Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
SPRZECZNOŚCI DOTYCZĄCE PAWŁA
Autor Wiadomość
Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-12-04, 00:22   

RN napisał/a:
Pokoja napisał/a:
prosi o wskazanie faktów to potwierdzających? Jeżeli przyjmiemy, że źle postępowałem względem was, to wskażcie na czym oparte są wasze zarzuty?

Ależ Paweł nie prosi o wskazanie faktów potwierdzających na czym są oparte ich zarzuty.
Paweł nie pyta o dowody, lecz się przyznaje ( sam siebie zdradza ).

Spójrzmy na przekład dosłowny;

Przekład dosłowny:

Nie jednak będzie: nie obciążałem was, ale będąc przebiegły, wziąłem was podstępem.

Gdyby tak było, jak Ty sugerujesz, wówczas w całym zdaniu powinien być jakiś wyraz z trybem przypuszczającym, a takiego nie ma wcale.
Natomiast mamy dwa słowa z trybem orzekającym i jedno z trybem rozkazującym.

Nie koniecznie, gdyż według Konkordancji Stronga treść 2Kor. 12:16 można przetłumaczyć następująco, o tak:

Kod:
Ja (1473) nie (3756) [u]byłem wam ciężarem (5209 +2599),[/u] ale (235) niech będzie (2077), [u]byłem na początku (5225) [/u]przebiegły (3835), wziąłem (2983) was (5209) podstępem (1388).

Tylko ja nie byłem wam ciężarem, ale niech wam będzie, byłem na początku przebiegły, wziąłem was podstępem. 2Kor. 12:16

Potwierdza to dalsza treść listu:

Cytat:
(17) Otóż, czy wyzyskałem was przez kogoś z tych, których do was przysłałem? (18) Uprosiłem Tytusa i z nim razem posłałem brata; czyżby was Tytus wyzyskał? Czy nie postępowaliśmy w tym samym duchu? Czy nie kroczyliśmy tymi samymi śladami? (19) Od dawna myślicie, że się przed wami usprawiedliwiamy. Lecz my mówimy w obliczu Boga w Chrystusie. To wszystko zaś, umiłowani, służy zbudowaniu waszemu. 2Kor. 12:17-19

Poszukuję ogólnego sensu przekazu, dlatego nie skupiam uwagi tylko na pojedynczych słowach, czy zdaniach.
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.

RN 

Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Wysłany: 2016-12-06, 14:34   

Pokoja napisał/a:
RN napisał/a:
Pokoja napisał/a:
prosi o wskazanie faktów to potwierdzających? Jeżeli przyjmiemy, że źle postępowałem względem was, to wskażcie na czym oparte są wasze zarzuty?

Ależ Paweł nie prosi o wskazanie faktów potwierdzających na czym są oparte ich zarzuty.
Paweł nie pyta o dowody, lecz się przyznaje ( sam siebie zdradza ).

Spójrzmy na przekład dosłowny;

Przekład dosłowny:

Nie jednak będzie: nie obciążałem was, ale będąc przebiegły, wziąłem was podstępem.

Gdyby tak było, jak Ty sugerujesz, wówczas w całym zdaniu powinien być jakiś wyraz z trybem przypuszczającym, a takiego nie ma wcale.
Natomiast mamy dwa słowa z trybem orzekającym i jedno z trybem rozkazującym.

Nie koniecznie, gdyż według Konkordancji Stronga treść 2Kor. 12:16 można przetłumaczyć następująco, o tak:

Kod:
Ja (1473) nie (3756) [u]byłem wam ciężarem (5209 +2599),[/u] ale (235) niech będzie (2077), [u]byłem na początku (5225) [/u]przebiegły (3835), wziąłem (2983) was (5209) podstępem (1388).

Tylko ja nie byłem wam ciężarem, ale niech wam będzie, byłem na początku przebiegły, wziąłem was podstępem. 2Kor. 12:16

Co to zmienia.
Na końcu i tak przyznaje się do wzięcia podstępem.
To, że Paweł był cwany i przybiegły, czyli zdolny do takich czynów, jak podstęp, mogą świadczyć jeszcze inne wersety, np:

DRUGI LIST DO KORYNTIAN 11. 8. BIZTB

"Inne zbory złupiłem, przyjmując pomoc pieniężną, by móc wam służyć

,"

LIST DO FILIPIAN 1. 18. BIZTB

"Lecz o co chodzi? Byle tylko wszelkimi sposobami Chrystus był zwiastowany, czy obłudnie, czy szczerze, z tego się raduję i radować będę;"

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-12-07, 01:16   

Kod:

Rozumiem to w ten sposób, że to oni mu zarzucają ten podstęp, więc on to dopuszcza i pisze, że miałoby to polegać na tym, że tylko on nie był im ciężarem, pracując na siebie. Dał im przykład i pobudza ich do tego, aby się odwzajemnili.
Napisał im gdzieś coś tak, że: nie u was jest nam ciasno, lecz ciasnota jest w waszych sercach, a że należy się odwzajemniać, więc i wy rozszerzcie serca wasze.

RN napisał/a:
To, że Paweł był cwany i przybiegły, czyli zdolny do takich czynów, jak podstęp, mogą świadczyć jeszcze inne wersety, np:

DRUGI LIST DO KORYNTIAN 11. 8. BIZTB

"Inne zbory złupiłem, przyjmując pomoc pieniężną, by móc wam służyć,"

LIST DO FILIPIAN 1. 18. BIZTB

"Lecz o co chodzi? Byle tylko wszelkimi sposobami Chrystus był zwiastowany, czy obłudnie, czy szczerze, z tego się raduję i radować będę;"

O matce też możemy powiedzieć, że jest cwana, gdy chce nauczyć dziecko chodzić. Aby cel osiągnąć, korzysta z tego, że dziecko pragnie być z nią, gdyż przy nie j czuje się bezpiecznie. Gdy ma już wystarczająco wzmocnione nóżki, to stawia je w innym miejscu i wyciąga do niego ręce, aby do nie szlo i uczyło się chodzić, a ono na początku się przewraca i też by mogło powiedzieć, że matka wzięła go podstępem. Może to dzięki takim "podstępom" wiele zawdzięczamy w życiu. Gdyby człowiek wiedział, co go na drodze życia czeka, to pewnie bałby się urodzić :-D :lol: Ale wyszło, co :?:

Jeżeli natomiast chodzi o wszelkie sposoby głoszenia Chrystusa, to on dopuszcza i te negatywne, ale u innych, byle tylko wszelkimi sposobami Chrystus był zwiastowany, i z tego należy się radować, gdyż on uczy więcej niż matka.
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.

RN 

Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Wysłany: 2016-12-10, 19:10   

Pokoja napisał/a:

O matce też możemy powiedzieć, że jest cwana, gdy chce nauczyć dziecko chodzić. Aby cel osiągnąć, korzysta z tego, że dziecko pragnie być z nią, gdyż przy nie j czuje się bezpiecznie. Gdy ma już wystarczająco wzmocnione nóżki, to stawia je w innym miejscu i wyciąga do niego ręce, aby do nie szlo i uczyło się chodzić, a ono na początku się przewraca i też by mogło powiedzieć, że matka wzięła go podstępem. Może to dzięki takim "podstępom" wiele zawdzięczamy w życiu. Gdyby człowiek wiedział, co go na drodze życia czeka, to pewnie bałby się urodzić :-D :lol: Ale wyszło, co :?:

Jeżeli natomiast chodzi o wszelkie sposoby głoszenia Chrystusa, to on dopuszcza i te negatywne, ale u innych, byle tylko wszelkimi sposobami Chrystus był zwiastowany, i z tego należy się radować, gdyż on uczy więcej niż matka.

Oczywiście, że matka jest cwana i dlatego łupi swoje dziecko, ..........ale chyba po tyłku za nieposłuszeństwo. :-> Jednak, czy łupi go z pieniędzy, czy może jeszcze te pieniądze ( zaskórniaki ) sama dziecku daje :?:

Oczywiście, oczywiście, tak, tak, tak :-) Paweł dopuszczał negatywne głoszenie Chrystusa, ale tylko u innych. Natomiast sam, jak i Jego świta głosili tylko prawdę :->
W liście Tercjusza ma miejsce próba samousprawiedliwienia, bo jakże to ja miałbym być jeszcze sądzony za moje kłamstwo na chwałę Bożą ( Rz. 3. 7. ) .......

Cóż to więc za przewinienie jest w takim postępowaniu, jak podstęp czy ograbianie ( łupienie ), skoro oficjalnie przyznaję się kłamstwa.

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-12-11, 22:38   

RN napisał/a:
W liście Tercjusza ma miejsce próba samousprawiedliwienia, bo jakże to ja miałbym być jeszcze sądzony za moje kłamstwo na chwałę Bożą ( Rz. 3. 7. ) ..

Może kontekst lepiej pozwoli zrozumieć jego myśl:

Cytat:
Bo co z tego, że niektórzy nie uwierzyli? Czyż niewierność ich zniweczy wierność Bożą? (4) Z pewnością nie! Wszak Bóg jest wierny, a każdy człowiek jest kłamcą, jak napisano: Abyś się okazał sprawiedliwym w słowach swoich i zwyciężył, gdy będziesz sądzony. (5) Jeśli bowiem nasza nieprawość uwydatnia sprawiedliwość Bożą, to cóż powiemy? Czyż Bóg jest niesprawiedliwy, gdy gniew wywiera? Po ludzku mówię. (6) Z pewnością nie! Bo jak Bóg ma sądzić ten świat? (7) Jeśli przez moje kłamstwo prawda Boża tym bardziej przyczynia się do chwały jego, to dlaczego jeszcze i ja miałbym być sądzony jako grzesznik? Rz. 3:3-7

Najważniejsze:
Cytat:
każdy człowiek jest kłamcą
nasza nieprawość uwydatnia sprawiedliwość Bożą
Jeśli przez moje kłamstwo prawda Boża tym bardziej przyczynia się do chwały jego, to dlaczego jeszcze i ja miałbym być sądzony jako grzesznik.

Każdy człowiek jest kłamcą, więc i Ap. Paweł nim był przed otrzymaniem Ducha Świętego, ale zrozumiał to i uznał ten fakt, a w ten sposób oddał chwałę Bogu. Podobnie postępuje i władza zwierzchnia z złoczyńcą. Gdy już pewnie wraca na dobrą drogę, to prawo go już nie ściga.

Cytat:
łaskawy będę na nieprawości ich, a grzechów ich nie wspomnę więcej. Żyd. 8:12

Odpowiedz do tematu