nieobrzezanie
nic nie znaczy, lecz wiara, która jest czynna w miłości".


Pamiętaj, że wiara musi być czynna w miłości. Musimy miłować Boga i bliźniego.

"Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy".

Rzymian 3:31.

Tesso, zgadzasz się z tym :?: :mysli:

 
 
Maja. 


Dołączyła: 23 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2007-10-25, 10:57   

Tessa:

Cytat:
Efezjan 2:15

" Ciałem swoim zniósł nieprzyjaźń — Prawo przykazań złożone z postanowień — żeby w jedności z samym sobą stworzyć z dwóch ludów jednego nowego człowieka oraz zaprowadzić pokój "


Niektórzy twierdzą, że skoro Pan Jezus zniósł "prawo" (zakon) to znaczy, że Dziesięć Przykazań już nas nie obowiązuje.
Opierają się na błędnym założeniu, iż Pismo Święte mówi tylko o jednym prawie.


Ten sam apostoł Paweł mówi:
"Czy więc przez wiarę obalamy Prawo? Żadną miarą! Tylko Prawo właściwie ustawiamy." - Rzym. 3:31.

"...jedynie przez Prawo zdobyłem znajomość grzechu. Nie wiedziałbym bowiem, co to jest pożądanie,
gdyby Prawo nie mówiło: Nie pożądaj!"
- Rzym. 7:7.

"Prawo samo jest bezsprzecznie święte; święte, sprawiedliwe i dobre jest też przykazanie." - Rzym. 7:12.



Jak w takim razie rozumieć List do Ef. 2:15 :?:

Kluczem do wyjaśnienia są słowa naszego Zbawiciela.
Chrystus wyraźnie oświadczył, że nie przybył w tym celu, aby zmieniać postanowienia Boże:
„Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon czy proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić" - Mat. 5:17 .

Nieporozumienie polega na tym, że nie zrozumiano dwojakiego charakteru Prawa.
Prawo moralne ukazywało nam, co jest grzechem, a ceremonialne jak mamy być uwolnieni od grzechu.


Zakon ceremonialny został dodany po powstaniu grzechu, by pokazać nam jak Bóg ratuje nas od skutków grzechu;
w ST w postaci ofiar ( cień rzeczywistego działania ), a w NT w postaci Pana Jezusa, który stał się rzeczywistą ofiarą,
i który w sposób rzeczywisty zastępuje starotestamentowe ceremonie jako cienie.


Z chwilą śmierci Pana Jezusa symboliczne ofiary, święta przestały obowiązywać - Kol 2:14 .
Teraz pojednanie człowieka z Bogiem następuje przez Chrystusa, a nie przez starozakonny rytuał religijny.

Dziś już nikt nie powraca do obrzędów starotestamentowej służby świątynnej. Ceremonie ustały, znalazłszy w Chrystusie swoje wypełnienie. W tym świetle stają się jasne słowa apostoła Pawła, mówiące o czasowości trwania zakonu obrzędowego, w tym też sensie należy rozumieć słowa ap. napisane do Kolosan:-

"Wymazał obciązający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża... Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca bądź sabatu. wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych; rzeczywistością natomiast jest Chrystus." - Kol. 2:14-17.


Paweł odrzuca Prawo jako metodę zbawienia, ale utrzymuje, że jest ono podstawą moralnego życia chrześcijańskiego.

W Ef 2:15 jest mowa o zakonie ceremonialnym, który został pozbawiony przez Chrystusa mocy obowiązującej,
został zniesiony, przestał obowiązywać.
Stracił on swe znaczenie dzięki ofierze Jezusa Chrystusa - w Nim jest teraz usprawiedliwienie z wszelkich grzechów.

Tesso, czy teraz już rozumiesz, że przykazania Dekalogu nie zostały zniesione :?: :-D

Ostatnio zmieniony przez Maja. 2007-10-25, 11:05, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-10-25, 10:59   

Ty mi niue odpowiedziałaś na moje poprzednie pytanie:


"Ale Biblia wyrażnie mówi ,że STARE PRAWO MOJŻESZOWE zostało usunięte z drogi.
ZASTĄPIONE NOWYM PRAWEM CHRYSTUSOWYM.

Zatem nie ma bezprawia.Panuje nie stare ale nowe PRAWO .

Zgadzasz się z tym?"
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-10-25, 11:17   



Tessa napisała: -

Cytat:
"Ale Biblia wyrażnie mówi ,że STARE PRAWO MOJŻESZOWE zostało usunięte z drogi.
ZASTĄPIONE NOWYM PRAWEM CHRYSTUSOWYM.

Zatem nie ma bezprawia.Panuje nie stare ale nowe PRAWO
.
Tesso, Stare Prawo, to był zbiór nakazów i zakazów, do których lud Boży miał się stosować.

Nowe Prawo nie jest podane w formie nakazów i zakazów. Ono nie jest czymś narzuconym z zewnątrz i nakazanym, lecz spontanicznym dążeniem serc dzieci Bożych.

To Nowe Prawo wypisał Bóg na sercach swego ludu.

W Księdze Jeremiasza 31:31-34, Bóg Ojciec mówi: -

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim Nowe Przymierze.
Nie takie Przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich
wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to Przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem
- mówi Pan -
Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".


I lud Boży mając Ducha Bożego, z miłości czyni to, co nakazywało Stare Prawo.

Ostatnio zmieniony przez Miriam 2007-10-25, 11:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-10-25, 11:18   

Miriam napisał/a:
Obrazek

Tessa napisała: -

Cytat:
"Ale Biblia wyrażnie mówi ,że STARE PRAWO MOJŻESZOWE zostało usunięte z drogi.
ZASTĄPIONE NOWYM PRAWEM CHRYSTUSOWYM.

Zatem nie ma bezprawia.Panuje nie stare ale nowe PRAWO
.
Tesso, Stare Prawo, to był zbiór nakazów i zakazów, do których lud Boży miał się stosować.

Nowe Prawo nie jest podane w formie nakazów i zakazów. Ono nie jest czymś narzuconym z zewnątrz i nakazanym, lecz spontanicznym dążeniem serc dzieci Bożych.

To Nowe Prawo wypisał Bóg na sercach swego ludu.


Zatem jakie prawo obowiązuje chrześcijan? Stare czy nowe?
 
 
Maja. 


Dołączyła: 23 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2007-10-25, 11:21   

Tessa:

Cytat:
"Ale Biblia wyrażnie mówi ,że STARE PRAWO MOJŻESZOWE zostało usunięte z drogi.
ZASTĄPIONE NOWYM PRAWEM CHRYSTUSOWYM.

Zatem nie ma bezprawia.Panuje nie stare ale nowe PRAWO .


Tesso, Bóg zapowiedział, że zawrze Nowe Przymierze ze swym ludem.
To Nowe Przymierze zawarł Pan Bóg z nami we Krwi Jezusa Chrystusa.

Nowe Przymierze, to nie Nowe Prawo, lecz w Przymierzu tym odwieczne Prawo Boże wpisane zostało
do serca wierzącego człowieka
- Hbr. 8:10; 10:16.

W Jerem. 31:33. czytamy:
"...Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem."

Dlatego według człowieka wewnętrznego mamy upodobanie w zakonie Bożym - Rzym 7:22.


Bóg mówi:
"Mojego Ducha dam do waszego wnętrza i uczynię, że będziecie postępować według moich przykazań,
moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je."
- Ez. 36:27.

Bóg wypisuje swoje prawo już nie tak, jak na Synaju, na tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich.
Jest to jednak wciąż to samo Prawo Moralne, ogłaszane ludziom przed wiekami - 1 Jana 2:3-7.

Dlatego ci, z którymi zawarł Bóg Nowe Przymierze, przestrzegają między innymi wszystkich przykazań Dekalogu biblijnego.


W 1 Liście Jana 3:34. czytamy:
"A kto przestrzega przykazań Jego mieszka w Bogu, a Bóg w nim, i po tym Duchu, którego nam dał,
poznajemy, że w nas mieszka".

W 1 Liscie Jana 2:3-4. czytamy:
"Kto mówi: Znam Go, a przykazań Jego nie zachowuje, kłamcą jest i prawdy w nim nie ma.
Lecz kto zachowuje Słowo Jego, w tym prawdziwie dopełnia się miłość Boża.
Po tym poznajemy, że w Nim jesteśmy."
- 1 Jana 2:3-4.

Tesso, po co Bóg składa Swój zakon w naszym wnętrzu i wypisuje go na naszym sercu, jeżeli to Prawo Boże
by nas już nie obowiązywało :?:

Ostatnio zmieniony przez Maja. 2007-10-25, 11:27, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-10-25, 11:25   

Maja. napisał/a:
Tesso, Bóg zapowiedział, że zawrze Nowe Przymierze ze swym ludem.
To Nowe Przymierze zawarł Pan Bóg z nami we Krwi Jezusa Chrystusa.

Nowe Przymierze, to nie Nowe Prawo, lecz w Przymierzu tym odwieczne Prawo Boże wpisane zostało
do serca wierzącego człowieka - Hbr. 8:10; 10:16.


Piszesz ,że Nowe Przymierze to nie Nowe Prawo.
To dlaczego w Biblii czytamy:

Hebrajczyków 7:12
Skoro bowiem zmienia się kapłaństwo, to z konieczności następuje też zmiana prawa.

Zatem jednak prawo zostało zmienione .Zastąpione czymś chwalebniejszym jak pisał Paweł.
"
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-10-25, 11:33   

Maja. napisał/a:
Bóg wypisuje swoje prawo już nie tak, jak na Synaju, na tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich.
Jest to jednak wciąż to samo Prawo Moralne, ogłaszane ludziom przed wiekami - 1 Jana 2:3-7.


Owszem niektóre zasady ze starego Prawa są powtórzone w nowym Prawie.Ale nie wszystkie.

Czy wiesz jakie nie są powtórzone?
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-10-25, 11:39   



Tessa napisała: -

Cytat:
Zatem jakie prawo obowiązuje chrześcijan? Stare czy nowe?

Tesso, zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa. Nakazy i zakazy podane przez Boga uczyły lud Boży jak mają żyć.

W Liście do Galacjan 3:24, czytamy: -

"Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali
usprawiedliwieni. A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika".


Gdy przyszła wiara, która jest czynna w miłości, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika.


W Liście do Galacjan 5:6, czytamy: -

"Bo w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani nieobrzezanie
nic nie znaczy, lecz wiara, która jest czynna w miłości".


Pamiętaj, że wiara musi być czynna w miłości. Musimy miłować Boga i bliźniego.

"Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy".

Rzymian 3:31.

Tesso, zgadzasz się z tym :?: :mysli:

 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-10-25, 12:19   

Prześledżmy to na przykładzie Dekalogu.Zacytuję Prawa z ST i NT

I Przykazanie

Wyjścia 20:1-2
" „Jam jest Jehowa, twój Bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewolników. 3 Nie wolno ci mieć żadnych innych bogów na przekór mojemu obliczu. "


Mateusza 4:10
" Wtedy Jezus rzekł do niego: „Precz, Szatanie! Jest bowiem napisane: ‚Jehowę, twego Boga, masz czcić i tylko dla niego masz pełnić świętą służbę’”.

II Przykazanie

Wyjścia 20:4-6
„Nie wolno ci robić sobie rzeźbionego wizerunku ani postaci podobnej do czegokolwiek co jest w niebiosach w górze, lub tego, co jest na ziemi na dole, lub tego, co jest w wodach pod ziemią. 5 Nie wolno ci kłaniać się im ani dać się namówić do służenia im, gdyż ja, Jehowa, twój Bóg, jestem Bogiem wymagającym wyłącznego oddania, zsyłającym karę za przewinienie ojców na synów, na trzecie pokolenie i na czwarte pokolenie, w wypadku tych, którzy mnie nienawidzą, 6 lecz okazującym lojalną życzliwość tysiącznemu pokoleniu w wypadku tych, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

Dzieje 17:29-30

" „Skoro więc jesteśmy potomstwem Bożym, to nie powinniśmy mniemać, że Istota Boska jest podobna do złota albo srebra, albo kamienia, do czegoś wyrzeźbionego dzięki kunsztowi i pomysłowości człowieka. 30 Wprawdzie Bóg nie zważał na czasy takiej niewiedzy, lecz teraz mówi ludziom, żeby wszyscy wszędzie okazali skruchę."

III Przykazanie

Wyjścia 20:7
„Nie wolno ci używać imienia Jehowy, twego Boga, w sposób niegodny, bo Jehowa nie pozostawi bez ukarania tego, kto używa jego imienia w sposób niegodny.

Mateusza 6:9
„Macie więc modlić się w ten sposób: „’Nasz Ojcze w niebiosach, niech będzie uświęcone twoje imię. "

IV Przykazanie

Wyjścia 20:8-12

" „Pamiętając o tym, by uważać dzień sabatu za święty, 9 przez sześć dni masz pracować i wykonywać wszelką swą pracę. 10 Ale dzień siódmy jest sabatem dla Jehowy, twego Boga. Nie masz wykonywać żadnej pracy — ty ani twój syn, ani twoja córka, twój niewolnik ani twoja niewolnica, ani twoje zwierzę domowe, ani twój osiadły przybysz, który jest w twoich bramach. 11 Bo w ciągu sześciu dni Jehowa uczynił niebiosa i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a w dniu siódmym zaczął odpoczywać. Dlatego Jehowa pobłogosławił dzień sabatu i zaczął go uświęcać. "


Jezus nie powtórzył przykazania o sabacie ,lecz nazwał siebie "Panem sabatu".
Chrześcijan nie obowiązuje więc sabat ,tylko są zachęcani do wejścia do "odpoczynku Bożego".Jest to bardzo istotna zmana w Prawie Bożym

Hebrajczyków 4:1,10
Skoro więc pozostaje obietnica wejścia do jego odpoczynku, bójmy się, żeby czasem się nie wydawało, iż ktoś z was jej nie osiągnął.

" Bo człowiek, który wszedł do odpoczynku Bożego, sam też odpoczął od swoich dzieł, tak jak Bóg od swoich."

V Przykazanie

Szanuj swego ojca i swą matkę, aby długo trwały twoje dni na ziemi, którą daje ci Jehowa, twój Bóg.

Efezjan 6:1-2
" Dzieci, bądźcie posłuszne waszym rodzicom w jedności z Panem, to bowiem jest prawe: 2 „Szanuj swego ojca i swą matkę”; jest to pierwszy nakaz z obietnicą: 3 „Aby ci się dobrze działo i abyś długo trwał na ziemi”. "


VI Przykazanie
Nie wolno ci mordować. "

I Jana 3:15
Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że w żadnym zabójcy nie pozostaje życie wieczne.

VII Przykazanie


„Nie wolno ci cudzołożyć. "

Mateusza 5:27-28
„Słyszeliście, że powiedziano: ‚Nie wolno ci cudzołożyć’. 28 Ale ja wam mówię, że każdy, kto się wpatruje w kobietę, aby do niej zapałać namiętnością, już popełnił z nią cudzołóstwo w swym sercu.


VIII Przykazanie


„Nie wolno ci kraść. "

Efezjan 4:28
"
Kto kradł, niech już nie kradnie, ale niech raczej ciężko pracuje, wykonując swymi rękami dobrą pracę; aby mieć z czego udzielić będącemu w potrzebie.

IX Przykazanie

Nie wolno ci fałszywie świadczyć jako świadek przeciw twemu bliźniemu."

Efezjan 4:25
" Przeto, odrzuciwszy fałsz, mówcie prawdę każdy ze swym bliźnim, ponieważ jesteśmy członkami należącymi do siebie nawzajem. "

X Przykazanie
Nie wolno ci pożądać domu twego bliźniego. Nie wolno ci pożądać żony twego bliźniego ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego byka, ani jego osła, ani niczego, co należy do twego bliźniego”.

Efezjan 5:3
" A rozpusta i wszelka nieczystość lub chciwość niech nawet nie będą wśród was wspominane, jak się godzi świętym, 4 ani haniebne postępowanie, ani głupia gadanina, ani sprośne żarty — to, co nie przystoi — lecz raczej dziękczynienie.

No więc wyciągnij dla siebie odpowiednie wnioski z tego porównania.Słowo Boże nie może się mylić .Omylni są tylko niedoskonali ludzie nie polegający na Słowie Bożym ,tylko na własnych poglądach.



"

"



"
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-10-25, 12:25   

Miriam napisał/a:
W Liście do Galacjan 3:24, czytamy: -

"Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali
usprawiedliwieni. A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika".

Gdy przyszła wiara, która jest czynna w miłości, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika.

Oczywiście ,że tak.Stary zakon miał za zadanie wychowywać naród izraelski aby przyjęli Mesjasza.
My nie musimy tak być przez Boga wychowywani ,bo Mesjasz już przyszedł.
My musimy teraz okazać wiarę w tego Mesjasza .I ściśle stosować się do nauk Jezusa ,a nie starego Prawa Mojżeszowego.
Widzę ,że zaczyna coś do ciebie docierać :}
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-10-25, 12:34   



Tessa napisała: -

Cytat:
Prześledżmy to na przykładzie Dekalogu.Zacytuję Prawa z ST i NT

Tesso, czy Jezus Chrystus uczył innych przykazań :?: :mysli:

Sprawdź sama.

I. PRZYKAZANIE - Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. Ew. Mateusza 6:24
II. PRZYKAZANIE - Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon. Ew. Mateusza 4:10
III. PRZYKAZANIE - Święć się Imię Twoje. Ew. Mat. 6:9
IV. PRZYKAZANIE - Sobota ustanowiona jest dla człowieka. Ew. Mar 2,27
V. PRZYKAZANIE - Czcij swego ojca i matkę. Ew. Marka 10:19
VI. PRZYKAZANIE - Nie zabijaj Ew. Marka 10:19
VII. PRZYKAZANIE - Nie cudzołóż. Ew. Marka 10:19
VIII. PRZYKAZANIE - Nie kradnij. Ew. Marka 10:19
IX. PRZYKAZANIE - Nie zeznawaj fałszywie. Ew. Marka 10:19
X. PRZYKAZANIE - Nie pożądaj. Ew. Marka 4,19; Mat 5,28


Przestępując którekolwiek z przykazań Bożych obrażamy albo Boga, albo bliźniego.

Dlatego bardzo ważne jest by miłować Boga ponad wszystko, a bliźniego swego jak siebie samego.

W Ew. Mateusza 22:34-40 czytamy: -

"Lecz gdy faryzeusze usłyszeli, że zamknął usta saduceuszom, zgromadzili się wokół Niego. a jeden z nich znawca zakonu, wystawiając go na próbę, zapytał: Nauczycielu, które przykazanie jest największe? A On mu powiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej i z całej myśli swojej. To jest największe i pierwsze przykazanie. A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy".

Również w Dekalogu pierwsze cztery przykazania uczą nas podstawowej miłości do Boga,
a pozostałe sześć przykazań, podstawowej miłości do bliźniego.


"Wypełnieniem więc zakonu jest miłość".
List do Rzymian 13,10.

W Piśmie Świętym nie unieważniono żadnego z dziesięciu przykazań Bożych.


Zgadzasz się z tym :?: :mysli:

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,35 sekundy. Zapytań do SQL: 10